Amniocentéza. Absolvovali ste ju niekto? Ako dopadla?

petronela4
4. júl 2006

baby absolvovali ste niektora odber plodovej vody a ako ste dopadli?

vikiz
22. jan 2011

@vikiz
sorry zabudla som, pohovor trval asi 15 minut, bez cakania na dokroku 😝

rainbow1
22. jan 2011

@vikiz ďakujem moc za všetko info, tiež som si kúpila košielku, ale keď mi ponúknu erár, tak si svoje ničiť nebudem 😉
uvidim teda kam ma pošlú, určo napšem potom čo a ako aj kvôli ostatným kočkám, pomáha to toľko sa nestresovať 🙂
a potom už len dúfať v dobré výsledky 😉

zaira301
22. jan 2011

ahoj @vikiz.....ďakujem za pochopenie, presne ako si to opísala tak to prebieha aj na genetike a aj v nemocnici......Tak ti držím palce, aby ti všetko dobre dopadlo......ja sa tiež toho veľmi bojím...inak keď som bola ja na amniocentéze, tak tam bola mamička, ktorá mala 42 rokov a aj amnio dopadlo dobre.....len ona čaka už 3 dieťa, tak to som vedela, že jej to dobre dopadne....poväčšine sa Daw. syndrom objavuje u prvorodičiek, aspoň čo mi doktor povedal, takže ty sa nemusíš báť...všetko dopadne dobre....Držím palce...pa

vikiz
25. jan 2011

@rainbow1 tak ako si dopadla? vies uz nieco?
@zaira301 , no dufam, ze bude vsetko ok, ja uz sice zdravu bambulku mam, no s inym tatom, nezostava nic ine, len sa odosobnit od celeho tehu a cakat na dalsie vysledky 😒

sanny77
25. jan 2011

ahojte kocky, chcem sa vas ,spytat ci niektora nemate podobnu skusenost ako ja a pripadne poradit, alebo mi odporucit co robit. som teraz v 16tt a pravdepodobne ma caka amniocenteza. medzi 11-13tt som bola na prvotrimestrovom skriningu u dr. cunderlika, sono bolo v poriadku ale podla krvy alebo merania nejakeho PAPP-A mi vyslo zvysene riziko na dawna. minuly tyzden mi bral moj lekar afp a tie vysli negativne, ale vraj mam volat na genetiku a asi hned pojdem na amnio. neviete mi poradit, ci je bezny takyto postup, alebo si mam ziadat este nejake vysetrenie, alebo zhanat este nejakeho lekara aby pozrel babko poriadne na sone, alebo byt vyrovnana s amniocentezou?? vrela vdaka vopred za odpovede.

janicka
25. jan 2011

sanny77 ahoj. Ano, toto je bezny postup 🙂
Co sa tyka akychkolvek krvnych testov a aj podrobneho ultrazvuku... nikto ti neda istotu... Co sa tyka istoty, jediny sposob je amnio... Ale kazdopadne si na genetiku zavolaj, dohodni sa na pohovore, dones si tam so sebou vsetky vysledky a oni ti povedia ich nazor... 🙂

sanny77
25. jan 2011

janicka vdaka za odpoved. takze ani ziadne asi odbery krvi mi asi nehrozia, ze...som myslela, ze nejake opakovane testy este by boli, alebo nieco podobne, ci sa to riziko potvrdi alebo vyvrati... no tak mi neostava nic ine len cakat co mi povedia a kedy ma poslu na zakrok... hm uz aby to bolo za mnou a hlavne nechje dobry vysledok... ☹

janicka
25. jan 2011

sanny77 neboj sa, neviem ci si ochotna (a ci vobec zvazujes) ist na amnio... Ak sa vsak rozhodnes pre amniocentezu, tak podla mojho nazoru sa nemas coho obavat. Ja som to absolvovala pred 2 tyzdnami... a bolo to absolutne v pohode. Neprijemnejsie ako samotny zakrok je cakanie na vysledky. Tak drzim palceky aby bolo vsetko ok.

kaara1980
25. jan 2011

akurát mi volali výsledky amnio...všetko je OK.som šťastím bez seba,aj keď som ani na chvíľu nezapochybovala že aj budú ok

sanny77
25. jan 2011

diky za povzbudenie janicka. ked mi odporucia, tak pojdem na amnio, co som doteraz citala, tak predsalen je to asi najpotvrdzujucejsia metoda, tak uz len dufat, ze vsetko dobre dopadne, tak ako dufam a verim, ze budu... drzim ti palce, nech to dopadne dobre, daj potom vediet.

zaira301
26. jan 2011

@vikiz ....som rada, že máš všetko v poriadku, ja ešte neviem, kedže idem až budúci týždeň na NT vyšetrenie.....ale mám veľké obavy z toho...nemôžem ani večer spať, čo stále sa mi pred očami premietajú spomienky z minúlého nešťastia, myslela som si ešte pred dvoma mesiacmi, že som z toh vonku, ale teraz, keď sa blíži dátum vyšetrenia, tak mám obrovský strach....

zaira301
26. jan 2011

@sanny77 ...ahoj....neboj, všetko určite dobre dopadne, ja som si to síce prežila, ale pevne verím, že ty takú smolu nebudeš mať.....inak aj ja idem na NT a aj keby som mala opäť zlé výsledky, musím čakať na amnio.......amnio je na 100 percent....držím palce...ahoj

zvedavec1
26. jan 2011

@sanny77 ahoj..aj ja som bola na amnio a teda poviem ti ,ze to stoji za tu istotu.Ziadne sono, ziadny odber krvi nie je 100% a zial poznam aj pripad,kde podla AFP riziko 1:1600 a narodilo sa dieta s Downom. Vobec to nie je extremne bolestive a vysledky sa daju vediet do 24 hodin, ak si zaplatis Fish metodu.

nadja11
26. jan 2011

@zvedavec1 my sme tiez sli na amnio, pravdepodobnost DS bola 1:30, nakolko sme obidvaja uz po 35-ke. vraj sa to zvysuje uz len suctom veku partnerov- ak je dokopy vyssi ako 70 rokov vyjdu aj taketo prekvapka 😉 , amnio v pohode, ten strach bol vsak urcite vacsi ako ta "bolest". ak si na otazku ,ze ak vyjde z vysledkov pravdepodobnost poskodenia babatka nechat prerusit tehotenstvo odpovedas ano, tak by si mala ist, v opacnom pripade je to bezpredmetne. rychlovysledky su dobra komercia, ako na tom geneticke centra este raz dobre zarobia, smerodatne su aj tak az kompletne vysledky, a napr. razstep pery a podnebia ti nezistia ani amniocentezou.

rainbow1
26. jan 2011

ahoj @vikiz práve som sa vrátila z Bratislavy z oddelenia lekárskej genetiky, amc som zatial nepodstúpila, i tak by som musela prísť až budúci týždeň v utorok, lebo odbery robia len v stredu ráno a objednávajú len určité množstvo pacientiek(ako si písala). Moje výsledky prvotrimestrálneho skríningu spolu s AFP mám nasledovné : riziko Down 1:4600, riziko ráštep 1:1800., takže dôvod len veková indikácia. Keď som tam išla bola som vcelku rozhodnutá amc podstúpiť, keď však lekárka posúdila, že som zdravá, v rodine žiadne anomálie, výsledky dobré a u amc riziko potratu 1% a začala rozprávať čo takýto invazívny zásah do organizmu môže spôsobiť : možné prepichnutie dôležitej cievy, spľasnutie maternice...som sa zľakla a našťastie tam bol manžel, ktorý rozhodol, že nie. Takže ma doporučila v 20. týždni na morfologický utz (som objednaná u svojho lekára) a tu sa dajú anomálie ako DS a ráštepy tiež zistiť. Takže keď tam bude skutočne niečo podozrivé, môžem podstúpiť amc aj v 20. týždni. V pondelok 14. 2. idem na utz a príp. v utorok sa mám hneď hlásiť - dúfam, že nebude dôvod. Naozaj ma (a najmä manžela) riadne nastrašila, po prečítaní kopu príspevkov o amnio som bola s ňou už zmierená... Keď som sa však spýtala na to čo by mi ona doporučila, povedala, že rozhodnutie je len a len na mne a keď sme chvílu váhali povedala nám o tom UTZ. Mám teraz z toho trochu zmiešané pocity.
Trošku mi to príde ako vzájomné si dohadzovanie kšeftov medzi lekármi, nehovorím, pokiaľ je tam jasné riziko a špatné výsledky testov a utz, ale takto. Neviem, prečo mi lekár nepovedal dosť vysoké riziká a vedel, že výsledky mám dobré a sám mi utz ako možnosť ani nespomenul. Načo robiť tak invazívne zásahy do organizmu, keď v prípadoch podobných mojim je utz možnosťou. No neviem...

sanny77
26. jan 2011

zaira301 vdaka za podporu, no uvidim co mi povedia v piatok.

sanny77
26. jan 2011

zvedavec1 co je to ta fish metoda, ja som pocula o tom, ze vysledky mozu byt do 24 hod. samozrejme som pocula ze je tam aj dostatocne vysoky poplatok, avsak je to dostatocne spolahnlive, lebo som pocula, ze na vysledky sa preto caka tri tyzdne, ze to sa musia nejake bunky tvorit ci co to a preto to potrebuje cas, tak neviem co by som zvolila aj ked urcite by som to chcela vediet co najskor teda ten vysledok, avsak aby bol stopero spolahlivy... doposial som vacsinu zien pocula, ze cakali tie tri tyzdne na vysledky a touto rychlou metodou - neviem, niekto si vyskusal aj to?

misy01
26. jan 2011

Dnes som otvorila temu "Amniocenteza - SURNE!!!" lebo som sa potrebovala naozaj surne poradit. Nastastie mi tam zopar z vas stihlo prispiet a skor ako som sa stihla podakovat mi ju zamkli. Dakujem vsetkym, co sa ozvali a povedali mi svoj nazor. Pomohlo mi to rozhodnut sa.... nepojdem tam.

ivett1
26. jan 2011

@misy01...tak ešte raz...nech všetko dobre dopadne 😉

alecka
26. jan 2011

@sanny77 fish metoda je metoda ktora je zamerana len na urcite chromozomy (pri preatalnej diagnostike) - povacsine su to chromozomy pohlavne XY a chromozomy zodpovedne za syndromy s tazkym postihom 13,18,21. niektore pracoviska mozno ponukaju aj nieco navyse zalezi od pracoviska a situacie. tato metoda vypovie o tom kolko danych chromozomov v bunke je. ci tam je nieco navyse, alebo chyba. klasicka taa posudi kvantitu a kvalitu vsetkych chromozomov- takze moze odhalit ovela viac. moja svagrina pred 2 rokmi absolvovala taa, s tym ze jej najprv urobili rychlu diagnostiku fish-kou a dodatocne klasikou. myslim ze aj tu to spominali dievcata, ktore podstupili rychlu diagnostiku, ze dodatocne im robili aj klasiku.

sanny77
26. jan 2011

alecka a co je teda ucinnejsie, ktora metoda je spolahlivejsia, alebo co si ziadat zrychlenu fishku alebo klasiku... nie je pri rychlej metode riziko, ze nieco sa zle odhadne... zamyslam sa nad tym tak laicky...

blueskyka
26. jan 2011

ahojte, baby..som tu nova a tiez by som mala podstupit amnio, kedze uz nie som najmladsia.. 🙂 len podla toho, co citam, mam z toho neskutocny strach...a budem na amnio cestovat do Blavy..je po amnio nejako nevolno, co by branilo cestovaniu hned po nom 5 hodin?

alecka
26. jan 2011

@sanny77 obe metody su rovnako spolahlive- vysledok by mal byt zhodny. ako som uz spominala fish je o kvantite vybranych chromozomov - ak mas riziko md, fish ti potvrdi alebo vyvrati pritomnost nadpocetneho chr.21. cize nebudes musiet cakat 3 tyzdne aby si sa dozvedela ci babo ma trizomiu 21. tieto rychle vysledky by sa mali doplnit klasickou cytogenetikou- ta uz informuje tak o pocte ako aj o kvalite vsetkych chromozomov. ci uz nie su na chromozomoch nejake prestavby, nieco chyba alebo je nieco navyse.....co je vyhodou, aj ked dlhsie trva. takze tato metoda je detailnejsia kedze je zamerana na vsetky chromozomy. koniec koncov je to vsetko o financiach, pre mna by to bola zbytocne draha investicia, vydrzala som tych par tyzdnov na vysledok z klasiky, ktora je hradena poistovnou . ale mozno keby som mala ine financne prijm, koli stresu by som si zaplatila rychlu metodu, ale to by som sa uz rozhodla pre molekularku. ono myslim si ze je to biznis sukromnych pracovisk ktore vyuzivaju strach a stres zien a ich ochotu zaplatit si rychle vysetrenie.
@blueskyka musis si spravit usudok sama, su tu obcas riadne dezimformacie. ja som taa absolvovala, chvalabohu bez problemov. a po zakroku som isla domov. k cestovaniu ti mozem povedat len tolko odporuca sa klud, ale napr.zeny z lc, dt,... cestovali na taa do bb a po odbere domov, co neboli male vzdialenosti. ale poinformujsa u lekara, niekde sa aj hospitalizuje. takze nestresuj, v pokoji pouvazuj a rozhodni sa. 😉

blueskyka
26. jan 2011

@alecka dakujem za odpoved..doteraz som citala nejake odkazy, ale veru, je tu vela matucich odpovedi, ale nasla som aj take, ktore ma utvrdili v tom, ze to podstupim...ta cesta domov bude hrozna, ale ak to prezili ine, prezijem aj ja.. 😉

alecka
26. jan 2011

ale to budes cestovat 5 hodin?

alecka
26. jan 2011

@blueskyka tych 5 hodin je z ba do spiskej, to je teda riadna dialka. niekde blizsie ti neponukli odber?

sanny77
27. jan 2011

alecka vdaka za info a prosim ta co je ta molekularna? aka je to metoda? ja este neviem ci ma poslu na amnio, ale predpokladam, ze skor ano ako nie, no a urcite sa spytam na obe metody. ja sa pytam na tu rychlu kvoli tomu stresu co clovek preziva kym caka na vysledky no a ja som v strese odvtedy co mi povedali ze mam riziko ds podla prvotrim. skriningu... hroza... je to taky neprijemny pocit...

blueskyka
27. jan 2011

@alecka ano, je to 5 hodin rychlikom...autom neriskujem, cestovala som tisickrat smer Blava a na tych cestach jazdia hovada a nie ludia, takze som zvolila radsej vlak...inak, aj u nas v meste sa robi amniocenteza, ale kedze otec pracuje v Blave, tak mi vybavil amnio tam..asi mam vacsiu doveru v lekarov na zapade.. 🙂

vikiz
27. jan 2011

@rainbow1
vobec tymto doktorom nerozumiem, mne vyslovene amnio odporucili ako jedinu moznost istoty, vraj morfologicky utz nie je taky presny, no po amniu ma nan aj tak posielaju. keby mi nedali v ten den hned termin na nastup, tiez by som asi vahala, vlastne nahoda rozhodla za mna a som vlastne rada az na tie tri tyzdne cakania, no keby som sla neskor cakam este dlhsie. ale ty mas naozaj paradne vysledky a podla mna vekova indikacia je uz zapocitana v tom vysledku, takze by som to na tvojom mieste neriesila, len tym morfo utz. mne rizika popisali uplne inak, 0,5 % riziko potratu a vraj pri dnesnej pokrocilej medicine sa uz nestane nic, no to su len keci. drzim palce a podla mna ked mas dobre vysledky mas zdrave babanko, iba ta zbytocne stresuju.

vikiz
27. jan 2011

@sanny77 ja som si prezila do bodky presne to co ty, prve testy na downa na prd a druhe uz negativne, sama som chcela ist dalej az po amnio, a povedali, mi ze robim dobre, nikto nevie , ktore testy su spravne a v ktorych sa mohla stat chyba, rozhodnutie je na tebe , to ti povedia aj na genetike. ja som na amnio sla i ked len zhodou nahod, ale som rada i ked vysledky este nemame, viacery lekari mi uz potvrdili, ze ziadny utz neda taku istotu ako amnio. drzim nam palce, ze ten afp test sa nemylil a vsetko je ok.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre