Amniocentéza. Absolvovali ste ju niekto? Ako dopadla?

petronela4
4. júl 2006

baby absolvovali ste niektora odber plodovej vody a ako ste dopadli?

janicka
15. jan 2011

co sa tyka vrodenych vad, vsade vam potvrdia, ze nie je mozne vyzistit vsetky... to sa proste neda.... vedia diagnostikovat len chromozomalne vady... cize geneticke poruchy a chyby v chromozomoch... Plus sa daju spravit specialne vysetrenia podla rodinnej anamnezy... ale to musi byt presne zamerane na konkretnu vadu... takze asi tak. Neviem o tom, ze by kdekolvek vysetrovali vsetko mozne..to nie je technicky mozne... takze aj genetik po amniocenteze vam moze povedat, ze co vylucili, ale nikdy vam neslubi, ze vase dieta sa narodi zdrave a nebude mat ziadny postih....

zaira301
15. jan 2011

Mne hovorili, že za tie 3 týždne zistia veľa chorob, ktorých je okolo 50.....ja som sa nepýtala viac, ja som mala vtedy hlavu niekde inde, keď mi povedali, že moje dieťa má Daw. syndrom.....potom ma už nič iné nezaujímalo.....

zaira301
15. jan 2011

@janicka, ďakujem za odpoveď......ahoj

mbrnakova
15. jan 2011

Ahojte, ja som bola na amniocentéze takto pred rokom, v 18tt, partner majú genetickú vadu delenia chromozónov, takže som ju musela podstúpiť bez váhania. Dnes sa vytešujeme z polročného Matejka. Celá amnio bola ok, najhoršie bolo to čakanie pred celým zákrokom, robili mi to genetici v železničnej nemocnici na trnavskom mýte, a do troch dní sme vedeli prvé výsledky a posledné boli do troch týždňov, držím palce všetkým, čo ich to ešte len čaká...celý čas som verila, že budeme mať zdravého chlapčeka....

Mirka

alecka
15. jan 2011

v podstate v sukromnom vysetria to iste co v statnom s preplatenim poistovne, len "kozmickou" rychlostou. "problemom" kasickeho vysetrenia je, ze bunky ktore plavaju v pv, sa musia kultivovat- namnozit a narast a na to treba urcity cas, ktory je individualny. potomsa po spracovani hodnoti -preto ta casova rezerva. zistuju sa numericke odchylky, do ktorych patri aj md, a v klasickom cytogenetickom hodnoteni aj strukturalne zmeny. a na zaklade toho genetik moze povedat ci dieta nebude trpiet syndromom, ktory je sposobeny numerickou, alebo strukturalnou chromozomovou odchylkou.

janicka
15. jan 2011

alecka, presne tak. dalsia dolezita vec bola pre mna ta, ze som nemusela byt hospitalizovana kvoli amnio...

alecka
15. jan 2011

@janicka inak to je fakt blbe, ze niekde po odbere hospitalizuju 😒 , nastatastie u nas mozes ist po odbere domov

janicka
15. jan 2011

alecka presne tak. Ono je to o tom, ze poistovna preplaca nemocnici tzv. lôžkodeň... , takze aby dostali zaplatene, musia ta hospitalizovat... A kazdy normalny lekar ti povie, ze nie je nic horsie ako zdravu zenu po takomto minimalnom zakroku nechat v nemocnici medzi tolkymi chorymi ludmi... hrozi tam najvacsie riziko infekcii vsetkeho druhu... takze asi tak... Cize len aby som to uviedla na pravu mieru: v tej zeleznicnej nemocnici sa platia 2 polozky... jedna je za lozko, pretoze vas ulozia do cistej izbicky s cistymi perinkami a po zakroku ste tam tak 2-3 hod., este vas pride aj skontrolovat lekar... Druha polozka je ze tie skore vysledky... spolu je to teda tych 288 eur. 🙂

kaara1980
16. jan 2011

mňa dr. poslala do Medicentra na Strečniansku.Amnio mi robili v stredu.Platila som 30e za úkon.2 hodiny som si poležala,potom mi urobili kontrolné utz a šla som dom.Inak napichli ma 3x,pretože sa im upchala ihla.

bambi9
16. jan 2011

ahojte, ja som bola po odbere hospitalizovana do druheho dna.... ale poviem vam ze som bola aj rada...bola som pod dozorom a ak by sa nieco najmensie dialo mala som pri sebe hned dr.... ten vpich pobolieva aj neskor ale tie kriticke hodiny som bola v nemocnici s tehulkami co cakali na porod 🙂 a na chodbach stretala krasne babatka 😎

zaira301
16. jan 2011

človek prežije čokoľvek aj keď to je veľmi bolestivé, len aby výsledok bol dobrý.......teraz viem, že amniocentéza je veľmi potrebná........neodcudzujem ženy, ktoré odmietnú amniocentézu, ale tie musia byť asi na 100 percent isté, že budú mať zdravé dieťa, keď tak jednajú..
Ja som si nebola istá, kedže som mala nielen zlé výsledky z krvi ale aj vek nasvedčoval tomu, že mohlo by sa niečo zlé stať, ale aj to bolo dôležité, kedže som čakala svoje prvé dieťa a tam je najvyššie riziko vzhľadom na vysoký vek matky....ahoj

daniela1974
16. jan 2011

@zaira301 ja by som amnio neodmietla ale musela by som si byt, tak ako Ty, ista na 100% ze ju potrebujem, ze to nie je len vymysel, lebo moja doktorka ma tam poslala len kvoli tomu ze mam 36 rokov a pritom nebrala ohlad nato, ze vysledky z krvi (triple testy) mam uplne v poriadku a aj prvy uzv bol pekny. A ani nato nebrala ohlad, ze mam dve zdrave dcery doma. A ked som ju vymenila za ineho lekara, tak povedal, ze moj vek pre neho nie je dovod na invazivny zakrok ked mam vsetko ostatne uplne v norme. Ja som to tak aj myslela, nie som nejaka "sektarska" odmietacka vsetkych zakrokov 😉 😉 😉 .

zaira301
16. jan 2011

@daniela1974, takže na základe druhého doktora si napokon nešla na amniocentézu? Nepochopila som to z tvojho príspevku.....ale tam u teba bola najmenšia pravdepodobnosť, kedže máš dve zdravé deti a všetky vyšetrenia predtým si mala vporiadku..... Ja prvýkrát keď som otehotnela, tak ani som nemala potuchy čo všetko sa môže stať počas tehotenstva... ...mala som vedomosť, že ak budú dobré výsledky a aj keď mám vysoký vek, nemusím ísť na amniocentézu, kedže mi bolo oznamné, že po amniocentéze je riziko potratu.....vtedy by som na amniocentézu nešla...ale keď boli výsledky zlé...už som ani neváhala...

alecka
16. jan 2011

ja som amniocentezu podstupila z vekovej indikacie napriek tomu, ze moje bioch. aj usg vysledky boli v poriadku. moj gynekolog ma presviedcal ze nemusim, ze napr. v anglicku sa beru vekovky az od 38 rokov, ale ja po tom s cim vsetkym som sa stretla, by som sa do porodu zblaznila. nestalo by mi to za tie nervy a stresy. ale mam kamaratku v rovnakom veku a ta po dobrych usg a bioch. vysledkoch ani neuvazovala o tom ze by podstupila taa. o tom to je, ked nechces nemusis.
@daniela1974 a neda mi nereagovat na tvoj argument ze mas doma 2 zdrave deti, takze sa ti nemoze narodit dieta postihnute md - na par vynimiek, je vznik md vecou nahody. ja osobne poznam 2 zeny, ktore mali jedna 2 a druha 3 zdrave deti, a porodili deti s md.

janicka
16. jan 2011

babulky... poviem vam to asi takto: U nas v rodine ziadne postihy nie su... az na jeden... a to, ze moja sestra je nepocujuca! Doteraz nevieme ci je to geneticke, alebo sa nieco pokazilo pri maminom tehotenstve, alebo pri porode... proste je to tak... Okrem toho..mama je lekarka, takze cely zivot sa stretavam s ludmi, ktori sa staraju o rozne postihnute deticky... napriek tomju, ze to nemaju v rodine dedicne... A cim viac clovek v tomto zije a v takomto prostredi sa pohybuje, tym viac nad takymito vecami rozmysla... Nie kazda z nas je totiz zabezpecena tak, ze by sa dokazala v tomto svete a v tejto dobe o takto postihnute dieta starat bez toho, aby nezivorila... Nie je to jednoduche, okrem toho ani social. system v tomto state nie je nakloneny takymto ludom...
Skratka...to, co chcem povedat je, ze ja mam 30 rokov, amnio som podstupila a podstupim ju vzdy, ked budem tehotna bez ohladu na testy, ktore jej predchadzaju... Jednak aj preto, ze nie je nad kludne tehotenstvo ktore si mozem vychutnat a takisto aj preto, lebo uz budem len starsia a starsia... a aj preto ze som vdaka maminej profesii zazila veeela zivotnych udelov a situacii, ktorymi nikdy nechcem prechadzat... A ak je v dnesnej dobe moznost zistit co najviac o zdravotnom stave mojho babtka, ja ju vzdy vyuzijem!

daniela1974
16. jan 2011

@zaira301 no ja by som na nu aj tak nesla lebo vsetky vysledky boli vyborne a druhy lekar mi to len odporucil tam neist a moja lekarka ma nehnevala len kvoli tej amnio - i ked bola vyslovene nasilna - ale hlavne kvoli tym inym veciam

zaira301
16. jan 2011

@janicka....súhlasím s tvojím názorom, veľmi rozumne si to napísala.... ja som tiež pracovala v zariadení, kde boli postihnutí ľudia, viem o čom je taký život a aké trápenie je to pre všetkých ......majte sa pekne

feith7
16. jan 2011

@janicka tiez s tebou suhlasim...ja som presne ten pripad, ze som mala krasne NT aj prvy UTZ, biochemia ukazkova...mojim gynekologom je jeden z naj na Sk a napriek tomu, ze nesplnam ani vekovu indikaciu som na AMC bola...a lekar ma v tom podporil, pretoze odber PV je uplne ina vysetrovacia metoda ako vysetrenia krvi aj UTZ...a jednym z dovodov preco som to cele absolvovala je, ze mam doma krasnu zdravu dceru...a aj napriek tomu, ze u nas v rodine sa trizomie nevyskytuju - pokial mam informacie - je mi jasne, ze takto postihnute deti sa nerodia ludom s DS, ale ludom, ktori su zdravi...trizomie su chromozomove mutacie, ktore vznikaju pri deleni buniek v jadre...za normalnych okolnosti su opravovane mechanizmani, kotre ma bunka, ale niekedy nie...je to jednoducho nahoda, ktora vznika na bunkovej urovni a clovek ju nevie ovplyvnit...
este ma prekvapil nazor danielinho lekara, ze AMC neodporucil...podla mna je to neprofesionalne...zobral si tym aj osobnu zodpovednost za to, ze by sa nedaj Boze zmylil? brala by som, ze lekar povie ake mam moznosti, pouci ma o zmysle a rizikach ake so zakrokom suvisia, ale rozhodnutie je na mne...
vsetkym zelam pohodove tehotenstvo a zdrave deticky 🙂

janicka
16. jan 2011

feith7, viem o com hovoris... neistota je priserna... 🙂
Co sa tyka gynekologa, ten by mal o moznosti amniocentezy ,,len" informovat!!!
To znamena, ze ziadne ,,nedoporucujem" ani ,,musite"... 🙂

abbey1
16. jan 2011

Je skutočne na rozhodnutí každej ženy či amnio podstúpi a či nie,bez ohľadu aké jej vyšli výsledky.Len mi tu je z posledných príspevkov trošku smutno na duši.nepochopte ma zle nie som zarytý odporca potratov zo zdravotných indikácií.Ale amnio tiež nie je všemohúca.Potvrdiť alebo vylúčiť môže len niektoré ochorenia,a rovnako i pri nej môže dôjsť k omylu.Osobne poznám 2 ženy,ktorým tvrdili,že dieťa bude mať DS.Obe majú úplne zdravého syna.Tak by som asi ozaj volila kombináciu testy,špičkový morfologický a následne amnio.Každá sa musíme rozhodnúť podľa seba a svojich pocitov,ale brať amnio ako potvrdenku zdravého dieťaťa je tiež trošku blahosklonné.Poznám deti s ľahšou formou Ds a vedú hodnotný život s rodičmi a tí by ich nemenili za nič.Bohužiaľ sú i ťažké formy a tam už je to ozaj len o trápení.a vtedy by som ani ja neváhala a nedopustila by som aby moje dieťatko viedlo taký krutý život.Amnio len môže potvrdiť,že ide o Ds,a kvalitný odborník na morfologickom ultrazvuku môže pomôcť špecifikovať poškodenia.Až vtedy by som považovala diagnostiku za uzatvorenú a rozhodovala by som sa.Škoda,že existujú stovky ďalších závažných onemocnení,ktoré neodhalí žiadna prenatálna diagnostika.Prosím nepochopte ma zle,len som mala potrebu reagovať na základe posledných príspevkov.Amnio je dobrá vec,ale skutočne myslím,že len u ozaj indikovaných prípadoch.Má aj svoje riziká a nie je všemocná.

dilema
17. jan 2011

@abbey1 v mnohom s tebou suhlasim, len smutne je to, ze kym amnio su schopni urobit uz takmer vsade, kvalitny utz ma maloktora nemocnica...pokial nezijes v KE alebo v BA si velmi vyberat nemozes...

abbey1
17. jan 2011

@dilema veď to je u nás problém diagnostiky.A mnoho krát aj je vybavenie,prípadne testy,ale ak nie je k tomu odborník,ktorý posúdi výsledky,je to tiež k ničomu.A to hovorím i priamo o amnio,ktorú som úplne zbytočne podstúpila so staršou a im zlyhal labák!!!Ja viem stáva sa,ale pre pacienta je to nič platné.

ingrid77
17. jan 2011

ahojte babenky, pridavam sa do diskusie, aj ked som amnio podstupila uz pred 6 rokmi, vzhladom k tomu, ze som mala 36 rokov a na druhe dieta sme sa odhodlali az po 7 rokoch, ja som sa mojej gynekologicky pytala na nazor, myslim, ze ma viac skusenosti a ona mi amnio odporucila aj ked som mala dobre vysledky krvi, no s manzelom sme sa o tom rozpravali uz ked sme sa rozhodli pre druhe dieta a bola som viac menej rozhodnuta, ze na odber pojdem,ja som bola na odbere v MT a musim priznat, ze aj napriek otrasnym priestorom kde bola ambulancia lekarky, ktora sa vtedy s kazdou pacientkou porozpravala o moznych rizikach, som bola milo prekvapena jej pristupom a este jednou peknou vetou, ktoru mi povedala ked som sa spytala co vsetko sa moze zistit - tym sa nezatazujte, to budeme riesit potom, ak sa nieco objavi, ja si tu vetu pamatam doteraz, nastastie bolo vsetko v poriadku, tato lekarka bola fakt velmi mila, no lekari, ktory robili odber sa uz tvarili ako majstri sveta, no ja som po odbere este cakala na injekciu, lebo sa nam s manzelom biju krvne skupiny a prislo mi nevolno, tak som na chodbe odpadla, nastastie rovno sestricke do narucia, samozrejme som sa za par minut prebrala, tak ma tam nechali na izbe asi hodinu oddychovat, potom ma priserne bolela hlava, este, ze som nesla sama, ale cestu do PD som odtrpela, ostala som doma na dovolenke 2 tyzdne, no najhorsie bolo cakanie na vysledok a hlavne ked som si nasla na telefone zmeskany hovor z neznameho cisla, no bol to niekto iny, po dvoch tyzdnoch prisli vysledky, bolo vsetko ok, aj ked urcite sa vyskytuju aj choroby, ktore sa tymto vysetrenim nezistia ....... ale som sa rozpisala, no myslim, ze ked ma doma niekto zdrave dieta, neznamena to, ze aj dalsie bude zdrave, nie je to nic strasne, dokonca som tam prvykrat pocula bit srdiecko mojho synceka, drzim vsetkym palce 🙂 😉

daniela1974
17. jan 2011

@alecka ale bolo by fajn akceptovat ze ked nechcem nemusim, je to invazivny zakrok a ja beriem aj dieta s md.

alecka
18. jan 2011

@daniela1974 vsak to je ciste tvoja vec ako sa rozhodnes. mas pocit ze ja neakceptujem tvoje rozhodnutie? nezdielam tvoj nazor, ale to neznamena ze ho neakceptujem. uz som stretla dost zien s nazorom ako ty, dokonca aj maminy ktore napriek tomu ze cakali postihnute dieta, nepodstupili ukoncenie tehotenstva. je to kazdeho osobna vec ako sa rozhodne. hlavne ze je ta moznost rozhodnutia.
@abbey1 ak sa niekomu narodi zdrave dieta po tom ako mu bolo diagnostikovane md, tak to je uz na kriminal, nie? ale casto je to len chyba interpretacie. je rozdiel ked ti lekar povie ze na zaklade skriningu mas urcitu pravdepodobnost, ze sa ti narodi dieta s md a ked ti na zaklade vysetrenia pv da vysledok ktory potvrdzuje md. takze ak tvoje zname mali potvrdene z vysetrenia pv ze budu mat dieta s md a narodili sa im zdravi synovia, mali by to riesit, co keby boli podstupili prerusenie a jednalo by sa o zdrave deti? taa nie je vsemocna ale dokaze odhalit niektore velmi tazke syndromy a odchylky, ktore ak aj su zlucitelne so zivotom, prezivanie po narodeni je kratke a mozne len vdaka modernej medicine. pracuje sa so zivym materialom, nie je to ako ked ti odoberu krv, hodia do stroja a za par minut mas vysledok, (s vynimkou niektorych molekularnych vysetreni). tych par buniek co sa nachadza v pv sa musi uchytit, narast, spracovat, vsetko to chce specialne podmienky, ale moze sa stat, ze tych buniek schopnych rozmnozit sa je malo, alebo su nekvalitne a potom vysledok nie je. "zlyhal labak" .
@dilema suhlasim. mnoho lekarov ma na svojich ambulanciach spickove stroje ale co z toho ked s nimi nevedia robit. a kolko je takych pripadov, ze by zena aj chcela cestovat za "kvalitnejsim usg", ale nemoze si to dovolit z financneho dovodu.

frola
18. jan 2011

v okolitych krajinach sa testy AFP na zaklade ktorych skoro kazdu druhu zenu poslu na amnio vobec nerobia. divne nie?

abbey1
18. jan 2011

@alecka Ak nemá výsledky ani jedna zo žien,ktorá podstúpila amnio,tak ani vtedy nezlyhal labák?Bolo nás tam 5.A naďalej doporučovali amnio v januári,keď už v apríli sa mi narodiť mala dcérka.Ale ako vravíš,každá máme právo na názor.Ale nemalo by sa naše zdravie a zdravie našich detí brať nie ako biznis?A bohužial je amnio super biznis a mnoho krát sú tam posielané ženy úplne zbytočne.Hovorím o tom,keď skutočne nie sú indície,že bude dieťatko postihnuté.A asi skutočne nemožno porovnávať bezpečnosť amnio s odberom krvi.Lekári ti dajú podpísať súhlas,ale skutočné riziká ti vysvetlí máloktorý.

abbey1
18. jan 2011

@frola 😉

daniela1974
18. jan 2011

@frola ale vies preco AFP nerobia inde ale u nas stale ano?

frola
19. jan 2011

@daniela1974 myslim ze sme tu dobra pokusna vzorka

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre