Amniocentéza. Absolvovali ste ju niekto? Ako dopadla?

petronela4
4. júl 2006

baby absolvovali ste niektora odber plodovej vody a ako ste dopadli?

bzucinka
12. máj 2008

aj ja

casy30
12. máj 2008

Bora, Bzucinka....dovoľte aj mne pár vetičiek. Som v 27 týždni tehotenstva a v 18 tom týždni som tiež podstúpila amniocentézu. Z krvných testov mi vyšla pravdepodobnosť DS 1:280.Na genetike prebehlo všetko hladko. Pýtali sa mňa aj môjho manžela na choroby v rodinách. Nakoľko sa u nás nič vážne nevyskytlo, pani doktorka mi síce ponúkla amniocentézu, ale stým, že je tam väčšie riziko, že sa niečo stane ako to, že sa mi narodí chlapček s DS. Povedala mi, že pri amniocentéze je riziko potratu 1%, ale toto jedno percento je riziko potratu v celom tehotenstve i bez amniocentézy. ja som však bola odhodlaná ísť. Povedala som si, že radšej prečkám 3 týždne akoby som mala byť v nekľude po zvyšok tehotenstva. Nakoľko som bola v 18-tom týždni, na amnio ma museli objenať hneď na druhý deň.Ráno ma prijali do nemocnice v Petržalke, na druhý deň mi urobili amnio a na tretí som išla pápá. Amnio bola úúúúplne v pohode. Ani som nevedela, kedy ma doktor piichol. Smiali sme sa, lebo na ultrazvuku sme videli ako maličký s rúčkou chytá ihlu a sleduje čo mu to tam prišlo:o)))Inak úžasný kolektív je v tej Peztržalke. No a potom prišlo čakanie. Ako Darinka napísala. Prežila som to tak, že som stále niečo robila. Keď som si na chvíľu ľahla, začala rozmýšľať, srdce mi privalil tažký balvan, až sa mi nedalo nadýchnuť, rýchlo som chytila vysavač a povysávala som celý dom..../Tak čisto ako tie 3 týždne sme doma nemali:o))))/ Výsledky dopadli super,slzy šťastia nemali konca kraja:o)) takže kočky, hlavu hore, uvidíte, všetko dobre dopadne....Z celého srdca Vám prajem všetko len to najlepšie. A takk aj bude, uvidíte....

bora8
12. máj 2008

casy30 dík, ja som bola tiež v Petržalke - len som teraz doma - som na PN a normálne rozmýšlam, že som spravila zle a mala som ísť do práce..... 😀 ale nejako to už vydržím a potom sa uvidí

bzucinka
13. máj 2008

Chcela by som sa Vas opytat, co znamena kludovy rezim po amnio v pravom slova zmysle a ci mozem ist cca. 4 dni po zakroku na velky ultrazvuk. Zaujima ma to to lebo na amnio aj na ultrazvuk sa budem terigat zhruba hodinu tam a hodinu spät autom. Bora8 ja som doma uz skoro 3mesiac 😒 ale popravde v momentalnom rozpolozeni sa ma do prace ani nechce. Prajem Vam vsetkym pekny den...

bora8
13. máj 2008

ahoj bzucinka - kľudový režim - nezdvíhať nič ťažké.... moc nechodiť.... nenamáhať sa ale myslím že ten utz môžeš kľudne absolvovať a aj tú cestu - nemalo by to vadiť - ja ho mám naplánovaný na budúci týždeň - kedy máš vlastne termín pôrodu?

bzucinka
13. máj 2008

Ahoj bora8, na prelome septembra a oktobra.

bora8
13. máj 2008

tak to môžeš patriť k nám 🙂 aspoň tam nebudem sama po amniocentéze .... tak sa tam niekedy príd pozriet, máme tam tabuľky - s rozmerami a menami bábätiek.... a dobre pokecáme a porovnávame čo nové

cervena_ciapocka
13. máj 2008

Nechcem hovorit od veci, ale... zda sa mi cele toto vysetrenie zbytocne. Ak by ste sa dozvedeli, ze vase dietatko bude mat DS, dai by ste ho prec? Ak nie, tak potom je to uplne zbytocne. Len by ste sa zbytocne trapili a aj tak nic nezmohli.

bora8
13. máj 2008

červená čiapočka: neviem hodne by som to zvažovala

cervena_ciapocka
13. máj 2008

co by si zvazovala? potrat?

bora8
13. máj 2008

áno, možno ma teraz budeš odsudzovať, ale viem aká je strasostlivosť o ťažko postihnuté dieťa a viem čo za život by to dieťa čakalo

cervena_ciapocka
13. máj 2008

neodsudzujem ta, na to nemam pravo. Ale suhlasim, ze v takom pripade to vysetrenie ma zmysel.
Inac je to podla mna zbytocne.
Napriklad ja by som do toho nesla. Mame aj v rodine postihnute dieta (plus bolo aj onkologickym pacientom) a poznam vela deti s DS. Neviem ako by som to zvladala (kedze sama este nie som rodicom), ale potrat by nebolo riesenie pre mna.

fitny
13. máj 2008

čaute, len som sem kukla a prečítala som posledné príspevky a musím dodať, že červená čiapočka, máš môj obdiv!!! bolo by to veľmi ťažké rozhodnutie, ale neviem či by som bola dosť silná prekonať všetky ťažkosti s výchovou postihnutého dieťatka...

cervena_ciapocka
13. máj 2008

finty, to neviem ani ja... ked niekedy vidim deti, ktore len cely zivot lezia v posteli a takmer na nic nereaguju tak si to neviem predstavit... popritom je DS len ako nadcha (nechem nikoho urazit).

cervena_ciapocka
13. máj 2008

Ale to uz odbocujem od temy...

gapa
13. máj 2008

Už dlhšie čítam túto tému. Zajtra idem k lekárovi na odber krvi na AFP.
tiež už dlho zvažujem, či pôjdem na amniocentézu (lebo už mám 35). Neviem si vôbec predstaviť, že v prípade zlých výsledkov by som sa musela rozhodnúť, či by som si dieťa nechala alebo nie (vlastne kvôli jednoduchšiemu životu). Už som totiž 2x potratila (z toho raz v 26tt a dôvod bol pravdepodobne infekcia). Ked som bola v nemocnici, boli tam mamičky, čo im robili umelé preruš. tehot. práve kvôli zlým výsledkom (nevyvynuté niektoré orgány). No tiež som počula aj lekárku, ktorá sa bránila jednoznačným záverom na rozsah poškodnenia dieťaťa. "Ved oni to predsa v takom skorom štádiu nemôžu 100% zistiť." Takže oni nevedeli povedať, či rozsah poškodenia je nezlučitelný zo životom (to jediné by som asi akceptovala, pri rozhodnutí). Aj ked som bola vtedy v hroznej situácii, bola som rada, že som nemusela sama podpísať súhlas na vykonanie nejakého ukonu, že u mna to bolo spontánne.
Zatial som rozhodnutá na amnio nejsť, uvidím na výsledky AFP. Ved je tolko možných chorôb, ktoré to dieťa môže mať, a ktoré sa aj tak pri amnio nezistia. no a to 1% riziko potratu sa mi zdá dosť vysoké, aj vzhladom na tú moju infekciu. Tak dúfam, že výsledky budú dobré, teda v norme.

cervena_ciapocka
13. máj 2008

gapa, mas pravdu: "Ved je tolko možných chorôb, ktoré to dieťa môže mať, a ktoré sa aj tak pri amnio nezistia."
Kamaratke tvrdili cele tehotenstvo, ze bude mat tazko postihnute diata. Velmi sa trapila a bala. A dnes ma jej dieta 5 rokov a zdravsie a sikovnejsie dieta som snad este nevidela 😉

bora8
13. máj 2008

kočky ja si uvedomujem riziko, ktoré som podstúpila, ale mám aj svoje dôvody pre ktoré som ho podstúpila.... možno je to ako hovoríte moja vlastná pohodlnosť, ale nepoznáte všetky pre a proti.... ja som praxovala na VŠ v centre kde sme sa o také deti starali... svoje dieťa milujem - to čo mám a aj tie čo budem mať a aj to čo práve čakám.... ale z tejto skúsenosti viem, že nechcem aby moje dieťa "prežilo" takýto život - lebo to nie je život....

gapa
13. máj 2008

boba, súhlas,
je to na každom, lebo každý žije za seba. Tiež to nemám na 100% v sebe vysporiadané a v žiadnom prípade ma nenapadne súdiť niekoho za jeho rozhodnutie (či už pohnútky viem alebo nie).
Nemám vo svojom blízkom okolí takéto prípady (len vzdialenejšom) a ako som písala, videla som zase tú druhú stranu. Nechcela by som už prežiť ten pocit, čo predtým. Aj ked vychovávať postihnuté dieťa si neviem (a radšej ani nechcem) predstaviť.
No prečo by sa malo na druhej strane prihodiť niečo také práve nám. Treba myslieť pozitívne. 🙂 😉
Ja mám zatial z tehotenstva dobrý pocit a chcem si ho užiť (v rámci možností). Predpokladám, že si ho užívate tiež. 😵 😵 😵

bora8
13. máj 2008

ja myslím pozitívne - teda aspoň väčšinou a stále dúfam v to že výsledky budú ok

gapa
13. máj 2008

aha, prepáč, si "bora" nie "boba" 🙂

kharratka
14. máj 2008

Ahojte, ja neviem, ale po amnio som sa celkom ukludnila a nejak mi to cakanie ani nepripada take dlhe - tie nervy pridu asi den pred zistenim vysledkov...viac som pre nas asi urobit nemohla a tak ako napisala casy30 - prebehlo to uplne v pohodke az na to, ze mrnous bol hyperaktivne zvedavy a nahanal ihlu, tak ma pichali 2x....

darlinka
15. máj 2008

Tiež chcem pridať svoj názor, alebo pocity... Takisto som rada, že som sa po výsledkoch z amniocentézy, podľa ktorých by malo byť všetko v poriadku, nemusela rozhodovať, čo spraviť... Aj keď človek si nemôže byť 100%-ne istý, pokiaľ sa dieťatko nenarodí, či nebude nejaký iný problém...(nad tým momentálne rozmýšľam čoraz častejšie s blížiacim sa termínom pôrodu...). A som rada, že som nedostala tú "možnosť" rozhodnúť sa, čo urobiť - naozaj neviem, ako by som sa rozhodla...bolo by to veľmi ťažké rozhodovanie...

bzucinka
16. máj 2008

Stalo sa Vam niektorej, ze Vam robili odber na zrychleny test-FISH, povedali Vam, ze vysledky budu o 2 dni a potom ked ste sa chceli informovat, tak povedali, ze budu az o dalsie 4 dni. Dovod je nie prilis idealna vzorka plodovej vody, teda vraj budu opakovat test (z tej istej vzorky) ☹ Strasne,ale strasne som z toho vynervovana...

bora8
16. máj 2008

bzučinka - stalo sa to kamoške - a musela ísť znova na odber - buď rada že to nemusíš znova absolvovať....

bzucinka
16. máj 2008

bora8 ☹ ledva som sa tam odhodlala zavolat a ta odpoved ma skoro omracila 🙂 Prve co ma napadlo, bolo, ze je to zle a idu si to iba po druhy krat overit. Bolo mi povedane, ze niekedy sa to jednoducho stava, ze odobrata vzorka je nekvalitna. Ale nervi mam na dranc. Inac co sa tyka samotneho odberu, musim povedat, ze som mala z toho vnutorny stres, ale samotna injekcia do zadku co mi dali asi cca. hodinu potom ma bolela ovela viac. Na to ako som sa tesne predtym bala, bola to uplna pohoda. Vela urobil aj velmi dobry pristup doktorov. Toto co prezivam psychicky je ovela ovela horsie...

bora8
16. máj 2008

kde si bola na odbere?

bzucinka
16. máj 2008

V KE, vo fakultnej nemocnici, robia to pre cely Kosicky kraj ...

bzucinka
16. máj 2008

bora8, preco si sa pytala? A boli ste po smnio do 3 dni u svojeho obvodneho gyn.? Lebo ja sa mozem k mojmu dostavit az na 5-6 den po odbere. Iny doktor mi povedal, vraj tie 3dni v papieroch su iba formalita. Mate nejaku skusenost s tymto?

bzucinka
16. máj 2008

smnio-amnio 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre