Môžem odmietnuť vaginálny ultrazvuk?

kukuckalucia
8. jan 2014

Ahojte. Tehotensky test mi ukazal dve ciarky, caka ma navsteva lekarky, aby to potvrdila. Jedna moja kamoska ma kusok nahlodala pochybnostou ,vravela, ze ked ona bola tehotna, tak jej lekarka urobila vaginalny ultrazvuk a vraj ten je skodlivy pre babo. Lenze lekarka klasicky vonkajsi ultrazvuk cez brusko robi az od 3 mesiaca. Je mozne vaginalny ultrazvuk lekarke odmietnut? Je podla Vas skodlivy?

llucinka20
8. jan 2014

Ahoj, mne ho tiez robili a lekarka vtedy povedala, ze sa do isteho mesiaca da robit bez problemov., myslim ze povedala ze do 3 mesiaca. Dcerku som porodila bez problemov a nemyslim ze jej tento ultrazvuk nejak ublizil.

owitcho
8. jan 2014

ja by som ultrazvuk neodmietala. je to super vec pri zistení či je všetko s babatkom v poriadku. a vag. ultrazvuk sa robí pár minútiek, za ten čas určite nič babatku nehrozí.....

chokma
9. jan 2014

do 12 tt mi robil lekar len vaginalny ultrazvuk. a nebol ziadny problem. myslim, ze taka je prax vacsiny. hlavne sa nedaj nahlodat kde akymi recami kamaratiek, susediek alebo aj tu na fore, to budes na konci tehotenstva totalne na psychiatriu. doveruj svojmu lekarovi.

iwesska
9. jan 2014

Mne Dr. v prvom tehotenstve robila vaginalny USG v 7tt a maly je uplne v poriadku - ma 3r. a teraz tato druha Dr. v druhom tehu mi robila v 6tt cez brucho, lebo uz bolo vidiet, keby nebolo, ze by som bola obeznejsia napr., tak pouzije vaginalny, takze od toho to zalezi. Ano, vaginalny je silnejsi, lebo ten cez brucho nemusi nic zachytit a ja by som teda chcela vediet na com som. Si myslim, ze tu minutu, co ti nim potvrdi tehotenstvo je pre babo mensi stres ako stres ktory budes prezivat, ked ti povie ze cez brusko nic nevidi a moze to byt aj mimomaternicove a budes cakat dalsie tyzdne kym sa to zvacsi aby ti to mohla potvrdit. Ked sa chces uplne vyhnut vaginalnemu a budes mat potom vacsi pokoj v dusi, tak potom cakaj s potvrdenym tehotenstva aspon do 9 - 10tt, kedy to uz urcite bude viediet aj cez brucho.

katka0905
9. jan 2014

ja som ho odmietla, ziadny problem s tym lekar nemal.

pingu1
9. jan 2014

keby bol skodlivy, tak ho nerobia

zenazaba
9. jan 2014

Môžete,ale prečo by ste to robili.....je to štandardná vyšetrovacia metóda....ako hovorí pingu1, keby bol škodlivý, tak ho nerobia.........zvuk vášmu bábätku neblíži, ani keď je ultra 😀

vejula
9. jan 2014

odmietnuť môžeš všetko! Čo sa škodlivosti tyka, nikto ti tu nezaručí, či je vaginalny ultrazvuk škodlivý či nie. To sa ukaže až ked dospeje generacia detičiek, ktoré boli takto nadmieru ultrazvukované. Je to na tvojom zvážení, každopadne nemôžeš čakať, že tvoj lekar pripustí alternatívu, že by vaginalny ultravuk mohol uškodiť, kedže ho pravidelne používa. To maš tak, ešte generacia tehuliek dozadu každá jedna počas tehotensta podstupila RTG pluc! Tiež vtedy žiadnu z nich nenapadlo, že by to mohlo mať nejaké nasledky. Dnes by tehulke neurobili ani RTG zubu, nieto pluc... Takže je otazne či sa o 50 rokov nepríde na to, že nadmerne použivanie ultrazvukov nemohlo mať nejaké vedlajšie učinky

andy03
9. jan 2014

ja som bola vysoko rizikova a robili mi ultrazvuk kazdy tyzden.tak asi do 12tt som mala 9*ultrazvuk a malemu nic neni..zravy, zivyyyyyyyyy- niekedy az moc 😅 😅 😅 😅 tak sa neboj nic sa babku nestane

linda20111
9. jan 2014

Ahoj, ta tvoja kamaratka ma nejaku VS v obore zdravotnictva, ze sa do toho tak rozumie? Milujem take odbornicky na vsetko... Takyto ultrazvuk sa vykonava bezne, nemusis sa bat. Mozno ze na prvom vysetreni ti ani ultrazvuk neurobi, az na dalsom.. Moj lekar robil aj pri prvom vysetreni, ale rozpravala som sa s inou doktorkou a ta mi hovorila ze ona tak skoro este nerobi.

sense
9. jan 2014

...odmietnut mozes....je to standard v 1.trimestri nakolko cez normalny by moc toho zatial uplne na zaciatku tehu nevideli....takze ak ho odmietnes ti mozno len potvrdi tehu z krvi a to bude vsetko, a v konecnom dosledku mozes ist ku gynekologicke az okolo 10-12tt tak sa vacsinou aspon v zahranici robia prve kontroly pri tehu....a apropo kazdy ultrazvuk je skodlivy pre babo aj cez brucho pokial je robeny casto a velmi dlho (co pri beznych kontrolach trva par minut a nie hodiny)....preto sa pokial to nie je nutne robia len tri ultrazvuky za cele tehu

A este jedna rada pokial chces prezit tehotenstvo v pohode bez zbytocnych stresov zabudni na "taketo super kamaratky"....a vychutnavaj si ze v tebe rastie zivot....

danulicek
9. jan 2014

môžeš, ale myslím, že informácia o tom, či je tvoje dieťa v danom čase v poriadku, je dôležitá pre teba a nie pre tvoju kamarátku. ten vaginálny ultrazvuk má teda svoj význam, keď ho robia 🙂 a ešte jedna vec - do konca tehotenstva sa napočúvaš milión zaručených rád a neskončí to ani pri výchove dieťaťa - dôveruj sebe, svojim inštinktom a názorom 🙂

vendulka80
9. jan 2014

Ano, treba odmietnut vsetko 😠 Po narodeni treba dieta izolovat, najlepsie do 3 rokov zivota aby nechytilo nejaky infekt. A najdolezitejsie je riadit sa tabulkami a "zarucenymi" debilnymi radami!!! Zacina absentovat zdravy sedliacky rozum.

denisafono
9. jan 2014

aj vzduch co dychas je skodlivy, chces odmietnut dychat? ci???

neomea
9. jan 2014

mne nerobil vaginalny este nikdy, na urcenie tehu ma vysetril tiez normalne cez brucho asi v 8. tyzdni, NT mi tiez robili cez brucho.. je to asi len o zvykoch lekara..

doty1
9. jan 2014

bože baby čo ste sa do nej tak pustili 😒 každá z nás ma v okolí jednu takú dobrú dušu, ktorá všetko vie a svet môže len ľutovať, že nepočúva jej dobré rady 🙂
@kukuckalucia ty sa nedávaj nahlodávať pochybnosťami od kamošiek, radšej si sa mala spýtať kamošky, aké škody ten utz napáchal na jej dieťati. Niečo naštuduj, spýtaj sa lekára (??) ale inak je to presne tak ako napísala vejula.
Veľa šťastia.

slniecko2
9. jan 2014

Mne pri ziadnom tehotenstve nikto nerobil vaginalny ultrazvuk az teraz to citam, ked sa pytas 😨 Iba klasicky cez brusko a to som rodila pred rokom a pol. Takze asi zrejme nic take ani nebude robit tvoja dr. Ja som take nieco absolvovala iba kvoli kontrole maternice v ramci prevencie (neprijemne, lebo to robil lekar 😖 teda nie zeby to bolo bolestive, ale ked vytasil ten ultrazvukovy vibrator nebolo mi vsetko jedno 😉 ). Ale keby aj, ja si myslim, ze to nie je skodlive ale tiez kludne mozes odmietnut. Ale pochybujem, ze to vobec bude robit.

maribell
9. jan 2014

... mna ho robil doktor a maly je uplne v poriadku .. odmietnut samozrejme mozes na to mas pravo.. abo sa informuj u lekara a nije u kamaratky ktore vie o tom velke prd 😠
@neomea ja neviem ale podla mna je teda jedno ci mi ultrazvuk spravi cez vaginu alebo cez brucho ..je to stale ten isty zvuk ktory prechadza tkanivom a vytvara obraz 😉
@slniecko mne ho robili este v roku 2011 cize je mozne ze sa nieco zmenilo .. pre mna to neprijemne nebolo aj ked mi ho robil lekar ( uprednostnujem lekarov) nic na tom nebolo 😀 uplne bezne vysetrnie ..mne je rozhodne neprijemnejsie ked ma doktor vysetruje zrkadlami :-/ .. ten "vybrator" mi prisiel prirodzenejsi 😀

kofoluska
9. jan 2014

Ci je skodlivy nejdem hodnotit. Nie som odbornik. Ale podla mna ak je UZV sam o sebe skodlivy, tak je jedno, ci sa robi cez brusko alebo vaginu. K Tvojej otazke - odmietnut samozrejme mozes. Je to Tvoje telo a Ty o nom rozhodujes.

xenicka13
9. jan 2014

Ved to je najkrajšie chvíľa, ked prvý krát uvidis, ako bije srdiečko tvojho dietata 😎

katarina1984
9. jan 2014

@kukuckalucia tak...UZV nie je skodlivy,inak by sa vobec nerobil...pocas tehu mas narok na 3 UZV a kedze ja a moj gyndos sme dobri kamosi,kazda jedna moja navsteva pocas tehu,ale uplne kazda ,mala som UZV a bolo ich mnoho...na zaciatku mi tiez robil vaginalny.Asi sa to tak ma... a moja dcerka je zdrava a plna zivota 😉 takze sa neobavaj nicoho 😉

habibi78
9. jan 2014

keby si matky nedavali v zacitakoch tehotenstva robit vaginalny ultrazvuk, mnohe by ani nevedeli ze prekonali spontanny potrat.... a ten je ovela nebezpecnejsi v pripade ze sa maternica nevycisti dokladne, nez nejaky ultrazvuk!
Lekar ho nerobi iba preto ze nema nic ine na robote, ale z istych zdravotnych dovodov...ci uz z pohladu matky alebo dietata...

silsil
9. jan 2014

odpoved na tv. otazku - ano mozes uzv - akykolvek odmietnut. cez brusko sa robi az neskor kvoli tomu ze je horsie vidiet cez to mensi plod, v zaciatkoch tehotenstva. ak sa nebojis a nechces vediet ako sa ma a vyvija tv. babatko v brusku tak ho odmietni, a btw keby bol skodlivy tak by sa asi nerobil nie?

hallie
9. jan 2014

Reči typu keby bol škodlivý, tak ho nerobia, mi dokážu zdvihnúť tlak. Presne preto, že sme také s prepáčením ovce, to s našimi pôrodnicami vyzerá tak, ako to vyzerá. Veď lekár vždy vie najlepšie... Poznám ale našťastie už aj pár takých, ktorí pripúšťajú, že pričasté ultrazvukovanie nie je dobré. A že to, že väčšina detičiek si zakrýva tváričku alebo ušká, nie je náhoda... A už sa hovorí o spojitosti ultrazvukovania s poruchami učenia, či správania... Ja osobne nie som z ultrazvukovania nadšená, ale neodmietla som, pretože som na začiatku tehotenstva špinila a bála som sa. Zrejme by som ho neodmietla ani tak, pretože na začiatku chceš vedieť, že je všetko ok a srdiečko bije. Potom som si našla lekára, ktorý ultrazvukuje na každej poradni a to sa mi prestávalo páčiť. Teraz mám iného a úprimne som sa tešila, keď ma vyšetroval staromódnymi spôsobmi. Pri druhom už len takto - predpísané ultrazvuky a dosť.

stanislavao
9. jan 2014

vaginalny ultrazvuk je uplne bezne ysetrenie, ktore sa v tehotenstve robi asi vsade. a neviem si predstavit preco a ako by to malo dietatu skodit. je to blbooooost jak svet. neverte kazdej blbosti, co niekde pocujete, ale rozmyslajte. odmietnut mozete vsetko, aj porod. na vlastne riziko.

jankagun
9. jan 2014

moja gyn.robi UZV az po 2mesiaci...ak sa bojis,daj si vziat len krv a tam ti hodnoty HCG ukazu ci si..a vlastne, to ani nepotrebujes gynekologa,mozes si ich dat spravit aj sama na hematke....akoze skor by som sa bala UZV po 4mesaici keby mi niekto robil-to spravili kamoske a zacala dost krvacat,moze byt lekar rad ze nepotratila-takze v prvom trimestri sa neboj.

beronsche
9. jan 2014

Samozrejme, ze mozes.
V niektorych krajinach sa taketo vysetrenie robi len v pripade komplikacii, nie rutinne ako u nas.

Nazor, ze je to urcite bezpecne, inak by sa to nerobilo, mi pride usmevny, najma, ak sa coraz castejsie ozyvaju hlasy, ze ten ultrazvuk az taky "koser" nie je... Ale tak aj zeny, ktorym bol v minulosti podavany liek na odstranenie nevolnosti - thalomid, verili, ze je neskodny, inak by ho predsa nepodavali a ako to dopadlo.. A tiez uz spominane RTG vysetrenie sa kedysi robilo rutinne a dnes ho urobia, len ak je to naozaj nevyhnutne. Medicina nie je neomylna...
Samozrejme niekedy prinos prevysuje mozne riziko, vtedy je vaginalny ultrazvuk naozaj opodstatneny. Ale robit ho len preto, aby som konecne videla srdiecko mi pride prinajmensom divne...

cerez
9. jan 2014

Môžeš! Mne ho urobil a nič sa mojim deťom nestalo. Riadim sa vlastným rozumom. Ináč, škodlivé je dnes úplne všetko.

anjelikdianka
11. jan 2014

mne robili vaginální ultrazuk už minimálne 5x,lebo prví krát hned na začiatku a potom ešte 4x mi doteraz robili DCK vaginální usg.Mám rizikovu graviditu a musia mi sledovať krčok či sa neotvárá ,a to sa dá iba cez vaginální usg.Trvá to naozaj iba pár minut.Neboj sa určite to neublíži bábätku,a nieje to ani take nepríjemné🙂

henuskob
13. jan 2014

možno si myslite,že teraz mu neuškodil,neviete,ťo sa ukaže neskor.Ten UZV nie je vobec doležity,ani nalinajkovany našim zdravotnictvom.To len lekar chce zarobit.U nas su predpisane tri UZV,prvy až v tretom mesiaci,ked je ukončeny zakladny vyvoj.A prečo by som sa mu neubranila,aj ked dycham znečisteny vzduch.Aspon niečo sa snažim eliminovat,kedže vzduch neviem prestat dychat.J a som odmietla všetko,len v tertom mesiaci urobil UZV,či je vše ok,a pak až pred porodom,či su prietoky ok.J eviac študii,že to škodi,tak isto ako aj mobil a žiarenie.Počas celeho tehotenstva som mobil nenosila.A spon v zahraniči maju rozum a UZV robia,ked je to nutne.A podotykam prve tehotenstvo išlo podla doktorov a mala sa narodila skorej.Druhe tiež-a potratila som v 6 mesiaci-žiadny UZV nas na to neupozornil,a to mi ho robili v ten den.tRETIE TEHOTENSTVO SOM HO ODMIETALA AKO AJ INE VYšETRENIA A NARODIL SA MI KRASNY CHLAPEC V TERMINE

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre