Amniocentéza. Absolvovali ste ju niekto? Ako dopadla?

petronela4
4. júl 2006

baby absolvovali ste niektora odber plodovej vody a ako ste dopadli?

pipka
22. mar 2008

ivi, tak ak by si rodila v BA, mozno sa aj v porodnici stretneme 😀

tamitka, gratulujeeeem k princeznicke a zelam tiez vsetkym krasne sviatky 😵

ivana1973
22. mar 2008

nestretneme sa v porodnici pipka lebo ja som zo Senice a do BA asi rodit nepojdem...

pipka
22. mar 2008

no sak to som si myslela, ale nevadi...stretneme sa tu 😉

clarisa
23. mar 2008

Chcem sem len pridat moju skusenost s amniocentezou, ktoru som absolvovala pred tyzdnom.V 12TT sme boli na nuchal sone,kde zistili zvyseny nuchal translucency(tekutinu za krkom).Celkove riziko na Down syndrom som mala 1:962, co je dost nizke,ale i napriek tomu, nam navrhli,ze ak si chceme byt 100% isty,ze mame zdrave babetko,aby som si dala urobit amniocentezu.Cely tyzden som doma sedela za PC a studovala vsetky dostupne materialy o amniocenteze.Vela som sa toho nedozvedela, len to, ako to prebieha, kolko sa caka na vysledky, ake je riziko potratenia a pod.Stale som zvazovala moje riziko na down a riziko potratenie pri amnio, ktore je 1:100.Z logickeho hladiska,by bolo bezpecnejsie nevystavovat sa riziku amniocentezy,ktore bolo 9x vyssie ako riziko ze budeme mat dieta s downom. Kedze viem, ze by som sa vedela velmi trapit po zbytok tehotenstva koli babetku, tak som sa napokon rozhodla pre amniocentezu. Vobec som sa nebala bolesti skor toho,ze pri tom mozem potratit. Pred samotnou amnio sme mali velmi dlhe sono, na ktorom zmerali na babetku hadam uplne vsetko.Potom mi vydenzifikovali brucho a zaviedli dlhu ihlu na odobratie plodovej vody. Samotny zakrok nie je bolestivy, i ked to nie je nic prijemne. Po odobrati plodovej vody, skontrolovali este tlkot srdiecka babetka,ci nie je vystresovane, ale vsetko bolo ok. Bola som stastna ze to uz mam za sebou a naivne som si myslela, ze najhorsie je uz za mnou a teraz si par dni oddychnem pockam na vysledky a vsetko bude ok. Ked som sa vsak pytala doktorky, ktora mi vykonala amniocentezu, do kolkych dni hrozi po amniocenteze potratenie babetka, odpovedala mi ze do 24 tyzdna.Zostala som uplne v soku, kedze amniocentezu mi vykonavali ked som bola v 16 TT a to som si myslela,ze potratit mozem tak maximalne do troch dni po zakroku. Ked som chcela vediet, co mozem urobit aby som tomu predisla, tak mi len povedala, ze teraz mam tri dni brat vsetko zlahka a potom mam fungovat uplne normalne.Ze potrateniu sa jednoducho neda cielene predist.Ze sa moze stat,ze jednoducho i po niekolkych tyzdnoch mi moze odtiect plodova voda bud uplne, alebo len ciastocne.Ked odide uplne, tak je to samozrejme potrat.Ked bude odtekat len po ciastkach, tak sa moze stat, ze babetko nebude mat dostatocne mnozstvo plodovej vody, a z toho mozu vzniknut dalsie komplikacie, ako nevyvinutie pluc,a rozne ine poskodenia.Ked sme dorazili domov, vyhladala som si opat vsetky mozne clanky o amniocenteze, tentokrat v anglictine a naozaj sa mi potvrdili jej slova. Nasla som pribehy zien, ktore potratili babo dokonca po viac ako styroch ci siestich tyzdnoch po amnio zakroku v dosledku odtecenia plodovej vody,alebo infekcie a pod.Takze ak si myslite,ze ist na amniocentezu vas zbavi strachu,tak by som povedala,ze len tak na polovicu, mozno sa uz nebudete musiet bat,ze dieta bude mat downov syndrom,ale zostane tam ovela vacsi strach a to strach z potratenia babetka a z moznych dalsich poskodeni v dosledku samotnej amniocentezy.
Mna osobne strasne mrzi,ze som tieto informacie nevedela vopred,lebo by som si amniocentezu nedala urobit za ziadnych okolnosti.Ja uz mam jednu zdravu 3 rocnu dceru a pri tomto druhom tehotenstve moje vysledky na down syndrom neboli az take vysoke,ale bohuzial,povedala som si,ze za pokoj mysle to stoji,no bohuzial mi to ziadny pokoj neprinieslo,akurat mam este vacsi strach co bude dalej, a kazdy den sa modlim, aby to moje babo vydrzalo az do konca.Uz sa ani netrapim a nezaoberam tym,ze ake nam pridu vysledky,lebo tie aj tak vo vacsine pridu negativne,ale tie teraz nie su az tak podstatne....

mata35
24. mar 2008

Clarisa, ty si mi, ale dala, ja idem na amnio. v stredu a som hotová, čo si to tu napísala.

mata35
24. mar 2008

Tamita, ako sa dá vybaviť ten zrýchlený test? Poradíš mi? 🙂

ivana1973
24. mar 2008

mata35....nemozes byt z toho hotova co Clarisa napisala.Musis dufat, ze to dopadne dobre. Ja som bola na amnio pred dvomi tyzdnami. Nebolo to take hrozne, dalo sa to vydrzat. Vela zien bolo na tom a dopadlo to dobre. Ved ked budes ma t najmensie podozrenie, ze je nejaky problem tak pojdes lekarovi. Ja myslim(dufam), ze nam to vsetkym dobre dopadne. Neboj sa. Aj ked ja sa bojim vysledkov vela a hrozne, ale musime dufat. 🙂 🙂

mata35
24. mar 2008

Máš pravdu, veď veľa zlého hrozí aj pri narkóze, operácii, a keď to treba, tak to treba, nikto to nerieši.
A čo sa týka potratu, tiež, koľko žien prišlo o dieťa a na amnio ani neboli. Takže hovorím si hlavu hore, dobre to dopadne.

ivana1973
24. mar 2008

Mata 35 a kedy mas termin?odkial si? Cakas prve dieta??

lucatko
24. mar 2008

Ahoj clarisa. Som rada, ze si napisala o amnio celu pravdu, pretoze to myslim vela tehuliek ani len netusi.Myslim si ze amniocenteza je potrebna len pre tie zeny, ktore by v pripade nepraizniveho vysledku isli na potrat a 100% istotu neda ani amniocenteza, pretoze nezisti ani zdaleka vsetky chyby ktore moze babetko mat. To je moj nazor, tiez prezivam veeeeelky strach o babo, vyslo mi vyssie AFP, ale pevne verim ze bude vsetko o.k . A ako nam povedala Dr. vela povie aj ultrazvuk, takze dufam ze ten bude v poriadku a aspon trochu ma to ukludni.

mata35
25. mar 2008

Pre Ivanu: som z Trenčína a čakám tretie dieťa. Dobré, že???? Takže sa utešujem a teším sa z toho, že mám dve zdravé deti, čo majú robiť ženy, ktoré čakajú prvé a majú nejaký problém a trasú sa z toho, čo bude.

ivana1973
25. mar 2008

mata35...ja cakam tiez tretie dieta. Tak sme na tom rovnako. Na tej amnio som bola v Trencine. Na izbe som bola s Mirkou Kubalakovou alebo nejako tak sa vola.A toho amnia sa neboj snad to dopadne dobre 🙂 🙂 Ale ci je to prve alebo tretie dieta strach je ten isty akurat, ze sa upokojujeme tym, ze mame dve zdrave deti doma.Nic viac...

zaza_na
25. mar 2008

pridam aj ja svoj nazor. sme v UK a nam vysli zle vysledky v tom, ze mame prilis malu nosovu kosticku, co je jeden z hlavnych sprievodnych znakov pri Downovom syndrome. Viem, ze na Sk sa taketo meranie vacsinou nerobi a malo mamiciek o nom vie...
na poslednom sone sme mali pravdepodobnost 1:843. nie je to este take hrozne, az na to ze pri sone predtym ta pravdepodobnost bola 1:8430... Kazdym dalsim sonom a nedostatocnym dorastenim nosovej kosticky sa riziko zavratne zvacsuje...
mali sme moznost ist na amnio a aj sme sa objednali, ale tam sme nakoniec od neho upustili z jednoducheho dovodu: pravdepodobnost, ze malicka bude mat vrodenu chybu bola ovela mensia v porovnani s pravdepodobnostou, ze pri amnio dojde k potratu...
nestalo nam to zato a aj tak by vysledok nezmenil nase rozhodnutie dietatko si nechat.
teraz nas caka sono v piatok a velmi sa bojim. ale co ma byt, nech je. s tym uz nic nespravime...
nesledujem tuto diskusiu, ale xcela by som sa spytat tych, co ju sleduju: kolko mamiciek ktore boli na amnio a kvoli tomu prisli o dietatko tu potom prislo a napisalo o tom? len tak zo zvedavosti... 😕

miroslava72
25. mar 2008

Ahojte.Tiez sa k vam na chvilu pripojim.Sledujem casto tuto temu.V marci som mala 36 a tiez nam lekar povedal, ze vzhladom na moj vek, nas odporuci na genetiku.Vsetky vysledky doposial boli OK a na genetike po spolocnom rozhovore, nam tiez povedali,ze riziko poskodenia nam vychadza 1% a pokial bude sono OK, tak sa to este zmensi na 0,5% a poslali nas najskor na morf.ultrazvuk ,az potom sme sa mali rozhodnut, ci podstupime amnio.Kedze sono ukazalo, ze vsetko je OK, tak sme na amnio nesli. Ked som nase rozhodnutie vravela vsetkym trom lekarom -na genetike,na sono a i svojmu,mala som pocit,ze s tym tiez celkom suhlasia...predsa len riziko potratu pri amnio je 1% a naco zbytocne riskovat...strach, ten bude vzdy...Tak ja len tolko.Je to na kazdej z nas ako sa rozhodneme...no myslim,ze 100%istotu..nam neda nik...vzdy tam bude ten maly ?..co ak..Drzim vsetkym palce.

tulipka
25. mar 2008

ahoj lucatko, bohuzial tu hodnotu MoM ci ako si to pisala neviem, jedine co mi do telefonu povedali ze mam zvysene AFP a ten pomer je bohuzial velmi zly 1:17. Tento piatok vsak idem este do poradne a skusim si vysledky vypytat, rada by som ich totiz ukazala Dr.Holanovi(euromedix), ku ktoremu idem na ten 3d a morfo uzv. O tvojom doktorovi som vsak tiez pocula same chvaly, takze neboj, musime tomu verit a uvidis, vsetko dopadne dobre. Ja si totiz ani inu odpoved nez ze je to v poriadku ani nechcem pripustit...a aj tak by som sa uz na rozhodnutie dat babo prec nezmohla, v takomto tyzdni??? Velmi ti drzim palce, a dufam ze obe tu onedlho napiseme ze vsetko bolo ok, a aspon z casti sa nam ulavi...ja urcite napisem. a aj vsetkym ostatnym zelam vsetko dobre...

matrinka
26. mar 2008

miroslava72, rozhodla si sa presne ako ja... aj vek sedi 😉 a tiez mam 1.chalana..ked sa druhe narodi, bude mat 14r.odmietla som amnio na zaklade NT, AFP testov a morfolog. UTZ (2x) - vsetko bolo OK, tak naco riskovat. Aviete co to bude? u nas 2. chalan 😀

poleva
26. mar 2008

tulipka, tak ako ?
viac si sa mi neozvala 😒

nehetka
26. mar 2008

Ahojte babenky! Mam volat o vysledky Ale nemam odvahu zobrat mobil do ruky to su strasne stresy a nervy!!!!!! ☹ stale ma upokojuje ked tu pisete ze vsetko Vam dobre dopadlo , mam z toho strach neviem ci mam pockat ked mi to pride do troch tyzdnov domov postou aj s urcenym pohlavia 😢 . Tak rada by som si uz kupila nejake nove vecicky pre babeno ale nemam akosi odvahu

lucka.zv
26. mar 2008

ahojte chcem len napisat svoju skusenost,
cakam prve baby a tiez mi vysli zle vysledky afp a preto som sa rozhodla ist na amnio. bolo to to najhorsie a najdlhsie cakanie v mojom zivote. no chvala bohu vyslo to dobre. chcem napisat len tolko, ze asi by som znova podstupila amnio pre pokoj duse, aj ked to cakanie bolo peklo. vsetkym vam drzim palce a hlavne sa nebojte tak ako som sa bala ja. babatko bude v strese.

nehetka
26. mar 2008

Haloooooo kde ste vsetkyyyyyyyyyyyyyyyy??????????????

lucatko
26. mar 2008

ahojky tulipka aj vsetky tehulky co prezivate, take velke stresy ako ja. V jeden den je to ok, myslim si ze ved preco by sa to malo stat prave mne ze budem mat poskodene dieta, na druhy den mam uuuuplnu depku a vravim si preco by som nemohla, ved nebudem jedina. Neviem sa dockat toho pre mna magickeho datumu 3.4.08, ked pojdeme na uzv a budem o nieco mudrejsia. Tulipka budem v ten pondelok na teba mysliet, presne viem co prezivas...... ☹

lucatko
26. mar 2008

nehetka zavolaj tam, premoz sa, uvidis ze vsetko bude dobre a budes mat menej stresu ako cakat na postu. moj nazor

nehetka
26. mar 2008

Uz som volala tri krat ale nikto neberie, skusim zajtra a verim ze to bude vsetko ok! idem si lahnut dokedy syncek buva tak zatial papa babulky a drzte sa vsetky co cakate na vysledky z AMNIO 🙂 ☹ 😔

ivana1973
26. mar 2008

dnes je sva tyzdne co som bola na amnio. Este jeden tyzden a budem vediet vysledky. Bojim, bojim... ☹ 😒 😲

tamita
26. mar 2008

Clarisa prípadne niektoré ostatné kočky - nestresujte !!!
Riziko existuje pri všetkom.Aj pri ideálnom tehotenstve môžu nastať nečakané komplikácie..Ak si je niekto istý tým,že chce porodiť a vychovávať prípadne aj postihnuté dieťatko,tak na amnio ozaj nepotrbuje chodiť.No ak máš pochybnosti a navyše zlé výsledky,ktoré signalizujú riziko,tak by som neváhala ani minútu.Ja som mala riziko Downa 1:40,vek nad 40 rokov a amnio som absolvovala pred týždňom.Aj keď sú predbežné výsledky dobré,čakám na konečný ortieľ,ale absolútne si nepripúšťam,že by to mohlo byť zlé a už vonkoncom - žiadne komplikácie potratu,či úniku plod.vody..No ešte že čo!!! Veď ak by som sa mala tera 6 týždňov pozorovať a myslieť-či nepotrácam,tak si to hádam aj vsugerujem-naprogramujem do mozgu a nakoniec sa to nebodaj stane,(veď psychika je svinka...pardon za výraz).
Ja som mojej malej princezničke jednoducho večer pred odberom povedala,že to zvládneme,veď sme nejaké "baby"a hotovo. 😵
Držíme nám aj vám kočky všetkých 40 palcov (babulkine a moje) a hlavne kľud a pohoda. 🙂 😅

tamita
26. mar 2008

Mata 35 - poslala som ti internú poštu ohľadom FISH testu -aj keď už asi pozde,no verím,že si dnešný odber zvládla a si O.K.

tamita
26. mar 2008

P.S. - ivana 1973-ty sa neboj,zatiaľ sa nemáš čoho a nehetka - ty volaj hneď zajtra ráno,veď hádam chceš vedieť dobré správy čím skôr nie?? 😅

daska82
27. mar 2008

Ahoj babuľky, zdravím Vás všetky. Veľmi dobre viem, čo momentálne väčšina z Vás prežíva. Mne sa toto nepríjemné obdobie práve skončilo. Zrovna pred malou chvíľou som volala o výsledky z amniocentézy a sestrička mi vyslovila tak dlho očakávané slová: "DS je vylúčené, čakáte zdravé dievčatko". Je to úžasný pocit a ten balvan, ktorý mi spadol zo srdca, snáď bolo aj počuť. Viem, že Vám môže hovoriť kto chce, čo chce, ale vždy treba dúfať, že to dobre dopadne. Všetkým Vám prajem, aby ste sa dozvedali len dobré správy a zažili ten pocit šťastia, ktorý teraz mám ja. Držím Vám palce a myslím na Vás.

pipka
27. mar 2008

daska tak to je super, tisko zavidim, ze to uz mas za sebou...myslim to desne cakanie na vysledok a gratulujem samozrejme. Dufam, ze 10. aprila sa aj ja dozviem podobnu spravicku ako ty 😉

ivana1973
27. mar 2008

Ahojte babky, tak ja by som mala vediet vysledok uz buduci tyzden 2. aprila. Dufam, ze to tiez bude dobra sprava lebo mam vtedy akurat narodeniny. Tak dufam, ze dostanem pekny darcek.....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre