Amniocentéza. Absolvovali ste ju niekto? Ako dopadla?

petronela4
4. júl 2006

baby absolvovali ste niektora odber plodovej vody a ako ste dopadli?

zuzumajko
14. júl 2010

@strelka11 blahozelam ze mas v poriadku vsetky testy 🙂 velmi dufam ze aj mne dopadnu 🙂

strelka11
14. júl 2010

@zuzumajko daujem ti a verim,ze aj tebe to dopadne vsetko dobre 😉 🙂

marcelkatt
15. júl 2010

strelka11 aj ja Ti mooc blahoželám aj všetkým maminkám, ktoré museli podstúpiť amnio. Ja som bola včera na to, výsledok bude 5.8.

fattamorgana
15. júl 2010

@marcelkatt ahoj, ty si bola na tej genetike tento týždeň v pondelok? ja som objednaná na budúci. Prosím, ako to tam prebieha? Koľko sa čaká na objednanie na amnio? Mne do telefónu nechceli nič povedať, som zúfalá.

marcelkatt
16. júl 2010

@fattamorgana ahoj pokladík tak aj Ty? Bola som v pondelok a objednala ma hneď na stredu na Antolskú na amnio. Na genetike, najskôr povieš základné údaje sestričke, potom je pohovor s lekárkou ohľadom rodinnej anamnézy a podobne a nakoniec Ti dá odporúčanie na amnio. Pre genetiku na Ameriickom robia amnio na Antolskej a v Ružinove. Ja som bola na Antolskej, vraj s tam tak dlho nečaká. Potom závisí v akej si poisťovni, lebo ja som išla v stredu ráno a poobede už domov, no iné baby museli prísť v utorok, v stredu im to urobili a vo štvrtok domov. Ale ak Ti nič nie je pustia Ťa aj v stredu okolo 16tej cca.

fattamorgana
16. júl 2010

@marcelkatt Ďakujem za info. A výsledky budú o 3 týždne? Aj si niečo platila? Mňa tiež dr. objednala na Americké nám. A to sa dá vybrať si len z tých 2 nemocníc?
Ja som si pozerala na nete a našla som, že sa to dá aj do 3 dní, ale našla som Železničnú nemocnicu, aj mám číslo na primára, vraj stál pri zrode amniocentézy na Slovensku, je to odborník. A tí to posielajú do takého genetického centra, kde to spracujú max. do 3 dní a spravia aj morfol. ultrazvuk. Tak som myslela, že pôjdem na genetiku, tam uvidíme a popýtam sa.

fattamorgana
16. júl 2010

@marcelkatt a akú máš poisťovňu?

marcelkatt
16. júl 2010

@fattamorgana vraj iba z tých dvoch nemocníc, tak mi povedali na genetike, Dajú sa fish testy spraviť asi za 185€ neviem presne a výsledok je asi do 48 hodín. Inak sa čaká 3 týždne. Ja mám výsledok 5.8 až. No musím vydržaž´ť a veriť, že je to iba poplach, inak ma porazí.. Ja som mala riziko NTD vyššie 1 v 5 má byť či ako a ja som mala 5,43. Tiež v rodine nemáme nikoho s podobnou poruchou ani žiadnou vývojovou chybou, Popýtaj sa zlatko, a držím palečky. Veľmi som sa bála amnio, no dalo sa to prežiť. Po pravde ja som nejak vpich necítila, lebo ako ma natreli tou dezifenkciou mi to stieklo do šušky a strašne ma to štrípalo, tak som asi vnímala štípanie. A keď už bol vpich, tak to bolo také zvláštne, ale nebolelo ma to nejak. A poviem ti môj strach z toho bol veĺmi silný.

marcelkatt
16. júl 2010

@fattamorgana ja mám Apollo, teraz je to Dôvera, preplatia iba pol dňa hospitalizáciu, VŠZP tam boli baby tri dni, v utorok prišli a vo štvrtok domov...

fattamorgana
16. júl 2010

@marcelkatt si zlatá, že mi tak všetko o tom hovoríš. Takže aj tam sa dajú spraviť tie výsledky do 48 hodín? to je super, ešte je to aj o polovicu lacnejšie ako som našla ja. A robia tam aj morfologický ultrazvuk?
Ja sa inak samotného toho zákroku nebojím, bolesť nejak prežijem. Skôr sa obávam výsledku, aj keď si hovorím, že to nemá prečo dopadnúť zle. Jednoducho nie je dôvod. Ale na 2. strane ma straší, že keď sa narodia takého choré detičky, tak niekomu sa už len narodiť musia a tiež nemusí byť dôvod...
Bola si pri tom zákroku nahá? A manžel bol s tebou vo vnútri?

marcelkatt
16. júl 2010

@fattamorgana neviem, mne urobili iba taký rýchly ultrazvuk, pomerali miminko a odvážili, 230g mal. Na tie testy zrýchlené sa popýtaj ešte na genetike. Manžel tam nemohol byť, čakal ma na chodbe, nie nahá, polonahá, vrch si necháš, od pol pása vyzlečená a robili mi to na koze klasickej. Netrvalo to dlho, potom ma na vozíku dali na izbu a 3-4 hodiny je dobré nebehať.

fattamorgana
16. júl 2010

@marcelkatt A tam mohol byť manžel s tebou? Myslím potom na tej izbe po zákroku. Tie baby, čo majú VšZP tam museli byť tak dlho alebo mohli? Ja by som najradšej išla preč, keby sa dalo. A na tie zrýchlené sa veru opýtam.

marcelkatt
16. júl 2010

@fattamorgana no nemohol vôbec na oddelenie, prišiel a poslali ho preč, vraj nie sú návštevné hodiny ☹ som bola smutná a prekvapená, že nepustili.
Tie čo mali VŠZP, mali prísť v utorok - inak nechápem prečo aký to má význam, nič im nerobili vôbec, v stredu zákrok a vraj až 24 h po zákroku domov. Ale jedna sa vypýtala a pustili ju domov v pohode.

mireag
16. júl 2010

Ahojte, rada by som prispela... Minuly utorok som bola na morfo v 20.tt u dr. Dankovcika a nasiel malemu nalez na oblickach - hydronefroza II. stupna. UTZ robila mlada lekarka Ilasovska. Bol to sok, no zistili sme, ze to nie je neriesitelna zalezitost. Na druhy den mi volala sestricka, ze mame prist, lebo si to chce pozriet priamo dr. Dankovcik. A to sme ani netusili, aka to bude rana. Nezavolal si nas kvoli oblickam, ale meral NF na zatylku, ktorej hranicna hodnota je 6mm. Nam nameral 5,99... ☹ Oblicky v tomto pripade mozu byt sprievodnym javom Downa... Riziko nam nakoniec padlo z 1:2800 na 1:9. ☹ Bola to strasna rana, lebo vsetky testy doteraz boli ok. Odporucil nam amnio. Bola som na nej teraz v stredu s tym, ze vysledok nam zavolali uz dnes - maly je v poriadku a nam spadol kamen zo srdca. Neviem si predstavit, keby som mala cakat 3 tyzdne - klobuk dole pred vsetkymi zenami. 😔 Cely zakrok trval snad 3min. a vobec to nebolelo. Samozrejme, ze na monitor som nevidela - nechapem, ze niekde to tak funguje. 😕 Potom ma velmi zlata sestricka odprevadila na izbu, kde sme lezali tri a bol pri mne aj manzel. O dve hodky sme isli domov a nariadeny kludovy rezim. Pichli mi magnezium, co bolo o vela horsie, ako zakrok... 😀 Vsetci boli zlati, vratane pani, co mi dnes volala vysledok a gratulovala... Ale to uz som revala ako blazniva... 😀
Vsetkym vam prajem vela stastia a jedine, co ostava: mysliet pozitivne a verit, ze babatka su silne a zdravucke. 🙂

marcelkatt
16. júl 2010

@mireag som šťastná aj za vás, že to nakoniec dopadlo výýýborne!!!!!!!!

fattamorgana
17. júl 2010

@mireag gratulujem a teším sa s tebou. verím, že všetky budeme tiež plakať od radosti 😉 a v ktorej nemocnici si bola?

camilla_1
17. júl 2010

ahojte kocky, prosim napiste si myslite lebo ja sa z toho uz idem zblaznit .....
som v 22tt a triple test som mala vynikajuci lepsi vysledok vraj nemohol byt lenze teraz minuly tyzden som bola na prenatalnom usg a lekar nasiel babetku vraj dierku v srdiecku vraj sa to moze pocas tehu stiahnut okrem toho nejaku vodicku okolo srdiecka,ide o to ze den predtym som bom bola na usg na tom istom pristroji u inej lekarky ktora ho zastupovala a ona nic nenasla ... nevedela som co robit komu verit tak som isla na treti den na treti usg tiez prenatalny ale uz v inej nemocke a tak lekar tiez nic nenasiel ..... chapete tomu ? komu verit ? ide o to ze ma odporucaju na amniocentezu ale ma to zmysel ked ich nazory su rozporuplne a vieme dobre ze odber plodovej vody ma iste rizika .... co by ste robili na mojom mieste ? mam ohrozit dieta ktore je mozno zdravucke ☹ .... k tretiemu lekarovy mam ist na kontrolny usg o dva tyzdne ale uz sa bojim ☹ co tam zas uvidi .... hrozne je na tom to ze moj gynekolog mi povedal ze ak by som isla na amnio tak mam na to uz len dva tyzdne pretoze keby prisli zle vysledky tak stiham si este dat vziat babo podla zakona ☹ ..... ak by bol zly vysledok a dieta chore s nejakym postihnutim alebo syndromom ale ved krvne testy triple test bol super vyborny zrazu na to nikto nepozera chapete ma okrem toho nemame v rodine ziadne syndromy choroby atd, strasia ma chromozomami .... co vy na to kocky aky mate nazor

ivetaschmidt
17. júl 2010

@gabriela4 Lenka tak pekny horuci dnik prajeme , tesíme sa s Vami že vysledky sú OK!!! teraz sa už len tešiť na to malinké chlapčiatko !! 🙂 🙂 prečítala som si to až teraz po tyzdni lebo sme sa stahovali ! tak krásny zvyšok tehotenstva a bezproblémovy a rýchly pôrod a krásne bábätko praje Ivet s Romanom , mala Lucinka a Lenočka .

paaaaaaa
🙂
🙂 🙂

kveta
17. júl 2010

@camilla_1 V prvom rade: tripple testy sú veľmi nepresné, takže ich výsledky sú fakt len orientačné. Nepamätám si presne tie čísla, ale ich presnosť je na úrovni 60 percent... V preklade povedané, trocha lepšie než trhanie okvetných listov kvetinky...

V druhom rade: Záleží na tom, čo chceš. Ak by si iste šla v prípade zlej amniocentézy na potrat, tak je amniocentéza rozumné riešenie. Riziko "spontánneho" potratu po amniocentéze je na úrovni 1 až 1,5 percenta.

Existuje aj taká diagnostika pri amniocentéze, /robí ju napr. Iscare Bratislava/, kde výsledky amniocentézy dostaneš do 48 hodín/ stojí to asi 250 EUR.../, takže v prípade zlého výsledku máš ešte dosť času na rozhodovanie...

To, že takáto porucha srdiečka môže znamenať, že plod je na tom po genetickej stránke naozaj zle, to Ti asi povedali... A to, že v rodine nemáte žiadne takéto genetické poškodenie, nehovorí nič o tom, že ho nemá Tvoje bábo.

Ak vieš, že si bábo necháš aj ak bude amnio zlé, tak nechoď na amnio, lebo je zbytočné.

Ak chceš vyskúšať ten Iscare, choď tam hneď v pondelok na stretnutie s genetikom a dohodnutie amniocentézy, lebo jediný čas, kedy robia amniocentézu, sú utorky. S čistým svedomím Ti môžem odporučiť aj www.prenatal.cz v Brne.

traktor
17. júl 2010

@camilla_1 nestresuj..ak dvaja videli dobre a len jeden zle..mozno bolo len babo inak otocene a mohlo ist o tien...skratka nic nemusi byt zle..kolko uz bolo takych pripadov, a maminky boli len zbytocne v strese..

marcelkatt
18. júl 2010

Všetkým z celého srdca prajem dobré výsledky a zdravé miminko!!!!!!!

camilla_1
18. júl 2010

@kveta ahoj dakujem za nazor ale chcela by som sa opytat ... ma vlastne zmysel uvazovat nad amnio? ked nalez nie je isty ? keby ho nevidel do tretice ani ten lekar ktory to videl napadla by ich vobec amnio?

camilla_1
18. júl 2010

@traktor dakujem moja mas pravdu ale vies ake to je tazke? proste stale myslim na nazor lekara ktory to na usg videl stale myslim na to ze amnio mozem ohrozit zivot dietata ktore je mozno zdrave a ja ho ohrozim len kvoli tomu lebo sa nevedia zhodnut ... ale ak je chore nikdy si neodpustim ze sa na to budem pozerat ako sa cely zivot trapi ☹

awalancha3
18. júl 2010

absolvovala som amnio...............priznávam, že som sa viac bála výkonu samotného ako následkov....... z vlastnej skusenosti hovorím, pri plnom vedomí a svedomí, že amnio nebolí, nie, že by bolelotrošilinku, ale nebolí vobec.... je to len asi pol sekundový pocit ked ihla ako keby prepichla milimeter kože a potom nič.... vobec nič......až mi to bolo trapne, že som robila okolo toho take ceremonie........
.... a teraz na moj nazor na následky: na taký výkon aký to bol robili ohromne velké prípravy, sterilita na najvyssej urovni.......ak vam to bude robit clovek, čo ma nejednu amnio za sebou, nie je možné, aby sa čosi stalo, potraty su zo zanesenej infekcie...........
.......................a ten pocit, ked vám za 2 týždne zavolaju, že je vsetko ok, je neopísatelný, vlastne už pocit po amnio, ked si hodinku polezite je skvelý, že ste sa prekonali a urobili niečo pre vec.......
......moje slová sa netýkajú žien, ktoré sú ochotné starať sa o postihnuté dieťa..................................(morálnoetický problém neriešim)................
podotýkam, že som amnio podstupila, aj ked tripple testy boli vynikajúce, len kvoli svojmu veku..................

awalancha3
18. júl 2010

camilla............. poviem ti otvorene, že také rozhodovanie, či ísť alebo nejsť na amnio si može dovoliť žena, ktorá ma všetky výsledky ok, aj USG aj tripple uplne OK, myslím, že ty nemáš na výber, lebo pochybnosť bola už vyslovená........ten 2 minutový zákrok ťa naozaj ani babo neohrozí, naopak dá ti pocit ulavy alebo prinesie hrozu.... v každom prípade, chod- neváhaj, ta neistota by ťa zabíjala...................

kveta
18. júl 2010

@camilla_1 To, čo lekári vidia, veľmi záleží od kvality ultrazvuku, skúsenosti lekára a POLOHY dieťaťa pri vyšetrení... Ja by som na to vyšetrenie išla.. Ako by som to povedala: pri dg. môjho exmanžela nám asi 8 urológov hovorilo A, jeden povedal B. Ten jeden, čo tvrdil B, mal pravdu... Takže ja by som sa nespoliehala na to, že dvaja lekári nič nenašli... Snažíš sa ukecávať samú seba, že to, že jeden lekár niečo videl, nič neznamená... Mám rozhodnúť za Teba? Nie. Rozhodni si to sama... Ale uvedom si, že tí, čo TI hovoria "Neboj, bude to dobré.." sa o Tvoje dieťa starať nebudú... Je to Tvoja zodpovednosť...

Z rozhovoru s genetikom z ISCARE: robili dlhodobú štúdiu potratovosti po amniocentéze a zistili, že bola nižšia ako v bežnej populácii žien, čo na amnio nešli.. Vysvetlenie: tie, čo išli, sa o svoje tehotenstvo starajú viac, preto menej potrácajú.

camilla_1
18. júl 2010

@kveta dakujem
ano musim sa rozhodnut sama .....vies co je na om celom najtrapnejsie? ..... naco stresuju zeny naco im triplle testy a prenatalny usg v prvom trimestry v dannom case to je iste a dolezite a samozrejme aj spolahlive ale len nech sa nieco ukaze v dalsich tyzdnoch uz vysledky z prveho trimestra su onicom a nie su vobec dolezite nie je to smiesne ? tak potom naco su im prenatalne stroje ked je jasne ze babetka nikdy nie su v idealnj polohe a nie su na 100% ... pricom ma geneticka upozornila ze amnio je malo rizikova lenze aj pri nej ma to iste vravela ze ani to nie je na 100% aj tam sa moze kde co stat a stalo sa ze aj tam zlyhal ludsky faktor kolkokrat ....

dulkagabulka
18. júl 2010

@kveta
napísala si :Ale uvedom si, že tí, čo TI hovoria "Neboj, bude to dobré.." sa o Tvoje dieťa starať nebudú... Je to Tvoja zodpovednosť...
píšeš velmi pekne...naozaj a mudro..
No co by si povedala mojej kamaratke,ktora po amnio predčasne v 28tt porodila,lebo dostala infekciu plodových obalov?Dietatko žilo 2 týždne...A ona sa z toho nevie spamatat a vyčíta si,že šla..Naplašili ju zlými testami, amnio ukázalo,že čaká zdravého chlapca a potom sa stalo toto.

Je to vždy na žene. Nikto za nu neurobí rozhodnutie...a veru že je to rozhodnutie velmi tažké...či sa rozhodne tak,či onak. Suhlasim s tým,že tieto novodobé testy sú velmi nepresné ,zbytočne ženy stresujú..

idem pohladat link na jeden užasný dokumentárny film, volá sa "Nejtěžší volba"
po vzhliadnutí som si uvedomila,ake je to pre každú mamičku tažké...ak ho nájdem, dam vam ho sem..je tam napríklad mamička, ktorej dietatko malo podla lekárov žit iba par hodin..a je živé a zdravé...ale sú tam aj iné príbehy.

dulkagabulka
18. júl 2010

@camilla_1 ten dokument je myslim teraz pre teba 🙂
aj ked je smutny, je plny lásky a tie ženy, čo tam vystupuju, davajú presne odpovede na tvoje otázky..ale sú to ICH odpovede, takto to citia ony..pozri si ho 🙂 ak chces

želam ti krasne zdrave babatko.. 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre