Amniocentéza. Absolvovali ste ju niekto? Ako dopadla?

petronela4
4. júl 2006

baby absolvovali ste niektora odber plodovej vody a ako ste dopadli?

sendy1981
1. feb 2010

Ahojte baby.pridavam sa aj ja k vam s mojimi skusenostami.Mne robili amnio v decembri 2009,ja som bola na Strecianskej v Medicentre,rano 7:15 na zakrok,ktory absolutne bezbolestivy,do 10min.a potom som si polezala na na izbe sama ,a o 12h ma pustili domov,spravili kontrolny ulrtz,a vsetko ok.za dva dvi mi volali domov kvoli vysledkom,ktore chvalabohu dopadli dobre!!Takze tiez vrelo odporucam,su tam velmi mily,a hlavne ludsky k vam ,ti lekari

fatimuska
1. feb 2010

sendy teším sa, že všetko dopadlo ok..a môžem sa spýtať, prečo ťa poslali na odber?

mecunka
2. feb 2010

Ahojte baby, som tu novo zaregistrovana pretoze taktiez cakam babatko a mala som zle AFP testy. Bola mi odporucena amniocenteza na ktoru som sa rozhodla ist a teraz cakam na vysledky, ktore budu tak za 3 tyzdne.
To cakanie je hrozne a strasne tuzim aby bolo vsetko v poriadku.

jeiny
2. feb 2010

ahoj mecunka, kedy cakas babätko? ja som mala tiez zle afp testy a pojdem na morfologicky ultrazvuk...
cakas svoje prve babätko?

miki060707
2. feb 2010

jeiny, ty budeš mať bábo v júli, aj mi a 9.2 iden na amnio do ružinova

mecunka
2. feb 2010

ahoj Jeiny,

ano je to moje prve babo a uz mam aj taketo stresy..... Cakame ho koncom juna. Ja som sa o moznosti morfologickeho ultrazvuku dozvedela az po podstupeni amnio. Moj doktor mi pomaly nic nepovedal, ze co a ako, poslal ma rovno na genetiku a tam mi odporucili rovno amnio. Bola som taka vystrasena, ze som s tym suhlasila aj ked ma na rizika upozornili. V pondelok 25.01. som bola na genetike a v urorok som uz aj lezala v Ruzins. nemocnici a v stredu mi robili odber. Vsetko sa to zbehlo tak rychlo, ze som sa ani nestacila spamatat, ale plakat som teda stihla, to ano.... ☹
Medzi tym ako som doma lezala, tak som brazdila po nete aj ked nie vsetky infor z netu su doveryhodne a tam som sa docitala o moznosti morfol. ultrazvuku, ktory mi navrhli aj v nemocnici po odbere. (ze ho mam absolvovat) Lenze teraz byvam v PN a tu to robi doktor, kde by som to mala zadarmo,ale caka sa tam strááásne dlho aj cely den. Tak som sa objednala v ISCARE v BA u dr. Žačka, nemas s nim skusenosti? Teda neviem, ci si z BA. Ten ma hned objednal na dnes, tak tam na 16:45 idem. Tu na modrom konikovi som vsak nasla aj meno dr. Holan, vraj dobry doktor na prenatalnu diagnostiku a zavolala som aj tam a on ma objednal na buducu stredu k nemu. Teraz mam dilemu, ci dnes neist alebo ist aj tam aj tam alebo co. Vraj sa to da u dr. Holana zrusit keby som nemohla (nechcela) prist, to mi povedala baba z call centra, ktora ma objednala.
Ani mi len nenapadlo, ze budem musiet toto vsetko podstupit, ked sme sa uz konecne zhodli na tom ze chceme babatko. Tie tri tyzdne cakania ma ubijaju, hrozne.... O tom ze sa da urobit vysledok z amnio aj do 24 hod. som sa dozvedela zas az po tom ako som ju absolvovala, skoda.

jeiny
2. feb 2010

ahoj miki, hej v juli, termin mam na 2.7. ale drobcek je o tyzden mensi takze pocitam ze to bude kusok neskor ako toho 2.7.:o)

mecunka, aj ja cakam svoje prve baby:o) tiez som si poplakala ked som sa telefonicky dozvedela ze mam pozitivne afp testy...to som vtedy este nestusila ze to bude az tak zly vysledok, ten som sa dozvedela az na poradni...ale uz som v pohode...bude ako bude, babätko lubime uz teraz velmi a nedame ho za nic na svete a verime ze setko bude ok...moj doki zatial na uzv nevidel ziadnu chybu ze je setko ok...tak ma to trochu ukludnilo, ale to bola len taka rychlovka ten uzv ...podstatny bude az ten morfologicky...

ja som amnio odmietla hned, ja som mala zvysene afp, riziko ráštepu, takze som amnio ani nijak nezvazovala..ale na ten morfologicky sa chystam, gynekolog ma tam ma objednat ze mi zavolaju na aky termin k Dr. Cunderlikovi, zevraj je to odbornik

kkubekova
2. feb 2010

Ahojte,

baby, potrebujem radu a hlavne nejaku podporu. Dnes som si volala k doktorovi pre vysledky krvi a sestricka mi len oznamila, ze musim prist, ze bude potrebne ich prekonzultovat s doktorom...
Som z toho na nervy, nic ine mi nechcela povedat a riadne ma teda vystrasila.
Co je najhorsie, tak k nemu idem az v piatok, lebo ma v stredu plno a vo stvrtok neordinuje...
Je to moje prve dietatko a mam strasny strach, ze co sa stalo ... do piatku sa urcite zblaznim

bubina1
2. feb 2010

kkubekova...hlavne nepanikar...nič s tým nedosiahnes..akurat vystresujes babo a seba a manžela.... na vysledkoch z krvi nič nezmeniš ked budes už teraz na nervy... su 2 možnosti... bud su negativne, alebo ti vyslo riziko niektorej vrodenej vady vyssie... mne vyslo 1:5 na DS... ide o riziko a nie priamo o vrodenu vadu.....sice som sa vysledok dozvedela po telefone (ani mne vysledok nechceli povedat, ale som ich ukecala, že som cezpolna a že sme sa dohodli, že mi povedia vysledok aj v telefone), ale nič mi to nepomohlo...4 dni som musela aj tak čakat kym som sa dostala na konzultáciu ku genetikovi.... ak budes mat zle vysledky, vždy mas možnost podstupit amniocentézu, ktorá ti vrodenu vadu potvrdi alebo vyvrati... vacsinou su vysledky z krvy velmi skreslene a zbytočne vychadzaju blbo a stresuju nas... ak mas doteraz dobre vysledky z ultrazvukov tak by som sa velmi nestresovala... určite odhylky na ultrazvuku vidiet dost skoro... ja osobne som amniocentezu podstupila...DS sa nepotvrdil
prajem všetko dobré

kkubekova
2. feb 2010

bubina
dakujem velmi pekne za rychlu odpoved 😉
ja som az teraz po uvodnom soku zacala pomaly citat celu temu 😅 a tak sa upokojujem, ze to nemusi byt az take zle, ako to vizera - doktor mi pri ultrazvukoch nepovedal nic zvlastne - a to mi ho robi kazdu poradnu
myslim, ze ma vystrasil najma pristup sestricky, ktora mi nechcela nic ine povedat, len ze musim hovorit s doktorom (ukecat sa nedala, aj ked som sa vsemozne snazila)
takze teraz pekne (v klude) pockam do piatku aj ked manzela som uz vystresovala 😅
a potom uvidim
este raz diky

bubina1
2. feb 2010

no niektoré sestričky vedia byt dost strasidelne... 😀
to, že si manžela vystresovala, tak to nie je na škodu.... 😉 chvilu bude este viac pritulny a akože chapavy a milý... 🙂
ako naozaj nechcem zlahčovat vysledky z krvi, ale skus teraz veci riešit trochu skor racionalne...vystresovana mamička nepomože nikomu a ničomu.... prečítaj si aj temu zlé vysledky z tripple testov a podobne temy... uvidis...kopa buducich mamičiek mala zlé vysledky z krvi a maju zdrave babatka..... jedina jedna možnost približne 100% vysledku je aj tak amniocentéza... ja som stresovala aj z nej...ale pri mojom vysokom riziku na DS bolo riziko potratu menšie ako riziko mat dieťa s DS... ja som nad amnio, či podstupit alebo nepodstupit ani nerozmyslala...
este ma caka morfologický ultrazvuk, dufam že aj ten dopadne dobre... 🙂
držím ti palce...

fatimuska
2. feb 2010

mecunka...ja si myslím, že keď si už bola na amnio, že nemá význam moc morfologický, skôr sa to robí opačne....viem , čím prechádzaš....ja konečne zajtra si idem po výsledky po 21 dňoch...verím, že to bude ok..ale to čakanie.....ja som o tom vedela, že sa to dá aj skôr..ale len asi 2 gen. choroby...na tie ostatné sa tiež musí čakať....a nebehaj po nete..ale pekne lež, aby si si neulbížila🙂

fatimuska
2. feb 2010

mne testy AFP robili 15+0, jasné že to skreslilo výsledok, taktiež som brala duphaston, to tiež má vplyv, keďže mi to robili pred Vianocami 17.12, výsledok som sa dozvedela až 31.12., a v BB kam ma poslali na morfo. sa robí len v stredu, takže 6.1. bol sviatok, tak som šla až 13.1. v 20tt, podľa utv všetko ok.....ale ak by nebolo a bral by mi krv na opätovné AFP testy, a ak by náhodou aj tie vyšli zle, tak ak by mi brali plodovku a mimi by bolo poškodené...tak výsledok komplet by som mala až v 25tt, a to už sa nedá nič robiť, tak mi doki povedal, že mi môže vodu zobrať hneď, tak som súhlasila...aspoň som nemala stresy, prebehlo to ok,,,a zajtra si idem konečne po výsledky..........baby čo tam boli na odbere, mi viaceré potvrdili, že pokiaľ je číra plodovka, a pokiaľ mi predčasne z genetiky nevolai tak sa nemám čoho báť, že vtedy sú výsledky ok.....kamoške volali o týždeň skôr, museli jej zobrať odber pupočníkovej krvi z mimi,,,,,bábo je už na svete a je ok🙂

fatimuska
2. feb 2010

kkubekova....neboj sa, taký je postup, jasné, že to vydesí....držím palčeky a daj vedieť ako to prebiehalo Ďalej...ja dám zajtra vedieť výsledok

tinusi
2. feb 2010

Ja som mala tiez zle testy AFP ale amniocentezu som odmietla a urobila by som tak aj teraz. Nikdy by som si nedala urobit taky zakrok, ktory moze ublizit mojmu babatku len preto, aby som sa uistila, ze bude take ci onake. Ani keby mi zistili akekolvek poskodenie plodu, nikdy by som nesla na potrat. Navyse moja svagrina pozna holku, ktorej po amnio povedali, ze bude mat postihnute dieta, no narodilo sa jej uplne zdrave babo. A kamoska lezala v nemocnici s babou, ktora vdaka amniocenteze porodila dieta v 25 tt. Lezali spolu na cakacke, takze neviem, ci babo prezilo.
Este nieco, je divne, ze baba ma pravdepodobnost, ze bude mat postihnute dieta 0,75% a lekari ju sikuju na odber plodovej vody. Pritom pravdepodobnost, ze prave tento zakrok poskodi jej dieta je 2-3%. O tom sa mlci... 🙄 😠

bubina1
2. feb 2010

tinusi... ono je to vec nazoru... musim reagovat na tvoju vetu: " Nikdy by som si nedala urobit taky zakrok, ktory moze ublizit mojmu babatku len preto, aby som sa uistila, ze bude take ci onake. " ja som si ho dala urobiť a to z toho dovodu aby som sa mohla rozhodnut... nejde o to, že by som nevedela prijat dieťa postihnute, že by som ho nevedela lubit... ide o to, že by som sa nevedela pozerat ako také dieťa trpi.... ak je plod silny tak amnio vydrží... je to už rutinny zakrok... ani ty nevies napriklad co sa stane počas tvojho tehotenstva alebo porodu a predsa ho absolvujes a neberieš ohlad na to, že určite rizika pri porode existuju....
je to naozaj len o uhle pohladu a každy sa rozhoduje podla svojho najlepšieho svedomia a ani jedno rozhodnutie nie je jednoducjé...ani to podstupit amnio a ani to ho nepodstupit a stresovat celý čas tehotenstva ako to dopadne... ja som zvolila napríklad možnost vyšetrenia plodovej vody, čo mam vysledok z DNA..a DNA je pevné...nemalo by sa mýlit ... klasicka vysetrenie plodovej vody zvyklo mat falošne vysledky.... to je pravda.... ja som potrebovala vylučit DS...kedže vysledky z krvnych testov ukazovali na toto poskodenie...
a dalsia vec je, že nikde nie je celkom dokazane, či niektoré ženy potratili vyslovene kvoli amniocentéze alebo nie... ja kebyže mam porodit v 25 tt (čo sa dufam nestane) neviem či by som to pripisovala práve amniocentéze...... nahoda je totiž blbec...a stavaju sa aj veci, ktoré inak spolu ani nesuvisia.... inak riziko potratu pri amniocentéze je 0,5%-1%...
nie len o tom treba pisat, že amniocentéza potvrdila DS alebo ine poskodenie a narodilo sa zdrave babo, ale aj o tom, že kolkokrát bol vysledok z vyšetrenia plodovej vody pozitívny a naozaj sa narodilo postihnute dieťa alebo bol plod postihnutý.....

ja neviem, či je to len moj nazor alebo to z niektorých odkazov naozaj tak vyznieva, ale sa mi nepači, že niektoré baby akoby odsudzovali ostatne, ktoré amniocentezu podstupili, že riskoval život svojho dieťaťa....nedajbože sa rozhodli predčasne ukončit svoje tehotenstvo pre poškodenie plodu.... je to naozaj každeho osobna vec a každy sa so svojim rozhodnutim musi vyrovnat sam...
ja tiež neodsudzujem ženy, ktoré amnio nepodstupili, že su ochotne porodit aj postihnuté dieta...
obe ženy potrebuju pri tom obrovsku psychicku silu... dokonca može aj jedno aj druhe rozhodnutie poskodit ženu a nielen ženu ale aj cele ich blízke okolie na celý život....
bodaj by to bolo tak, aby sa rodili len same zdrave deti.... bohužial to tak ale nie je....

mecunka
2. feb 2010

ahoj bubina1, ano mam na to vsetko podobny nazor ako ty a preto som aj amnio podstupila, nehovorim ze som
to nezvazovala ale v podstate sme sa s priatelom zhodli a rychlo sme reagovali, co bolo aj v mojom pripade treba
kedze uz som bola v 19 tt. Vychovavat dieta s postihnutim chce vela odvahy a sily a naozaj neviem, ci by som to zvladla. Dufam, ze vysledky budem ma v poriadku, este mam vela cakania na ne ale verim, ze to bude o.k. Nuz musime len verit.....

bubina1
2. feb 2010

mecunka.... odvahu vychovat postihnute dieta a silu by si na to určite mala..clovek dokaže byť ovela silnejši.....ale ak sa da rozhodovat tak prečo tu možnost nevyužit....
volakedy rozhodovanie vacsinou zariadila priroda..pri kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti a roznym udržiavacim liekom bohužial rozhodovanie, a nie lahke, zostava na rodičoch....
a stale tvrdim, že rozhodnut sa či tak alebo tak je naozaj ťažké......držim palce, viera dokaže byt silna vec.... nech vysledky dopadnu k vasmu potešeniu....

kkubekova
2. feb 2010

Ahojte,
tak po vystresovanom dni som sa konecne ukludnila a rozhodla som sa, ze ak mam zle vysledky, tak pojdem na amniocentezu - nech su uz vysledky akekolvek, chcem ich vediet a suhlasim s Bubinou - aj aj sa chcem - nie kvoli sebe, ale kvoli malemu
dufam, ze vsetko bude OK - potom dam vediet
drzim vsetkym palce

fatimuska
3. feb 2010

kkubeková držím palčeky

sendy1981
3. feb 2010

ahoj Fatimuska,Mne robili znovu amnio kvoli tomu,ze minuly rok v maji nam amnio potvrdilo Dawna,bolo to dievcatko..co ti poviem,,nieco hroznee!Takze tehotenstvo sme vtedy ukocili bohuzial..ale..hodnoty ani vtedy neboli zle ,boli na hranici akceptovatelnosti,ale predsa.A po 3mesiacoch sa nam znovu podarilo otehotniet,a na amnio som mala narok kvoli predoslej diagnoze,ak bez vahania,som isla.A mala som vsetky hodnoty dobre,aj tak my napisali pozitivny skrining,ze to vzdy tak robia,automaticky,cize zas ma vystrasili,ale chvalabohu dobre bolo vsetko!Takze tak,sme velmi stastny,aj ked uprimne po vsetkom,vela krat mi to pride rozum.Ale tesime z noveho zivota ktory je na ceste!Drzim Vam vsetkym palce ktore ste predtym ,a treba verit,a hlavne nebat sa!!Pekny dnik vam tehulky

ivett2
3. feb 2010

Ahojte,
tak čo sa týka amnio ja plne súhlasím s bubinou.
Sendy, to čo si prežila muselo byť hrozné ☹ . Som veľmi rada, že ti to tentokrát vyšlo a želám všetko dobré 😵 .
Ja stále čakám na výsledky, už som z toho na nervy 😅 . Tajne dúfam, že bude všetko ok.

mecunka
3. feb 2010

ahoj sendy1981, som rada, ze ti druhy vysledok dopadol dobre, niet lepsej spravy v zivote tehulky. Ja tiez cakam na vysledky, ktore maju byt za 2 tyzden. Dufam, ze budem tiez taka strastna ako ty.... prajem ti, aby vsetko do aj po porode dopadlo v najlepsom poriadku a vy ste boli pekna stastna rodinka!
Drzim aj ostatnym palce, pekny den...

mecunka
3. feb 2010

ivett2 ahoj,
kedy si mas ist pre vysledky? Ty si tusim pisala, ze si bola na amnio v Ruzinovskej nemocnici 27.01., je to tak? Ja som tam bola vtedy tiez a mam si ist pre vysledky na Americke namestie 18.02.

ivett2
3. feb 2010

ahoj mecunka 😉
Ty si z PN, že? Áno, pamätám si ťa 🙂.
Ja čakám na výsledky ohľadom tej nešťastnej toxoplazmózy. Mám iný labák. Povedali mi, že do 3 dní by mohli byť výsledky, ale stále ešte nie sú. Dnes tam budem znova volať. Toto čakanie je fakt hrozné.
Držím palčeky, aby ti oznámili tú najkrajšiu novinku 😵 . Veru, tieto stresy sú na nervy.

kkubekova
3. feb 2010

Ahojte baby,
dnes som behala po nete a nasla som infosky o tom, ze je mozne zistit niektore choroby ako razstep chrbtice a downa z 3D ultrazvuku - je to menej invazivne a aj menej nebezpecne - poculi ste niekto o tom?

inak cakanie 3 tyzdne???? to bude hroza

mecunka
3. feb 2010

ivett2,
no uz nie sm PN isla som od pondelka do prace, ty si doma? Velmi ti drzim palce aby ti to dobre dopadlo, daj mi vediet potom 🙂

kkubekova,
no ja som bola vcera na morfologickom ultrazvuku a skusal mi robit aj 3D sono avsak velmi mu to neslo, nebolo to pekne, vraj je to este skoro a aj tak mi povedal, ze z ultazvuku sa neda vsetko vycitat, teda aspon nie down, pretoze take deti mozu aj nemusia mat priznaky, mozu sa javit uplne v poriadku. Tak aj uz nieviem... som z toho pako. Takze vraj mam cakat na vysledky z amnio, tie su smerodatne. Ty ides na amnio?

ivett2
3. feb 2010

mecunka - ja som myslela skratku PN ako Piešťany, asi som sa zle vyjadrila 😀 .
Ja som tiež išla od pondelka do práce. Zasa som ich v tom labáku otravovala, povedali mi, že výsledky by mali byť do konca týždňa. Jasné, dám vedieť ako to dopadlo 😉 .

No veru, tri týždne musia byť hrozne stresujúce čakanie. A down sa nedá zistiť na tom morfologickom utz?
Tiež daj vedieť ako si dopadla 😵. Drž sa!!!!

monci78
3. feb 2010

Dobrý den všetkým, Bubina musím stebou súhlasiť, napísala si to presne tak akoby som to pisala ja. Pred 14 rokmi sa mi narodil synček s downow syndromom. Dnes je to uz chlapisko, a neviem si predstavit uz teraz ze by nebol, ale jedno vam poviem. keby sa o mna pred tolkymi rokmi starali poriadne a zistilo by sa to v tehotenstve tak by som si to dala zobrat. Nie koli sebe, ale to vam poviem, ze velmi malo skol existuje pre take deti, a nemaju velmi perspektivu sa niekde uplatnit. s druhym babatkom pred desiatimi rokmi som uz podstupila amnio, a nie je tam skoro žiadne riziko potratu,a teraz pri tretom babatku sme sa rozhodli tiez podstupit amnio, kde ideme 17.2 a verim ze bude vsetko v poriadku. Moj dalsi dotaz by bol k tomu morfologicemu ultrazvuku. To nie je tak, ze ked podstupite amnio, tak ultrazvuk uz nie je potrebny. Totizto amnio sa specializuje na urcite vyvojove poruchy, ale nie na vsetky, a ultrazvukom sa da vylucit aj plus dalsie ochorenia babatka. Takze ja podstupim aj ultrazvuk. Tie damy co odmietaju amnio, tak tie sa boja toho odberu, a najlahsie je povedat ze je tam riziko potratu. ale ten odber je minimalne bolestivy, viac ma bolel odber krvi. tak asi tolko k tomu...

kkubekova
3. feb 2010

mecunka - ja este neviem, ci idem alebo nejdem na amnio - ja som len vcera volala za vysledky a sestricka mi povedala, ze to vyzaduje konzultaciu s doktorom, tak vlastne ani neviem co ma caka a co bolo zle - len panikarim a hladam info, aby som bola pripravena

ale na amnio urcite pojdem - chcem vedit co je s dietatkom

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre