Krvný obraz v tehotenstve. Čo to znamená?

mamminka
23. okt 2007

prosim Vas, neviete mi niektora povedat, co moze znamenat zvysene mnozstvo neutrofilov v krvi v tehotenstve? ku gyn. idem az o tyzden...dakujem...

zabka1003
24. okt 2007

Ahoj toto som mala aj ja na výsledkoch..doktor sa nad tým absolútne nepozastavil..
Neutrofily sú dôležité v boji s infekciami, a ich pokles vystavuje človeka vysokému riziku infekcie..takže zvýšené množstvo nevadí, skôr by vadilo keby si ich mala málo 😉

lily
31. okt 2007

Tak ja mam zase zvysene granulocyty. Coto moze znamenat? 😕
Dakujem 🙂

certica
31. okt 2007

Biele krvinky - leukocyty

Biele krvinky – leukocyty, chránia organizmus pred infekciami a cudzorodými látkami. Človek ich má 7 až 8 tisíc / mm3, čo je asi 40 miliárd. Na jednu bielu krvinku pripadá asi 800 červených. Biele krvinky majú na rozdiel od červených jadro a je ich niekoľko druhov (delia sa podľa funkcie či tvaru). Sú veľmi dôležité pri imunitných reakciách organizmu. Pôvodcov infekcie ničia priamo, alebo proti nim vytvárajú protilátky. Životnosť bielych krviniek je niekoľko dní až rokov. Biele krvinky sa delia do dvoch základných skupín, a to podľa prítomnosti drobných granuliek v (telesnej tekutine) – cytoplazme:

A. Granulocyty (70 % všetkých leukocytov) - v cytoplazme majú drobné zrniečka. Delia sa na:

neutrofilné – 60 % leukocytov, fagocytujú (pohlcujú) zvyšky buniek,
bazofilné (zásadité) – 0,5 % leukocytov, produkujú napr. heparín (protizrážanlivá látka), histamín (rozširuje priemer ciev),
eozinofilné (kyslé) – uplatňujú sa pri alergických reakciách.
B. Agranulocyty - v cytoplazme nemajú drobné zrniečka. Podľa vzhľadu a funkcie sa delia na:

lymfocyty
- typu B : množením vznikajú dva druhy - plazmatická bunka (zúčastňuje sa boja), pamäťová bunka (zostáva na uchovanie informácie o cudzorodej látke),

- typu T: podieľajú sa na tzv. bunkovej imunite: Tc- lymfocyty (cytotoxické, aktívne ničia napadnuté bunky alebo baktérie), Th- lymfocyty (pomocné, pri stretnutí s cudzorodou látkou stimulujú Tc a B lymfocyty). Zároveň rozlišujú zmenené, nádorové a transplantované bunky a bojujú proti nim.

monocyty - 5 % (ničia čo?fagocytózou – pohlcovaním)

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre