Amniocentéza. Absolvovali ste ju niekto? Ako dopadla?

petronela4
4. júl 2006

baby absolvovali ste niektora odber plodovej vody a ako ste dopadli?

kveta
18. júl 2010

@dulkagabulka Nejtěžší volba je film jednostranne zameraný proti interupciam. Písateľka problému nie je jednostranne proti interupcii..

Neviem Ti povedať, čo by som povedala Tvojej kamarátke.. ale viem Ti povedať, čo som robila ja: Osem rokov snahy o dieťa, všetky výsledky v norme, ale aj tak som kvôli veku sama dobrovoľne šla na amnio aj keď som poznala riziká... Zistila som, kde a ako to robia.. objednala sa tam, kde majú najnižšiu potratovosť a šla. Výčitky svedomia z toho nemám... Ak šla Tvoja kamoška tam, kde zanášajú infekciu, bolo to jej rozhodnutie.. ja som si priplatila za kvalitu, keď to mám teda povedať hnusne... Preto som tu uviedla aj kontakty na pracoviská, ktorým dôverujem.. To brnenské má dokonca údajne najnižšiu potratovosť v republike..

A medzi nami: ísť na amnio v čase, keď je podľa lekárov jasné, že je niečo zlé, je predsa samé o sebe nelogické... načo ísť na amnio, keď je jasné, že je zlá dg.? Na amnio ísť vtedy,ak je podozrenie... vtedy to má zmysel...

Nelogickosť absolvovania tripple testov tu nechcem rozoberať, ale je fakt, že keď sú zlé, aj tak sa pozerá na iné charakteristiky, NT sa považuje za priekaznejšie a na tripple sa kašla...

Ale ak si tu niekto študoval charakteristiky tehotenstiev, z ktorých sa narodili napr. Downi, tak zistí, že väčšinou sa rodia ženám, ktoré mali všetky testy v poriadku a amnio neabsolvovali. Proste niekto si tie štatistické omyly vždycky odskáče...

camilla_1
18. júl 2010

@kveta moja fakt si ma nepovzbudila ty tiez mas svoj nazor ktoreho sa drzis chapem prela si svoje ale podla mna keby si na mojom mieste na amnio by si nesla .... mas pravdu triple testy su s prepacenim somarina ale uz si to tak pomotala z fak aj tiez co ich mali super ako aj ja s pravdepodobnostou 1:50 000 uz pochybuju ....

kveta
18. júl 2010

@camilla_1 Ešte ma napadlo: ja som práve pre vylúčenie chyby dg. z amnia plánovala v prípade zlých výsledkov zabehnúť do Brna, tam robia tiež rýchlu dg. a dala by som si urobiť kontrolné amnio..

camilla_1
18. júl 2010

@dulkagabulka
Dakujem 😉 presne toto si myslim co pises ...a toto s tvojou kamoskou mi je luto a presne takto to citim ze moje male je okej a ja ho stratim vinou dnesnych vymyslou predtym nic take nebolo a kto vie ci aj mi sme nemali v renatalnom veku nejaky problem v brusku a sme zdrave , ale dakujem ti moja vazne ja som sa rozhodla ze na amnio nejdem pretoze sa lekari nevedia dohodnut ci tam ten nalez je alebo nie na zaklade coho mam ohrozit synceka? ja citim ze je ok kope a kope tak silno ze niekedy uz nadavam hehehe pohyby na to ze som prvorodicka mam od 17tt testy a prenatalny usg v 12TT bol vyborny ....geneticky mi povedala ze pochybuje o tom ze by malo mat dieta njaky syndrom alebo postihnutie verim jej a lekarovy z posledneho usg kttory ma vysetroval asi hodinu s tym ze vedel na co sa zamerat na morfologii .... drzte mi palce !

camilla_1
18. júl 2010

@kveta ano kontrolne usg bude koncom mesiaca dost sa bojim ale musim to zvladnut verim ze tam nic nenajde tak ako predvcerom 😖 .... on sam mi povedal ze podla neho gneticky to je ok .. ja sa velmi bojim riskovat s amnio ja nejdem proste neda sa ja to neprezijem ked sa nieco stane malemu

kveta
18. júl 2010

@camilla_1 Na Tvojom mieste by som na amnio išla úplne iste.. viem totiž, čo všetko môže znamenať to, čo ten lekár na USG videl..

Prečo si myslíš, že by som nešla, keď Ti jasne hovorím, že som na nej bola??

kveta
18. júl 2010

@camilla_1 Dobre, to je Tvoje rozhodnutie, že nejdeš. Máš na také rozhodnutie plné právo. Ahoj.

camilla_1
18. júl 2010

@kveta tak mi napis co to znamena uplne presne ale fakt chcem to pocut bud taka dobra hmm?

kveta
18. júl 2010

@camilla_1 Čo čo znamená úplne presne?

camilla_1
18. júl 2010

@kveta
no pises ze vies presne co moze znamenat to co ten lekar videl na usg ...dierku v srdiecku 3,7mm a periarikardialny vypotok 2.2mm, ak sa v tom vyznas prosim napis mi tvoj nazor co to moze znamenat

awalancha3
18. júl 2010

camilla ale nemá potvrdenu zlú Dg...... je len podozrenie a práve preto by mala ísť na amnio, resp. ma každé možné vyšetrenie, ktoré by podozrenie vyvrátilo alebo potvrdilo...
zaujímavé je, že nikto, kto píše na fóra nenapíše, že MNE sa stalo to a to, ale že kamoške, susedke, známej....etc sa stalo to a to.............tým nechcem spochybnovať, že chyba sa vždy može stať... ale uvedomte si, že konkrétne pri amnio sú štatistiky potratovosti minimálne.... z toho 1 = si musíte odrátať prípady, kedy by k potretu došlo tak či tak a príčinou nebola amnio, len potrat prišiel po amnio a potom je tu aj fakt, že štatistiky potratov žien , ktoré neabsolvovali amnio je tiež 1-1,5%.... no a posledné zamyslenie...... amnio spred 10 rokov sa akosi už nedá porovnávať s výkonom amnia dnes......videla som na youtube video ako v USA robili amnio.... bolo to normálne ložko ako na UZV vyšetrení, žena bola civilne oblečená, aj topánky mala, pri nej stála asi jej matka, dcéra a manžel..... a lekár so sestrou robili výkon.......no, poviem vám, že v nemenovanej inštitúcii kde to robili mne, sme sa museli vyzliecť, osprchovať a umyt antibakteriálnym mydlom, veci uložiť do skriniek, dostali sme jednorazové plášte, papuče aj navlečku na vlasy jednorazove, tak sme čakali na výkon, bolo nás 5. Miestnosť výkonu mi nahnala strach, lebo tam bolo špeci ložko, všetko sterilné ako na operačke, lekár a sestra s rúškami v operačných pláštoch.... a pred výkonom, celé brucho vydezinfikovali a priložili operačnú rúšku...... proste ako operácia..... nedalo sa to porovnať s tým videom- a nikto iný tam nemal prístup, čo je správne, čím menej ludí, tým menej infekcie........ nedivím sa, že žena na tom videu by kludne mohla dostať nejaký zápal.......
iná vec je odbornosť lekára, len žetam kde som bola, boli dvaja lekári, čo to robili, z toho jeden sa specializoval na komplikované prípady, kedy sa muselo ísť cez placentu........no a este raz statistika....... potratovosť v rámci toho jedného % bola 90% z infekcie......čo v dnešných moderných podmienkach (jasné, že za nejaké tie eurá navyše) je skoro prekonané............
............

camilla_1
18. júl 2010

@awalancha3
chapem vsetko co pises ale to je vsetko len omacka .... najdolezitejsie su skusenosti a pocity a byt v dannej chvili v tele zeny ktora sa rozhoduje

kveta
18. júl 2010

@camilla_1 Takýto príznak je napr. pri Edwardsovom syndróme, pri ktorom 90 percent detí umiera do šiestich mesiacov veku.. Takže preto by som na amnio iste išla... Edwardsov syndróm je diagnostikovateľný cez amnio...

camilla_1
18. júl 2010

@kveta
dakujem

kveta
18. júl 2010

@camilla_1 Tu máš ešte info, kde sa robí skvelá diagnostika srdečných porúch u detí v brušku: dělají to v Heliosu. Dělá to tam primář kardiolog z jiné kliniky, který tam dojíždí každou středu. Objednává se na www.sanatoriumhelios.cz a chodí se na to nejlépe ve 22tt.

traktor
18. júl 2010

@camilla_1 ja som svoju odpoved nedotiahla do konca...tak ak si presvedcena, ze si to dietatko nechas za kazdu cenu, tak je amnio zbytocna, ak vies, ze to nezvladnes, tak fakt ine ti neostava, len ju podstupit...ja som mala tiez na vyber, na amnio som bola objednana ale den pred som cuvla, nebudem klamat, bala som sa, aj ked som potom absolvovala mnozstvo ultrazvukov a doky mi robil vselijake merania a tvrdil , ze je to ok, ..ten cervik pochybnosti tam bol stale...ale dalo sa...aspon som tak myslela...co som nezvladla, ale absolutne, si myslim, ze som zlyhala bol samotny porod, vtedy ma prvy krat prepadol ten pocit, ze jezismria, co ak bude fakt postihnuty / mal mat dawna podla triple 1 ku 30/...fakt som vobec nespolupracovala..doktor to vsak pochopil a velmi mi vsetci pomohli..po porode, ked mi matka ukazali, ze je ok..mohli so mnou robit co len chceli..proste vsetko islo mimo mna, bola som taka stastna...takze to zvas..ako tu uz baby pisali..ty to dietatko budes vychovavat...aj ked stale som toho nazoru, ze triple by nemali robit vobec, lebo vela zenam vychadzaju zle, a potom si to tehu neuzivaju ale su vystresovane, vycerpane...

gumimaci
18. júl 2010

@camilla_1 Ahoj, v prvom rade ti chcem napisat, ze mi je luto, co prezivas. vela zien preziva to iste... ale nemyslim, si ze co ti pisala @awalancha3 je len omacka. Ona bola na amniocenteze a opisala ti vlastne skusenosti a pocity. Ty si dala otazku, tak tu mas odpovede. Nemusia sa ti vsetky pacit.
Ja som bola podobny pripad co ty. vystrenie v 12tt bez chyby. Triple testy na 110%. A zrazu bezny kontrolny UZV v 17tt. Len s tym rozdielom, ze my sme mali nalez v hlavicke. Cysta a podozrenie na Trisomniu 18. Potvrdene dalsimi 2 lekarmi.
Zakrom neboli, horsi je ten stres, tym babatku skodis najviac. Tak ci tak je volba len na tebe, nikto ta k tomu nemoze donutit. Ale drzim ti velmi palce, aby bolo vsetko OK.

camilla_1
18. júl 2010

@kveta
diky , si mila

traktor
18. júl 2010

....aj napriek mojej skusenosti a stresu, som rada, ze som nesla na amnio...niekto to mozno nepochopi..ale ten fakt , ze mozem prist o babo, bol silnejsi...alwe to som JA..a kazda musi zvazit ako to citi 🙂

camilla_1
18. júl 2010

@traktor
moja pises ako keby mne z duse ☹ ja som na tom tak,ze v ziadnom pripade keby malo syndrom alebo postihnutie babetko nechcem donosit cely zivot by som by som si vycitala ze sa trapi ☹ uplne ta chapem toto iste citim ja ale aspon keby som mala triple test zly tak nehovorim usg v 12tt tak nehovorim ale ja som mala vsetko okej , v priebehu tyzdna sa vsetko pokazilo tri dni za sebou usg stale u ineho lekara 2x negat,raz pozitivny chapem vsetko vsetk okolo viem mam vysvetlene ale tiez ako ty ja nemam odvahu ist na amnio .... keby som mala viacej zlych vysledkov isla by som tak isto geneticka sa smiala ze o co im ide vlastne preco amnio chapes .... uz som ystresovana aj ked sa snazim skodim tym malemu ale proste je to tazke

traktor
18. júl 2010

@camilla_1 ak si presvedcena, ze amnio nie..este by som vyhladala dakeho odbornika na srdiecko a zasla za nim... 😉

gumimaci
18. júl 2010

@traktor 🙂 pres ne tak, kazda to prezivame inak. ja keby som nesla, tak sa stresujem cele tehu. po zakroku zo mna vsetko opadlo, ale ja som naozaj verila aj tomu ze babatku sa nic nestane 😉

camilla_1
18. júl 2010

@gumimaci
dakujem moja mas pravdu mam tu nazory .... je to tazke pocut citat zle veci ☹

camilla_1
18. júl 2010

@gumimaci
a ako ti dopadla amnio ?

camilla_1
18. júl 2010

@traktor
ano moja idem koncom mesiaca na kontrolny usg ale to uz budem po 24TT

gumimaci
18. júl 2010

@camilla_1 vsetko v poriadku 🙂

traktor
18. júl 2010

mne doktor tak povedal..to ze absolvujete amnioa vyjde vsetko ok..vam este nazaruci , ze porodite zdrave dietatko..pri porode sa moze stat vsetko...ja som tomu doktorovi velmi verila, ukazal mi matka na ultrazvuku s kazdej strany, pocitali sme palceky, meral mu co merat mal..pri dawne su urcite veci, ktoore by sa mali ukazat..skratene prsteky, mozog, ..a vsetky merania boli ok..a potom ked ten 4D ultrazvuk je nieco tak nadherne, babo tam je ako v skutocnosti..a bola to laska na prvy pohlad 😀 ...prajem ti
@camilla_1 , nech vsetko zvladnes a nech sa uz len tesis zo zdraveho, krasneho drobceka 😉

camilla_1
18. júl 2010

@taktor
dakujem ti moja fakt
viem aj mne to hovorila geneticka ze keby nieco bolo uz by sa ukazalo na ruckach a nozkach a tak ....vsetko je vsak ok.... ja mam tiez videjko maleho ako ziva a usmieva sa 😅 ,zajtra idem este k mojmu lekarovy a uvidim co povie on .... do stredy sa musim rozhodnut .... napisem ako som a rozhodla dakujem za vsetko moja 🤐

bubina1
18. júl 2010

baby...nebojte sa amniocentézy...riziko je už teraz minimalne pri nom.... len si vyberte dobre pracovisko, kde vam ho urobia.... ja som bola na prasky z vysledku tripletetu... 1:5... potom som bola na prášky, že musim na amnio... po jeho absolvovani vsak musim povedat, že to nelutujem..hlavne preto, lebo som zvysok tehotenstva nemusela uvažovat, či to bude downik alebo nie...

awalancha3
18. júl 2010

camilla............... hm.........mám pocit, že ty na amnio nepojdes........... budes to natahovat až pokým bude neskoro na legálne ukončenie tehotenstva......tak to asi chceš....ok, nikto ti tu nechce zle, ani jedna odpoved nebola taká, aby ti uškodila, resp. chcela uškodiť.......................vieš, niečomu sa dá zabrániť a niečomu nie...............nuž......je moýné, že bábo umrie samo, ak je vada nezlučitelná zo životom, je možné, že všetko je len nejaké nedorozumenie a omyl a babenko je zdravé a v poriadku, je možné, že sa malé narodí s chromozomálnou vadou........
...na záver, než opustím túto tému ti chcem povedať, že AK RAZ niečo videli natolko, že to vedeli špecifikovať, dokonca aj tekutinu v srdci či jeho okoli, tak si to lekár nevymyslel- nie je prečo si to vymýšlať a myslím, že cítiš, že ten lekár mal pravdu a proste sa bojíš pohliadnuť pravde do očí, lebo takto máš nádej, že hádam je všetko v poriadku......... nemyslím, že sa bojíš amnio pre možnosť potratu, ale pre to, aký výsledok by ti priniesla..............zároven si myslím, že je to príliš vážna vec, aby si strkala hlavu do piesku......mala by si vedieť na čom si...potom sa rozhodni.......ako sa zachováš, ked budeš mať výsledky amnio, vždy si môžeš aj postihnuté dieťa nechať-ale aj nie..............
.....sú dva typy ludí-jedni neznesú neistotu v tak vážnej veci a druhí nezvládnu mať istotu, radšej nechcú vedieť.................všetkým nám neostáva nič iné, len rešpektovať tvoje rozhodnutie, za uši ťa nikto nebude ťahať na amnio................ak to bude napokon ok, budeš šťastná, ale štastie si vykupiš neistotou počas zbytku tehu a ak bude dieťa postihnuté, zase si to len ty odrtrpíš.............nemáme právo sa hnevať ani pohoršovať, či ideš alebo nejdeš na amnio..................v každom prípade trpíš už teraz.......... a človek, ak nie je zlomyseľný musí súcitiť......
Ak budeš mocť....... a rozhodneš sa pre amnio... daj nám, prosím vedieť ako si dopadla, ak ju nepodstúpiš, budeme veriť a dúfať, že všetko sa na dobré obráti.........
...osobne.... som si pred tým, ako som sa rozhodla ísť na amnio položila zásadnú otázku, ak by dieťa bolo postihnuté nechala by som si ho?....nebudem vás zaťažovať vnútorným bojom a bolesťou, ale odpoved znie- nie, nenechala (ak by som nevedela a narodilo by sa postihnuté, postarala by som sa o neho ako najlepsie viem, žiadny ustav)..... a preto som sa rozhodla pre amnio- odpoved aspon na genetické otázky..... nikto z nás nevie, či jeho dieťa nebude hluché, slepé alebo nebude mať inú chorobu, ktorá sa nedá zistit UZV ani amnio, ale aspon s downom ect som sa chcela vysporiadať, ked som už tú možnosť mala.........
camilla................... nájdi si chvilku ked budeš k sebe uprimná, čo je velmi ťažké a polož si otázky a potom sa rozhodni.........nepoznám ťa, ale cítim, že to dieťa velmi chceš a postaráš sa o neho........kocky sú hodené a je len na tebe, či chceš nadvihnúť pohárik a pozrieť sa, aké čísla padli............pevné nervy!!!!



Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre