Amniocentéza. Absolvovali ste ju niekto? Ako dopadla?

petronela4
4. júl 2006

baby absolvovali ste niektora odber plodovej vody a ako ste dopadli?

ivetkabab
2. nov 2012

@deticky123 MUDr.Ondrejcak v Zeleznicnej nemocnici je vazne super.Robi to s citom a na druhy den rano ti povie vysledky.Su presne.viem o com hovorim,robila som tam
Zakrok je rychly.Dve hodinky si polezis PO a potom mas 24 hodin kludovy rezim.Odporucam

mucinkaa29
2. nov 2012

Ahoj aj ja som bola na amnio v 17tt v antolskej nemocnici a nemožem si vynachvalit,robil my to jeden suprovy doktor,mily ochotny,všetko dopodrobna vysvetlil a aj sestričky boly suprove a neplatila som nič.Vysledky???dopadly dobre,čakame chclapčeka🙂)

deticky123
2. nov 2012

@tadaminka to tiez nechapem, lebo dr Ondrejcak hovoril, ze on sa za 20rokov praxe nikdy nepomylil...je to fakt odbornik, amnio je na 100%

deticky123
2. nov 2012

@ivetkabab ,ano je skvely, velmi mi drzal palce, bol vazne zroneny, ked mi oznamoval zle vysledy ☹

tadaminka
2. nov 2012

@deticky123 no vsak prave ze ked tam raz ta porucha je tak bohuzial uz nijak nezmizme, jedine ludsky faktor moze podla mna zapricinit mylne vysledky, pocula som o pripade ked ich zamenili dvom zenam s rovnakym priezviskom, jedna mala diagnozu DS a druha nie, tak to je ozaj tragedia, este sa aj moze stat ze sa amnio nepodari lebo v odobranej vzorke nie je dost buniek na test, ale ked uz rozbor bunky dietata ukaze poruchu tak sa s nou musi aj narodit

tadaminka
2. nov 2012

@deticky123 dr. Ondrejcak robi amnio alebo morfologicky ultrazvuk?

henikav
2. nov 2012

@tadaminka suhlasim s tebou, viem ze mamicky by sa najradsej uviazali na hocijake falosne nadeje, ale aj podla mojho lekara su odbery amnio na 100%. Pochybit moze len ludsky faktor, ale to vacsinou uz vidia aj na sone ze to nevyzera byt dobre. My akurat cakame vysledky, maju byt poobede. Zial my uz sme raz zle, velmi zle vysledky mali a potvrdili sa 😖 Ziaden zazrak sa nekonal.
Neverim na povedacky co tu koluju, ze jedna mala zle vysledky z amnio a narodilo sa im zdrave babatko, skor si myslim ze mamicky chcu verit rozpravkam, alebo si pletu triple testy s odberom amnio. Ale niekedy sa treba pravde pozriet do oci, aj ked je to strasne tazke.

deticky123
2. nov 2012

@tadaminka presne tak, niekedy sa amnio musi zopakovat ak sa im nieco nezda, maminky su velmi proti amnio, ale na to vysetrenie nemusia ist, nie su povinne, lekar to moze len odporucit, moja rizikova hodnota podla veku a krvi bola 1:300 a ja som mala v 12tt 1:10 a v 15tt 1:69 to je dost zle, na amnio som isla a vysledky boli zle ☹

tadaminka
2. nov 2012

@henikav drzim palceky aby vam tentokrat testy dopadli dobre, ja som bola na amnio s prvorodenym synom a nastastie je zdravy, ale bala som sa az kym som nedostala vysledky a to som uz bola 24tt, mala som paniku z predstavy ze co urobim ak budu zle. teraz ked som znovu tehotna zamyslam sa ako co najskor zistit ci dieta nema poruchu.

deticky123
2. nov 2012

@tadaminka robi amnio, aj morfol vys

emily_666
2. nov 2012

@henikav myslím na teba, tiež som sa nemohla dočkať, celý deň som bola ako na trnoch, verím že budete mať zdravé bábänko 😉

tadaminka
2. nov 2012

@deticky123 to ma velmi mrzi, ak sa mozem spytat nechala si si dietatko aj ked boli vysledky zle?

ivetkabab
2. nov 2012

@tadaminka aj amnio aj morfologicky

tadaminka
2. nov 2012

@deticky123 a plati sa u dr. Ondrejcaka, ak ano kolko? myslim ze urcite sa u neho plati lebo vysledky z amnio su o 3 tyzdne normalne a tu som kdesi citala ze u neho uz na druhy den

henikav
2. nov 2012

@tadaminka no nechcem si ani predstavit zeby mohli byt znova zle,
@emily_666 dakujem, dufam, neviem ako by som to zvladla keby boli zas zle, mozno aj nezvladla

emily_666
2. nov 2012

@henikav máš to o to ťažšie, že už si raz zažila. 😒 Ja som si hovorila celý čas, že zbytočne nad tým zlým variantom rozmýšľať nebudem, že potom budem mať na to ešte času dosť. snažila som sa myslieť pozitívne. Treba zatiaľ veriť, že to bude ok.

ivetkabab
2. nov 2012

@tadaminka plati sa.vychadza to do 300 euro.No vysledky na rastep chrbtice mas hned v ten den a ostatne vysledky ti nadruhy den rano zavola.
radsej obetovat 300 e ako cakat 3-4 tyzdne.
potom ta objedna na morfologicky ultrazvuk.
Je tam super pristup lekarov aj sestier

deticky123
2. nov 2012

@henikav je to tak, ja som isla vesela na ultrazvujk a krvne testy do BA k odbornikovi, kde som si musela rezervovat termin uz 2t vopred, aj syna som si brala,aby mal pekny zazitok, doktorovi som na vyraze tvari videla, ze nieco nie je v poriadku a ked poslal mojho manzela a syna von uz som vedela, ze je zle...velmi som si priala,aby sa pomylil ...na druhy den mal aj vysledky krvi hodnota bola 1:10 na DS...je to odbornik ale tiez som sa modlila aby sa mylil...dokonca mi doktorka radila, ze ak dietatko nechcem, nech to spravim hned, lebo neskor to musim porodit...ale ja som cakala, ze sa stane zazrak,urcite to je len omyl, dalsie vysetrenie krvi v 15tt zase zle, a amnio v 17tt zle...

tadaminka
2. nov 2012

@ivetkabab dakujem za odpoved, 300e je sice vela ale si hovorim ze naco su peniaze ked na toto nie. V ktorom tyzdni sa da najskor ist na amnio? a kde by som nasla kontakt na toho doktora? je to sice este skoro ale radsej budem pripravena

ivetkabab
2. nov 2012

okolo 16-17 tyzden som ja bola.02/2029 a myslim 1111 a tam ta prepnu.nie som si ista

deticky123
2. nov 2012

@tadaminka vysledky odbery boli v stredu a vo stvrtok o druhej mi volal, platila som 300 eur

ginger_fox
2. nov 2012

@deticky123 Ondrejčak má prax dlhsiu ako 20 rokov. Robil totiz amnio mojej mame 2x v 1988 a v1989 a vyslo vsetko tak ako povedal 😀

henikav
2. nov 2012

@tadaminka zase podla mojho lekara, cim neskor pojdes tym mensie riziko potratu, ale to podla sona ak sa im nepozdava nieco poslu ta skoro okolo 12-14 tyzdna, ak to vyzera dobre, tak co najneskor, okolo 16-17 tyzdna

tadaminka
2. nov 2012

@henikav amnio uz okolo 12steho tyzdna ? vsetci o kom viem ze boli tak najskor okolo 16tt a neskor, mna poslali so synom az v 21tt a to sa mi zdalo uz velmi neskoro ale bolo nas tam viac takych, kym prisli vysledky bola som 24tt

kikuleenka
2. nov 2012

viac o moznostiach diagnostiky najdete tu: http://www.lekari.sk/index.php?str=lekarske_cla...
v skratke asi takto:
Aké diagnostické metódy sa používajú pri vysokom riziku?
Pri vysokom riziku ( 1:250 a vyššom) sa ponúka:
Jedná sa o invazívne metódy/narušujúce integritu plodového vajca/:
- odber choriových klkov – okolo 12.týždňa tehotenstva
- amniocentéza – odber plodovej vody v 16.-19.týždni tehotenstva – t.č. najčastejšia metóda
- kordocentéza – odber krvi plodu z pupočníka – zvyčajne po 20.týždni – v praxi málo používaná

kikuleenka
2. nov 2012

@kikuleenka aha, a este kontakty som chcela:
Doc. Ondrejčáka a jeho tým nájdete tu: http://www.znap.sk/ba/svalz/oddelenie-klinickej...
Odber choriovych klkov ponúka napr. Koch: http://www.sanatoriumkoch.sk/sk/prenatalna-diag...

henikav
2. nov 2012

@tadaminka nie tak celkom, vtedy sa robi punkcia placenty, ale je to v podstate amnio, len sa neodobera plodova voda, ale kus placenty sa odstikne, ale tam je velke riziko potratu a robia to len v pripade ze uz na sone vidia ze dietatko nie je ok

henikav
2. nov 2012

@kikuleenka choriove klky, to bude ten odber placenty??

kikuleenka
2. nov 2012

áno, presne tak, choriové klky sú súčasťou placenty a teda vzorka sa odoberá z placenty

kikuleenka
2. nov 2012

@henikav tie rizika potratu su velmi podobne (len mierne vyssie) ako pri amniocenteze (do 1%), avsak vysledky nemusia byt v niektorych priapadoch jednoznacne a je mozne, ze neskor bude treba podstupit amniocentezu, tiez neodhalia razstep neuralnej trubice...vsetko je urcite vzdy nutne konzultovat s genetikom, vsetko ma svoje pre a proti...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre