NT hodnoty

avion
30. mar 2007

kto vie ake su normalne NT hodnoty (meranie hrubky sije ultrazvukom) v 13 - 14?

andresska
16. feb 2011

@elana promin za ty velky pismena......................ja na tu plodovku jdu to uz jsem rozhodnuta jen jsem chtela trochu utesit po precteni vsech prispevku tady ale asi si tim musi kazda projit sama diky za tvuj cas

elana
16. feb 2011

@andresska to neni o čase, ráda bych Ti pomohla, ale nemám jak, já, ani nikdo jinej. Byly tu holky s mnohem lepšími výsledky než máš Ty a bylo to špatný, byly tu i takový, co měly mnohem horší (hlavně to NT) a jaký mají krásný děti...jsou tu holky po IVF s výborným skríningem (třeba já) a holky přirozeně těhotný se skríningem špatným 😖

tak hodně štěstí, opravdu 😵

andresska
16. feb 2011

@elana dekuji pristi tyden dam vedet ve stredu jdu ve ctvrtek mam vysledky!!!!

dana10
20. feb 2011

Ahojte dievčatá chcela by som sa spýtať čo sa zisťuje tým screaningom v 13t. tehotenstva nejaké NT a NB hodnoty?Do akej hodnoty musia byť tieto vyšetrenia v norme? Berie sa aj krv týmto vyšetrením? A ako sa prevádza sondou alebo vaginálne? Dík

boba82
20. feb 2011

@dana10 ahoj, vzhladom k tomu, ze tiez prispievam do tejto temy, pretoze sa ma, resp. nasho baba v brusku tiez tyka, skusim ti to vysvetlit tak ako tomu ja rozumiem. Tymto skriningom je mozne zachytit podozrenie na nejaku vyvojovu vadu, samozrejme aj nemusi /vid. priklady v tejto diskusii/. Ide o to, ze NT je vlastne meranie sijoveho prejasnenia, ktoreho hodnoty by podla odbornikov nemali prekrocit 2,5mm. NB je meranie resp. zachytenie pritomnosti nosnej kosticky. Mne tento skrining robili vaginalne. Vzhladom k tomu, ze mi boli namerane vyssie hodnoty, dokonca opakovane, odporucili mi amniocentezu, ktoru podstupim tuto stredu. Verim, ze tiez budem patrit do tej skupiny dievcat, u ktorych amnio potvrdia dobre vysledky. Snad som Ti aspon troska pomohla. 😉

elana
20. feb 2011

@dana10 NT (nuchální translucence, šíjové projasnění), je měření kožní řasy na krku miminka, neměla by být silnější než 2.5-3mm. Pokud je NT zvýšené, hrozí např. Downův či Turnerův syndrom, nebo srdeční vada...ale i tady na diskuzi je plno maminek, který měly u plodu NT vyšší než norma (některá i hodně) a miminko je ok.

NB (nasal bone, nosní kůstka), je vyšetření zaměřený na přítomnost nebo nepřítomnost té kůstky, zjistilo se, že až 85% plodů s Downovým syndromem tu kůstku přítomnou nemá. Není to ale tak významný znak jako NT, některá centra ji nehodnotí. Někdy může být NB menší, ale to může a obvykle je, spíš variabilita v rámci populace, proto se správně udává jen NB+ nebo NB- (je-není)

uzv se dělá přes bříško, jen u velmi obézních maminek je lepší ho ještě udělat vaginální sondou

berenika39
20. feb 2011

@dana10 kuk třeba tady...
http://www.rodina.cz/nazor13964387.htm

Je to to nejjednodušší, co můžeš udělat pro klid v těhu. Není to invazivní metoda, je to bezpečné - jen odběr krve, následně podrobný utz a kombinace výsledků, zpracovaná počítačem ukáže, že je tovje mimčo v pořádku.

hormoni
21. feb 2011

Ahoj holky,

právě jsem se od svého doktora dozvěděla, že to s námi není tak v pořádku, jak jsem si myslela... Byla jsem na prvotrimestrálním screeningu a výsledek z krve je takový, že nám hrozí riziko 1:1250, ale po ultrazvuku dr zjistil, že NT je 3,4mm a doporučil mi odběr plodové vody...Jsem z toho taková nějaká rozhozená! Mám hrozný strach, aby bylo vše v pořádku...Myslíte, že může být miminko i přes vysokou hodnotu NT v pořádku?Děkuju za rady...

boba82
21. feb 2011

ahoj @hormoni , odporucam si precitat tuto diskusiu ked sa da od zaciatku, mna osobne velmi povzbudila, ked som citala prispevky dievcat, ktore tiez mali NT zle, a nakoniec sa im narodili zdrave babatka. Pravdou vsak je, ze bolo tu aj zopar smutnych pribehov. Tiez mi vysli zle vysledky NT, tento tyzden ma caka amnio,tak uz len sa modlim, aby vysledky boli dobre. Tento stres ozaj neprajem nikomu ☹

hamika
21. feb 2011

@hormoni ahoj, myslím, že miminko může být i při 3,4 mm v pořádku. Je tady plno holek, které měly i více a miminka jsou zdravá. Malý měl sice jen 2,3 mm, což se ale jim už taky moc nezdálo, ale výsledné riziko z krve bylo 1:680. Pak mi vyšly i horší triple testy a malý se narodil zdravý. Plodovku jsem ale kvůli triplům a tomu riziku pro klid duše absolvovala.

hormoni
21. feb 2011

@boba82, @hamika moc děkuju za odpovědi...diskuzi pročítám, ale je toho tu opravdu strašně moc...ale i po tom málu, co jsem si tady přečetla, se mi podařilo alespoň trochu se uklidnit...věřím, že to nakonec dopadne dobře, ale ten strach a nejistota jsou hrozný 😒

leopolda
22. feb 2011

@hormoni já bych se objednala na genetiku,oni tam s tebou rozeberou co a jak.I výsledky,aspon já jsem to tak měla.

hormoni
22. feb 2011

@leopolda já jsem na genetickou konzultaci objednaná, ale jdu tam až za 14 dní - 9.3., protože kdyby to bylo pořád nějaký špatný, tak mi budou rovnou dělat amnio a to se může až od ukončeného 16. týdne...Tak doufám, že mi konečně někdo pořádně vysvětlí, co se děje a co všechno nás čeká a jestli ta hodnota NT je tak moc špatná i když výsledky z krve byly v pohodě (riziko T21 1:1250)...

leopolda
22. feb 2011

@hormoni já vím,že se to řekne,aby jsi byla v klidu,ono to dost dobře nejde,že?
Tak se o to pokus,já jsem taky byla na amnio,já i kvůli věku jsem měla riziko 1:250,osobně znám i holky co měli 1:20 a dopadlo to OK.
Na druhou stranu,já to brala tak,že se to nedá změnit a že chci vědět,jestli moje dítě je zdravé a dítě s DS bych nechtěla.
Taky byla doba,kdy vše bylo podle výsledků OK a situace byla jiná.
Určitě to bude v pořádku.

klara.t
22. feb 2011

@hormoni moje malá měla 4,6 a je zdravá (ťuk ťuk ťuk). Bylo nás tu víc takových. Tak si to projdi. Pokud nechceš číst od začátku, tak začni třeba v období, kdy jsem sem začala psát já (24.6.2009). Předtím toto téma nebylo tak moc využívané nebo jak to napsat. Já při jeho čtení žádnou útěchu nepociťovala...až poté, co jsme to tu tenkrát s @mysicka455 a @jasovky probíraly se to trochu rozjelo a přispělo se spoustou důležitých informací. Nebo jeď o pár stran dozadu a najdeš tam přehled co jsem vypracovala...max 15 stran zpátky nějaký snad bude.

verinka100
24. feb 2011

@klara.t Ahoj, prosim Ta, na NT vysetrenie robia aj odber krvi, alebo len ultrazvuk? A treba ist nalacno? dakujem

boba82
24. feb 2011

ahojte dievcata,

tak ja som vcera absolvovala tu amniocentezu, dnes mi volal p.doc. Ondrejcak, ze vylucili gen.postihnutie, este ma caka morfolog. ultrazvuk o tri tyzdne, kde sa este bude dost zameriavat na srdiecko baba, tak dufam, ze bude vsetko ok, tak drzte prsteky 😉

hormoni
24. feb 2011

@leopolda snažím se být v klidu, moc na to nemyslet a když už, tak si říkat, že to jinak než dobře dopadnout nemůže...ale víš jak, občas se tam ta mrcha vloudí a to mě pak napadají naprosto šílený věci... 😒 taky si říkám, že s tím nic nenadělám a jestli to tak je, tak to má nějaký důvod, ale pevně věřím, že se nám tohle vyhne. Docela mě drží nad vodou to, že se v mojí ani v manželovo rodině žádná taková choroba nevyskytuje a že vyšly dobře ty krevní testy. Alespoň něco... 😅 Jen je hrozný to čekání, než se vůbec začne něco dít! Na odběr choriových klků už bylo pozdě a na odběr plodovky zase moc brzy, takže si musím počkat na 9.3. ...No a 3.3. jdu na tripple testy, tak by bylo fajn mít výsledky ještě předtím, než půjdu do Gennetu na tu konzultaci, ale nevím, jestli to stihnou, protože i na krevní výsledky k tomu screeningu jsem čekala 2 týdny 😠 ...Děkuju za podporu!

hormoni
24. feb 2011

@verinka100 je to kombinace obojího a já na odběr krve musela být nalačno, ale už jsem slyšela, že to prý nutné není...před ultrazvukem jsem normálně jedla 😉

hormoni
24. feb 2011

@klara.t vím, už jsem se k tobě prokousala 😀 docela mi to dává naději a uklidňuje mě číst o tom, že i holkám, které měly NT vyšší než já, tak to nakonec dopadlo dobře...začínám malinko věřit v to, že snad i my budeme patřit k těm šťastným! nepřeju si nic jinýho... 😔

elana
24. feb 2011

čistě na hormony netřeba nalačno...spíš se s tím někdy dělají i další vyšetření (třeba glykemie a tak), tak to být musí, pokud je ale žádanka jen na PaPP, tak kdykoli během dne 😉

boba82
24. feb 2011

@hormoni, uplne viem co prezivam, tiez som od 12tt musela az do vcerajska cakat, a to cakanie je priserne. Tiez som si precitala tuto diskusiu, ktora mi davala aspon kusok nadeje...preto Ti prajem vela sil, urcite to nie je jednoduche, ale nic ine nam nezostava ☹ clovek ma stale este takeho cervika az pokial sa drobec nenarodi, ale uprimne, ten stres zo mna dnes rano velmi opadol, a uz som ovela pokojnejsia...preto Ti prajem vsetko dobre, hlavne dobre vysledky! inak cakame chlapceka 🙂

klara.t
24. feb 2011

@verinka100 NT se zjišťuje jen z UTZ, mě krev nikdo nebral, ale co vím, tak při těhotenství se nalačno musí jít jen k testu na cukrovku. Jinak ne.

hormoni
24. feb 2011

@boba82 přesně tak, to čekání je na tom všem nejhorší...pokud teda pominu rozhodnutí, co by bylo dál, kdyby testy nedopadly 😒 ...Moc děkuju! Doufám, že bude už brzy líp... A tobě mooooc gratuluju, jak k dobrým výsledkům, tak k chlapečkovi 😉

boba82
24. feb 2011

@hormoni dakujem🙂 velmi, velmi drzim prsteky!!!

hormoni
24. feb 2011

@boba82 jsi zlatá! děkuju

hormoni
24. feb 2011

@klara.t, @verinka100 klara.t má pravdu, NT jako takové se skutěčně zjišťuje jen z utz, ale já jsem to pojala trochu komplexněji 😀 a popsala ti celý prvotrimestrální screening, který se, alespoň u nás, skládá z obojího a je placený...já za něj dávala 1200,-

vilibalda
24. feb 2011

@verinka100 NT je asi jen UTZ, kde se měří ta šíje, ale když se to zkombinuje s krví, jedná se o NT+ a to teď asi všichni nazývají nepřesně jen NT... Jinak není třeba být nalačno

romiska69
24. feb 2011

Ahoj holky,po dlouhé době nám jede konečně pc a já se můžu dozvědět něco více o hraničním riziku DS...před hodinou jsem narazila na tuhle stránku a nestačím se divit kolik vás tu je ze stejnýma nebo s podobnýma problémama...doktoři mi ani nějak nevysvětlili co vše znamená...tže se v tom nějak moc nevyznám a nevím jak moc je to velké riziko,vyšlo mi pappa 0,21 ,bHCG 0,64 ,NT 0,64 a Riziko 1:370...kdyby některá z vás věděla co to znamená a jaké je to riziko...jestli velké bo malé, tak bych byla moc ráda kdyby jste mi napsaly...2x jsem už potratila...tže ty obavy jsou o to silnější ,v pondělí mi braly plodovou vodu a 7.3 budou výsledky ale to čekaní je šílené ... pár kamarádek mi řeklo o svých kamrádkách které měly také problemy a u všech to dopadlo dobře...tže doufám že i nás všech to dopadne dobře a budeme mít zdravé miminka...jsem moc ráda že jsem narazila na tuhle diskusi o něco více jsem se uklidnila....děkuji všem za odpovědi mějte se hezky a přeji dobrou noc Romana 🙂

drtka
17. mar 2011

@elana Nerada sa Vám sem pchám ale keďže vidím že ty sa tu v tom nejako vyznáš mám aj ja na Teba jednu otázku. Teda ak môžem? Čakám dvojičky a včera som bola na NT ultrazvuku a krvi. Povedali že je všetko OK dali mi nejaký papier ale som z neho jeleň. Moc tomu nechápem. Jeden plod je 11+1 má 4,2 cm NT hodnota je 0,7 mm a NB +. Druhý plod je 10+6 meria 3,97 cm, NT je 0,5 mm a na NB nemám nič žiadne +. Vôbec neviem aké sú NT hodnoty v norme a bojím sa keďže pri druhom plode nemám žiadne NB. Vieš ma nejako ukľudniť? Ďakujem

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre