NT hodnoty

avion
30. mar 2007

kto vie ake su normalne NT hodnoty (meranie hrubky sije ultrazvukom) v 13 - 14?

antonn
6. mar 2017

@vevemamina24 Ahojky. Screening na vvv by s3 nel provadet ve 12. Tydnu...takze hodnota NT ve 13+6 je zavadejici, nicmene vysoke NT muze znacit prave poruchy cirkulace a problemy se srdickem. Asi by vam vse mela vysvetlit vase doktorka, popripade by vas mela poslat na sono primo na vysetreni srdicka. Jo a schvalne jsem se koukala do vysetrenich v 16. tydnu a maly mel kozni rasu 3.8 a to by se vlastne od 12. Tydne melo nt zmensovat...preji vam hodne stesti a at vse dobre dopadne!

xarona
6. mar 2017

TAk u mna dnes NT namerané u dvojičiek 1,2 a u druhého 1,3, dnes som 13+2. Takže pred týždnom ma dr. len vystrašila a upravilo sa to pekne.

lessiie
6. mar 2017

@xarona to je super...tesim sa a uzivaj sisi tehu

karkulka33
10. mar 2017

@lessiie
Nebyla jsem na této diskuzi dlouho a moc mě těší, že jsi porodila zdravou dcerku. Je prima číst šťastné příběhy. Ke stresu v těhotenství se přidávám, byla to i u nás hrůza. Naše malá měla NT 6,2 a prognozu Edwards. sy. Místo šťastného těhotneství byla značně uplakané.

karkulka33
10. mar 2017

@antonn
To je otázka, zda se má vždy NT zmenšovat. Od 15.týdne se NT mění na NB (nuchal bold) a tam je limit 6 až do 24.tt. Pak už se to neměří. Dokonce i některé studie uvádějí, že ještě v limitu od 15.tt je i 6,5 - 7. Naše malá měla 6,2, a to se jí pořád drželo v dalších týdnech (oproti prognóze, že oteče celá a nepřežije). Byla jsem tehdy na screeningu ve 13+5. Jinak dcerka má kožní řasu v záhlaví i teď, když už je na světě 9 měsíců. Prostě je tam více kůže a trochu kratší krk, což mohlo být právě ono zvýšené NT...

karkulka33
10. mar 2017

@vevemamina24
Držím pěsti, aby šlo jenom o "vizuální drobnosti", které na dalších vyšetřeních na dalším UTZ nebudou. Souhlas s Antonn, že je dobré to probrat s lékařkou. Já bych osobně šla pak na další pravidlené UTZ. Náš příběh mluví za vše: v průběhu těhotenství kromě vysokého NT se ukazovaly další markery různých chromozomálních postižení: ledviny srostlé jedním pólem do podkovovité ledviny a uložené nízko dole v pánvi za močovým měchýřem, větší dutina v mozku... Ke konci těhotenství, kdy bylo více vidět na UTZ tak ze svých původních nálezů MUDři ustupovali a prý, že ledviny nejsou srostlé, ale je mezi nimi blanka... Po narození dcery a podrobných UTZ ještě v porodnici výsledek: ledviny dvě, normálního vzhledu a uložení, atd. Dětský doktor v porodnici mi pak řekl, že vždy záleží, kdo se ty parametry na UTZ v těhotenství měří - každý má jiné oko, jiný úhel, jiný přístroj. A protože jde o milimetry, tak dochází k chybám. Moc ti přeju, aby toto bylo vysvětlení nálezu tvého miminka.

karkulka33
10. mar 2017

A poslední večerní příspěvek: kdybych měla znovu opakovat tak náročné těhotenství plné speciálních vyšetření, plné věšteckých prognóz doktorů (a že jich bylo hodně) o různých postiženích našeho mimi, tak se rozhodnu jinak - 3x UTZ - v 8.tt, zda tluče srdíčko, ve 20tt, zda žije a zda má vše, ve 30.tt, zda se dobře připravuje k porodu či zda bude potřebovat při a po porodu nějakou speciální péči. Už nikdy bych si nenechala vypočítávat nesmyslná rizika, která spustila veliké trápení a těžké těhotenství.

karkulka33
10. mar 2017

A teď zkušenost o paradoxu: v době těhotenství jsem nasbírala 15 podrobných lékařských zpráv (každá má cca 4 strany) o mírách miminka, na milimetry změřenými orgány, kostmi, řasou v záhlaví, změřenými srdečními frekvencemi, průtoky se zaznamenanými křivkami... a kvůli špatným nálezům jsem tam měla vždy odhad chromozomální vady (tedy několika vad) se slovy " nález sám o sobě nemusí nic znamenat, ale protože se markery přidávají, je možné, že nepůjde o námi vytipovanou chromozomální vadu, ale o stovky dalších jiných vzácných genetických či strukturálních postižení". Diagnozu jsme měly těhotenství změněnou 6x. Terezka se narodila zdravá, tedy asi. A to je ten paradox - trochu pokulhává v psychomotorickém vývoji, cvičíme Vojtu a zatím je vysvětlení, že důvodem je její malá váha a výška po narození, kde se předělala diagnoza, že byla špatně živena placentou. Nicméně neuroložka si myslí, že nějaký genetický syndrom tam bude, že má pár drobných znaků (které vidí jen doktor). No a teď ten paradox - prý se to stejně nikdy nezjistí, protože může jít o drobné chyby přímo v genech (dle krevních testů jsou chromozomy strukturálně v pořádku), které se hledají jako jehla v kupce sena. Ano, čekáme na výsledky toho hlubokého genetického vyšetření, ale prý si nic nemáme slibovat, že budeme vědět víc. Takže - v děloze je dítě hůř vyšetřitelné, ale jsou schopni vás vystrašit tipy na hrůzné diagnózy. Když je narozené dítě před nimi a je vyšetřitelné, tak se najednou diagnoza ne a ne najít. Vkládám foto našeho zjevně zdravého pokladu.

lessiie
11. mar 2017

@karkulka33 dakujem 😊 aj ja som.vela plakala,mala bola stale nespokojna v brusku...strasne som ju vytrapila sia uvedomujem dnes :(

xlolax80
22. mar 2017

Kocky je hodnota NT 1,69 v 11+4tt v norme? Neni to nejak vela na dany tyzden? Crl bolo 5,1

lessiie
22. mar 2017

@xlolax80 ano je to ok

baxovci
22. mar 2017

@xlolax80 podľa "dnešných tabuliek" je hranica 2,5 čiže úplne výborne hodnoty. Ja som v tomto tt mala 5,1

xlolax80
23. mar 2017

Dakujem. Sa pytam lebo pri predch. Tehu som mala len okolo 1. A teraz mi vysli oba skriningy kvoli krvi pozitivne. Tak rozmyslam ze keby mi to merali o tyzden-dva neskor ci by som sa zmestila do normy.
@baxovci a babatko bolo zdrave?

lessiie
23. mar 2017

@xlolax80 ake mas hodnoty?

xlolax80
23. mar 2017

Nt 1,69 v 11+4. Prvy skrining 1:184 a druhy 1:9. Mam vysoke total Hcg 2,98MoM, ostatne celkom v norme

baxovci
23. mar 2017

@xlolax80 áno zdravé, drobec ma už 1,5 roka 😊 My sme mali celé tehu zle výsledky čo sa tykalo sona, nezobrali mi ju len kvôli neg. amnio. Až v poslednom trimestri všetky "vady" dorastli a mame len zväčšený obličkový vak ktorý sa vekom dáva pomaly do normy.

vevemamina24
26. mar 2017

Dievčatá, absolvovala som ultrazvuk v 20tt, a NF bolo bohužiaľ znovu nad normou. NF sme mali 6,7. doktorka to premeriavala viac krát, a hodnoty boli aj menšie, a najmenšia 5,4 no nakoniec zapísala najvyššiu. taktiež mala naša princezná stále opuch chodidiel. lekárke sa nezdala aj aorta a jedna oblička bola vraj trochu väčšia. som už mierne povedané zúfalá. lekárka ma straší rôznymi diagnózami, medzi nimi aj turnerovým syndrómom. Keď som jej povedala, že verím že porodím zdravé dieťa, odbila ma že to je nepravdepodobné. Popri celom vyšetrení som mala pocit že takéto odchýlky ako boli na srdiečku a obličke sú v poriadku, ale pre istotu to zapísala. celý čas ma presviedčala na amniocentézu. bojím sa ju podstúpiť. Pre istotu som sa objednala aj na vyšetrenie do Košíc k Dr. Dankovčíkovy. vraj je jeden z naj na Slovensku. pripomínam že NT sme mali 3,7. máte s takouto diagnózou niektorá skúsenosť?

antonn
26. mar 2017

Tak jsem se koukala a nas syn mel 5,7 mm sirku v zahlavi ve 20+4 ...myslim, ze limit byl 6, ale nejsem si uplne jista. Myslim, ze spousta doktoru vic strasi nez diagnostikuje. Je dobre, ze sis nasla nekoho schopneho. Nejhorsi je, jak te v tom nechaji placat, to proste nechapu. Uprimne si myslim, ze podstupovat AC nebo CVS neni zas takove riziko, i kdyz to samozrejme neni nikdy uplne bez rizika. Ja podstupovala CVS. Pevne verim, ze te jen strasi...prijde mi to tak, ale ted uz nebudes mit stejne jistotu do porodu...ostatne, ta neni nikdy! Drzim vam obema palce a hodne sil! A kdyz tomu veris, urcite to dopadne dobre! 👍

ps_sk
6. jún 2017

Keďže táto téma nám veľmi pomohla mať nádej pridávam sem do "štatistiky":

1. krvné testy zlé down 1:20

2. NT 3,7 + problém na srdiečku (v 12-13 týždni) -> upravené na základe krvných testov a NT na down 1:4. Plus ešte podorzrenie na PEC!

3. návšteva genetika (doktorom už dávno asi nie je, skôr by som to tipoval na obchodníka na predaj vyšetrenia na chloriove klky prípadne ak sa toto nepodarí tak na amnio). Upravil down na 1:2. plus pridal Edwards na 1:10. Veľmi negatívny človek, keďže obidve vyšetrenia sme odmietli a dieťatko sme si chceli nechať aj s downíkom. "Váš syn sa s pravdepodobnosťou istote nenarodí, a keď áno bude mať downa a to sú zlí ľudia a dlho sa ani neodžijú, a to čo píšu všade je len jedna stránka (propaganda) ... A samozrejme down je len jeden z problémov ktoré bude dieťa mať ...". Prešli najhoršie 2 mesiace života. Najviac sme sa báli toho srdiečka.

4. v 20 týždni sme si dali urobiť morfologický ultrazvuk u dvoch nezávislých doktorov. Výsledok od obidvoch: úplne zdravý chlapec, srdiečko absolútne v poriadku, žiadne znaky na down, žiadne znaky ráštepov. Trošku zväčšené obličky ( v pozorovaní, u chlapcov ževraj bývajú častejšie). Nie je dôvod na amnio vyšetrenie.

Takže ešte máme necelých 8 týždňov a pevne verím, že bude všetko v poriadku. Ak by sme neabsolvovali NT vyšetrenie tak máme celé tehotenstvo radostné. Najhoršie je, že ani jeden doktor až do morfologických vyšetrení nedával žiadne nádeje ani povzbudzujúce slová do budúcnosti a jediné čo ich trápilo kedy absolvujeme nejaké ďalšie vyšetrenie alebo najlepšie hneď potrat.

simona161082
6. jún 2017

Ahojte dievčatá,
túto tému sledujem už viac ako rok presnejšie rok a pol.
To je zhruba ten čas, kedy sa naše trápenie začalo.
A aby som začala od začiatku...
Mám už jednu dcéru , bude mať 15 podotýkam, že krásnu a zdravú.
A teraz sme sme chceli s priateľom druhé dieťatko.
Prvý náš pokus skončil v 11tt pri nameranej hodnote NT 11mm.
Konzultácia u primara a následné ukončenie,žiadna genetika ani rozbor, prosto náhoda ...
Druhý pokus bol o niečo dlhší a o to ťažší.
v 11tt mi doktor povedal teraz NT 5,3 , bola som v tej dobe chorá tak som si hovorila,že možno s toho, čítala som tu veľa príspevkov o tom ako sa to upravilo a tak. Stále som si hovorila,že to nie je možné aby sa to opakovalo.
takže znova konzultácia s primarom, následné genetické americké v BA
objednaná na amnio. To čakanie je strašné. v 15tt amnio.
Už tam keď mi doktor robil sono videl,že dieťatko je celé zaliate vodou a malo NT 11mm,ale snažila som si to tak nebrať , veď možno to zle vidí. Genetika vyšla super aj zrýchlená a tá celková.Tešila som sa ako malé dieťa a modlila každý deň aby sa nenaplnilo to najhoršie čo som si myslela.
Dohodli sme sa s lekárom,že počkáme ešte do morfologického ultrazvuku.
Bála som sa tak veľmi,že keď mi sestrička merala tlak hneď odhalila, tlak som mala niekde vo výšinách
Čakalo sa, čakalo... do 21t, už som cítila pohyby.
No moje modlidby sa nenaplnili.
Všetko zle prietoky ,srdcová vada, vynútená poloha nožičiek, zaliate vodou, nad hlavičkou cysta alebo nádor vo veľkosti hlavičky...
Konečný verdikt vady nezlučiteľné so životom.
Nastala krutá realita a rozhodovanie - buď počkám kým zomrie vo mne a porodím alebo ukončenie za asistencie.
Rozhodla som sa,že hneď nastúpim do nemocnice a počkám,či mi schvália potrat.
Schválili... V tú dobu už som ani necítila pohyby,takže celé zle.
(Myslela som si,že som sama s takými to problémami ale veľmi som sa mýlila.
Hneď pri príme som tam spoznala veľmi milú mladú žienku,ktorá mala presne ten istý problém.)
Porodila som po 3 dňoch chlapčeka.
Teraz sme prešli genetickými testami a my sme v poriadku a následne aj dieťatko bolo geneticky v poriadku.
Nikto nevie odpovedať na naše otázky prečo sa to celé stalo ...Nikto nevie prečo a či sa to bude ešte opakovať.
Takže zatiaľ zastávam názor,že nádej zomiera posledná a možno keď ... ak motyka vystrelí a my ešte budeme mať zdravé dieťatko.
A vďaka vám dievčatá to bolo celé viacej znesiteľné lebo som verila a čítala si tie omyli lekárov a krásne konce.
Všetky sa držte :D

lumimka
28. júl 2017

Ahojte, nam namerali NT 11+3 tt 2.4 mm a potom Dr.Cunderlik v 11+4 tt 3.16mm. Poslali nas na genetiku a tam bola odporucana amnio alebo neinvazivny Prenascan - vysetrenie z krvy. Rozhodli sme sa pre Prenascan. Odber robeny 11+6 Po 10 dňoch mi volali, ze trizomie vylucene. Riesili by ste este amnio? Vraj ide do hlbsej diagnostiky..no mam obavu z amnio.

lessiie
28. júl 2017

@lumimka ahoj,nie uz by som amnio neriesila

lumimka
7. aug 2017

Po premerani v 15 tt mame NT 2.7mm ale vraj to uz nic nevypoveda, len to, ze opuch sa vstrebava. No vraj riziko z 12 tt pretrvava, ze ten udaj je velmi vypovedny...tak ja uz neviem. No tesim sa aspon z klesanucej hodnoty NT

lessiie
7. aug 2017

@lumimka vsetko bude ok. Len sa prosim ta nestresuj lebo budes mat doma zarevanca ako mam ja 😰😵😂

ps_sk
17. aug 2017

Ahojte, pridávam aktualizáciu: V auguste sa nám narodil krásny zdravý chlapec s Downovým syndrómom. Krásne papá, spinká, smeje sa a robí nám veľkú radosť.

lessiie
17. aug 2017

@ps_sk ahoj,blahozelam k babatku. Nech je len zdravucky. A teda aj srdiecko je ok?

baxovci
17. aug 2017

@lumimka ahoj, vieš čo mne celá táto, poviem to "banda" v BA pripadá ako jedna firma, ktorá chce zarobiť za každú cenu. Na amnio by som už určite nešla, predpokladám, že ťa dr.Čunderlík poslal na železničnú na testy.... ja len z vlastnej skúsenosti poviem, že ak máš tieto výsledky a už si jeden test podstúpila, na ďalší už nechoď. na morfo utz ti uvidia, či má drobec všetko čo má mať, ja som išla aj úplne inde (do Brna) aby som mala istotu od neobjektívneho doktora (v 20tt). ako nepíšem teraz, že sú páni doktori v BA zlý alebo čo... u mňa boli na genetike na sone také zlé výsledky, že doktor hneď bez servítky vravel, že to je celé zle a treba to ukončiť. po amniu všetci hotoví, lebo to bolo v poriadku ale nakoľko som bola na amniu už v 12tt (lebo som odmietla okamžitý potrat) tak nebolo dostatku DNA na poslednú trizomiu.. akože také nátlaky na mňa skúšali, že mám ísť na amnio druhýkrát (mne to čisto prišlo ako naháňanie prachov, lebo by som to musela celé hradiť znova a v plnej výške) pritom mi nepovedali žiadne adekvátne informácie, prečo, čo je zlé... len proste že treba treba... a morfo bolo úplne pritom v poriadku (aj v Brne) a ajtak na mňa tlačili na genetike a možnosť u nich si počkať 3 týždne na výsledok zdarma ako inde neposkytujú... a držím palce!!! to NT nebolo až také zlé ;) treba krpcovi veriť!! 🙂

lessiie
17. aug 2017

@ps_sk okrem ineho uz tretikrat na nehoto pozeram a je nadherny 😍😍

anako
17. aug 2017

@ps_sk blahozelam k syncekovi.nerozumiem, DS je mysleny v úvodzovkách?.prajem mu vela zdravicka ❤

ps_sk
17. aug 2017

@lessiie ďakujem, srdiečko je zatiaľ podľa sono v poriadku, resp. všetko je v poriadku, okrem sluchu ten zatiaľ nenamerali, ale to je normálne ževraj. A áno je nádherný ako všetky bábätká s 21 chromozómom navyše či bez 🙂

@anako ďakujem, a nie je v uvodzovkách, máme Downíka, jediné na to bolo dobré to testovanie v 12-13 týždni, že človek si čo to naštudoval k tomuto postihnutiu. Nie je to choroba, proste ten náš bude trošku iný ako ostatné deti. Ešte čakáme na formu akú máme. Ako som hore písal, amnio a ďalšie vyšetrenia sme odmietli a chceli sme si ho nechať aj keby bol downík. Na morfologickom nás potešili, ale ani ten nie je 100%, najdôležitejšie pre nás je, že inak je v poriadku a veríme ,že aj ďalej bude a prežije krásny život.

@baxovci áno presne takto to bolo aj u nás, len biznis a najhorší bol genetik (myslím, že je v dozornej rade tej firmy čo robí tie testy...). Hlavne, že nám poskytol len negatívne informácie o Downovom syndróme a z doby keď ich dávali do ústavov ... A "múdre reči" o tom ako sa na 99% vôbec nenarodí a ak bude to 1% sa nedožije 50 rokov ... veď toľko sa ani ja možno nedožijem 🙂 Ale ako som napísal na morfologickom boli úplne super ľudia.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre