NT hodnoty

avion
30. mar 2007

kto vie ake su normalne NT hodnoty (meranie hrubky sije ultrazvukom) v 13 - 14?

bambucinka
11. sep 2007

Som fakt rada že tu čítam samé pozitívne odpovede. 😵 Vdaka tomuto foru som sa oproti včerajšom meraní NT poriadne ukľudnila a myslím len pozitívne a verím že moje mimino bude v poriadku. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

jaja0110
12. sep 2007

Bambucinka ak chces mat istotu, ja na tvojom mieste by som sa objednala este k inemu gynekologovi na toto vysetrenie sije, predsa budes pocut este aj iny nazor. Nech ti to znova pomeria aj iny doktor, uvidis.
Kazdopadne ak aj ta hranica je do 2.5mm, tak ty sa nevychylujes z tej normy o vela. A ako si uz isto citala, babetko s vacsimi hodnotami sa narodili zdrave a v poriadku. Takze nie vzdy su tie cisla smerodatne. Tak nezufaj a hlavne skus pozitivne mysliet. 😉 Vsak co ti na tu hodnotu povedal doktor?

danae
12. sep 2007

Bambucinko, jak tu čtu tuhle diskuzi, tak tomu fakt už nerozumím. Mně měřili NT v prenatálním centru ve Stanfordu (zrovna jsme žili v U.S.). Naměřili 2.8 a řekli mi, že to je dobré. Potom mi přišly výsledky s krví a jak na Downův syndrom, tak na trisomie 13 a 18 mi vyšla rizika v řádech tisíců a desetitisíců, takže úplně perfektní.

Opravdu těm limitům nerozumím. Jestli se to za ten rok tak zpřísnilo? 😖 Když to měřili nám, tak norma byla do 3.5mm. Ono je to teda i závislé na stáří miminka, ale stejně.

Jo, ještě mne napadlo, že v tom Stanfordu to NT měření brali v závislosti na tom, jak bylo miminko veliké. Dcera tenkrát měřila o 6 dní napřed, tak možná proto těch 2.8mm bylo v pohodě.

Určitě to nebude jen o tom změřit tu hodnotu, ale i správně všechno interpretovat. Někde to samotné měření doktoři ani neříkají, protože to může být zavádějící.

bambucinka
12. sep 2007

Moje miminko bolo v čase merania stare 11t+1 a 4,88 cm dlhé. Viem že čím je bábetko staršie tak tie hodnoty su vyššie. Kedže mne to robili v prvý možný den, ked sa to dá bola dosť vysoká a predpokladám že napr. v 13tt tá hodnota bude ešte vyššia

doriska
12. sep 2007

Ahoj holky,
sorry, že vám do toho vstupuju, ale je to naopak, ty hodnoty se časem zmenšují. Tzn., že ve 13tt by vám měli naměřit méně než v 11.

bambucinka
13. sep 2007

Doriska a kedy sa môže robiť dalšie meranie. Rozmýšlam že by som sa šla poradiť i k inému lekárovi.

jaja0110
13. sep 2007

Bambucinko, pozri si tuto stranku.
http://www.tehotenstvo.academy.sk/index.php?cli...

Tam pisu, ze screening na rozstem neuralnej trubice je najlepsie robit medzi 15-20 tyzdnom tehotnosti.

doriska
13. sep 2007

Bambucinko,
ono hodně záleží na tom, jakou metodiku dané pracoviště používá. Někde mají tu hranici 3mm (tam by ses ty v pohodě vešla), někde 2,5mm. Hlavní je, že za patologické jsou považovány až hodnoty nad 3,5mm, a ani ty nemusejí znamenat, že mimčo není v pořádku. Jen je to pro ně důvod těhotenství pečlivěji sledovat. Mně nabídli biopsii placenty ve 13tt, protože mně vyšly i ty hodnoty z krve velmi špatně a vzhledem k mému pokročilému věku měli podezření na Downův syndrom. Ten se naštěstí nepotvrdil. Pokud by měli podezření, že tvoje miminko není v pořádku, určitě by ti navrhli konzultaci s genetikem, který by ti případně navrhnul nějaké invazivní vyšetření, třeba to co mně, nebo amniocentézu. Ve 20tt se chodí na další screeningový UZ. U vyššího šíjového projasnění v tomto týdnu pátrají zejména po možných srdečních vadách, když dobře dopadne, může snad být člověk relativně klidný. S tou nosní kůstkou je to tak, že některá pracoviště po ní vůbec nepátrají, záleží zase na metodice. Jinak ve zprávě je označená zkratkou NB, tak mrkni, jestli ji tam máš uvedenou. Pokud ano, je to zase dobrá zpráva. Pokud ne, nepanikař, třeba mají zrovna tu metodiku, která na její přítomnost nehledí. A neboj se, já myslím, že ty naše hodnoty jsou spíš hraniční, než špatné. Určo bude vše v pořádku.

danuska24
13. sep 2007

my sme mali v 11 tt hodnotu NT 0,9 mm, a myslim ze tam sa udava dlzka plodu od hlavicky po zadocek - to sme mali 4,44 cm.

bambucinka
14. sep 2007

Ahojte žienky,

konečne mám výsledky krvy. V tabuľke na grafe síce svietí na červeno vysoká hodnota NT ale v závere je komentár, citujem: Vypočítané riziko trizómie 21 je nizsie ako vekové riziko 35-ročnej ženy (1/350). Amninocentéza nemusí byt doporučená na základe tejto analýzy. Minimálne riziko trizomie 18. 😉

marlene
14. sep 2007

istotu ti da iba amnio.ja som mala pri dcere vsetko v poriadku,NT,krvne testy ,organovy screening a o to väcsi bol nas sok ked nam povedali,ze mala ma ds.
zelam zdrave babätko 😉

certica
14. sep 2007

ja by som povedala, ze istotu mas, az ked porodis 😉

sisstin
14. sep 2007

danae: skutečně ty hodnoty příšerně zpřísnili 😉

gabba
14. sep 2007

jistota není nikdy kolikrát si s námi život tak pohraje že ne nestačíme divit 😉 přeji všem maminkám super těhotenství a hodné děti 😉

janahakova
15. sep 2007

Ahoj holky. Mě dr. řekl že NT se dá měřit pouze mezi 12 a 13 týdnem, jinak už je to zkreslený. Minulý ro to bylo ještě součástí běžného vyšetření a hradila to zdrav.pojišťovna, letos je to už jinak- Je to nadstandartní vyšetření které můžete podstoupit a také si ho zaplatit - u nás to je 310 Kč. No pro jistotu si ho člověk asi raději zaplatí... Já měla hodnotu 1,3 a to je v pohodě, limit je do 3, ale už u 2,5 se to prý dál hlídá - tak mi to dr. řekl.Pravdivost je prý až 70%. Tak ať vám to všechno dobře dopadá!!!

sisstin
15. sep 2007

janahakova: já ho měla v dubnu zadarmo 😉 a všechny holky tam..záleží to na centru, kde to provádějí 😕

svetluska.l
15. sep 2007

Ahoj holky,ja byla na mereni v zetry,podle doktorky presne 13tt...vysetrila me a nerekla ani slovo.Protoze jsem si tady i v knizkach precetla,ze mi ma zmerit NT,tak jsem se na odchodu zeptala,kdy a kdo mi ho zmeri...no rekla,ze uz mi ho merila a ze je to v poradku🙂Byla jsem rada,ale taky mohla neco rict,ne?Kdybych se nezeptala,jedu domu a pak se klepu,jestli ho udelala nebo ne a jak to vlastne s mym mimcem je.
Jeste jsme se chtela zeptat,v me prukazce jsou napsane nejake hodnoty BPP 21...u posledniho vy\setreni...nevite,co to znamena?Moje doktorka mi nic nerika,tak by me zajimalo,co mi vlastne tam pise.Dik moc a vsem preju zdrave mimisky🙂

danuska24
15. sep 2007

svetluska nie je to BPD?

danuska24
15. sep 2007

BPD – biparietálny diameter je priečny rozmer hlavičky, vzdialenosť medzi oboma spánkovými kosťami,

svetluska.l
17. sep 2007

Ju dekuju,uz jsme si to nasla...je to to co rikas...u na sje to BPP🙂

lienockaa
17. sep 2007

bambucinka-ja som sa o NT rozpravala s genetikom a je to do 2 mm velmi dobre, od 2-3 mm dobre, vyraznejsie sledovanie je az od 3 mm nahor, hovoril, ze naozaj zle je to az okolo 4-5mm, tiez co sa tyka tripple testov, tak nie su spolahlive, ked vychadzaju zle a robi sa potom amniocenteza, tak vychadzaju vysledky v 90% babo zdrave..tak sa neboj.. 🙂

bambucinka
17. sep 2007

lienockaa dakujem.

cibule
17. sep 2007

Holky, tak já byla dnes na to screeningu a naměřili nám 1,2, nosní kůstku máme, ještě ale nevím výsledky krve, tak snad to bude dobrý 😉

mysinka
20. sep 2007

Tak já se taky přidám....screening ve 12. týdnu je akorát stres pro maminy...Včera jsem byla na UTZ, NT 3,2mm, špatný ductus venosus, malá nosní kůstka, špatná biochemie, prostě mi genetička řekla, že je to hodně moc nepříznivé a že mi nebude dávat falešné naděje. Obratem mě poslali na odběr choriových klků a teď jsem si volala pro první výsledek. T21,18 a 13 naprosto v pořádku a čekáme chlapečka. Tak snad už se ani za těch 14 dní nic neukáže, ještě pořád se trochu bojím...

certica
20. sep 2007

mysinka, ten odber sa ako robi? 😕 to je nieco ako amnio?

doriska
20. sep 2007

Ahoj Certico (nebo Čertice, že by to bylo?),
já jsem na odběru choriových klků byla také. Princip je stejný jako u amniocentézy - jehlou do břicha, chvíli tam něco loví.... Vypadá to hrozivě, ale mě to nijak zvlášť nebolelo. Je to spíš nepříjemné (ten pocit, že máš něco kovového v břiše) než bolestivé. Tohle vyšetření se dělá ale jen když jsou výsledky opravdu hodně špatné a lékaři si myslí, že by tam mohla být nějaká těžká vývojová vada. Jinak se zpravidla čeká až na amnio, kterou lze provést až od 15tt.

certica
20. sep 2007

aha, dik dorisko 😉 (moze byt čertica 😀 )
nejak tak som si to aj predstavovala, hlavne ked som citala, ze sa na zaklade toho dalo urcit aj pohlavie. a nevies, ake je riziko pri tomto druhu vysetrenia? len zo zvedavosti

mysinka
20. sep 2007

Cercita: Je to nepríjemné a pak to místo vpichu pobolívá asi jako modřina. Doporučuje se 2 dny polehávat a na týden se dává neschopenka. Pohlaví se dá určit, my jsme si to nechali říct. Ale dokorka mě varovala, že si mám nejdřív nechat říct výsledky a pak teprve pohlaví...kdyby bylo něco špatně, nebylo by to tak strašně "osobní"...i když to je jen relativní, že? Riziko je o malinko vyšší než u amniocentézy.

certica
20. sep 2007

tak drzim palce mysi, ja verim, ze bude vsetko ok a babo zdrave 😉

bambucinka
20. sep 2007

Mysinka, súhlasím s tebou že ten skríning je čistý a niekedy celkom zbýtočný stres ale teším sa že to pre teba dopadlo dobre 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre