Genetické vyšetrenia v tehotenstve. Čo si o tom myslíte?

sashka.mst
1. mar 2009

Ahojte, zaujíma ma, čo si myslíte o genetických testoch. Mne sa veľmi pozdáva, čo o nich píše česká pôrodná asistentka v knihe Hovory s porodní babou, Ivana Konigsmarková:

"Ako hodnotíte genetické testovanie?
Z tých som nešťastná. Samozrejme, že si každý predstavuje, že bude mať zdravé dieťatko, ale to, čo robíme, zaváňa pestovaním "čistej rasy". My svojím spôsobom ženy do týchto vyšetrení nútime, a tým vlastne rozohdujeme o tom, kto sa smie a kto nesmie narodiť...Podľa zákona ale žiadne vyšetrenie v tehotenstve povinné nie je . Lenže mnoho žien o genetických testoch ani nepremýšľa. Toto vyšetrenie je súčasťu starostlivosti o tehotné, tak prečo ho nevyužiť?...Každá žena prirodzene verí, že jej tehotenstvo prebieha úspešne. Naraz ale do tohoto psychického komfortu ženy vstúpime s testami. Obdobie od testovania do oznámenia výsledkov ženy často prežívajú veľmi emotívne a sú stresované. To tehotenstvu nijako neprospieva, pretože v tomto období telo reaguje citlivo na všetky psychické podnety zo strany matky. A pokiaľ žena zistí, že má pozitívny screening, je často automaticky poslaná k odberu plodovej vody, aby sa zistilo, či má dieťa postihnuté alebo nie. A ženy sú naraz veľmi prekvapené a rozrušené. I preto, že sa mnoho zdravotníkov tvári tak, že keď dieťa nebude úplne v poriadku, podstúpi žena automaticky interrupciu...A keď hovorím so ženami, ktoré absolvovali amniocentézu, takmer všetky tvrdia, že by už v živote toto vyšetrenie niekdy nepodstúpili. Dva tri týždne, kým žena dostane výsledok, sú neuveriteľne dlhé a stres, ktorý pri tom prežíva, môže ovplyvniť celé jej tehotenstvo...Genetickým screeningom nediagnostikujeme chorobu, ale zisťujeme, aké má žena riziko výskytu danej vady. A naviac nediagnostikujeme všetky vady, ale len dve z mnohých vrodených vád: Downov syndróm a rozštep chrbtice, chrbtového kanálika. Žena, ktorej výjde test negatívne, často žije v predstave, že porodí zdravé dieťa. Zatiaľčo žena, ktorej oznámime, že má test pozitívny, si myslí, že porodí choré dieťa, a pritom sa narodí dieťa úplne zdravé. Tak prečo testovanie praktizujeme?
...Koľkokrát im ani nedôjde, možno im to ani lekári nepovedia, že tehotenstvo vďaka amniocenéze môže skončiť potratom, napriek tomu, že je dieťatko zdravé. To všetko až v jednom percente prípadov, čo je dosť. A informácie o riziku sú často zo strany lekárov konštatované pod čiarou. Nehľadiac na to, že veľa matiek by na začiatku tehotenstva ani nenapadlo zisťovať, či je ich dieťatko zdravé, alebo nie".

ginepra
1. mar 2009

ahoj,
v podstate súhlasím, aj ja som odmietla amnio, pretože dieťatko sme rozhodnutí si nechať v každom prípade. ale ak sa niektorá mamička potrebuje takto ubezpečiť... podľa mňa je to v pohode, ak si je vedomá aj rizík a zodpovedne sa rozhodne - nesie aj dôsledky - je to na každej. Veď ide len o diagnostiku a nie o potrat. Veď na to je pokrok v medicíne, aby dala možnosť amnio, alebo epidurálky, cisárskeho... nemusíme rodiť ako v dobe ľadovej.
ginepra

pilotka2
1. mar 2009

sashka, po přečtení tvého příspěvku jsem dost zmatená. 😒 ty si asi myslíš že ženy jsou neinformované co to je odběr plodové vody, různé vyšetření krve a podobně? Proboha vždyť nežijeme v prověku. máme internet a mám takovou zkušenost že doktoři informují a myslím že dostatečně. ja jsem na odběru plodovky byla a šla bych znovu, taky jsem se bála, ale podstoupit to nepatrné riziko mi za to stálo. dobře jsem věděla co se může stát a v mém okolí to dopadlo všem dobře. a strach matky o miminko neodstraníš tím, že si nedáš udělat genetické testy, ale právě naopak, když je budeš o všem informovat. to už tady byla taková doba, že se o ničem nemluvilo, a dnes se jenom divíme kolik lidí je po různých ústavech. 🙄

anelin
1. mar 2009

Ahoj 🙂Ja ja som mala zle vysledky a malo som dost zvysene riziko na downou syndrom... Strasne som sa bala 😠 na druhy den ako mi povedal moj doktor vysledky som isla na opakovacie geneticke testy do Martina. na tie som cakala asi skoro mesiac a aj tie som mala zle a este aj horsie...Ale chcela som vediet ci je moje dietatko zdrave tak som isla na amnio. Bola som zo vsetkeho zhrozena a bala som sa ale verila som tomu ze vsetko bude dobre 🙂 . Mesiac som sa strachovala lebo moje babo mi uz prirastlo k srdcu a nevedela by som sa ho vzat.... o mesiac som dostala vysledky ktore ma potesili lebo babo bolo uplne zdrave... 🙂 🙂 Ja by som na amnio isla za hociakych podmienok lebo som este dost mlada a nevedela by som asi zit z dietatkom ktore ma downouz syndrom... Viem ze tio nie je nic lahke ale som rada ze som tam bola a ubezpecili ma ze budem mat zdravucke babo 🙂 🙂 🙂 ... Termin mam v aprili ale viem ze budem mat zravuckeho chlapceka 😀 😀 😀 😀 ja osobne odporucam amnio... nie je to az take zle ako sa vravi... prezilo to mnoho zien a mnoho ich este tam aj pojde....

sashka.mst
autor
2. mar 2009

uf, nechcem rozoberat, co si myslim ja, mna zaujimaku prave nazory ostatnych.pochopit suvislosti takychto nazorov.mozem hovorit len zo svojej skusenosti.odmiela som vsetky geneticke vysetrenia,cele tehotenstvo si predstavovala zdrave dietatko a take sa aj narodilo a je.moji gynekologovia mi nikedy nehovorili co mi chcu vysetrovat,ani ake to ma za a proti.musela som sa vzdy pytat a bojovat za svoje prava odmietnut vsetko, s cim som nesuhlasila. mojim znamym sa po 15 rokoch popdarilo splodit dieta.kedze uz bola mamicka starsia, podstupila amnio.Zakrokom dietatko prislo o zivot...

anelin
2. mar 2009

Sashka.... je to kezdeho dobrovolna vec.... pokial viem ze chcem svoje dieta za kazdu cenu tak si nedam robit amnio... Kazda zena ma svoj nazor a musi si byt vedom akazdeho rizika....Kazda ma svoj rozum, a podla toho sa aj rozhodne.....

jarimka
3. mar 2009

ja si myslim ze ked žena je na 100% presvedcena ze babo chce tak by na amnio nemala ist su aj ine metody ako geneticky ultrazvuk aj mna to čaka ale na amnio nepôjdem

geminis
3. mar 2009

anelin,
mě by jen velice zajímalo, zda bys doporučovala amnio, kdybys byla jedna z těch, co by jejím následkem o mimi přišla a navíc třeba o zdravé. Ano, přežilo to mnoho žen, ale ne všechna miminka, jak víme, bohužel, a mnohdy zdravá. ☹

Zdravé miminko chce každá z nás, ale příroda je vždy silnější než všechny testy, ať jich podstoupíme kolik chceme. Jisté není nikdy nic...

Já amnio odmítla a dost jsem se o tom radila s dr. I ona řekla, že by do toho nešla...neohrozila by miminka.
Nechala jsem broučky v klidu a sama jsem si taky užívala pohodové těhu.

Hezký den.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre