Článok: Vyšetrenie ultrazvukom môže poškodiť plod

mysidlo
8. aug 2006

Ahojte,
zaujal ma tento clanok na nete, tak zacinam novu temu...
http://spravy.pravda.sk/vysetrenie-ultrazvukom-...

Ultrazvuk môže ovplyvniť vývoj mozgových buniek plodu, preto by budúce mamičky nemali podstupovať zbytočne časté a dlhé vyšetrenia ultrazvukom. Uvádza to nová štúdia, ktorú vypracovali americkí vedci.
Výskum robili na myšiach, autori projektu však usudzujú, že jeho závery sa môžu vzťahovať na akékoľvek mozgové bunky živých organizmov. Zároveň však uvádzajú, že výsledky ich skúmania by nemali odradiť tehotné ženy od nevyhnutných lekárskych vyšetrení.
Budúce matky by sa však mali radšej vyhnúť používaniu ultrazvuku vtedy, keď to nie je lekársky odôvodnené, napríklad pri zaobstarávaní si rôznych "fotografií" plodu na pamiatku, či pre známych, alebo pre dlhé pozorovanie plodu "pre zábavu".
Vedci sledovali niekoľko sto myší, ich matky vystavili ultrazvuku od piatich do 420 minút. U tých, ktoré boli pod vplyvom ultrazvuku dlhšie ako tridsať minút, sa zistilo "malé, ale štatisticky významné množstvo mozgových buniek, ktoré sa nevyvinuli správne". Ich počet potom rástol s dĺžkou celkového pôsobenia ultrazvuku, uvádza sa v záveroch štúdie.
ČTK

adetka
8. aug 2006

Dakujem mysidlo za clanok... a myslim si, ze sa skutocne s podobnymi vysetreniami nema prehanat... ja som sa napriklad rozhodla nepodstupit dalsi ultrazvuk... 3D... aj ked som chcela svoje dietatko vidiet... nesmieme byt egoisticke...

Ja som dnes napriklad odmietla retgenovanie zubu... mala som v nom kaz... ktory mi lekarka vybrala... chcela potom, aby som sla na RTG zubu... ja som sa rozhodla radsej si zub nechat otvoreny... chodit na pravidelne cistenie... a podobne...

Viem, ze pri rentgenovani ti brucho prikryju plechom... a ze sila ziarenia sa da stlmit... ale trosku ziarenia vzdy ostane v tele tehotnej...

denik
8. aug 2006

adetka ja zareagujem na RTG - ešte pred svadbou, keď som nečakala bábo, som chodila na krčné kvôli upchatému nosu a pani lekárka veľmi dlho váhala, či ma pošle alebo nie na RTG.. vedela, že sa vydávam a tak sa ma hneď pýtala, kedy plánujeme bábo, na čo som jej povedala, že tomu necháme voľný priebeh a ona usúdila, že to radšej nebude riskovať a RTG radšej robiť nebudeme..

miss
8. aug 2006

myslite,že usg može ažtak velmi skodit? a co potomvyzarovanie z PC,elektromagneticke pole, o rontgene viem, že je to svinstvo,ale usg by snad nerobili, keby to bolo ažtaké hrozive, nie? 😅

adetka
8. aug 2006

denik...no vidis... a mna zubarka takmer vysmiala... ze odmietam rtg... vrj v tomto obdobi uz nic nehrozi... a ze mi nejdu rentgenovat pluca... 😒

miss
8. aug 2006

zaleži od toho co ti idu rontgenovat ak zub tak žiarenie nejde na brucho,keby brušnu dutinu tak jasne že je to ine 😕 , inak ked som bola na rontgene zuba, pýtali sa maci som tehotna, vtedy som este nebola a divila som sa, preco sa ma pýtaju 😅

mysidlo
autor
8. aug 2006

Ahojte kocky,
tym clankom som nechcela nikoho odradit od 3D ultrazvuku. Ale suhlasim s adetkou, ze treba byt trpazlivy. Ved sa na to babetko este vynadivame po porode a bude to urcite ovela krajsi pohlad. Takze ak to nie je vyslovene nutne, tak by som zbytocny ultrazvuk neabsolvovala.
Nechystame sa na 3D a kludne si pockam az do 30tt na dalsi ultrazvuk, na ktorom nam uz mozno zistia aj pohlavie (v 20tt to nebolo dobre vidiet).
Ved nase mamy nemali ani jedno ultrazvukove vysetrenie a museli vydrzat az do porodu.
Takze radsej ziadne zbytocne ozarovanie i ked tym pocitacom sa my pracujuce asi nevyhneme. 🙂

adetka
8. aug 2006

mysidlo... nevyhneme sa... ale na rozdiel od ultrazvukov a rontgena nie je vyzarovanie z pocitaca cielene priamo do nasho tela...

miss... aj ked pri RTG zubu nie je rentgen cieleny do brusnej dutiny... urcite ziarenie ostava v tele a moze sa dostat aj do maternice... preto mnohi (nie vsetci) gynekologovia a rontgenologovia velmi neodporucaju ani RTG zubu... a aj mna sa pytala sestricka na RTG, ci som tehotna... a prave ona mi (spolu s doktorom) povedala, ze na rentgen by som nemala ist... pokial nie su bolesti neznesitelne...

lubkaaa
4. apr 2007

čo tak zamyslieť sa nad touto témou ešte raz? troška ma to vydesilo.. keď som bola 1.x na sone, doktor sa na mimi pozeral doosť dlho..

bluff
4. apr 2007

ja som v USA a ked nie je ziadne problem, uzv tu robia len 2x pocas celeho tehotenstva. ked som sa pytala lekarky na 3D, dala mi adresu nemocnice kde ich robia, ale povedala ze ziadnej pacientke ultrazvuky navyse neodporuca. tak nakoniec som ani nesla...

zuzana76
4. apr 2007

mne robi Uzv pri kazdej navsteve na poradni, to jest kazde tri tyzdne, zakazdym len velmi kratko, asi 3 - 5 minut, takze ked sa to aj spocita tak to je dokopy za cele tehotenstvo asi 50 minut az hodina, takze asi tolko akoby som absolvovala 1 3D uzv na ktory sa tiez nechystam

escada17
4. apr 2007

tak ja som tiez v USA a mam kamosku, co ho mala v tehu 8x, pretoze mala predtym nejake problemy...nebudem rozpisovat, ale o tom, zeby bol skodlivy, som sa este nedocitala v ziadnej studii ( jedine v clankoch ako tento, nic vyslovene odborne ) Este ked som dostala papiere s pokynmi, kolko vypit pred uzv, tak tam pekne pisalo, ze ultrazvukove vysetrenie je uuuplne bezpecne. Ja som v 18 tt a mala som uz ultrazvuky 3. Chodit pre zabavu, to je jasne, zeje blbost, ale ja napr. neverim, ze by to skodilo- asi musim este vela veci postudovat, heh 😉 skor mne sa zda, ze v USA hned povedia , ze nieco je riziko , dokonca sa predsa stale podpisuju papiere, ale nikdy nie pred ultrazvukom- ze ak by doslo k nejakemu poskodeniu.. to sa mi zda ako kacica

escada17
4. apr 2007

mimochodom, ultrazvuk v USA stoji ( bez poistenia ) okolo 700 $, tak mozno preto sa tak casto nerobi len pre potesenie ..

bluff
4. apr 2007

zuzi a tebe nerobil ten velky uzv v 20tt kde sa vsetko meria? ten trva urcite taku pol hodinu.

escada17
4. apr 2007

no minimalne...skor k hodinke by mal ist, kym a vsetko pomeria 😉

zuzana76
4. apr 2007

bluff, mne meria zakazdym vsetko a stihne to urobit za tych 5 minut, vlastne hlavicky a tu stehennu kost, pozeral aj mozocek a srdiecko, ale tie nemeral a este pozeral pohlavie , ale nechcel povedat , trvalo to tych 5 minut, mozno 7

zuzana76
4. apr 2007

hlavicku 😀 , jednotne cislo, nemam tam troj ani sedemhlaveho draka 😀

zuzana76
4. apr 2007

nebol to taky " velky" uzv ako som si predstavovala, ani ma nan neposlal, ale som spokojna

bluff
4. apr 2007

zuzi tvojho drobca ma premeraneho od hlavy po paty, ked ho meria kazde tri tyzdne.. tebe ani "velky" uzv robil nemusel 😀

no aj na slovensku preplaca poistovna myslim len 3 uzv pocas normalneho priebehu tehu. inak sa doplacaju.

escada17
4. apr 2007

zuzana- aspon vies, ze je vsetko ok, to by inak sledovali, keby nebolo 😉

mimma
5. apr 2007

Ono sa vždy a nad vštkým špekuluje, ale uzv sa robí už dosť dlho na to, aby sa už prišlo aj nejaké nežiaduce účinky. A jeden výskum tvrdí to a druhý zase opak...Tie výskumy sa nerobia pre dobro ľudstva, ale na ich vystrašenie. Určite je to bezpečné.

katy27
5. apr 2007

ahojte,
ja som mala prvy potrat, ale teraz som v 34tt.Tiez som sa pytala ci moze uzv uskodit a doktorka mi povedala ze taky klasicky uzv nie, ale ten kde sa kontroluju prietoky tak ano. A ked mala zena problemy predtym tak preco by jej nemohli urobit viac uzv. Ja som napriklad minule chcela, aby som bola kludna

dorotka
5. apr 2007

no moj lekar ma v ambulancii 3D a morfologicky v jednom ale aj tak som ho nemala robeny kazdu navstevu zhruba tak kazdu druhu alebo ked sa nieco dialo a ultrazvuky boli do tych piatich minut a este som absolvovala jeden dvadsat minutovy ale to bolo po zlych vysledkoch afp

mimma
5. apr 2007

Prietoky sa robia až vo vyššej tehotnosti a trvá to len chvíľu a je dobré vedieť, či je dieťatko dostatočne vyživované a ako pracue placenta, takže v pohode. Aby to škodilo, to by si musela chodiť na ten uzv každý týždeň na pol hodinu, ale takéto klasické uzv sa za tak často nerobia. Tehotným s rizikovou graviditou sa robia niekedy aj viackrát za mesiac, lebo jedine tak sa dá včas prísť na nejaké anomálie a podľa toho určiť ďalší postup tehotenstva. tak si myslím, že môžeme byť kľudné.

dorotka
5. apr 2007

katy no neviem prietoky mi kontroloval na tom istom ultrazvuku lekar a tvrdil ze je neskodny

katy27
5. apr 2007

dorotka ja si tiez nemyslim ze by to mohlo uskodit. Bola som uz na uzv viackrat. To mi povedala len doktorka. 😀

mirka4
5. apr 2007

ja ked som bola na 3D, tak som sa tiez pytala a dokor povedal, ze keby to bolo skodlive, tak to nerobia. Ze teraz je taka technika, ze aj tie spolocnosti rucia za to ze to neskodi. tkaze myslim ze je to kravina.

matar
5. apr 2007

ahoj misidlo, ja som už na túto tému písala vo voľnej diskusii o 3D, a niektoré baby sa do mna pustili,že ich zbytočne straším, tak som rada, že si sa ku mne v podstate pridala 😉
ale ja myslím,že ultrazvuk je samozrejme potrebný, ale len toľko, koľko si to vyžaduje zdravie dieťatka, a je dobrý, ked je žena neistá a má pocit, že niečo nie je v poriadku- ak ju doktor uistí na UZV, že je bábo fit, tak sa mamina ukľudní... ale nie je to foto štúdio na tvorbu obrázkov bábätka ako si to niektoré baby myslia a idú nielen na 2D, ale doknca na 3D viac krát bez dôvodu (trebárs len aby urobili fotku alebo zistili pohlavie 😖 )

escada17
5. apr 2007

baby, ja som mala vzdy len obycajny 😢 a aky je to ten na prietoky, tu v USA na to nepoznam termin ..v akom stadiu sa zvykne robit a musi sa?...

mimma
5. apr 2007

Zdá sa mi, že sa robí po 30týždni a keď je potermínové tehotenstvo, u nás sa robí aj na obyčajných starých uzv, alebo pri rizikovej tehotnosti, pokiaľ má matka vysoký tlak a pod...je to aj počuť, ke´d ti to robia.

miss
5. apr 2007

escada- na prietoky je ten istý "obycajny" ibaže sa sleduje pupučník, robí sa zvycajne po 34tt na zistenie vyživovania babetka ci je dostatocne a ak nie tak sa zbvažuje o skorsom ukonceni tehotenstva.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre