Amniocentéza. Absolvovali ste ju niekto? Ako dopadla?

petronela4
4. júl 2006

baby absolvovali ste niektora odber plodovej vody a ako ste dopadli?

ibi
6. nov 2010

ahojte,bola som v Ke na Hroncovej,vodu brali v Saci a po zakroku som si ju dokonca odniesla sama na rozbor. Kontakt na labak mi dala sukr.geneticka na Masaryk.ul. Neviem,ze by nieco bolo zrychlene,len to,ze to co vedia zistit hned sa dozviem skoro,co bol down,trizomia a tusim edwards a ostatne dojde tak ako mne neskor. Velmi slusny pristup som zazila vsade a suma je fakt 🙂

ibi
6. nov 2010

ozaj a bolo to v tomto tehu,takze vlastne nedavno.

daniela1974
7. nov 2010

aj tak nechapem preco tam MUSIM ist aj ja. Ja mam dve zdrave deti, narodili sa mi ked som mala 21 a 26. Teraz mam 36 a jednoducho mi gynkoska povedala, ze musim, lebo mam 36 a nediskutovala somnou. Uz som od nej odisla a zajtra idem novemu do Piestan, tak uvidim co mi povie on. Rodinnu anamnezu mame dobru, vsetko v poriadku. Je to fakt nutne len z hladiska veku?

gumimaci
7. nov 2010

@daniela1974 ahoj, nemusis ak nechces. Lekarka ti ma AMC len odporucit, nie nanutit.

kaja73
7. nov 2010

@daniela1974 Nemusiš ist,je to na tebe.Ja som mala tiež 36 a tlačili ma do amnio.Odmietla som.Ak si rozhodnuta na potrat neist v žiadnom pripade, tak na amnio určite nechod.Ja som sa ešte poistila vyšetrenim u MUDr Cunderlika v Blave.Je to užasny odbornik na ultrazvuky.Mala som všetko OK,tak som na amnio.nešla.Keby mi niečo vyšlo zle,tak neviem možno by som šla.Je to ťažke teraz posudit.Ale určite ťa nik nemože nutit. 😉

daniela1974
7. nov 2010

@kaja73 dakujem za odpoved, ja som nebola este ani na UZV ani krv mi nebrali na AFP - ak sa to este robi, pri prvych dvoch detoch sa najskor brala krv. Teraz mi len lekarka povedala, ze musim na UZV 2x, na nejaky specialny, co sa plati. Som z toho dilino, vsetko je inak ako pri mojich prvych dvoch tehotenstvach 😵 . Zajtra si to vsetko necham vysvetlit, lebo aj sestricka, ked som sa tam tento tyzden hlasila mi povedala, ze nech pondelok pridem a dame vseko do poriadku a dokopy 🙂 .

jabadaba
7. nov 2010

@daniela1974 nemusis ist na amnio, najma ak mas vsetky krvne vysetrenia ako AFP a PAPP v poriadku, plus NT usg. Ak mas vekovu indikaciu ako ja, tak po krvnych testoch nasleduje konzultacia u genetika a ten moze a nemusi amnio doporucit. JA som takto bola kedze mam 37 prec a genetik vyhodnotil vsetky testy ako negativne, do uvahy pribral aj ten NT usg. a vyhodnotil riziko poskodenia za minimalne. Jeho zaver bol, ze amnio zartial netreba, vraj nie je zastancom pichania zien do brucha za kazdu cenu. Vysvetlil mi ak oto je s tou vekovou indikaciou, ta sa vraj brala vazne v minulosti ked neboli rozne testy a prave u starsich sa zaznamenaval vyssi vyskyt roznych poskodeni. Dnes tomu uz tak nie je, povedal, ze faktorov je viacero a vek nie je uz tak rozhodujuci, i ked stale nan beru ohladTakze milej gynekologicke povedz aky postup si zelas ked argumentuje tvojim vekom, nech Ta pekne posle na geneticku konzultaciu a potom mozte hovorit o amnio dalej. Ja mam zatial vyckat do morfo utz., co mam buduci tyzden a ak nahodou tam sa vraj nieco vyskytne, potom amnio.

mircalla
7. nov 2010

@jabadaba no mas mudreho gynekologa. podla mna ak je screening ok, tak by sa nemali zeny po 35-ke automaticky tlacit do amnio. naviac nastastie exituje morfologicky UZV.
nasich znamych dcera nedavno podstupila amnio, vysledky boli ok, ale par dni po amnio babo prestalo kopkat...strasne....citala som tu na konikovi aspon 4 dalsie pripady.
ja by som sla na amnio len ak by bolo riziko podla testov ozaj vysoke
@daniela1974 tvoja gynekologicka ti amnio ma odporucit, nie nanutit....jej pristup je otrasny

mircalla
7. nov 2010

@daniela1974 okolo 12-13tt (prenatalny screening) sa robi UZV - meria sa NT (sijove prejasnenie), sleduje sa, ze ci je nosova kosticka a berie sa krv na Free Beta HCG a PAPP-A, toto vsekto sa potom spolu s vekom matky hodi do takeho programu, ktory vypocita riziko. vek matky moze vysledok o dost zhorsit, lebo je to jeden z faktorov pre vypocet.
v 15-16tt sa robia APF testy, to budu dalsie vysledky
su gyndosi, co robia len to druhe, ale zodpovedny gynekolog urobi aj screening v 1. trimestri, dnes sa uz stava standardom. APF testy su dost diskutabilne, pretoze tie casto skresluju a prinasaju falosne pozitivne vysledky
kazdopadne drzim palce, tvoja lekarka riesi amnio a este ti neurobila ani testy, to je sila. ja by som amnio riesila (v krajnom pripade) ak budu vysledky spominanych testov zle, aj to je na zvazenie, co je zle, ako som pisala, vek tie vysledky zhorsi, takze skor by som sa orientovala na hodnoty.

daniela1974
7. nov 2010

@mircalla Dakujem za pomoc a vysvetlenie. Ja som minuly tyzden od mojej gynekologicky odisla uplne a urobila som dobre, lebo ked som jej povedala, ze odchadzam tak trieskala o stol perami a papiermi a nakoniec mi povedala Vela stastia VAZENA. A ja ze dovi. Idem zajtra do Piestan k novemu gynekologovi a dam si vsetko do poriadku, lebo ta moja byvala ma zmiatla. Normalne ked som zistila, ze som tehotna sa ma spytala ci si to chcem vazne nechat. Ja ze samozrejme, preco sa pytate. A ona ze preto, lebo mam odrastene deti. Moje deti maju 15 a 10 a nie 35 30 rokov. Bola nechutna.

abbey1
7. nov 2010

Juj taká som rada,že je už viacero Dr a žien,ktoré nepovažujú amnio za nutnú v každom prípade.Nie som proti potratom,nechápte ma zle.len ma hnevá ten princíp nášho zdravotníctva,kde sa najskôr vidí zisk,zastaralé predsudky a postupy a nájde sa len málo skutočných lekárov,ktorým ide o blaho pacienta,v tomto prípade 2 ľudí-mamičky a nenarodeného dieťaťa.amnio by skutočne mala byť až krajným vyšetrovacím postupom v skutočne indikovaných prípadoch.Ak je reálne podozrenie na určité vývojovú alebo genetickú vadu.vtedy má skutočne opodstatnenie,aby rodičia mohli zvážiť ,či dieťatko privedú na svet i za daných okolností a jeho šance na život.Ale odosielať bezhlavo ženy na amnio,je veľmi nezodpovedné a neodborné.Ide o zdravotné riziko a nehovorím o strašných stresoch pre celú rodinu i to drobčiatko v brušku.tak si len priať múdrych a vzdelaných lekárov.
@daniela1974 Ja som tiež kvôli tomu odišla od gynekologičky v PN.A bola aj 2krát u Holáňa v Ba.Držím pästičky. 😉

denisa2214
7. nov 2010

Ja som mala takisto odporúčané gyneologičkou absolvovať amniocentézu iba z hľadiska veku (38), všetky krvné testy aj NT som mala OK. Rozhodla som sa amniocentézu nepodstúpiť a spoliehala som sa na UZV v 20.t. u Dr. Holáňa. Bála som sa rizika potratu, ktoré je stále okolo 1%. Takisto sa mi zdá, žen sa mamičky posielajú na toto vyšetrenie paušálne a riziko možného potratu po amniocentéze sa bagatelizuje. Akosi sa do úzadia dostáva možnosť podrobného UZV vyšetrenia, ktoré ovšem dokáže spoľahlivo urobiť ozaj iba pár odborníkov na Slovensku.

abbey1
7. nov 2010

@denisa2214 Presne tak.Úplne súhlasím.Je to ako vyoperovať slepé črevo novorodencovi,aby nemal v neskoršom veku problémy.ja som mala vyšší vek a aj veľmi zlé AFP,ale len preto,že moja Dr bola neschopná vyrátať správny termín napriek asi 5 sonám,ktoré som si u nej zacvakala.Holáň po 2 min sona udal presný dátum.

mircalla
8. nov 2010

@daniela1974 no bezcitna koza to je, co k tomu dodat, dobre robis, ze menis....a uz vobec ze sa miesa do tvojho sukromia.....hroza
k tym testom...ja som bola tehu po IVF s darcovskymi vajickami, inak to v mojom pripade neslo, nebudem sa rozpisovat preco....pri APF mi vyslo riziko 1:1700 na DS, celkovo 1:6500, pri prenatalnom screeningu v 1. trimestri vsak 1:300, co je sice vzhladom na vek docela fajn, ale trolinku ma to znepokojilo. moj gynekolog bol vsak skvely a normalen so mnou o tom diskutoval.
a teraz ze preco? ja som si totiz dost studovala ake su referencne hodnoty a podla toho boli vysledky krvi ukazkove a NT trolinku vyssie ako by som chcela ale stale uplne v norme (norma je 1 - 2,5mm, u mna 2,3 mm).
no pretoze oni neratali to riziko s vekom darkyne (ktory je podstatne nizsi ako moj), ale s mojim vekom. tak som si to dala inde preratat s realnym vekom darkyne, ktory je v tomto pripade relevantny a vyslo to 1:1400 miesto 1:300....dost velky rozdiel. chcem tym len povedat, ze sa to vsetko dava do programu na vypocet rizika a ten vek tam je dost relevatny. ja som sla po mojich konkretnych hodnotach z krvi (naprikald PAPP-A by nemalo byt menej ako 0,5 MoM a FreeBeta HCG vacsie ako 2,0 MoM, ale vyssie Free Beta HCG byva caste a nic to neznamena), nielen po vypocte rizika.
v kazdom pripade tie testy netreba precenovat. na morfologickom (u dr. Holana) bolo vsetko naprosto ok, tak to ma uz uplne ukludnilo. morfologicky UZV je uzasna vec, pred par rokmi o tom ani nesnivali. spravme ako pise @denisa2214, robi to par odbornikov na slovesnku, treba k tomu mat aj kvalitne vybavnie, ale oplati ti
tvoja doktora asi zije este v 90-tych rokoch, predpokladam, ze by ti mozno ani ten prenatalny screening nerobila, niektori gyndosi vytrvalo posielaju mamicky na APF testy, ktore uz vo svete davno nemaju taku vahu, lebo su dost nepresne. dobry gynekolog je zaklad

mircalla
8. nov 2010

@denisa2214 inak este tolko, ja som raz bola u podobnej gynekologicky...stara pani (fakt uz mala byt na dochodku), hned na druhy den po registracii som jej prisla oznamit, ze som nad tym rozmyslala, a ze k nej nechcem chodit, lebo sa mi nepaci jej pristup a nazory (bola proti IVF, pritom u nas to bola jedine moznost)a mala z toho hystericky zachvat

bambi9
8. nov 2010

ahojte, tak mne uz sa to blizi - tento mesiac... a stale mam v chrobaka v hlave ze ake velke riziko podstupujem ? 😒
na druhu stranu, tam nejdem len tak bez priciny, ani z dovodu krvnych testov, kt. byvaju casto falosne pozitivne, ani z dovodu veku......
musim asi len verit ze bude vsetko ok.... 😔

janinah
8. nov 2010

daniela1974 urobila si správne,lekár môže akékoľvek vyšetrenie odporúčať,ale nie rozkázať,má vysvetliť dôvody a pacient sa môže slobodne rozhodnúť,oproti mne si mladica,ja som rodila tretie v 42 r. a st.deti mali 10 a 12 r.,
amniocentezu som odmietla a mám krásneho zdravého syna o pár dní bude mať 5.rokov,môj manžel vtedy "dostal" prvého syna k 50-tke,nevieš si predstaviť tú radosť ....držím prsty

mircalla
8. nov 2010

a tiez lekar by mal s pacientom diskutovat a brat ho ako partnera, veci mu vysvetlit....pacient neni blby, ma pravo na info. dnesne zeny uz maju ovela viac info ako kedysi

daniela1974
9. nov 2010

@mircalla Ahoj a dakujem za vysvetlenie. To morfologicke UZV robi len Dr. Holan, alebo aj ini lekari? Da sa na to objednat samostatne, len pre pokoj duse???

mircalla
9. nov 2010

robi to malo gynekologov....neviem odkial si, v BA su najlepsi Cunderlik a Holan. robi sa az okolo 20tt, mal by ta poslat tvoj gynekolog

mirkaa11
10. nov 2010

Ahojte, chcem povzbudiť všetky ženy, ktorým vyšli zlé výsledky AFP. Mne vyšli prvé 1:30 a druhé 1:110, amnio som odmietla a mám krásnu a zdravú dcérku. Takisto pri prvom synovi mi vyšli zlé výsledky a tiež je zdravý. Poznám aj veľa žien, ktoré mali zlé výsledky a všetky majú zdravé deti. Myslím že by nemali vôbec robiť tie testy, zbytočne stresujú ženy. A tiež viem o žene, ktorej vyšli výsledky dobré a narodilo sa jej dieťatko s DS. Držím vám palce. 😉

xenia2734
10. nov 2010

@mirkaa11 Mna caka amnio v piatok, ale velmi sa bojim a cim je to blizsie tym viac. Uz mam zajacie umysly. Ja som mala zvysene riziko Downovho syndromu 1:152. Rozmyslam, ze to zrusim za pat 12 a ........... ja neviem co mam robit.

Dnes ma cely den boli brucho a este aj zo spodu ma picha. Neviem si predstavit, ze do toho mi este pichnu ihlu.
Neviem ci je to uz zo stresu,,,,,,, 😒

iwka6
11. nov 2010

@xenia2734 Ahoj, ja som mala riziko RNT 1:11 a druhe 1:20 (moj vek 24) a aj v plodovej vode som mala AFP stale nad hranicou a moj syn ma uz jeden rok a je zdravy.
Ten odber nieje taky hrozny, skoro nic som necitila, ale tiez som chcela zdrhnut ked som videla tu ihlu, no doktor ma presvedcil, ze sa nemusim bat.

anet2212
11. nov 2010

ahojte, dakujem vsetkym ktore mi drzali palce 🙂 tak konecne som doma z nem. a mam po amniocenteze, bol to horor, ale som rada, ze to mam za sebou. Zajtra su vysledky, tak znova prezivam stresy ☹((
@xenia2734 to je so stresou, ja som dokonca vracala ☹(( ale neboj zvladnes to!!!!!!

daniela1974
11. nov 2010

@anet2212 preco horor? Bolelo to, ci si sa len velmi bala?

anet2212
11. nov 2010

no bala som sa teda fest ☹ nedarilo sa im to odobrat az na 3x ☹ takze mam 3x prepichnute brucho 😠 ☹ ale uz sa citim lepsie, zajtra mam uz vysledky tak mam este stresy ale hadam budu ok a ja si konecne zacnem vychutnavat tehu

anet2212
12. nov 2010

Nakrajsia sprava dna: VYSLEDKY z amnio SU DOBREEEEE, CAKAME ZDRAVUCKE DIEVCATKO ))))))))))))) Bude sa volat Amy (Ejmy) Dakujem vsetkym co mi drzali palce!!!! A hor sa na naaaaakupyyyy ))))))))))))))

marcelkatt
12. nov 2010

@anet2212 blahoželáááááám z celého srdca 🙂 a teším sa s Tebou. Užívaj si naplno tehotenstvo.

anet2212
12. nov 2010

@marcelkatt dakujem krasne, no budem sa konecne snazit 🙂)))

marcelkatt
12. nov 2010

@anet2212 🙂 🙂 držím palečky... Ja som tú naj správu dostala po 3 týždňoch čakania no som rada, že je všetko ok.

A všetkým tehuľkám moooooooc držím palce, aby tu napísali iba dobré správy.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre