Amniocentéza. Absolvovali ste ju niekto? Ako dopadla?

petronela4
4. júl 2006

baby absolvovali ste niektora odber plodovej vody a ako ste dopadli?

gumimaci
18. júl 2010

@traktor Jasne, ze ziadne testy nezarucia, ze babatko bude 100% zdrave. Su sledovane tehotenstva a aj tak nemusi byt vsetko v poriadku.

dulkagabulka
18. júl 2010

@kveta
ani by som nepovedala,ze film je jednoznačne proti interupciám...mne priniesol iba iný pohlad na vec..dovtedy som sa stretla iba s opačným riešením takých situácií...nikdy som sa nestretla vo svojom zivote s niekym,kto by to riešil tak, ako tie ženy tam,preto to pre mna bolo niečo,čo sa ma hlboko dotklo...
ja nie som jednoznažne proti...všetko je na rozhodnutí ženy....a neda sa odsudit,keby sa rozhodla i inak...

janinah
18. júl 2010

camilla,lekári vedia mnohokrát zbytočne vyplašíť,nehovorím,že je to tvoj prípad,ale porozmýšľaj...ja som na amnio nebola,odmietla som /u mňa to bol vek 42r. ako dôvod/,nechcela som ohroziť zdravé dieťa, štatisticky je 1% spontánnych potratov po tomto výkone,tiež si treba zistiť u lekára ako sa postihnutý plod ´´dáva preč´´,ja by som to nedokázala ☹
držím ti prsty
možno niekomu pomôže tento film,link bol na MK,ale v inej téme
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/210562269...

kveta
18. júl 2010

@dulkagabulka Ten film prezentuje LEN ženy, ktoré sa rozhodli proti interupcii...

janinah
18. júl 2010

je to film o ženách a ich reakcii na možnosť postihnutého dieťatka,keď sa postihnutie potvrdilo,mňa tam zaujal ten ich pokoj po všetkom,keď už deti boli v nebi,ale prirodzenou cestou,nie rozhodnutím matky ísť na ukončenie tehotenstva

figurka.m
18. júl 2010

@camilla_1 nechcem ta sklamat, ale ked tu stale opakujes, ze vsetky vysledky doteraz boli OK tak to vobec nic neznamena, tiez som v predchadzajucom tehu mala vsetko v poriadku, screeningy v prvom aj druhom trimestri OK, ale na amnio som sla koli veku, kym som cakala na vysledky bola som na valkom UTZ, kde mi povedali, ze babo je zdrave a za styri dni mi volali z genetiky aby som prisla...............a to som uz vedela, ze je zle a aj tak bolo, podstupila som ukoncenie a bolo to to najhorsie, co som doteraz prezila, ale o postihnute dietatko by som sa nedokazala postarat ani ja ani moj manzel, teraz som znova tehu, vysledky boli zle NT 5,3 mm, bola som na prasky, keby sa to malo zopakovat neprezijem to, bola som na amnio a syncek je zdravy.. 🙂
pises, ze postihnute babatko je na teba moc a utesujes sa doteraz dobrymi vysledkami, tak ja som priklad, ze nic neznamenaju, na tvojom mieste nevaham a i 😉 dem na amnio, drzim palce, aby si sa rozhodla spravne

kveta
18. júl 2010

Moja kamoška detto. Na amnio šla len kvôli veku.. Našli XYY.

marcelkatt
18. júl 2010

@figurka.m je mi ľúto, čo sa Ti stalo a teraz sa teším, že budete mať zdravého synčeka. Presne ako píšeš, celé tehu môže byť ok a žiaľ pri amnio, alebo po pôrode sa zistí krutá realita ☹ a na druhej strane, výsledky zlé a amnio ukáže opak 🙂 ja len dúfam a silno verím,, že mi z genetiky nezavolajú a že nosím pod srdcom zdravého syna.
Moc prajem každej mamičke, ktorá teraz prežíva stresové a neisté obdobie, aby to skončilo a prišli iba dobré správy!

gabriela4
19. júl 2010

@ivetaschmidt Ďakujeme veľmi pekne...máš krásnu rodinku. A tak ako si napísala už si to tehuľkovanie konečne užívam...prajem pekný dník

brulka
19. júl 2010

@awalancha3 na tento prispevok som musela zareagovat, alebo sa mi zda nehnevaj sa awalancha ze si tu navzajom niekedy veiete pekne nahanat strach a ze presne vies ako sa ten druhy citi. co isto nevies 😔. kazdy to preziva inak.

ak lekar najde dierku na srdiecku - tzv defekt napr predsienoveho septa alebo komoroveho, to este vobec neznamena ze dietatko musi mat aj geneticku vadu. vady srdiecka sa mozu vyvinut uz na zaciatku tehotenstva kvoli prekonanej infekcii. tento defekt sa da po porode inavzivne vyriesit zaplatou ktora sa zavedie cez kateter cez tepnu az do srdiecka a dietatko sa takto zoperuje bez toho aby sa musel rezat hrudnik. je to v podstate kratky zakrok a dietatko funguje po cely zivot uplne normalne bez nejakych vaznych nasledkov. ak je vada zlozitejsia musi sa hladat ine riesenie, operacia atd. to sa musi vyjadrit kardiolog.

camilla ja by som na tvojom mieste hlavne navstivila detskeho kardiloga, napriklad v bratislave detske kardiocentrum a dohodla si tam termin aby sa na to pozrel odbornik na srdiecko. da sa tam ist este na prenatalny USG. alebo ti mozem odporucit este doktora holana (tiez kardiolog ktory pracoval v detskom kardiocentre - predtym dlhe roky v anglicku) a teraz pracuje na sukromnej klinike medifera v bratislave a zaobera sa prenatalnou diagnostikou. dr. holan patri jednoznacne k najlepsim na slovensku. chod tam a nechaj sa vysetrit. vraj ak mas od lekara tvojho gynekologa odporucanie tak vysetrenie v medifere stoji ina 10 eur - ale to ti je asi v tejto chvili jedno co kolko stoji. ak su vsetky ostatne parametre ok ja by som bola kludna. nikto ti nikdy nezaruci na 100% ze dietatko bude zdrave. ani amniocenteza nie. tam sa tiet vysetruju len urcite vady a syndromy alebo cielene ak je nieco v rodine alebo predpoklad tak aj to. ale v podstate na amniocenteze sa pausalne robi par genetickych vad a to je vsetko.

drzim moc moc palce a nezufaj 😵 😵 😵

camilla_1
19. júl 2010

@figurka.m
ahoj moja dakujem za nazor,viem je to tazke pocujem a citam vselijake pribehy kocky co mali amnio zlu a aj tak si nechali babo a bolo okej zdravucke aj take su pripady a mnoho no i opak....dnes poobede idem este k mojmu lekarovy aky ma na to cele nazor a tak sa rozhodnem ci idem alebo nie ale na 80% nejdem na amnio

camilla_1
19. júl 2010

@brulka
dakujem velmi si ma potesila tym co pises presne toto co si napisala mi povedal kazdy jeden lekar a aj geneticka a aj to ze ta dierka sa uz pocas tehu moze stiahnut pretoze dieta rastie samozrejme ..... ano idem aj na dalsi usg k odbornikovi a on mi povie co a ako hlavne sa ukaze ci tam ten defekt vobec je ... po pravde ti poviem ja viem ze je maly geneticky ok ....proste to viem a citim to ved kope od 17tt v kuse mam dojem ze ani nespi 😀 .... podla geneticky ak by bola nejaka porucha geneticka ukazalo by sa to niekde aj inde na ruckach,nozkach hlavicke a aj v krvi ... tak dakujem za tvoj nazor uplne s tebou suhlasim co si napisala a toho sa aj drzim ... inak si lekarka ? ....

gumimaci
19. júl 2010

@camilla_1 ahoj, no to som este nepocula, ze by boly zle amnio vysledky a babo bolo ok. nemylis si to s triplami? lebo genetika je nieco ine... 😒

camilla_1
19. júl 2010

@gumimaci
no nechcem strasit,stalo sa uz aj to ...myslim zla amnio a babo zdrave jak repa ....dost sa v tom teraz vrtam kedze som na tom tak isto vies a citam pocuvam ... lekarka mi toto povedala vies ale neboj sa podla mna deticky su zdrave kaslat na amnio a testy a neviem co pred 15,20 rokmi nic nebolo a kto vie ako sme na tom boli v brusku mi .....

figurka.m
19. júl 2010

@camilla_1 zle vysledky amnio a zdrave babo, to neexistuje, snad len vtedy ak by sa zamenili vzorky, pri amnio si z plodovej vody odoberu bunky babatka a vypestuju si jeho DNA, potom zistuju , ci su vsetky chromozomy v poriadku, ak nie, uz sa to do porodu nezmeni, ja som sa geneticky pytala 100krat, ci je tam nejaka sanca, ze sa mylia, ale zial bohu nie
prajem len a len zdrave babatko vsetkym maminkam 🙂

traktor
19. júl 2010

@figurka.ja sa v tom nevyznam ale mne geneticka povedala, ze nic nie je 100percentne, ani amnio neodhali vsetky choroby...tym nikoho neodracam od amnio....a moja skusenost, ked sme boli vypisovat tie papiere, tak tam cakal parik, a ze musia absolvovat amnio este raz, pretoze pri odbere sa tam dostala krv a vysledky sa nedaju vyhodnotit...tak toho som sa zlakla...ze 2 x podstupit nieco take..ale rozhodnutie ja na kazdej zene, ak viem,ze nevydrzim v neistote do porodu, ak sa obavam a citim, ze babo je chore, tak amnio urciite pomoze 😉

gumimaci
19. júl 2010

@traktor ahoj, je pravda, ze neodhali vsetky choroby. ale ak nieco odhali, tak to je 100% a tam uz sa neda spekulovat ☹

awalancha3
19. júl 2010

@brulka
......ved si reaguj, na to je toto forum, ale mam pocit, ze si si dobre neprecitala co som napisala, alebo, co je pravdepodobnejsie nepochopila to.......nikto sa uplne nevciti do ineho cloveka, ale ja mam k tomu blizko a napokon, dala som viacere varianty, nech si vyberie kto chce čo chce.....to čo ma camilla v podozreni sa da amnio potvrdit alebo vyvrátiť...a jej cas sa neuprosne krati, takže naozaj neviem, ci jej nerobis medvediu sluzbu, asi tak

figurka.m
19. júl 2010

@traktor samozrejme, ze neodhali vsetky choroby, ale camilla pise, ze amnio vyslo zle a babo bolo zdrave, na to ja reagujem, ze pokial amnio odhali VVV tak je to 100%, a co sa tyka toho, ze sa do vzorky dostane krv, aj to sa moze stat, preto si ale treba pozorne vybrat pracovisko, kam pojdem na amnio, aby sa taka vec nestala

v kazdom pripade amnio ma vyznam len vtedy, pokial uvazujem nad ukoncenim tehu v pripade zlych vysledkov, ak si zena chce babo nechat aj ked bude chore, nema vyznam podstupovat toto vysetrenie

miriam11
19. júl 2010

ahojte, ja som tiez podstupila amnio.... nelutujem toho vobec. Vysiel mi samozrejme zly test a uz ma odporucili. Preplakala som kvoli tomu dost.... potom som sa vzchopila a s manzelom sme sa spolocne dohodli, ze to teda absolvujem. Isla som cez sukromnu kliniku, lebo tam som mala vysledky uz do 3 dni. Zakrok nebol vobec bolestivy, cakala som nieco horsie, ale hodne neprijemny. Po tom zakroku som necakala take bolesti brucha, ake som mala. Trvalo to 2 dni, akoby mi brucho nieco tahalo dole. Lekari ma uistili, ze je to prirodzena reakcia. Nic zle sa babu neudialo ale tie 3 dni do vysledkov mi prisli oooovela dlhsie. Nakoniec nam oznamili, ze dievcatko bude zdrave a vyzera to byt vsetko v poriadku. Ta radost sa neda opisat........ a naozaj, mame zdravu dcerku, tehotenstvo prebehlo bez problemov az do konca, sice porod bol komplikovany, ale to je uz o inom..... Len tolko k tomu, ze by som nechcela porodit chore dietatko, ktore by nemalo ziadny zivot, len nejaky ten svoj nerealny, k tomu pridruzene rozne choroby, mozno ma niekto odsudi, ale ak by amnio vysla zle, po zvazeni vsetkeho by som sa rozhodla o interup. Moj nazor je taky, ze pokial genetik odporuc a amni, je to z nejakeho dovodu a vy mate moznost vyberu a rozhodnutia. Takze urcite by som to podstupila este raz, aby sme mali istotu a mohli sa pripadne rozhodnut ako dalej......

traktor
19. júl 2010

@figurka.m ano presne s tebou suhlasim...

marcelkatt
19. júl 2010

@miriam11 mám rovnaký názor.

denne73
19. júl 2010

dievčatá aké hodnoty NT su dobré:?: napr.konkretne v 11/3 nám namerali 1,02 mm . Všade čítam že 1,2 a tak.

marcelkatt
19. júl 2010

@denne73 no neviem ako presne v ktorom týždni to má byť, ja som mala v 13tt NT 1,5mm to je vraj ok. No pri synovi v r 2007 som mala 3,1mm a už som musela podstúpiť podrobnejšie sono a krvné testy, ale našťastie všetko ok a máme zdravého syna. Teraz NT ok, ale zlé AFP testy, tak ja už neviem. Len veriť, že aj tu bude všetko tak, ako má byť.

marcelkatt
19. júl 2010

@denne73 ale myslím si, že to máš dobré. Dr by Ti iste povedal, že niečo nie je ok.

denne73
19. júl 2010

@marcelkatt . Si zlatá. vieš ja som minulý rok podstupila UPT. v 23tt. Zle vysledky z amnio. Bolo diagnost. najťahšie postih. Mne doki povedal že skrining vyšiel negat čiže fajn. len sa mi zdá že 1,02mm je malo. no je pravda že som bola v 11/3. Minule som mala v 13/3 1.6 a to bolo zle ☹ Určite ma čaká aj teraz amnio ktoru ja nechcem podstupiť. no asi budem musieť

denne73
19. júl 2010

@marcelkatt bude dobré uvidíš . Aj tie testyy su nanič.

marcelkatt
19. júl 2010

@denne73 v 13/3 si mala NT 1,6mm a to je zlé? Veď ja som bola v 13/1 a nT 1,5mm a vraj v poriadku, nechápem, aj na genetike mi povedali, že to je ok tie mm. Ja som bola na amnio 14.7 teraz, tak čakám do 5.8 na výsledok. Mala som vyššie AFP riziko NTD.

denne73
19. júl 2010

@marcelkatt . neboj no mali sme 1,6 ale to nie to hlavné ja si myslím že tá hodnota je fajn. my sme mali aj niečo s oblič. panvičkou či čo a nejaku cystu na mozočku. preto amnio a šok. neboj bude u vás všetko fajn ako aj unas

marcelkatt
19. júl 2010

@denne73 musíme veriť všetky, že to je len poplach. Vraj je veľa faktorov, čo ovplyvní výsledky AFP. No už len čakať.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre