NT hodnoty

avion
30. mar 2007

kto vie ake su normalne NT hodnoty (meranie hrubky sije ultrazvukom) v 13 - 14?

mattia_my
16. jan 2018

@baxovci , @ps_sk nemam nove info, no podelim sa s vami s ,,usmevnou,, kontrolou vcera u mojho gynekologa: trisomy testy sme posunuli kym nebude info od Dr.Grochala, no vcera som sla rano na odbery v 12.tt. Po hodine cakania nalacno v cakarni, kedy predo mnou sli ine 4 zeny dnu som sa sestricky spytala, ci mam este cakat... ked som sa predstavila, hned ma usmernila, ze SOM ODMIETLA trisomy testy! Tak jej vravim, ze neodmietla, len odlozila a ze ved mame robit odbery...tak sa ukludnila kus, no hned ona ma nastvala ( nech nie som vulgarna). Dr. chcel pozriet tu nosovu kost, no zasa boli ruky pri tvari, takze nic nove. Ked som sa spytala, ci este nepozrie to prejasnenie, tak ze nie, lebo musi prestavovat sono a ze ved minule to zmeral! Minule- v 10+1 a CRL 32mm!!! Ale podla neho to bolo asi dobre a nameranu hodnotu 1,4mm povazuje za jednoznacne pozitivnu! Dalsiu kontrolu mam podla toho, kedy budeme chciet tie trisomy testy...
Musim sa uz smiat! Velmi objektivne zhodnotenie situacie. A to som radsej nespomenula, ze idem k Dr.Grochalovi...

baxovci
16. jan 2018

@mattia_my fuuuu a iného gyndoša nechceš? ja by som ich tak milo poslala do ***** (akože vieš, hormóny robia svoje ;) ja som teraz vytočená, neviem cez tehu čo by som spravila, keby mi toto sestra povie, alebo aj doktor!) 😀 no len sa asi smiať, čo iné, a zmeniť doktora, nezaslúži si vás!

mattia_my
16. jan 2018

@baxovci ja som k nemu presla asi pred rokom prave pre dobre referencie... tiez som rozmyslala nad zmenou, no ti dobri uz neberu nove pacientky a preskakovat pocas tehu, neviem este co vymyslim...

mattia_my
18. jan 2018

@baxovci , @ps_sk; dr.Grochal: 12w+2d; NT: 1,53mm, NB pritomna. Riziko trizimie 21: 1:9155, trizomie 18: 1:20000, trizomie 13: 1:20000 👏. Dakujem za podporu!

lessiie
18. jan 2018

@mattia_my super...prajem krasne tehulkovanie

baxovci
18. jan 2018

@mattia_my noooo!! ❤️ Veď som vravela 😊 obyčajne stresy a zbytočne, doktora vymeň a užívaj-te 😘

mattia_my
18. jan 2018

@lessiie , @baxovci dakujem! 😊

ps_sk
19. jan 2018

@mattia_my no super! Ale čo teraz si spôsobila, ujovia a tety na trisomy testoch nebudú mať čo papať, gynekológ nedostane svoju províziu ... Budú musieť skásnuť iných, čo tam po deťoch 🙂

Samozrejme prajem všetko dobré! 🙂 A nezabudnúť vymeniť lekára a napísať správne odporučenie.

mattia_my
19. jan 2018

@ps_sk dakujem za podporu! Aj vam prajem vela zdravia a nech vam robia deticky radost! 😊

evkaiska
19. jan 2018

Ahojte, pripájam sa do debaty svojou skusenostou. Po poradni v 12.tt ma lekár poslal na prvotrinestralny skrining do KE (Myslavy), lebo sa mu zdalo vyššie NT. V Myslave nam doktorka ma 3D povedala, ze NT je 2,3. Vydýchla som si, myslela som, ze je 4-5, ked moj dr.tak stresoval. Pýtala som sa na nosove kostičky, lebo som si dovtedy nastudovala, ze pri DS este v 13.tt nezvyknú byt. Ukázala nam 2kosticky so slovami, ze podla utz je vsetko OK. O týždeň nas zavolali na konzultaciu výsledkov. Vyrehotany doktor nam 2 vetami povedal, ze mame ist na genetiku atd.a mne predpísal kys.acetylsalicylovu na tlak a prevenciu preeklampsie (1,5nasobok maximalnej dennej dávky, co sa m i nejak nepozdáva). Ked som pozrela do správy, padla mi sánka - pravdepodobnosť DS 1:168 (0.5% - lebo mam skoro 33 rokov) a nosová kost NEPRITOMNA. ??? Keď som sa vrátila opýtať ako to, ked dr.na utz nam ich ukázala, povedali, ze jedna je a druha je slabšie viditeľna (co sa mi nezdalo), preto napisali, ze nie je.
Manžel stresuje, posiela ma na potrat, lebo on postihnute decko nechce, on sa nechce trapit (akoby mna sa to netykalo), nadáva na lekarov, ze su idioti, lebo povedia len pravdepodobnost a nie istotu a tahaju z ludi peniaze, a obviňuje ma, ze je to kvôli tomu, ze moja mama pred rokmi 2x potratila, ze som to zdedila po nej. Mam tych tlakov a strachu plne zuby a najradšej by som uz nikam nesla. Tot moja skusenost s modernou medicinou, ktorá mi este viac nici manželstvo. O tom, ze ma muž nepodporuje ani nehovorim.

ps_sk
20. jan 2018

@evkaiska ahoj, 1:168 nie je žiadna pravdepodobnosť. Nosová kosť je taktiež len štatistika 50% má 50% nemá.

Doktor je štandard pán provízia a $$$. Niekde hore som dával dokument o tomto vyšetrení. Keď máš 33 rokov tak máš takúto pravdepodobnosť len preto, že máš 33 rokov. Takže žiadny stres.

No ale k manželovi nemám žiaľ slov. Nič v zlom takého človeka poriadne prefackať nech sa uvedomí. A keď sa mu nepáči nech ide do nemocnice a povie, že potrebuje eutanáziu, lebo sám je postihnutý a to má 100% istotu.

linda03
20. jan 2018

@evkaiska neuveritelne.. mne napr. Nosovu kosticku ani nik nezistoval v 12tt. Mne NT vyslo 1,2 a krv negativna. Prisli tolko diskutovane triple testy v 16 tt a bum.. DS 1:170.. tri dni som len plakala.. podarilo sa nam druhe po 3 rokoch snazenia a teraz toto? Ja som bola na genetike a dali si spravit trisomy test. Pre moj pokoj. A boli sme aj u mudr. Grochala v Martine, kde mi tiez nezistil ziadny marker ktory by zodpovedal DS. Co sa tyka manzela, tak chvalabohu stal pri mne a ked som mala zachvaty placu tak sa ma snazil utesit ze je to blud...

Vobec by som sa na tvojom mieste nenervovala.. ako tu uz baby pisali, patologicka hodnota je nad 2,5. ..niekedy az 3..

A je zvlastne napr. Ze ja mam okolo seba vela tehu zien a vsetkym vysli pozitivne skrinnigy na DS (maju po 30tke ako ja). Zvlastne ci? 😊

Hlavu hore, bude to dobre!

lessiie
20. jan 2018

@evkaiska si robis srandu? V ktorom tt si? Nic sa neboj,nosova kosticka aj ked len jedna co je somarina tak pritomna je a hotovo. Dalej sa netrap. A preco take mnozstvo kyseliny?
Co sa tyka manzela?? Nemam slov...ale normalny podla mna nebude...len mu povedz ze aj on to dieta robil takze ak by bolo postihnute (co podla mna nie je) tak je to aj jeho vina...

mattia_my
20. jan 2018

@evkaiska robili ti uz triple testy? Ja by som pockala na tieto vysledky a potom skumala dalej.
Na tom UTZ pozerali aj srdce, prietoky krvi, mozog a tieto veci? Lebo je asi 5 veci, ktore sa daju pozriet uz v 12.tt a vedia podla nich zistit pravdepodobnost Down.syndromu. 1 menej viditelna nosova kost je sama o sebe nevyhodnotitelna informacia. Ak nezistili nic ine, tak je to momentalne banalita...mohlo byt horsie otocene, tien na sone, hocico...
Ak bude roziko vysoke, existuju trisomy testy, ktore su sice drahe, no bezpecnejsie ako odber plodovky...
Len ziadne unahlene zavery, pockaj ako sa to vyvinie. Je to tazke, no nemas momentalne dovod ist na potrat. Ak by sa zistili ozaj vazne skutocnosti, potrat mozno absolvovat do 24.tt., no som presvedcena, ze to bude uplne ok!
Mna tiez moj Dr.nahanal kvoli somarine a jeho lenivosti, dobre ze som podla neho nemala ist uz v 12.tt na potrat...a pritom Dr.Grochal povedal, ze je vse uplne ok, od srdca cez NT, NB...
Manzelovi povedz, aby sa ukludnil! 1/2 genov toho drobca je jeho. Je si isty, ze na jeho strane by nemohla byt chyba? V takom skorom stadiu ti malo kto povie nieco s istotou. Vlastne, s istotou ti ziaden Dr.nikdy nic nepovie...

evkaiska
20. jan 2018

@ps_sk 😃😀 Potešil a rozosmial si ma. 😃

evkaiska
20. jan 2018

No, s tym NT je to u mna tiez zvláštne, lebo doktorka na utz vravela 2,3 a v správe je 2,8. Ako tomu mam rozumieť, to neviem.

nevesta1974
20. jan 2018

@evkaiska ahoj, mne v Myslave doktor vyratal riziko na DS 1:12....mame zdraveho uz skoro 2r.chlapceka 🙂...bola som to konzultovat este s Dr.Dankovcikom a dala som si robit Trisomy test, amnio som odmietla.

evkaiska
20. jan 2018

@mattia_my zacinam 15.tt. Zatiaľ sme boli len na prvotrimetralny skrining. V piatok nam povedali výsledky s tym, ze mame ist na genetiku, oznámiť im do KE výsledky z genetiky a potom povedia, co dalej. Inak ta genetika je vraj len rodokmeň a kto mal ake choroby, takže neviem, co by z toho mohlo mat taku vážnu výpovednú hodnotu, ze to tak chcu. 31.januara idem na poradnu k svojmu lekárovi a na odbery na tripple test (ak ho bude robit, lebo vraj sa rozhodne podla výsledkov z KE). Ale moj lekár je celkom pohodový starší pan a rozvazny, tak v kútiku duse dúfam, ze ked pozrie na výsledky, povie, ze nikam ma viac netreba. Len moj muž je taky tvrdohlavy a stresmen, ze uz naočkoval i svoju mamičku (ktorá o chromozomoch nema ani paru), a posiela ma na amniocentezu (aby sme vedeli, na com sme). Ked dom jej povedala, ze sa to deje vpichom cez brucho a je to "zasah" do vnútra maternice, tak na mna vyvalila oci, ze to tak? Neviem, co si myslela, ze ako zo mna dostanú plodovú vodu. 😃 O ničom nemajú ani paru, ale miešajú sa. A navyše, ja toho drobca chcem, hoc by neviem co bolo. Ale verím, ze bude ok a moja rocna princezná bude mat v lete braceka. A keby nevyslo, tak sestričku (lebo pohlavie nevieme, drobec sa na 3D otáčal prec).

evkaiska
20. jan 2018

@mattia_my a áno, pozerali aj prietoky, srdce, zaludok, obličky, samozrejme hrudnik a končatiny (články prstov na rukách a počet prstov na nohách nie, len ci su pohyblivé končatiny,kĺby,...)

evkaiska
20. jan 2018

A beta-hCG bolo 0,808 mom a paap-a 0,946mom a to je vraj (podla googlu) ok.

ps_sk
21. jan 2018

@evkaiska ak dieťatko chceš tak či tak tak potom nič nerieš a užívaj si tehotenstvo! Skvelé rozhodnutie. Amnio je nebezpečné, my sme mali komplikácie (zbytočne samozrejme), nikdy by sme to už neabsolvovali. Riziko potratu je 1:100 čo je veľmi blízko tvojmu riziku na DS. Toto strašenie okolo toho je presne to najhoršie všetci potom sú múdry ako tágo a riešia. Nám sa narodil synček s DS a je to to najlepšie čo nás postretlo.

Teda ti stačí ísť v 20tt. na morfologický ultrazvuk, kde už vedia najlepšie určiť zdravotný stav (okrem genetiky). Určujú sa tu len prípadné markery.

Nechápem ako môže mať manžel taký prístup, však je to jeho dieťatko.

lessiie
21. jan 2018

@evkaiska jeeej aj ja mam rocnu Lauru 😂 uz sa neboi. Babo je zdrave

mattia_my
21. jan 2018

@evkaiska nemam skusenosti s genetickym vysetrenim, uvidis co budu riesit.
Tie tripple testy by ti mali spravit, skus na nich trvat. Nie su uplne spolahlive, no je to dalsia informacia.
Ako pise ps_sk vyssie, v 20.tt budes vediet po sone zasa viac.
S rodinou je to vzdy tak, niekedy sa miesaju aj kde nemusia, treba to asi prehryznut. No manzel by si mal dat studenu sprchu a prehodnotit svoj postoj.
Uvidis, vse bude dobre!

evkaiska
22. jan 2018

@mattia_my na genetike s ok m bola dnes. V podstate si len zapísali rodokmeň - mňa, manžela, nasich surodencov, rodicov a a ich surodencov + kto mal koľko deti, ci chlapci, alebo dievčatá a ci mal/ma niekto z rodiny vážne choroby (napr.vysoký tlak a infarkty sa za nic extra nepovazuju, myslia ani len rakoviny a podobne, no pre chromozomove poruchy je aj toto irelevantne). Doktor Vasil (bola som v HE, prijemny starší pan), na to šiel logicky, upokojil ma, ze tie prvotrimestralne testy maju vysokú falošnú pozitivitu, ze len zbytocne vystrasia a kym nemam čierne na bielom, ze 21.chrom.je trojmo (co mi ukážu krvne testy) nemám co riešiť. Veľmi prakticky zmyslajuci tvor. 😃

mattia_my
22. jan 2018

@evkaiska super! Vidis, doktor je pragmatik! 😊 Bude to v pohode, nic sa neboj!

evkaiska
23. jan 2018

@mattia_my No tento jediný doktor, genetik, je pragmatik, ostatní maju asi radosť zo strašenia. Mimochodom, genetik mi vravel, ze rocne maju vyše 10tis.mamiciek na genetike a potvrdenych je okolo 700 Downov rocne. Takze prvotrimestralny slrining "vyprodukuje" tisícky zbytočne vystrasenych párov. ☹

mattia_my
23. jan 2018

@evkaiska no pekne. Nastastie v nas, tvoj, prospech je pocet tych ozaj "inych" deticiek nie az taky velky.
Ja som rada ak lekar nic nezanedba - vseobecne, nie len v tehu. Radsej pojdem k X odbornikom ,nech pozru, ako to vyzera, no treba to vediet trochu inak interpretovat a mat zaujem sa tomu i opakovane venovat, nie len cloveka vystresovat... no co uz, pri stave nasho zdravotnictva to asi tak skoro ine nebude.

leusko217
31. jan 2018

Ked som si precitala tie vase posledne prispevky o trisomy testoch, neverim vlastnym ociam. Je to drahe ale nie je lepsie mat istotu, ze bude babätko zdrave? Navyse do testov nikto nenuti, su dobrovolne. Je to predsa skvela vec, ze z trosku krvi vedia vylucit rozne syndromy. A co sa tyka plodovej vody, ja som odber to absolvovala 2x a tu som. Riziko 1:100 nie je vobec riziko. Nechapem odcudzovanie sucasnych metod na zistovanie moznych chyb u babätka. Kebyze nikto nic nesleduje, tak je zle, ze sa to nesleduje. V zahranici sa o zeny v tehotenstve vobec takto nestaraju a nesleduju tak detailne. Nie je lepsie radsej na sone v 1.trimestri mat podozrenie a potom ho za par dni vylucit\potvrdit ako potom na sone v 20 tyzdni zistit ze je babo chore? Ked uz je to hotovy cloviecik? A pri tom rozhodovani co dalej nejde len o vas, ale hlavne o to male. Co bude mat potom zo zivota ak nebude zdrave? Dnesne deti vedia byt velmi zakerne a posmievat sa. Treba sa aj na to pozriet. V takychto pripadoch hrdinstvo nie je na mieste. Pretoze je to potom na cely zivot a nie len na par rokov.

ps_sk
31. jan 2018

@leusko217 Riziko 1:100 nie je vôbec žiadne pri amniu, ale riziko 1:1300 pri napr. na Downa je už brutálne a treba absolvovať amnio. Tak?

Keď si prečítač diskusiu poriadne tak nikto neodsudzuje samotné metódy pokiaľ majú reálny základ a nie sú STRAŠIDLOM a zdrojom príjmov na úkor zdravia.

Áno žijeme vo svete, že sa môže matka rozhodnúť aké dieťa chce a aké nie. Ale s tým čo si napísala dole absolútne nesúhlasím. Predstav si, že o 5 rokov prídu s metódou, ktorá ti povie, že tvoje dieťa dostane rakovinu v 3/12/18 rokoch, a môžeš si vybrať či mu tú šancu na život dáš alebo nie.

Áno dedi sú veľmi zákerné , ľudia sú veľmi zákerní a hnusní. Ale opýtala si sa prečo? Lebo spoločnosť iné dedi nechce (rovno ich zabije pri prvej príležitosti) a teda vzniká len ten zidealizovaný svet kde na prvom mieste nie je vychovať DOBRÉHO ČLOVEKA, ale úspešného človeka.

Poviem ti to aj takto:
Máme 5 mesačného syna s Downovým syndrómom, leží si a buvká v postielke džaboce, a za tých 5 mesiacov pozitívne ovplyvnil už X ľudí (vrátanie vacerých detí) a sú z nich lepší ľudia a nebudú sa tie deti vysmievať inému dieťaťu keď ho stretnú na vozíku po autonehode(chorobe ktorú nemalo pri narodení), ale mu pomôžu ak to bude potrebovať. Nehovoriac o tom ako zmenil mňa samotného.

lessiie
1. feb 2018

@ps_sk lepsie by to nikto nenapisal...klobuk dole..som s tvojim nazorom uplne stotoznena 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre