Amniocentéza. Absolvovali ste ju niekto? Ako dopadla?

petronela4
4. júl 2006

baby absolvovali ste niektora odber plodovej vody a ako ste dopadli?

veronikaayse
3. okt 2012

@cica99 dakujem...no tak ja uz naozaj neviem co si mam o tom vsetkom mysliet...mne vyslo zvysene riziko downovho syndromu 1 v 260 pricom v mojom veku je normal 1 v 1500...takze neviem...co si o tom myslis ty???ja som s tych cisel nejak mimo...

dudduli
3. okt 2012

@cey fúúha,tak to už si fakt nespomínam,skús sa spýtať svojho doktora,ja som tam bola 13 rokov dozadu a jak sa snažím tak sa snažím ale naozaj si nespomínam :(

cey
4. okt 2012

..v ktorom tyzdni Ste absolvovovali amniocentezu?

eginny
4. okt 2012

@veronikaayse ahoj Veronicka, asi si si pomylila moj nick 🙂 ja vobec neviem nic o tom, ze zakazali amnio v Madarsku. Netusim ani, co moze stat za takymto rozhodnutim. Ja som bola na 100% rozhodnuta ist na amnio, ale nakoniec som ani nemusela, pretoze mi geneticka povedala, ze mne nevysiel pozitivny screening na downa, ale na razstepy chrbtice a to udajne aj tak nezistia z plodovej vody. Takze som isla na morfologicky ultrazvuk a doktor povedal, ze je to uplne zdravy chlapcek. Ale tym vobec nechcem povedat, ze som amnio odmietla. Keby mi vyslo riziko na downa, tak urcite idem na odber. Tiez som sa inak bala, ze co ak sa tou ihlou pichne do dietata, ked sa bude hybat a povedal, ze to sa pichne len kusocek /pochopila som to tak, ze par milimetrov) do maternice, aby sa predislo takymto rizikam. Inak musim povedat, ze tie skriningy naozaj vedia velmi vystrasit. Tiez som sa neubranila slzam po oznameni vysledkov...

veronikaayse
4. okt 2012

ach tak prepac...asi som sa naozaj splietla...ale uz je vseeetko v uplnom poriadku...nepotrebujem ziadnu amnio...pred hodinkou mi volala sestricka a povedala ze je vsetko v uplnom poriadku a ziadny downov syndrom nam podla 2.skriningu nehrozi...ale aj tak dakujem za odpoved...este raz prepac...

barborapol
4. okt 2012

@eginny cauko som rada, ze si dopadla tak dobre, mne tiez vysli screening testy negativne, ale stale nie som rozhodnuta ci mam ist na amnio, ked to sijove prejasnenie bolo 2,6 mm u mojho gyn. kontrolny bol 2,3 mm u odbornika. uz sa asi opakujem stale 😀 Myslis, ze ked vysli negativne vysledky tak amnio by mi genetik ani neodporucil tak ako tebe?Neviem sa rozhodnut a som uz z toho skoro na prasky, manzel ani nikto z rodiny mi nechcu povedat ci ist alebo nie? Nechavaju to na mna. ☹

eginny
4. okt 2012

@barborapol ahoj, akurat som ti napisala aj sukromnu spravu 🙂 No, mne povedala teta geneticka, ze bez pozitivneho skriningu by mi nemohla vystavit ziadanku na odber - vraj kvoli poistovni. Ale toto som bola v Gynfive, mozno v inych zariadeniach maju ine pravidla. Inak, mne ten lekar, co mi robil ultrazvuk povedal aj pricinu, ze preco mi vysli pozitivne AFP vysledky v skriningu. Udajne mam nejaku zvacsenu zilu na maternici a ta mohla sposobit takyto vysledok - nerozumiem sice, ze ako, ale lekar hadam vie 🙂 Vysvetlil mi, ze zvysene hodnoty AFP este neznamenaju automaticky riziko u plodu, kludne moze ist o matku. A Tebe ked vysli negativne vysledky, by som asi do dietatka nepichala a pockala par dni do toho morfologickeho UZV, co sa robi v 20tt. Ved amnio sa da spravit aj potom.

dadka75
5. okt 2012

Výsledky z amnio sú v poriadku!!!!!!!!!! Je to zdravé dievčatko!!!!!!!! 🙂🙂🙂

emily_666
5. okt 2012

@dadka75 super, gratulujem, tiež mám za sebou toto všetko, chvalabohu tiež ok 😀

cica99
9. okt 2012

@veronikaayse prepac,ze sa ozyvam neskoro...ale hlavne,ze uz ti amnio nehrozi. Inak- ty si typicky priklad mamicky,kt. by isla na amnio uplne zbytocne,pretoze jednak ti lekari na zaciatku povedali zly vysledok ( ten byva casto skresleny,napr. tym,ze lekari neodhadnu spravne datum porodu,co je jedna z premennych vo vypoctoch rizika) a jednak aj to riziko 1:260 je skoro tri razy mensie ako riziko 1:100 co je riziko umrtia plodu po amniocenteze. Mne vyslo pri 2 dietati podobne vysoke riziko ako tebe (len slo o iny syndrom) a amniocentezu som odmietla napriek zastrasovaniu lekarov.

susan1904
9. okt 2012

ahojte baby
velmi sa tesim.vysledok amniocentezy je OK
budeme mat chlapceka,velmi sa tesim
zelam vam len a len dobre vysledky
pekny den Zuzi

veronikaayse
9. okt 2012

no uz je vsetko v poriadku...takze som rada...amnio som nakoniec odmietla aj ja...ked som to povedala priatelovi tak z jeho ust vysla velka pravda..."Bude take ake chce ten hore a bude nase." po tychto slovach som sa takmer rozplakala...a vsetko pochopila...ved vlastne ani ja by som si to dieta nedala zobrat aj keby malo byt chore...zvladli to mnohe zeny zvladla by som to aj ja... 😵

veronikaayse
9. okt 2012

@cica99 no uz je vsetko v poriadku...takze som rada...amnio som nakoniec odmietla aj ja...ked som to povedala priatelovi tak z jeho ust vysla velka pravda..."Bude take ake chce ten hore a bude nase." po tychto slovach som sa takmer rozplakala...a vsetko pochopila...ved vlastne ani ja by som si to dieta nedala zobrat aj keby malo byt chore...zvladli to mnohe zeny zvladla by som to aj ja... 😵

kejty95
10. okt 2012

@veronikaayse tiez podobne uvazujem.. je nase, nech je akekolvek 🙂 pokladik nas malicky

veronikaayse
10. okt 2012

@kejty95 presne tak...sice ked som otehotnela tak som chcela ist na potrat lebo to nie je planovane tehotenstvo...ale teraz sa to uz neda po tom co som ho videla na ultrazvuku...doteraz som povazovala potrat za normalnu vec...ale pocas tehotenstva som pomalicky pochopila vsetko to odsudzovanie potratov ako vrazdu...ono to vrazda naozaj je ved to dieta ma pravo na zivot...a chce ho zit naplno...svedci o tom uz len jeho snaha dostat sa co najskor na svet pri porode...ako dieta kope nozickami aby sa odrazilo a dostalo von z maminky...
a nech je akekolvek...uz je nase a nikto nam ho nevezme...

kejty95
10. okt 2012

@veronikaayse presne tak, aj ja ked som ten zazrak malicky uvidela na ultrazvuku, ako si tam skacka, ako ukazuje rucicku 🙂 bozinku, za nic na svete by som ho nedala.. a to uz vobec nie ist na potrat. je to vrazda toho najnevinnejsieho, ake len moze byt. to male sa na svet nepytalo predsa samo, my sme chceli, my sme ho pocali, ono za nic nemoze...

andriz
11. okt 2012

@maco83 Ahoj prosím ťa kde si bola na amnio a koľko si platila za tie zrýchlené výsledky. Ďakujem

maco83
11. okt 2012

@andriz na amnio sme boli v GIN FIVE na záhradnickej nás vyšla celá amnio okolo 500e. Kvôli tvrdnutiu mi tam robili kompletné vyšetrenie na zápaly v tele, za vybratie operatéra sme platili 100e a zrýchlene výsledky 240e. Tá cena za zrýchlene výsledky je všade skoro rovnaká dôležité je vybrať si odborníka ktorý to bude robiť ešte sú dobrý tuším v železničnej v BA

gabriella7
11. okt 2012

@maco83 to si tam aj ležala v gynfive alebo ta hned pustili domov?

maco83
11. okt 2012

@gabriella7 prišli sme tam na obed o jednej nás zobrali na izbu bolo nas asi 5 zákrok tvral pár minutiek a potom sme ležali každá podla potreby asi tak hodinku a potom sme išli domov. Zákroky robia v stredu ale to všade a v piatok sme mali vysledky do nedeli som sa pre istotu nepohla s posteli potom som začala normalne fungovať nemala som ani žiadne bolesti po vpichu ani kvapôčku krvičky cítila som sa dobre len som sa strašne bála aby sa nič nestalo tie tri týždne som bola velmi opatrná.

belasok
25. okt 2012

Ahoj ja som bola na amnio v stredu, v ružinovskej nemocnici, som v 21 tt, takže dá sa povedať ltt., za zrýchlene testy vraj v tomto tt neplatím, inak stoja asi 250e, nevedela som to len ma informovali. Mala som veľký strach, obavy no prebehlo to rýchlo a bez komplikácii, tiež m i pomohlo, že tam bolo asi 12 žien, a vôbec neposobili rozrušene, práve naopak. Samotný odber trval cca 5 minút, s dezinfekciou a vyhľadaním bezpečného miesta asi 8-10minut.Po dvoch hodinkách som isla domov cítim sa ok, len to čakanie na výsledky je trochu dlhé. Vzala som si do konca týždna volno, pretože síce sa cítim ok, niekt. ženy aj ked nepocitovali žiadne problémy a sli do práce sa na oddelenie vrátili. No dilema na rozhodnutie bola pre mna určite najtažšia, pretože názory su velmi protichodné, no priklonila som sa k názoru odborníkov. Dúfam, že všetko bude ok, ale to sa dozviem až ked ..príde čas.

tamix
26. okt 2012

@veronikaayse ja som písala, že v Maďarsku sa už neodporúča. Neskôr pridám presné číslo časopisu v ktorom zase píšu, že amnio ja riskantný zákrok a testy z krvi sú tak presné, že začínajú preferovať tieto testy. Sú lacnejšie a určite si ich dá urobiť viac mamičiek. A ZRAZU sa ozýva organizácia pre ľudí postihnutých DS, že aj také deti majú právo na život? Doteraz, kým bola amnio, tak to nikomu nevadilo, ak sa matka rozhodla pre potrat. Teraz, keď by krvné testy podstúpilo viac mamičiek a DS detí by bolo menej, boja so vlastné príjmy, že by nemali dosť DS detí a nemali by príjem ☹. To už nech sa ozaj rozhodnú rodičia, či majú dosť síl vychovávať DS dieťa. A hlavne - tu ani neide o výchovu, ale čo potom, keď rodič zomrie. Tá starostlivosť v tých ústavoch je niekde otrasná.

tamix
26. okt 2012

@belasok "názory su velmi protichodné, no priklonila som sa k názoru odborníkov" - len smutné je, že často práve odborníci sú tak jednostranne informovaí a hlavne zameraní na získavanie financií, že je im ťažko dôverovať. Aj ja som verila odborníkom, keď mi tvrdili, že amnio je bezpečný zákrok, no predsa to nedopadlo najlepšie, ale vždy lepšie , ako keby som bola o bábo úplne prišla.

belasok
27. okt 2012

@tamix ja som sa musela rýchlo rozhodnúť, kedže som bbola už v 20 tt a bola som zmatená a velmi nerozhodná, ja som sa rozhodovala velmi tažko, obvolala som lekárov a známych,... Sama som s detičkami patologickými novorodencami pracovala, s láskou a profesionalitou, ale preplakala som za ne vela slz a velmi ma to poznačilo v mojom dalsom živote. Samej sa mi dve deti narodili tak, že som nevvedela, že majú vvch , naštasie riešitelnu a vedú normálny život, no mentálne postihnutie by som tažko znášala...preto. Ked sa moja kamarátka o tom dozvedela, povedala mi svoju osobnú skúsenost -úmrtie dietatka a takmer mi vynadala do....ale bolo to dva dni po mojej amnio, už nebola možnost vrátit to spat, cítila som sa ako vrahyňa, no sama viem, že som sa snažila rozhodnut zodpovedne, ... Preto nesúdim. Tak dúfam, že sa mojmu bábu nič nestane a dúfam, že ked sa bude niekto rozhodovat bude to mat ľahšie ked si prečíta aj negatívne skúsenosti.

tamix
29. okt 2012

@belasok Aj ja som sa musela rýchlo rozhodnúť. Ale mala som málo informácií a práve na odporúčanie odborníkov som sa nechala nahovoriť. Keď som bola na odbere, tak tam jedna mamička hovorila, že ona pôvodne plánovala ísť do Prahy, lebo tam už testy robia z krvi, ale práve sťahovali oddelenie, a už nemala čas čakať. prišla som domov a začala trochu viac študovať, a zistila som že v Maďarsku sa už amnio robí len v krajných prípadoch, keď sú všetky vyšetrenia pozitívne a v podstate už niet čo riskovať.
Vieš si predstaviť, aký by to bol obrovský finančný výpadok amniocentrám, keby zrazu maminky začali uprednostňovať krvné testy a na amnio by chodievali len ako ozaj posledná možnosť. To by bol pre nich horor ☹

16kristina02
29. okt 2012

Ahojte, kolko baby stoji amniocenteza? Asi som tehu, nemam to ešte potrvdene od dr, ale 4 testy roznych značiek mi vyšli pozitivne aj ked druha palička bola slabšia. Moj dôvod prečo by som chcela ist na amnio je že môj manžel mal rakovinu konečniku a pred rokom mal ukončenu chemoterapiu a pred rokom a trištvrte bol ožarovaný, dr nam povedala že by sme aspon 4 roky nemali mať babenko, no ale stalo sa a asi ho teda čakame. A ešte som si dala po dvoch dnoch čo sa nam to prihodilo tabletku ecsapelle. ďakujem za radu.

belasok
29. okt 2012

@tamix keby som to tušila, radsej by som si sla zobrat krv, to je fakt....,aj do madarska, či Prahy, hmm.. teraz mi zostáva dúfat, že to bude ok. Myslím, že by bolo super, keby sa aj u nás robili tie testy z krvi, ved načo zbytočne riskovat..

emily_666
29. okt 2012

@16kristina02 myslíš amnio na vlastnú žiadosť ? to neviem, ale myslím, že pri tom všetkom, čo si vymenovala, by si mala nárok na odporúčanie od lekára a vtedy je bezplatná. ale možno ti niekto poradí viac. drž sa.

16kristina02
29. okt 2012

@emily_666 volala som dnes mojej dr a povedala že mamprist v pondelok ku nej že tam bude aj onkologicky gynekolog že on sa takymto veciam rozumie, a ked som toto všetko povedala sestričke do telefonu povedala že on uvidi či budu potrebne nejake testy.

belasok
29. okt 2012

@16kristina02 Ja som neplatila, takže ti neviem poraditt. Bola som už v 21tt. Za zýchlené testy, t. j. na 5 chromoz. chýb sa platí pribl. 240- 250 e a volali mi ich za dva dni. Ale ja som už neplatila, lebo už som bola v 21t,(neviem odkedy je tá hranica) vtedy to prepláca poistovna . Držím Vám veľmi palččeky, viem že je to velmi tazké zvlášť po takej ťažkej chorobe s akou ste sa pasovali.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre