CTG záznam. Ako sa na ňom javia kontrakcie?

ritaklea
13. feb 2007

ahojte! zaujímalo by ma, ako sa javia kontrakcie na ctg zázname.. od akej hodnoty je tvrdnutie bruska povazovane za kontrakcie. niekde som pocula, ze od 50-tky...mohol by mi to niekto potvrdit, kto sa v tom uz vyzna? dakujem... 😀

pollyanna
13. feb 2007

ahojky, kontrakcie sa daju sledovat na tej spodnej krivke na ctg zazname. bazalny tonus je asi 10 torr na tejto hranici sa drzi ta spodna krivka.Kontrakcia sa zobrazi ako narast tonusu - na krivke je to ako kopec 🙂 Za kontrakcie sa povazuje to tvrdnutie bruska, ktore vedie k otvaraniu porodnych ciest, hodnota na ctg nie je az taka smerodajna, ale nemala by pocas porodu presiahnut 100 torr.

ritaklea
autor
13. feb 2007

pollyanna dakujem,
moj kopcek na tej spodnej krivke dnes dosahoval 40 torr... to este nie su kontrakcie, vsak? Mna by zaujimalo, ci nad 50 torr alebo rovnych 50 torr je považované za kontrakcie...

wladka
13. feb 2007

ritaklea.. neviem presne, ale ked mne merali tie kontrakcie v den porodu, tak mi povedali, ze od 50, 55 a vyssie su uz kontrakcie, ze vtedy sa otvaram..ja som totiz nemala ziadne bolesti, tak sme mali oci prilepene na tom monitore 😀 a sledovali sme to..

ritaklea
autor
13. feb 2007

wladka,
dakujem velmi pekne... uz sa nemozem dockat kedy to vybehne na 50 torr. uz by som to totiz chcela mat za sebou...
a tie bolesti si dostala potom kedy?

wladka
13. feb 2007

vobec, nemala som ich.. takze sme sledovali krivku, a vtedy som aj tlacila 😀 .. a este, rodila som v 39tt.. 😉.. ak mas okolo 40, myslim ze mozes cakat kazdu chvilu porod..

ritaklea
autor
13. feb 2007

a to si mala epidurálku? 😒

wladka
13. feb 2007

nieeee.. nemala 😀 ..absolutne nic.. iba som bola psychicky v pohode, tesila som sa..

pollyanna
13. feb 2007

ritaklea, mozno Ti budu stacit aj take,je to individualne

pollyanna
13. feb 2007

otvarat sa mozes zacat aj pri 20-30 torroch

ritaklea
autor
13. feb 2007

ja sa tiez tesim na pôrod. a sialene, tak dufam, ze aj ja to tak fajne zvladnem ako wladka....

wladka
13. feb 2007

ritaklea..urcite, drzim ti palceky.. velmi ti to prajem.. 😉

ritaklea
autor
13. feb 2007

pollyanna,
si si istá?

paska
13. feb 2007

wladka to naozaj? nič žiadna bolesť 😲 si neviem ani predstaviť

wladka
13. feb 2007

to naozaj, moj muz hovori kazdemu ze moj porod bol malina 😀 .. bola by som radsej, keby videl ako trpim.. ale hadam mu aj stacilo to, ze pocul vedla kricat jednu..taky bol zeleny..si myslel, ze aj ja budem 😀 ..

no a s mamkou sme sa dost bali, ona pri mne dost trpela, 8hodin.. tak som si myslela, ze aj ja.. ale nie..naozaj bez bolesti, nastrih, a 2 stehy absolutne neboleli.. ale az potom zacali tie stehy citit, ked prestalo umrtvenie ucinkovat 😖 ..

paska
13. feb 2007

tak paráda 😉 tak ti želám aj ten druhý pôrod aby bol takýto 😀
s tým sa asi musí človek narodiť 😉

wladka
13. feb 2007

ktovie.. napr. krstna mala prveho chlapceka, a ze mala super porod, ale druhe dieta zas tazky.. ze v zivote 3 dieta uz nechce.. ze si dost vytrpela..mozno to aj ja tak budem mat 🙂 ..

padam..paaa... a rita, podaj potom hlasenie, ak to pride, a ak sa narodi malinke..drzim palceky

ritaklea
autor
13. feb 2007

wladka,
a to si necítila ani druhú dobu pôrodnú? 😒

wladka
14. feb 2007

ten porod bol citit, ale ze by som vrieskala, alebo kricala od bolesti nie, bol to taky tlak, akoby sa ti chcelo ist na velku, to uz hlavicka tlacila, a kazali, ze nech tlacim, ako by som chcela na velku..no a na 2 zatlacenie mi vysla.. odporucam stahovat susku, aj pri cikani, a masirovat hrazdicku olejcekom..to som si aj ja zacala robievat od cca 35tt, neviem ci to dost pomohlo, ale urcite trosku hej..

evina2008
21. feb 2008

AHOJTE.ja som momentalne tiez pred porodom chodim raz tyzdenne na natacanie ale neviem co je to ten torr?ako to mam najst?ci som mala nejake male kontrakcie alebo nie?ja to neviemn pdla toho papiera zhodnotit tvrdnutie brucha mam casto ale vzdy to ustupi.ja by som to chcela mat tiez uz za sebou....podla menzesu mam termin 29.2.2008ale podla sona mam termin zajtra 22.2.2008.ale ako si sa nic nedeje aj ked mi vraveli ze druhe dieta porodim skor..ale tej mijej malej je atam asi dobre....aj som okna umyvala aj upratovala...a nic.ja viem ze to ma svoj cas ale mozno by sa nasla nejaka rada ako to trosicka ovplyvnit?som nemotorna zufala namozem spavat chodim ako kacicka... 😢

lienockaa
21. feb 2008

evina2008- ak máš v tehotenskej knižke vložený záznam z CTG, tak tam sú dve prúžkované polia, to vrchné je srdiečko bábätka- jeho frekvencia, to dolné je aktivita maternice..dolné pole je rozdelené na 10 prúžkov, každý prúžok je 10 Torrov /jednotky, v ktorých sa udáva tlak/, ak nemáš kontrakcie a máš len bazálny tonus maternice, tak by si mala byť kúsoček nad najspodnejším prúžkom /okolo 12 Torrov/..inak na zázname z PN nemocnice je to udávané v percentách, ale to neva, platí to rovnako, ako by to bolo v Torroch..ak máš kontrakcie, tak sú tam kopce, pekne sa dá odrátať, že koľko Torrov to je.. 😉

lienockaa
21. feb 2008

ešte k tým kontrakciám..12-18Torr je bazálny tonus maternice mimo kontrakcie za pôrodu /nesmie byť viac ako 20Torr/..kontrakcie na začiatku prvej doby pôrodnej sú 30-40Torr, na jej konci 50-60Torr, pri vypudzovaní bábätka 80Torr, ale najviac 100 Torr, viac by nemalo byť..
takže neviem, podľa mňa sú 40 Torr už kontrakcie, ritaklea.. 🙂
hodnoty som čerpala z učebnice pôrodníctva pre doktorov, takže určite platia.. 😉

evina2008
21. feb 2008

lienočka
dakujem velmi pekne za vysvetlenie no prave som nad tym studovala njprv som nemala nic len na spodnej ciare ale potom uz su tie kopceky vetsie ako som to pocitala a ty aj vravela je to medzi 30-40..
tvdne mi brusko dost casto ale stale nic,nemas nejaky recept ako by som mojmu dievcatku pomohla uz na svet?
len nevrav umy okna uz som ich umyla predvcerom a vidis dnes prsi..a to budem asi umyvat este raz 😀

evina2008
21. feb 2008

a este som zabudla mavam aj bolesti krce brucha tak ako pri menzese ale ustupi to asi po hodke potom 2-3dni nic a potom mam to len chvilku a zase nic.katastrofa.mojho 6rocneho syna mi vyvolavali takze som vedele ze budem mat vtedy a vtedy dieta erik bol narodeny v nemecku inak je to tam ako tu.takze nemam skusenosti ako to je vlastne je.

lienockaa
22. feb 2008

evina2008- neviem Ti poradiť prírodné "vyháňadlo" bábätka z bruška..všade sa o tom píše, je toho plný net..ale neradím Ti umývať okná, to nebudem robiť ani ja..radia také všelijaké veci, ako sex, čaj z malinových listov, ľanové semienko /odvar/, pohyb akýkoľvek, pohár červeného vína, horúci kúpeľ a tak..ale v zásade si myslím, že nechať to na prírodu je najlepšie..viem, asi Ti je už dlho, ale ver, že to príde a porodíš svoje dievčatko, ono vie, kedy je pripravené..veď ešte ani neprenášaš, termín podľa MS je až 29.2, čo píšeš..a ten 22.2. je podľa usg asi, že?..neboj, nič Ti neutečie..veľa trpezlivosti.. 😉

evina2008
22. feb 2008

no lienocka moja mas pravdu.ale okna mam uz umyte 😀 a co sa tyka horuceho kupela tak isto nic nepomaha a je to pravda ze to musi sa nehat tak a nic ine nerobit len cakat.ano je mi uz dlho a stu trpezlivostou je to uz tazsie 🙂 ale co uz,nic sa neda robit.teraz mam ist az v stredu na natacanie no som zvedava ako to vsetko dopadne.
vies erika mojho starsieho mala som s nim termin 26,6 2001 bola som este u lekara aj v den terminu na natacani ale boli zle ozvy srdiecka a tak mi ho vyvolali narodil sa po polnoci 27,6 2001.preto mam strach vies tu na slovensku nehaju radsej prenasat nez by mali radsej tomu dietatu pomoct.rodila som v nemecku takze tam je to ine ako tu.preto poviem ti pravdu mam strach len aby vsetko dopadlo dobre. ☹

zajo510
24. feb 2008

tak ako WLADKA nemala bolesti..., ja som vôbec nemala kontrakcie. na zázname bola skoro rovná čiara a pritom som mala silné bolesti krížov a bola som už celkom otvorená. takže počas celého pôrodu bolo napojené len miminko, aby sledovali jeho srdiečko. mala som tlačiť ked ma zabolia kríže, ale kedže vkuse boleli, nijak sa to nestriedalo s uvoľnením, tlačila som vkuse... 😠 jedna pôrodná asistentka mala ruku na mojom bruchu a sledovala tvrdnutie (akože kontrakciu) ale to som ja už v tom momente vôbec nerozoznala...

valka
1. mar 2008

ahoj lienockaa, kedze si hodnoty cerpala z ucebnice pre lekarov, prosim ta, chcela by som vediet princip ctg - teda aky signal vyuziva - elektricky? zvukovy (usg)? a ako to je so zaznamom kontrakcie maternice? co sa vyuziva tam? piezokrystal? dakovala 🙂

valka
1. mar 2008

pre istotu posielam aj IP 🙂

sulamith
4. mar 2008

Ahojte,tak teraz som si studovala svoj ctg zaznam.Mala som tam krivky pod 20 ale dve krivky boli na 40tke.Ale to asi nic neznamena.Lienoocka,ty si odbornik...

lienockaa
4. mar 2008

sulamith- si 37tt, môžeš mať občas tvrdnutie bruška, také prípravné..40-tka tam síce môže byť, ale dôležitá je aj dĺžka kontrakcie, to musí byť viac ako 15s, aby bola považovaná za pravú kontrakciu..a to bol jeden a ten istý záznam, alebo viac záznamov?..jeej, my máme podobný dátum pôrodu, takže to už nie je taký stres, cez víkend sa Ti láme 37 na 38tt, však?..no a od 38tt môžeš čakať pôrod kedykoľvek.. 😵

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre