Amniocentéza. Absolvovali ste ju niekto? Ako dopadla?

petronela4
4. júl 2006

baby absolvovali ste niektora odber plodovej vody a ako ste dopadli?

martinka13
9. aug 2012

@maco83 Ale neboj sa zas tolko. Pozri zatial mas vlastne vsetko ok. Grochal nic zle nevidel a aj ked je AMC malicko rizikove denne ju podstupuju stovky zien a su v pohode oni aj babatka. Ono to tu tak blbo vypada, lebo sa tu zdruzuju tie najhorsie pripady Ty ale k nim urcite nebudes patrit Neboj sa 😉 . Drzim silno silno palce Ozvi sa potom. Ahoj

17anit07
9. aug 2012

@maco83 ahoj viem čim si prechadzas moja mala je tiež vymodlena hoci vsetka výsledky som mala ok predsa som sa rozhodla pre amnio pre svoj vek mala som v tom čase 40r.vedela som ze je tam riziko aj keď len 1% nikto mi nezaručil ze práve ja tam nebudem spadať ALE! dúfam ze ma tu nikto neukameňuje a hlboko sa sklanam pred mamičkami ktoré vychovavaju postihnuté detičky viem ze ja by som to nezvládla a cele tehotenstvo by som bola v strese co by určite babetku neprospelo samotný úkon nie je nič strašne potom som si dopriala 2dni uplny pokoj bola som len doma žiadna práca nič len telka a kniha a keď mi za 2dni zavolali ze je všetko ok az potom som si začala tehotenstvo uzivat a konečne som bola hlavne psychicky v pohode zvladla som aj zlcnikove a ladvinove kamene cele tehotenstvo mi tvrdlo bruško ale bola som pokojná a všetky problémy pôrodom zmizli veľmi veľmi ti drzim palce nech už sa rozhodneš akokoľvek 🙂

pufa
10. aug 2012

@maco83 Veľmi, veľmi ti držím palce!! Veľkej väčšine žien dopadne amnio dobre, tak verím, že aj u teba to tak bude a hlavne že bábätko bude zdravé! Ideš predpokladám do železničnej so zrýchlenými výsledkami však? Daj určite vedieť ako si dopadla !!!

maco83
10. aug 2012

@17anit07 ahoj ďakujem za každú podporu, ktorú v týchto dňoch potrebujem som rada že ti to dopadlo dobre dúfam, že tam budem patriť aj ja mne vyšli výsledky ako keby som bola 41 ročná a to mám 29r 😒 chcem sa ťa spýtať písala si že ti tvrdlo bruško a to pred alebo po amnio lebo ja sa bojím práveže len tohto že mi od 15tt niekoľko krát za deň stvrdne spodok brucha na chvíľku niekedy je to viac niekedy to je menej že o tom ani neviem najhoršie je to ak mám stresy preto sa sanžím byť hlavne teraz pred amnio v pohode krčok mam zatial dobrý 36,6 a počas tehu som nekrvácala bojím sa len aby sa mi maternica tou amnio nepodráždilav ☹ a niečo sa nestalo. Prečítala som si skoro všetky strany tejto diskusie ale nenašla som tam žiadnu ktorej robili amnio a mala tvrdnutie bruška

maco83
10. aug 2012

@pufa ahoj pôvodne som chcela ísť tam ale kedže sme boli v gyn five na konzultáciu že čo máme robiť tak nám tam urobili aj tie vyšetrenia či nahodou nemám nejaký zápal alebo niečo čo by mohlo skomplikovať amnio síce sme si to museli všetko zacvakať lebo nie som ich pacientka aj ked som tam podstúpila IVF ale toto sa už do toho nevsťahuje ale pre našu malinku urobím hoci čo. No a kedže amnio tam robí lekár ktroý sa osobne pozna s Grochalom tak dúfam že si dá záležať všetky strediská mali dobré aj zlé skúsenosti nie je žiadne kde by baba po amnio nepotratila tak ked sme tam zalarmovali všetkých dr. tak pôjdeme už tam a ani neviem či tam robia ten zrýchleny ale ked je to súkromne centrum tak asi ano potom by som si to určite dala. Takže všetko sa dozviem v utorok potom vám dam vedieť 😢

pufa
10. aug 2012

@maco83 jasne, rozumiem. V kazdej nemocnici alebo zariadeni, ak chces zrychlene vysledky, poslu to do zeleznicnej nemocnice, takze aj oni mozu, ak by tu FISH metodu nerobili v gynfive. ja som bola na obe ivf v gynfive, kto ti to bude robit?

maco83
10. aug 2012

@pufa IVF mi robil Drábek velmi milý dr. a amnio by mal robiť FERIANEC videla som ho tam prvý krát ale akúrát ked sme tam boli za Drábekom tak bola plná čakáreň tehotných čo išli na amnio preto sa nam ten ferianec venoval len chvílu povedal drabekovi ake vyšetrenia mi ma urobiť kvoli tomu tvrdnutie aby mi zmeral krčok a letel na sálu v utorok s ním mame stretnutie tak budem mudrejšia dúfam. Ty si komu patrila?

miskafl
10. aug 2012

@maco83 Ahoj, hlavne nestresuj a vsetko dobre dopadne! Aj ja som mala pred amnio tvrdnutie bruska a amnio dobre dopadla 😉 A tu FISH metodu ti urcite urobia aj tam ked poziadas, ja som na to vyplnala papier na genetike, treba zaplatit este predtym a mas vysledky do 2 dni... Nie su v tych vysledkoch este vsetky mozne vady, ale je tam tych 5 najcastejsich: DS, trizomia 18, a dalsie. Ostatne sa dozvies az o 2-3 tyzdne. Stoji to tusim okolo 150 eur, ale mne to stalo za to, nestresovala som sa cele 3 tyzdne, kedze mne sa jednalo o DS.
Neboj sa, najvacsia pravdepodobnost je ze je babetko zdrave a nic sa nestane 😉 Treba vela oddychovat, drzim palce a myslim na teba, kedze viem velmi dobre co je to za stres, teraz sa mi uz lahko hovori 😉

maco83
10. aug 2012

@miskafl ahoj pozerám že ty už budeš mať zachviľu svoje malinké pri sebe ani nevieš ako ti závidim, ale v dobrom 😉 Takže tie zrýchlene výsledky sa volajú FISH? Aj mne sa jedná len o DS lebo tie ostatné som som mala dobre trizomiu 18 som mala 1:45747 a ešte jedno čo tam bolo som mala tiž okolo 1:30000 len ten blbý DS mi vyskočil 1:80 ale čo tu písali baby tak boli na tom aj horšie s tým DS a výsledky mali ok som rada že si mi napísala svoju skúsenosť hlavne s tým tvrdnutím bruška dr. mi povedal že som prvorodička tak že to tvrdnutie môže byť len môj subjektívny pocit, ale zas si myslím že aj somár vie ako vyzerá ked to stvrdne večšina žien berie magnezium a že im to pomohlo mne to teba vôbec nepomáha alebo možno hej a bez toho by to bolo ešte horšie

miskafl
10. aug 2012

@maco83 Ano, uz zachvilu a neviem sa dockat, uz by som isla rodit 😉 No ja ked som mala potvrdeny DS minuly rok, tak som mala velmi zle vysledky 1/16 + NT vysoke, takze tak.. tentoraz som mala riziko 1/160 ale isla som na amnio koli predchadzajucemu tehotenstvo a vsetko dobre dopadlo 😉 Ty asi az take zle vysledky nemas, tak sa neboj, ono to ovplyvnuje strasne vela veci.
Na to tvrdnutie som tiez brala magnezium a tiez som nemala pocit ze to dako zabera, potom sa mi to zdalo lepsie a vysadila som ho, brucho mi netvrdlo. Teraz znova, ale tak teraz je to uz normalne v deviatom mesiaci...

pufa
10. aug 2012

@maco83 ja som chodila k Harbulakovi, ale parkrat som bola aj u Drabeka na ultrazvuk. uz len zopakujem - prajem ti vela vela stastia!

pufa
10. aug 2012

@miskafl mrzi ma, ze si to musela zazit.. a je skvele ze teraz je vsetko Ok a ochvilu budes mat babatko doma 🙂

maco83
10. aug 2012

@miskafl počkaj ty si mala aj pri prvom tehotenstve namerané zle hodnoty DS? A ako to dopadlo vtedy si bola tiež na amnio alebo si išla len teraz pri druhom? Držím palce aby pôrod dopadol v pohode 😉

miskafl
10. aug 2012

@maco83 no ja som mala 3 tehotenstva, prve mam zdravu dcerku, potom som mala zle hodnoty na DS ktore nam amnio potvrdila a rozhodli sme sa tehotenstvo ukoncit... 😒
teraz som mala sice lepsie vysledky, ale na amnio som isla opat, a vsetko v poriadku, zachvilku budem s mojim babom 😉 Drzim ti palce aby si sa mohla zo svojho tehu o chvilku uz len tesit 😉

martinka13
11. aug 2012

@miskafl jej tak to mame podobny osud. Ja tiez prve tehu bezproblemove, druhe sme museli ukoncit v 21.tt Len ja mam teraz strasny strach opat otehotniet. Ale take holky ako Ty su mi vzdy inspiraciou a svetlom na konci tunela, ked vidim ze cakaju zdrave babatko po nevydarenom tehotenstve. Obdivujem Ta a silno drzim palce. A samozrejme aj v dobrom zavidim 🙂 . Vela stastia!

maco83
15. aug 2012

@martinka13
@pufa
@miskafl takže žienky dneska ma to čaká o dvanastej idem na tu amniocentézu dali sme si aj tie zrýchlene výsledky takže v piatok medzi jenou a treťou by nám mali volať toto budú asi najhoršie tri dni v mojom živote čakať ako to dopadne aj výsledky aj aby to naša malinká ňufinka zvládla držte nám palce mne netreba len malinkej ☹

martinka13
15. aug 2012

@maco83 Moja velmi silno Vam obom drzim palce Viem presne co prezivas ☹ Neboj uz bude len lepsie. Drzkaj sa a neviem ci tomu veris ale sa za Vas aj pomodlim dnes vecer! Ahoj

pufa
15. aug 2012

@maco83 Myslím na teba a držím ti palce. V piatok sa sem prídem pozrieť a čakám dobré správy! 🙂

maco83
17. aug 2012

@martinka13
@pufa ahojte tak toto boli neskutočné dni a hodiny 😝 tak ako so vám písala medz jednou a treťou nám mali volať bolo už 14:45 a stále nič tak sa môj MM naštval lebo sa nevládal už na mňa pozerať a zavolal tam on dr.sa ospravedlnila že jej to práve ešte len prišlo a že malinka je v úplnom poriadku a potvrdila nám dievčatko 🙂 strašne som sa rozplakala je to neskutočná úľava. Amniocenteza sa dala zvládnuť bolesť po nej žiadna ani kvapka krvi po vpichu ani bolesť v miste vpichu ani modrina citim sa presne ako pred ňou ale stále ležím bojím sa aby sa ešte niečo nestalo nikde som sa nedočítala že do kedy je nutné si dávať na seba pozor. Ďakujem Vám za podboru a pufa tebe prajem aby si čo najskôr otehotnela a mala ukážkove tehu a samozrejme aj tebe maťka len neviem či vy ešte babo plánujete

martinka13
17. aug 2012

@maco83 ano. Planujeme. Som veeeelmi stastna s Tebou 😀. Len este pekne oddychuj aspon tyzden. Uzi si ten krasny pocit. Snad sa ho aj ja este niekedy dozijem. Tak uz len kludne tehotenstvo prajem Tebe aj Tvojmu manzelikovi. A potom uz len nadhernu, zdravu dcerku. Drzte sa!

pufa
20. aug 2012

@maco83 perfektné, gratulujem !!! teším sa s tebou 🙂 🙂 pooddychuj tak týždeň a potom môžeš vpohode fungovať. tak teda krásny zvyšok tehotenstva ti želám! 🙂

miskafl
24. aug 2012

@maco83 ahoj, tesim sa s tebou ze ti to dobre dopadlo🙂 uz len pekny zbytok tehu po tomto trapeni.

@martinka13 drzim ti palce martinka nech mate aj vy cochvila radost z babetka, tu odvahu najdes urcite ked pride spravny cas, treba mysliet uz len pozitivne🙂

nikusa008
24. aug 2012

Mne prisli v 18tt zle vysledky vraj zvysene riziko DS tak som sa prelakla ze som pri lekarke zacala plakat ...Hned ma poslali na druhy den na amniocentezu tak som tam rano prisla vzali mi odber z plodovej vody....Trosku zabolelo a o 3 tyzdne mi prisli vysledky 🙂))) Vsetko v poriadku babatko zdravucke a uz mi povedali aj rovno pohlavie......No ale to boli stresy cele 3 tyzdne radsej uz nato ani nechcem spominat .....

tamix
18. sep 2012

Písala som si s jednou maminou, ktorá potratila na tretí deň po amnio. Susedka si prišla po výsledky z amnia a bábo dovtedy zomrelo. Mňa na celom hnevá to, že nás na to amnio posielajú ako pre cukor, že je to neškodnáIšla vec. Aj ja som bola na amnio počas prvého tehotenstva, test som mala pozitívny 1:24. V siedmom mesiaci mi v noci zrazu odtiekla plodová voda. Keď som prišla na kontrolu, tak mi lekár povedal, že sa vôbec neotváram a stav je ako pred troma týždňami. Hneď v noci som išla do NR, lebo tam je oddelenie pre predčasne narodené deti. Ani po dvoch dňoch sa stav nezmenil. S jedným lekárom sme skonštatovali, že s najväčšou pravdepodobnosťou mi nevydržalo miesto vpichu po amnio a tam došlo k prasknutiu. Malá sa narodila s 1250g, ako dvojtýždňová bola operovaná na srdiečko. Po dlhočizných 50 dňoch v nemocnici sme sa dostali domov, ale našťastie je všetko v poriadku a máme zdravú dcérku. Ale nebolo nám všetko jedno. Som jednoznačne presvedčená, že je to dôsledok amnio.
Čakali sme druhé bábo a vraj by bolo dobré ísť na amnio skrz veku, napriek tomu, že triple test bol dobrý. Snažila som sa Dr. odhovoriť od testu, že načo to vlastne robíme, keď výsledku aj tak nebudem veriť a pôjdem na ďalšie vyšetrenia. On to vraj ale musí urobiť. Kamoška mala dobrý triple test a predsa sa im narodilo dievčatko s Downom. A práve tu je ten obrovský problém, ktorý mňa osobne strašne štve!!!! Načo nám vôbec robia tie testy, keď už všetci dobre vedia a priznajú aj gynekológovia, že sú nanič a totálne nespoľahlivé, a potom nás nabaláchajú na amniocentézu. To ale už asi len na Slovensku je tá amnio taká zázračná vec, lebo som videla dokument (samozrejme nie zoSR), kde výslovne povedali, že amnio nikomu neodporúčajú. Je to len posledný krok, keď sú všetky ostatné vyšetrenia pozitívne.
Môj gynekológ sa priznal, že ak sa matka vráti z amniocentra k svojmu gynekológovi a príde o bábo, nikdy a nikde sa to nehlási. Takže amniocentrá ani nevedia, koľko bábätiek vlastne usmrtili. Pravdaže im potom vychádza len 1% potratov.
Viem o prípade, keď mamičke vyšli negatívne výsledky z krvi pri triple teste. Tak sa tešili, ale len do podrobného sona. Tam im vyšlo, že bábätko má vrodené vývojové chyby nezlučiteľné so životom. Tak sa pýtam, načo sa ešte stále robí ten triple test a zbytočne stresuje, či uspokojí mamičky? To len aby sa mohlo niečo zapísať do karty a všetci môžeme byť spokojní?
V Maďarsku už dávno nerobia amnio. Robia krvné testy + podrobné sono v 12tt a 17tt. Kamoška je staršia ako ja, žije v Maďarsku a amnio jej ani len nespomenuli. Tu je problém ten, že keby mamičky vedeli, že sa zaobídu aj bez amnio, tak by amniocentrá mohli zatvoriť a to je veľa, veľa peňažnej straty.

dulkagabulka
18. sep 2012

@tamix nikto ta do amnio nemoze nutit, nie je to povinne- ani žiadne ine vyšetrenie v tehu, dokonca ani triple test...je to na mamičke, ako sa rozhodne a čo si žela...odporučam ti prečitat si tieto članočky..
http://www.zenskekruhy.sk/nase-aktivity/napisal...
tu je pribeh mamičky, ktorej dietatko malo vady nezlučitelne so životom:
http://www.zenskekruhy.sk/tehulky/ked-nas-osud-...
a članoček o jednom užasom dokumente (je tam link aj na film)
http://www.zenskekruhy.sk/tehulky/ked-nas-osud-...

miskaska
18. sep 2012

@tamix ja som amnio podstupila. Nastastie mam zdraveho chlapceka. Jasne, ze tripple testy nie su spolahlive, ale stale iba urcia riziko a pravdepodobnost. Cize ak 100 zenam vyjde riziko 1:100, tak 99 zien podstupi amnio s vysledkom, ze vsetko je OK a len jednej sa zisti postihnutie (jasne, ze vlastne aj vsetkych 100 zien, to moze mat OK). To znamena, ze 99 zien akokeby podstupilo amnio bezdovodne....

tamix
18. sep 2012

@dulkagabulka jasné, že ma nemôžu prinútiť. Ísť prvý krát na amnio a v druhom tehotenstve už nie, bolo moje rozhodnutie. Mňa len hnevá, že sa zbytočne vyhadzujú peniaze na vyšetrenia, ktoré sú aj tak "prd" platné a človek im nemôže veriť. Tak sa pýtam: načo sú také triple testy? Lebo ak je test pozitívny a amnio už nie, tak je to ten lepší prípad. Ale riadny šok musí byť pre mamičku pri pôrode, keď jej zahlásia, že bábätko má DB a pritom triple test nič neukázal.

Ja tu nikoho nechcem presviedčať, aby nešiel na amnio. Je to každého osobné rozhodnutie a zodpovednosť. Len v súčasnosti už máme lepšie diagnostické metódy než amnio. A hlavne menej riskantné. A dokonca lacnejšie než amnio, takže by to poisťovňa v pohode mohla preplatiť. No ale na Slovensku sa raz niečo zabehne, tak sa do zmeny nikomu nechce a amniocentrá si pekne mädlia ruky.

Ako som písala, s malým som odmietla ísť na amnio a išla som len na podrobné morfologické sono. Malý má dva týždne a je to zdravý chlap.

niki0121
20. sep 2012

@tamix Gratulujem k synčekovi. môžem sa opýtať prečo ťa posielali na amnio? Mňa kvôli veku. No výsledky boli všetke o.k. tak verím, že ja drobček sa narodí o.k.

tamix
20. sep 2012

@niki0121 treraz len kvôli veku, aj ja som mala výsledky dobré a malý je zdravučký 😉

niki0121
21. sep 2012

@tamix Tak to ako u mňa, kvôli veku na amnio. Výsledky dobré, 3 4 D utrazvuk morfologia dobrá tak načo? nešla som ani ja a modlím sa, verím, že je bábo o.k. Tiež čakáme chlapčeka. A v tom by sa mohli pomýliť.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre