Amniocentéza. Absolvovali ste ju niekto? Ako dopadla?

petronela4
4. júl 2006

baby absolvovali ste niektora odber plodovej vody a ako ste dopadli?

ingrid22
21. sep 2012

Ja som tiež absolvovala amniocentézu,aj kôli veku,ale aj zlé krv.testy......máme zdravé dievčatko/už 2,5r/.

natalia
21. sep 2012

ahojte,ja mam ist 3.oktobra na špecialne testy,sono a amniocentezu a doktr...mi to doporučil len koly veku...bojim sa lebo viem že to obnaša riziko potratu...hm,mam 38 r....je tu niekto taký??

tamix
21. sep 2012

@niki0121 určite bude všetko o.k. Tieto podrobné morfologické soná už poukážu na viac možných vrodených chýb ako amnio. Dr. čo mi robil sono nebol zástancom amnio. Určite to vychádza aj z jeho roboty, ale hovoril, že tieto soná sú už také dobré, že ukážu každú zmenu v orgánoch - od obličiek po mozog. Všetko pozrel, premeral, tak zatiaľ nemá skúsenosť, že by sa bol pomýlil.
Ako sa bude malý volať?

tamix
21. sep 2012

@natalia ja som tiež mala ísť na amnio skrz veku. písala som na predchádzajúcej strane, tak to nebudem prepisovať 😉

niki0121
21. sep 2012

@tamix Tak ten istý názor mal aj lekár ktorý robil mne morfologiu. Tiež hovoril, že ak 3d a 4D je o.k. tak je len 1%, že by sa niečo neukázala a amnio, že je len na davnov syndróm a morfologia na všetko. Tak verím, že bude všetko o.k. A Ak sa nepomýli čo sa ešte nestalo v našom prípade tak to bude chlapec a bude sa volať TOBIAS., meniny bude oslavovať 13.6

natalia
21. sep 2012

@tamix prečitala som si tvoje prispevky...za amnio sa aj plati a kolko?

alecka
21. sep 2012

@natalia ja som podstupila v 36, uplne v pohode. za taa sa plati len v sukromnych centrach.
@niki0121 vysetrenie pv nie je len na diagnostiku dawnovho syndromu,sluzi aj na diagnostiku omnoho tazsich syndromov, z ktorych mnohe nie su zlucitelne so zivotom, pripadne velmi kratkym prezivanim ditata po narodeni . mimo toho je mozne diagnostikovat mnohe dedicne ochorenia.

natalia
21. sep 2012

@alecka aký si mala z toho pocit,ja sa bojim aby to neskončilo potratom....boli to?aj si ležala daky čas po tom odbere?aby som vedela čo ma čaka

alecka
21. sep 2012

@natalia no mala som urcite najvyssi tlak vo svojom zivote, srdce mi trieskalo ako dive....neboli to, len je to neprijemne, to prepichnutie a potom ten podtlak...po odbere som nelezala, po sonografickom skontrolovani drobca, soom isla domov, vyfasovala som magnesium a niekolko dni som stravila v zahrabana v posteli- kludovy rezim- ziadne namahanie sa bolo odporucane na 2 tyzdne. taa mi robili v stredu a v pondelok som uz bola v robote. ale zalezi od pracoviska kde robia zakrok, lebo niektore babule museli po zakroku zostat 24h. v nemocnici.
ja som bola rozhodnuta podstupit vysetrenie, aj napriek tomu, ze testy som mala ok, len koli vekovej indikacii.

luy
21. sep 2012

@natalia ja som absolvovala viackrát.Stále strach a ver nič to nie je.Hlavne nech ta nik nepresvedčí na pichanie umrtvovania,raz som to mala a viac nikdy.Len jedna amnio bola príšerná,ked musel odber opakovat ,lebo sa nepodarilo a mala som tam krv,určite nechod domov,viem porovnat,ked som po amnio šla domov a ked som v nemocnici zostala,bolo to jednoznačne lepšie

luy
21. sep 2012

@natalia ja som bola stále pre vek

luy
21. sep 2012

@natalia jj a vek no bola som staršia ako ty

natalia
21. sep 2012

@luy najhoršie ešte bude to čakanie na vysledky....ja idem do Martina ...

luy
21. sep 2012

@natalia no hej,ale vtedy rob všetko čo sa dá,len nemysli na to! nedaj si robit rýchlo,zbytočne,ja som mala stále rýchlo a dvakrát som vyhodila peniaze von oknom bola tam krv a aj tak som musela čakat na pomalu

luy
21. sep 2012

@natalia hlavne nepočúvaj strašidelné historie čo sa stalo....

natalia
21. sep 2012

@luy ved počkam na tie vysledky krvy a poradim sa s doktr...či je to vobec nutne....ak by bolo dake podozrenie tak pojdem na tu amnio....aj ked so strachom

luy
21. sep 2012

@natalia vážne to nebolí,je to nepríjemné len,ja neviem prečo ludia vedia tak dramatizovat a potom vystrašia normálnu ženu čo chce ist na rutinný zákrok,neboj,bude dobre

alecka
21. sep 2012

@natalia suhlasim s luy. neboj vydrzis aj zakrok aj cakanie na vysledok....je to pomerne dlho, ale da sa to vydrzat. treba hlavne psychicku pohodu. drzim palce.

luy
21. sep 2012

@natalia ako ano je tu riziko potratu,ale ,tento zákrok sa obí denne ,a lekár čo to robí,tak to má v malíčku,napichne ta dobre,to je ako ked denno denne robíš jednu polievku,furt iná zelenina ale grif už máš a dopadne to super 😉

milia12
22. sep 2012

@tamix Ja som tiez absolvovala amnio kvoli veku, aj ked tripl dopadli dobre. My sme od zaciatku boli rozhodnuti ist na amnio, aj ked tam riziko je, ako pri vsetkom. Nie je to bolestivy zakrok, a riziko je min. ak dodrzis hlavne po odbere instrukcie. Ja som mala 3-4 dni doma len citat a pozerat telku. Aby sa nenamahalo brusko. Sestra potrtatila po amnio, ale bolo to pred 16 rokmi a doma sa ani trosku nesetrila.
\Jedna mamina s ktorou som s zoznamila mala tripl dobre a zle jej vysla amnio. Dr. mi povedal, ze su zdravotne anomalie, ktore nezisti ziadny ultrazvuk-geneticke vady a su zasa urcite, ktore vidis len na ultrazvuku, napr. defekty srdiecka. Tymto ale nechcem nikoho nahovarat na amnio, je to len moja skusenost a nazor. Neviem, preco tu z toho robia takeho strasiaka, riziko je ist aj na bezne vysetrenie krcka maternice, po ktorom tiez sa moze hocico stat. Ale je to samozrejme ne tebe a na tvojom rozhodnuti. Drzim palce aby si sa spravne rozhodla, vsetko bude dobre.

tamix
22. sep 2012

@natalia Ja som platila ešte v korunách necelých 9000SK. Keby som bola išla do inej nemocnice, tam by som bola platila 5400, ale čakala by som 3týždne na výsledky. Tu som ich mala za 24hod.

tamix
22. sep 2012

@milia12 Ja som sa už rozhodla, a našťastie správne. Nešla som na amnio, malý sa narodil na termín a je to zdravé dieťa. Vieš, tie mamičky ktoré potratili si o amnio určite nič dobré nemyslia a 1% potratov človek berie ako veľmi nízke riziko, kým sa to neprihodí mne. Potom aj to 1% je veľa.
1. Je ľahké povedať, že veď to nie je také riskantné, kým sa to človeka bytostne nedotkne.
2. Bolestivé to nebolo ani mne. V ten deň sme tam boli asi 10ti. Každá mamička vyšla von, super, veď to ani nebolelo. Išla chúďatko posledná a jej to strašne bolelo. Priznal aj lekár, že tam boli nejaké problémy. Museli ju odviesť na vozíku. Ona sa na to môže vykašlať, že nás to nebolelo a je to v podstate bezbolestné, keď ju to bolelo.
3. Asi až taká super vec to nebude, keď už aj v dokumente sa opovážili verejne povedať, že amnio nikomu neodporúčajú
4. Samozrejme, rozhodnutie ja na každom. Rozhodneš sa a znášaš následky.
5. Keby sa nezameriavalo na amnio na základe triple testu, ale urobilo by sa podrobné morfologické sono a potom v prípade krajnej potreby by sa chodilo na sono,tak mi to ešte dáva zmysel. Potom by sa ani kamoška nemusela 9 mesiacov tešiť na bábätko a predposlednom týždni jej povedali, že dievčatko má nevyvinuté srdiečko a bude žiť pár hodín po pôrode. Keby to sono bolo povinné, tak takéto choroby by sa dali dostatočne včas identifikovať. A to nie je DS, že sa môžeš rozhodnúť to dieťatko aj tak si nechať. Pri chorobách nezlučiteľných so životom by to bola obrovská pomoc.

milia12
22. sep 2012

@tamix je mi luto, co sa ti stalo. Samozrejme, je to individualne a nezastavam amnio. Len som chcela naznacit, ze neda sa spoliehat na tripl a na sono. Tripl su jeden velky klamlivy nezmysel, ktory bud maminu vystrasi alebo ukludni. A vypovedna honota nie je ani 60%. A ked sa nieco zle udeje, nikdy nevie ani dr. povedat, co bolo hlavnou pricinou. Vsetkym maminam prajem zdrave deticky, nech sa kazda vzdy rozhodne spravne, uz cokolvek bude absolvovat.

tamix
23. sep 2012

V Maďarsku a v Čechách sa amniu už dávno snažia vyhnúť, neodporúčajú ho, uprednostňujú testy v 12tom a 17tom tt,, ale na Slovensku ešte amnio v kuse fičí. Zaujímavé 😠 ☹ . Ja keď som svojmu gynkológovi povedala, že ako to funguje v Maďarsku, tak na mňa len čumel 😢 . Asi tak sme pozadu vo vývoji od susedov. Našťastie každá máme možnosť sa sama rozhodnúť 😉 . A hlavne, nech vám odbery dopadnú bez problémov.

tamix
23. sep 2012

@milia12 Tak ako hovoríš, je to individuálne, len človek by "nemal byť ovca". Keď sa v maďarskom dokumente opovážili vyhlásiť, že neodporúčajú amnio, tak to asi má aj opodstatnenie a tak treba začať študovať a rozmýšľať prečo asi, a nie aj tak ísť na amnio, lebo mi to lekár odporučil. Táto poznámka len tak vo všeobecnosti: Keby človek tak slepo neveril lekárom, možno by ani nebol taký chorý. A možno, keby sa môj krsný otec nedal nahovoriť lekárom na jeden liek, tak by ešte stále žil. Ale to len tak pomimo 😉

katarina279
23. sep 2012

@tamix Mňa tiež hnali na amniocentézu a môj pocit z ich snaženia : ťahanie peňazí s poisťovne? Naozaj som nemala pocit, že im ide o moje dieťatko, o mňa ako pacientku....veeeľmi zlý pocit som mala a aj mám z nášho zdravotníctva.

eginny
26. sep 2012

Ahojte baby, je tu z vas niektora taka, ktorej bolo odporucane absolvovat amnio z ineho dovodu ako kvoli veku? Dakujeeem

tamix
26. sep 2012

@eginny ja som mala v prvom tehotenstve zlé výsledky z triple testu. DS - 1: 24

eginny
26. sep 2012

@tamix mne sestricka povedala, ze to bude najskor preto, ze mam nepravidelnu menstruaciu - teda, ze plod by mal byt o 2 tyzdne vacsi... ale lekar ma sleduje uplne od zaciatku tehotenstva, vie, ze mam velmi nepravicelny cyklus a vzdy mi vravi, ze babatko primerane rastie. Ty si absolvovala AMC?

tamix
27. sep 2012

@eginny Prvú áno a aj keď som mala šťastie a bolo to bezbolestné, nedopadlo to najlepšie. písala som to asi na predchádzajúcej strane. Pri druhom tehotenstve som nešla ani na genetické vyšetrenie (vlastne pokec, ktorého výsledok som aj tak vedela: manželova strana zdravá, naša zdravá, výsledok, že dieťa by malo byť zdravé, ale skrz veku by ma bola aj tak nahovárala na amnio a to som rozhodnutá neísť. Tkaže aj genetika bola úplne zbytočná) a ani na amnio nešla. Už som sa nespoliehala ani na triple test a išla som na podrobné morfologické sono. Podľa sona bolo všetko v poriadku a malý sa v poriadku aj narodil 🙂 . Nie som lekár, ale keď lekár vidí, že bábätko rastie ako má a nezaostáva viac ako 3týždne vo vývoji, tak je to určite v poriadku

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre