Amniocentéza - Ružinovská nemocnica. Ako to prebieha?

petulienka
14. jún 2007

Ahojte,

prosim vas, nie je tu niekto kto uz absolvoval amnio... v Ruzinovskej nemocnini? Ja nastupujem 19.6. v utorok na prijem a budem tam do stredy, keby mi to robia. Tak by ma zaujimalo, ze co tam budu so mnou ten den pred amnio stvarat 🙂Nech sa viem psychicky pripravit. Ste tu niektora, co to ma uz za sebou? 😝

hviezda
6. aug 2007

a este kratko: moj vysledok krvy bol 1:175..
po hentom ultrazvuku mi doktor spominal, ze bola unho jedna tehu, ktora mala 1:19.. a vysledok bol preto taky blby, lebo mala tiez nieco s polohou placenty... takze tak 🙂

veva55
7. aug 2007

Hviezda, to je blbost, ze riziko potratu je 1:20. Keby kazda 20-ta zena potratila, ver tomu, ze amnio by sa bezne nerobievala. Ono vsade pisu, ze riziko je menej ako 1%. Viem, ze pre niekoho je aj to 1% vela, ale len som chcela povedat, ze to cislo 1:20 je hovadina.

bejca
7. aug 2007

dakujem vam 🙂 ste zlate ,ale aj tak som este stale neni rozhodnuta ☹ ale ved mne este nebrali ani krv a tu mi budu brat az 28.8. ale doktorka ma chce aj tak hned tam poslat (amnio) koli veku (36!!!) a cakam prve 😀 babatko , ale ved uvidime ..este mam cas sa rozhodnut 😒 a urcite dam vediet ako 🙂

petulienka
autor
7. aug 2007

Hviezda,
ja som bola u doktora Holana na tom istom ultrazvuku, oni su tam dvaja na to a tiez ma ubezpecil, ze je vsetko ok, ale amnio som uz mala za sebou, takze to bolo len utesenie, ze nemusim cakat tri tyzdne na vysledkky z amnia a tie sa potvrdili ze mal Holan pravdu, takze ja ich dvoch urcite tiez odporucam velmi vrelo, skor ako sa pojde na amnio a pri druhom ak by ma posielali na amnio, tak by som sla najprv k nemu. Inak to riziko potratu je 1:100 aj to ze ani nie cele percento a nie 1:20 neviem odkial ma tvoj doktor taku statistiku, pretoze aj na genetike hovoria ze je to 1:100, takze je to somarina. 😉 Takze vychutnavaj tehulkovanie a neboj vsetko je ok! 🙂

hviezda
7. aug 2007

veve a petulienka - to riziko 1:20 je 0,05 .. a v percentach 5% ..teda ak spravne pocitam.. ja som si to cislo nevymyslela, a ani necitala v nejakom zenskom casopise, mam ho od lekara a myslim, ze oni to studovali..
a ja by som to nebrala ako blbost, ked mi to povie lekar (nehovoril to cunderlik, ale bezny gynekolog.. ). takze asi tak.
dalsia vec je, ze to neznamena, ze kazdy 20ta zena, ktora podstupi amnio aj potrati.. ale statisticky to tak vychadza.
takisto mi aj lekar hovoril, ze samotny lekari sa "hadaju", respektive sa nezhoduju, ci robit prieskumy krvy prave kvoli tomu, ze tie vysledky su nespolahlive, lebo sa nevyhodnocuje vsetkych x-faktorov, ktore na to vplyvaju (ci babetko bude/nebude zdrave).
a - rada si nieco o tom precitam viac, takze veve + petulienka, ked mi poviete, ze kde vsade pisu, ze to riziko je mensie ako 1%, tak si to rada precitam.. a potom sa opytam doktor, odkial to on ma.. rada sa nieco nove dozviem 😉
aj vy sa vsetky drzte a nestresujte! to je asi najdolezitejsie, co som chcela povedat..!

hviezda
7. aug 2007

.. nedalo mi to a isla som na google - wikipediu.de:
je to studia od lekarov z viedenskej AKH - nemocnice, oddelenie prenatalnej diagnostiky

http://de.wikipedia.org/wiki/Amniozentese

a nasla som toto (je to v nemcine- tak medzi riadkami davam aj v slovencie (oznacenie "->" )

Risiken, die die Untersuchung mit sich bringt, sollten von der Schwangeren bzw. von dem Elternpaar abgewogen werden, bevor sie einer Amniozentese zustimmen. Es kann während bzw. nach dem Eingriff z. B. folgenden Ereignissen kommen

Fruchtwasserverlust -> strata plodovej vody
Blutungen in der Gebärmutter -> krvacanie v maternici
Verletzungen der Gebärmutter -> poskodenie maternice
Verletzungen der Plazenta (Mutterkuchen) -> poskodenie placenty
Infektionen -> infekcie
Verletzungen des ungeborenen Kindes durch die Nadel (insbesondere wenn das Kind sich viel und / oder unerwartet bewegt)
-> poskodenie nenarodeneho dietata ihlo (ked sa vela toci, alebo sa necakane pohybe)

Kontraktionen der Gebärmutter (oft bemerkbar als eine Art „Ziehen“ im Bauch, wobei dies in den meisten Fällen wieder nachlässt)

vyvolanie potratu:
Fehlgeburt: In einer Studie unter der Leitung von Nikolaos Papantoniou bei der 1.006 Amniozentesen retrospektiv ausgewertet wurden (vgl. Br J Obstet Gynaecol 2001;108: 1053-1056) lag die Fehlgeburtsrate bei einer Untersuchung in der 16. oder 17. Schwangerschaftswoche bei Frauen im Alter von 20 bis 34 Jahren bei 2,5 %, stieg in der Altersgruppe der Frauen von 35 bis 39 Jahren auf 3,4 % bis hin zu 5,1 % bei Frauen ab 40 Jahre. Neben dem Alter waren vaginale Blutungen während der Schwangerschaft ein wichtiger Risikofaktor, der eine Erhöhung der Fehlgeburtsinzidenz auf 6,5 % bedingte (= 2,4fach erhöhtes Risiko); Frauen mit einer spontanen Fehlgeburt in früheren Schwangerschaftsstadien oder einem Schwangerschaftsabbruch hatten eine Inzidenz von 8% (= 3fach erhöhtes Risiko). Die Komplikationsrate (Abortus, IUFT) innerhalb von 14 Tagen nach einer Amniozentese beträgt nach einer anderen Untersuchung 1,5 % bei Ausbildungsassistenten und 0,6 % bei Fachärzten (Quelle: [1]).
(quelle= Zdroj: "Zur Komplikationsrate bei invasiven, intrauterinen Eingriffen an einer pränataldiagnostischen Schwerpunktabteilung

Complication Rates of Invasive Intrauterine Procedures in a Centre for Praenatal Diagnosis and Therapy"

D. Bettelheim1, Brigitte Kolinek1, A. Schaller1, G. Bernaschek1
1 Universitätsklinik für Frauenheilkunde, Abteilung für pränatale Diagnostik und Therapie Allgemeines Krankenhaus Wien
-> su to lekari z AKH (taka mega-nemocnica - vo Viedni):
percenta:
20-34 rocne zeny: 2,5%
35-39 rocne zeny: 3,4%
od 40 rokov: 5,1%
kvoli vaginalnemu krvacaniu sa zvysila potratovost na 6,4%

vzdy je to na lekarovi a tehulke ako sa rozhodne.

glorita
7. aug 2007

inac zaujimavostou je ,ze ked som to kozultovala asi s 10 lekarmi ci ist alebo nie na amnio,nik to neodporucil, vraj osobne by na to nesiel...
Mam aj znamych -lekarov,co im vysli afp testy zle, a nesli na to,asi to hovori o tom,ze amnio nie je az tak bezpecna ako sa nam laikov javi....
mne lekari vysvetlili, ze medicina nie je matematika a preto nikto nemoze zarucit hladky priebeh samotneho zakroku pri amnio.....vraj niekde v cechach to robia najprv tak,ze zenu poslu na specialny uzv- asi take nieco ako u dr. holana, ci cunderlika (inak absolvovala som to aj ja)a v pripade pochybnosti z uzv odporucia amnio....
len u nas zrejme naplname statistiky ohladom testov afp a amnia a robia to ako by ich za to nadstandardne platili...
v zapadnych krajinach-najma skandinavskych vraj od tychto afp upustili.
A ako pisala hviezda testy afp ovplyvnuje vela hodnot aj z matkinho tela ,preto su nepresne a tiez zavisi aj od toho akou metodou vam ich robia.ci ide o double testy( 2 hodnoty-afp a beta hcg) alebo snad presnejsie tripple) uz aj hodnota estriolu) apod.....
a taky priklad:staci ak matka krvacala v tehotenstve,je mozne ze jej vyjde zvysena hodnota beta hcg-/co v zavere testu afp vyjde,ze je zvysene riziko postihnutia, najma Down.)a v reale to nemusi znamenat postihnutie,ta zvysena hodnota b.hcg suvisi vraj so zvysenou funkciou placenty...

je to naozaj o slobodnom rozhodnuti kazdej zeny,ako sa na to citi..je ale zbytovne to absolvovat ,pokial si dietatko chce ponechat aj v pripade pozitiv. vysledku z amnia... 😵

lula5
7. aug 2007

Poznam dievca, ktora ma amnio nalez pozitivny na razstepy a ziadny ultrazvuk to nenasiel (ani po vysledkoch to najst nevedia). To povie kazdy lekar, ze ultrazvuk amniocentezu nenahradi. Su ukazovatele, ktore sa skontrolovat daju, ale sto percentne to potvrdi len amnio. Pre tie, ktore nechcu na amnio ist odporucam aspon sono u dr. holana.
Tiez som v nemocnici stretla babu, ktora mala tripple testy ok (takze rec o amniu nebola) a v 23 tt jej zistili down-a (postupne cez srdcovu vadu).
Pravda je taka, ze nad amnio sa netreba zamyslat ked sa clovek vysledkom riadit aj tak nebude a dietatko si necha. Dalsia vec, ako hovori moja kamaratka, amnio vyluci par postihnuti, ale na svete je tolko inych chorob ktore nase deti mozu mat....

veva55
7. aug 2007

No ja chodim do sukromneho centra kde su fakt odbornici, bezne robia amnio a moj doki mi potvrdil, ze za cele tie roky si nepamata ziadnu pacientku, ktora by potratila po absolvovani amnio. Takze nemam to len z odbornej literatury, mam to od odbornika, ktory dokonca nehovoril ani o 1 percente potratov, lebo ze riziko potratu je takmer nulove. Ja neviem, ci hovoril len statistiky za ich centrum alebo vseobecne statistiky, ale toto mi proste povedal.
No a co sa tyka odbornych clankov na temu amnio, citala som ich vela na internete a vacsinou uvadzaju riziko potratu menej ako 1 percento.
Ale to je jedno, kazdy sa rozhoduje sam a je jasne, ze keby som bola vopred rozhodnuta nechat si aj chore dieta, na ziadnu amnio by som nesla - co je logicke.
No a Lula mas pravdu, ziadne testy ako NT, AFP, UZV.... ti nezarucia, ze babo bude zdrave, kedze nemaju velku vypovednu hodnotu a casto x vam vyjdu uplne divne hodnoty. Takze ak si chce byt niekto isty, asi mu nezostava nic ine, len tu amnio podstupit.

monulka17
7. aug 2007

Ahoj lula. Prosim ta ako sa da dostat na sono k dr. Holanovi? Potrebujem k tomu niejake odporucanie. dakujem.

petulienka
autor
7. aug 2007

no hviezda, ja len tolko k tomu, ze nikde neni 100% percent dane, ze dieta aj ked amnio ukaze je vsetko ok bude zdrave, pretoze amniocenteza sa vztahuje IBA na odhalenie dvoch druhov genetickych ochoreni (ako nam bolo povedane na genetike), takze ako pise LULA na svete je tolko chorob, ze sa to zistit neda. Ja s tym urcite nestresujem, pretoze uz to mam vsetko za sebou, snazila som sa teba upokojit, ale asi mi to nevyslo. To percento potratu som si tiez nevymyslela, pretoze som sa o tom osobne rozpravala z doktorom Holanom a ostatnymi doktormi ktorich poznam a na genetike na Americkom namesti to maju tiez tak vysvetlene, takze nie je to z mojej hlavy... Myslim si ze je to rozhodnutie na kazdom z nas a mame kazda na to iny nazor, no myslim ze taky doktor ako ja MUDr. Holan a MUDr. Cunderlik urcite vedia o com hovoria...

valentin
7. aug 2007

Ahojte kočky,mam menši problem,moj vysledok z krvi bol 1/289 a hned ma poslal zastupujuci doktor mojej doktorky na Kramare,kde som po dvoch dňoch behania od dveri k dveram ziskala akurat prijimaci listok na zajtra na siedmu na amniocentezu.bez vyšetrenia a stretnutia s akymkolvek lekarom.už niesom presvedčena,že tam pojdem a po čitani Vašich skusenosti to este posuniem kym nepride moja lekarka z dovolenky,ale rada by som navštivila nejakeho ineho lekara,ktory to zisti inou metodou.V nedelu som bola na 3D/4D ultrazvuku a bude to zdravy,poriadne sa vyvijajuci sa chlapec.Tak som fakt na pochybach.

bejca
7. aug 2007

ahojte vsetky 😀 neviem ci este pojdem alebo nie na ten odber amnio ale co viem urcite ze by som pre nase babatko spravila vsetko aby bolo zdrave 🙂 a tiez viem ze moja doktorka povedala ze ziadny odber krvy, ultrazvuk a pod. nezaruci to co potvrdi amnio ☹ takze stale neviem ci pojdem ale vzhladom na moj vek (36 !! a prve babatko na ktore sme cakali 11 rokov ) stale rozmyslame 🙂 a uvidime ..a inak vsetkym drzim paste 😀

hviezda
7. aug 2007

babulenky, vzdy je to len na vas. nesuhlasim s veve 55 "Takze ak si chce byt niekto isty, asi mu nezostava nic ine, len tu amnio podstupit."
ani amnio ti nedava 100%tnu istotu, ze budes mat zdrave babo...
to ti tiez povie kazdy lekar a taktiez si to najdes na internete.
dr. cunderlik ti tiez povie, ze ultrazvuk, ktory ma on (su 4 v celej republike, 1 je pravdepodobne na kramaroch..) odhali minimalne tolko, kolko amnio /to mu tu nechce robit PR, ja len na porovnanie a vsvetlenie/. toto som konzultovala vsetko s nim. to percento, resp. pomer 1:20 spominal iny lekar.
taktiez som pozerala aj ine clanky na internete a tiez som nasla 1% a nizsie, ale som si aj pozerala, z akej studie vychadzali.. to 1% bolo zo "vzorky zien - pocet 200 zien".. ta studia v nemcine, ktoru som skopirovala bola zo "vzorky 1006 zien".
Valentin: moja bola 1/175. a mala som tiez obavy co a ako a ako to zvladnem.. preto som isla na ten ultrazvuk.
tak ci tak, normalne je postup: zle vysledky krvy, ist na kramare - este raz krv, ultrazvuk a ked este aj po ultrazvuku zle vysledky, tak amnio (ked amnio chces..). nazory lekarov na amnio sa rozlisuju. takisto ako aj nase tehulkovske 🙂
a baby - nechapte ma tak, ze sa s vami chcem hadat.. to je to posledne.. mne islo o tu skusenost a o to, ze nema vyznam sa stresovat kvoli tym krvnym vysledkom, ktore naozaj zohladnuju len par hodnot (tiez vypoved cunderlika + inych lekarov). tak ci onak, drzim vsetkym palce, nech vsetko dopadne dobre!

valentin
7. aug 2007

Ahoj Hviezda,tiež som myslela,a počitala s dalšim odberom a dalšim ultrazvukom,ale so mnou sa bavila iba sestra,vlastne ani nebavila,dala mi podpisat papier a,že rano na amnio,tak to ma dost odradilo.mysliš,že keby som zavolala čunderlikovi,tak ma vezme?dakujem za odpoved.

hviezda
7. aug 2007

myslim, ze ano (ak nema plno).. tu svoju ambulanciu ma na Hrobonovej, a je tam poobede. je ochotny, viem, ze ostane niekedy aj cez cas..myslim, ze najneskor do tyzdna by si u neho mohla dostat termin. drzim ti palce a snaz sa byt co najviac v klude 🙂 drzim ti palce!!!

valentin
7. aug 2007

že v klude,nikdy som si nemyslela,že sa to bude tykať aj mna,si zlatá,dakujem,zajtra mu skusim zavolať.

veva55
8. aug 2007

Hviezda, ja som nehovorila, ze amnio ti 100% ukaze vsetky choroby. Ako tu uz niekto pisal, amniocentezou sa daju zistit len niektore geneticke poruchy, pricom vysledok mozes potom povazovat za takmer 100%-tny. To vsak samozrejme neznamena, ze dieta nemoze mat inu chorobu.
No a vtom nemeckom clanku pisu (tam nizsie), ze sa robili zistovania tykajuce sa komplikacii po amnio, pricom sa zistilo, ze komplikacie nastali u 1,5% zien ked amnio robil/a vyucený/a asistent/ka a 0,6% pri odbornych lekaroch. U nas robia amnio len lekari, takze tych 0,6% aj zodpoveda tomu, co vsade pisu, ze je to menej ako 1%.
Ale tiez sa nechcem hadat, ved je to uplne zbytocne, kazdy sa sam slobodne rozhoduje ci ist, alebo neist na amnio. Len nechcem aby sa tu sirila panika kvoli mylnym informaciam (napr. co si napisala s tym pomerom 1:20 - co je totalna blbost).

metlonka
8. aug 2007

ahojte...
chcela by som tiez pridat svoje skusenosti do tejto temy...aj ked som sa tomu dost vyhybala...nechcem radsej ani mysliet na to cim vsetkym sme si uz presli...
Trpltesty mi vysli s nizkou hodnotou total hcG...co znamena riziko razstepu,
moj lekar ma hned poslal do ruzinovskej nemocnici, kde mi urobili znovu test a vysiel znovu pozitivny. Odporucali ma na amnio...este pred tym ma poslali na genetiku...kde mi vlastne taka mila lekarka povedala ze sa domnieva, ze mi zrejme nesedi termin porodu!!! Viete si predstavit asi ako som bola z toho na nervy!!

Podla poslednej MS som mala byt v 17 tt, ale v skutocnosti som bola len v 15tt.
A to bol cely kamen urazu...kedze ten screening v skutocnosti zalezi od mnoha faktorov, u mna stacilo to, ze som pravdepodobne zle udala MS, alebo mi z nejakeho dovodu vtedy meskali...na to uz asi nikdy nepridem.
Samozrejme ze som tusila kedy som otehotnela...lebo som presne vedela, kedy som vysadila antikoncepciu...a par mesiacov sme si "davali pozor". K svojmu gynek. som isla ked som bola v 3tt a on mi hned vystavil tehotensku knizku s tym, ze som v 6tt! Uz vtedy mi to nesedelo, aj som mu to povedala...ale on si stale tvrdil svoje.
A cely cas mi to vychadzalo presne na ten termin, ktory mi vyratali teraz.
Ale pokracujem ako sa to tahalo dalej.
Lekarka na genetike mi amnio neodporucila, pretoze amnio je dobre na vylucenie Downovho syndromu a nie na podozrenie na razstep. Poslala ma na morfologicky ultrazvuk. Kedze ten sa robi az od 18 tt ako mi povedali, tak som musela cakat...poslali ma zatial na normalny ultrazvuk...doteraz nechapem...ako je mozne...ze videli ze velkost plodu nezodpoveda tomu tyzdnu v ktorom som bola a oni sa aj tak tvrdosijne drzali toho datumu poslednej MS!!
Bolo vsetko v poriadku...termin mi posunuli o dva tyzdne...
Potom som este absolvovala 3 dalsie morfologicke ultrazvuky....ktore som si sama zaplatila u nezavislych lekarov...pre istotu...aby som si potvrdila ze je naozaj vsetko v poriadku!!
Prezivali sme 2 mesiace plne strachu...nikomu to nezelam zazit...ale uz je dufam vsetko ok...malinka rastie...ale aj tak ma bude do konca porodu tazit predstava...ze co ak...

veva55
8. aug 2007

Metlonka, mysli pozitivne! Ja viem, ze sa stava kadeco, ale treba si povedat, ze babatko je v poriadku a ze urcite bude zdravucke. Ja si to tiez hovorim, tiez sme k vytuzenemu babatku meseli prejst trnistu cestu. A teraz, ked uz som konecne tehotna, aby som sa neustale strachovala. Ale snazim sa byt v pohode, stale s manzelom hladkame brusko a verime, ze nas drobec je urcite zdravucky. 😉 A to nam pritom odporucili amnio. Este ale nie som uplne rozhodnuta, ci na nu pojdem.

Inac ja nechapem, preco to vsetci doktori rataju od poslednej ms, lebo pokial nemas pravidelny cyklus, tak stanovenie dlzky tehotenstva od poslednej ms moze byt velmi klamlive. Ale zas na to sa potom robia ultrazvuky, kde podla velkosti babatka vedia urcit presnejsie v kolkom tt si.

hviezda
8. aug 2007

veve ku "No a vtom nemeckom clanku pisu (tam nizsie), ze sa robili zistovania tykajuce sa komplikacii po amnio, pricom sa zistilo, ze komplikacie nastali u 1,5% zien ked amnio robil/a vyucený/a asistent/ka a 0,6% pri odbornych lekaroch."

ano, ale nezobrala si si celu vetu: - myslim tym cast "nach einer anderen Untersuchung" (cele: Die Komplikationsrate (Abortus, IUFT) innerhalb von 14 Tagen nach einer Amniozentese beträgt nach einer anderen Untersuchung 1,5 % bei Ausbildungsassistenten und 0,6 % bei Fachärzten ).

preklad: z INEJ studie vyplyva, ze ked amnio robili lekary + vyucene asistentky... atd, tak 1,5 alebo 06% - ako si pisala...

a ked nazyvas studiu lekarov z viedenskej AKH, kde vysli vyssie spominane percenta "totanlnou blbostou", tak to tak beries ty. ja sa operiam o to, co mi povedal lekar a aj ta studia s 1000-com zien to potvrdila.
ty sa samozrejme opieras o vyrok tvojho lekara.
+ ja netvrdim, ze amnio je blbost, ale hovorim, ze to riziko tam je (ci uz 0,6% alebo 5 %) a amnio ti tiez nepotvrdi, ze dieta bude na 100% zdrava - tak ako suhlasi ty .) amnio ti moze urcite nieco ukazat, ale nikdy ti nepotvrdi, ze tvoje dieta bude zdrave - takisto spolu suhlasime 🙂

ako som spominala, cez ultrazvuk mi prisli na to, ze mam placentu nad krckom maternice, co znamena, ze ak sa nepremiestni, budem mat cisarsky.. (to iste zistuju aj na amnie..).
+ na uzv -podla dlzky babetka urcuju tiez ktory si TT, ale v tehotenskej knizke mi furt nechavaju povodny TT.. co mi je tiez divne..
musim sa na to opytat..

a ku poslednej ms a TT - tiez suhlasim.. ja som mala dost nepravidelny cyklus a tiez zobrali akoby som mala "standardny" a tiez si myslim, ze som otehotnela inak, ako mi tvrdia.. ale neva 🙂

a tak ci tak - treba mysliet pozitivne!! tak ako hovori veva, aj ostatne.
myslim, ze tomu babu to najviac pomoze..! a nadalej sa tesit! drzim vsetky palceky, nech sa co najmenej stresujete a uzivate kludne tehulkovanie!! *

metlonka
8. aug 2007

Dakujem veva za povzbudenie. Viem si predstavit co asi prezivate s manzelom 😒 Este nie si rozhodnuta ci podstupis amnio?
Je to dost tazke rozhodnutie. Ja som bola vtedy rozhodnuta ze ho podstupim.
Bola som v Ruzinove a doktor Ferianec bol taky rozhodny, ze som mu na zlomok sekundy uverila ze to bude prechadzka ruzovou zahradou. Velmi sa mi pacil jeho pristup. Je vidiet ze je to lekar v sukromnej klinike...v Ginfive. U neho som potom bola na tom specialnom ultrazvuku a on prvy mi povedal, ze dietatko vyzera byt zdravucke...vsetko nam dopodrobna vysvetlil.
Verim ze sa rozhodnes spravne...hlavne verit ze tvojmu dietatku sa nemoze nic zle stat. Drzim palceky 🙂

veva55
8. aug 2007

No ja som rozhodnuta tak na polovicu - cize 50na50. Ale viem, ze manzel je za amnio, takze asi pojdem. Ja nie ze by som na to nechcela ist, ja vlastne som za amnio, len keby sa dala urobit skor ako v 18tt. Alebo keby aspon vysledky boli do niekolkych dni a nie za 3 tyzdne. Ja som to totiz ratala a ked pojdem na amnio v 18tt, vysledky budem mat najskor v 21tt. A to uz je babatko velke, uz budem pravdepodobne aj citit jeho pohyby......ved vies co myslim.
Ale zatial nestresujem, buduci tyzden ma cakaju este len AFP testy, ktore sice nie su spolahlive, ale 23. augusta ideme na nas prvy 3D UZV. Mozno tam bude lepsie vidno, ci je babatko v poriadku.
Inac ja chodim do Gyn-fivu Dr. Drabekovi, robili mi tam aj umele oplodnenie, tak sa este chcem na najblizsej navsteve spytat na ten morfologicky UZV, ci ho nahodou nerobia aj tam. Ale asi nie.

Takze drzme si palce, urcite bude vsetko ok 😉

lula5
8. aug 2007

Metlonka, ja som mala zase zvysene hcg, tiez mi povedali, ze to moze byt zapricinene tisic okolnostami (moje krvacanie, vtedajsia nizka placenta, myom, ktory mam atd). Ked vsak prislo na pocitanie tehotenskych tyzdnov, ktore sa kazdej okrem umelo oplodnenych rataju od poslednej menstruacie (a vsetky vieme, ze sme vtedy neotehotneli - cest vynimkam s plodnymi dnami na konci MS), ani na genetike to nebolo podstatne, teda som nadobudla dojem, ze tomu az taky doraz nekladu. Tiez nechali rozhodnutie amnio na mne a tiez ma motzno skor odhovarali (ja som nato ale chcela ist, takze by ma neodhovorili tak ci tak).
Tato tema si myslim ma sluzit naozaj na vymenu infosiek medzi nami a nasich skusenosti. Nie je dolezite ci je to pol alebo jedno percento riziko.... Ked niekto chce ist pojde aj tak a ked niekto nie je rozhodnuty alebo ist nechce proste nejde.
Dufajme, ze budu nase baba ok bez ohladu na vysetrenia, ktore podstupime.

veva55
8. aug 2007

Lula, budes sa divit, ja som po UO, ale aj tak mi to doktor ratal od poslednej ms. Neviem preco. 😕
A mas pravdu, tato tema bola zalozena na to, aby sme sa dozvedeli skusenosti tych, ktore uz amnio podstupili. Na zaciatku tejto temy aj kocky pisali svoje dojmy, myslim, ze vsetky pisali, ze to nic nebolo, takze dufam, ze ak sa rozhodnem pre amnio, ani u mna nebudu komplikacie 🙂

lula5
8. aug 2007

Su tam aj moje odporucania napisane. Ja som si dobrovolne 5 dni polezala a hlavne nic nedvihala, nech sa rana, aj ked neviditelna zahoji.

metlonka
8. aug 2007

Veva mne robili ten morfologicky ultrazvuk ako prvy prave v Gin Five...kedze zhodou okolnosti Dr. Ferianec pracuje v ruzinovskej nemocnici a kazdy pondelok v Gin Five. Tak som sa hned objednala k nemu. Ono je to vlastne normalny ultrazvuk...len sa viac sustredil na kosti a mozny rastep. Hlavne pozeral chrbatik...a krcnu kost a potom razstep ust.
Som rada ze som nemusela absolvovat amnio...ale bola som rozhodnuta ze ho podstupim ak by to bolo potrebne...viem ze to cakanie na vysledky nikomu neprida na pohode...to je asi to najhorsie na celom zakroku.

petulienka
autor
8. aug 2007

Hviezda, veve nazvala totalnou blbostou to ze tvoj gynekolog ako pises ti povedal ze riziko pri amnio je 1:20 nespochybnila viedenskych lekarov.... 😨

Nikdy nemate nic 100%tne, ani amnio, ani morfologiu, vzdy je tam skulinka ktore moze znamenat "co ak"... Nie je to nic strasne, len to cakanie na vysledky je hra o nervy. No potom ta radost ked vam oznamia ze je vsetko v poriadku... Verte mi, je to to najkrajsie co som vratane svadby zazila... 😉

Metlonka, mne tiez doktor Holan povedal ze testy AFP som mohla preto znizene, pretoze mam vyratany zly termin porodu, takze tak...

Amniocenteza je rozhodnutim kazdej jednej z nas, ja som ju napriklad absolvovala preto, pretoze viem ze som pre naseho maleho vytuzeneho urobila maximum, aby sa netrapil, keby sa veda nedajboze zmylila a nemusela si do konca zivota vycitat, ze sa nevie postarat sam o seba, ze nema kamaratov, ze nevie zit plnohodnotny zivot.... Nikomu jeho nazor neberiem, ako sa rozhodne tak je, pisem uplne za seba a za moje myslenie!

Tot moj nazor a verim, ze vsetky dobre dopadneme, ze sa tu prestane sirit zla atmosfera pre babulky ktore to este len caka a budeme sa tesit z nasich vytuzenych ratolesti.

mima07
8. aug 2007

veva zbytocne sa nestresuj pockaj na krvne testy ja som bola na amnio kvoli veku vedela som ze ma to caka aj ake to je lebo sestra bola mala zle vysledky krvne. Mne vysli krvne v poriadku bola som na tzv. malom 3D ultrazvuku ktory sa robi v 16-17 tt tam povedali ze babo vyzera ok tak ked som bola na amnio uz som bola taka pokojnejsia lebo som mala 2 rozne vysledky ok a aj amnio my potom vyslo ok. Inak ten morfologicky robia v gynfive ale robi sa az v 30tyzdni a este predtym sa da ist aj na velky 3D ultrazvuk.

hviezda
8. aug 2007

uz som pisat nechcela, ale neda mi to, lebo niekto myslim nedocita vsetko:
"veve nazvala totalnou blbostou to, ze tvoj gynekolog, ako pises, ti povedal ze riziko pri amnio je 1:20 nespochybnila viedenskych lekarov.... "
nuz 1:20 = 5% .. studia viedenskych lekarov to tiez z casti potvrdila..:
20-34 rocne zeny: 2,5% , 35-39 rocne zeny: 3,4%, od 40 rokov: 5,1%
kvoli vaginalnemu krvacaniu sa zvysila potratovost na 6,4%
ina studia hovorila o 0,6-1%.
a tiez ma nechapte zle - mne je jasne, ze kto chce, pojde..
a nikoho ani nechcem od toho odhovorat.. (aj ked to mozno na niekoho tak posobi, tak sorry..)
jedine co chcem tym povedat je, ze je to spojene s rizikom..(tiez su napisane v tej studii:strata plodovej vody, krvacanie v maternici, poskodenie maternice, poskodenie placenty, infekcie, poskodenie nenarodeneho dietata ihlou (ked sa vela toci, alebo sa necakane pohybe) /no moje sa na ultrazvuku tocilo furt.. tak si neviem predstavit, ze by bolo 10minut v klude../
a myslim, ze zeny co nanu idu, tam idu casto kvoli tomu, lebo su vystrasene, niekedy nevedia, co to obnasa, nemaju cas alebo kde si to pozistovat..
a - chcu mat 100%tnu istotu, ktoru im ale amnio neda.. to mi potvrdil lekar, ktory amnia robi.. (a uz sa posnazim odmlcat, aby mali priestor aj iny..)

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre