NT hodnoty

avion
30. mar 2007

kto vie ake su normalne NT hodnoty (meranie hrubky sije ultrazvukom) v 13 - 14?

kkattty
17. dec 2010

@fiallinka prave ze nosni kusta pritomna,steheni kost vnorme,genetik i muj dr si nemysli ze by to mohlo byt treba DS

fiallinka
17. dec 2010

@kkattty no, rozšířená jedna komora a dilatace pánviček, k tomu kratší nohy..a v konečném výsledku to byl downův syndrom, jenže u nás byla pak malá i kůstka v nose a taky blbé testy... všechno prostě...

fiallinka
17. dec 2010

@fiallinka teď jsme napsaly zároveň 🙂... neboj....

fiallinka
17. dec 2010

@kkattty to mělo být pro tebe 🙂

kkattty
17. dec 2010

@fiallinka dekuji ,no muz rici ze jsem byla uz docela kidna a jsi me trocha vystrasila,ale verim ze se snad muzu na doktory spolehnout,rozsireni panvicek se objevilo az v 26tt do te doby o.k,tak verim ze malej je v poradku,nezlob se ze pisu alE NEKDY OBCAS PANIKARIM 🙂

fiallinka
17. dec 2010

@kkattty ale ono to fakt bude dobré 🙂, neměla ses ptát.. ty pánvičky jsou hodně běžná vada... u nás bylo špatně všechno a navíc jsme byli fakt výjimka.

kkattty
17. dec 2010

@fiallinka dekuji za odpved,clovek stejne ted uz nic neovlivni co se ma stat se stane...videla jsem fotecky,a mas moc krasne deticky 🙂

misicka455
22. dec 2010

Všem krasé vánoce, hodně sil

VEru nt 3,4.

kkattty
27. dec 2010

holky tak jsem porodila predcasne v 33tt pro zacinajici hellp syndrom,malej je jeste v nemocnici ale je v poradku na tak brzky tyden mel 2590gramu a 46cm ,a zadny DS nema jak jsem se bala🙂) ale ten predcasny porod byl sok!!

klara.t
27. dec 2010

@kkattty tak to gratuluji a doufám, že prcka budete mít brzy doma 🙂

kachen
28. dec 2010

Ahoj holky, bohuzel mam podobny problem. Moje 1. tehotenstvi po IVF, na ktere jsme cekali spoustu let. Vysledek biochemickeho screeningu v 1. trimestru je pry pozitivni. free beta hCG 1,29 MoM, PAPP-A 0,395, NT 1,4, NB - pritomna, bez znamek vvv. Hledam na internetu jak silena, kolik jsou vlastne normalni krevni hodnoty. Brala jsem vysoke davky utrogestanu a myslim si , ze mne krev brali pozde az v 12+1. A na CVS uz bylo pozde. Cekaji me ted tripple testy a posleze, pokud budou spatne, amnio. Tak vam nevim, kdyz vysly spatne 1. krevni testy, jak asi muzou dopadnou ty proklaty tripple testy.

elana
28. dec 2010

@kachen tak až na ten PaPP to je skoro dobrý, uzv na jedničku a to hcg je zvýšený jen málo...tady nejde o absolutní hodnoty, každá laborka má trochu svoje a čím víc odběrů udělala, tím přesněji to má nastaveno, ale jde o ten MoM, tj. ten se bere jako 1 a ideálně by se biochemické hodnoty měly tomu číslu 1 blížit. Po IVF skutečně bývá PaPP někdy snížen, jestli vládneš angličtinou, kukni třeba sem: http://www.ivfnewsdirect.com/?p=286 , ale samozřejmě ne každý snížení je falešný a zaviněný hormonama. PaPP sám o sobě se nevztahuje jen k M.Down (tam je to riziko vzhledem k nízkému NT a NB+ maličké), ale i dalším chrom. aberacím a může indikovat i možnost ohrožení těhotenství jako takového, komplikace ve III. trimestru atd...ale nemusí, vše je jen o riziku a tím, že byl nabrán skoro o týden později než být měl (přičemž ideálně je to čím dřív tím líp, tj. od toho 10+0, postupně jeho senzitivita klesá), tak to fakt průkazný neni 😒

tak držím palce, ať triply riziko třeba sníží, určitě neplatí, že musí vyjít i po hormonech blbě 😉

kachen
28. dec 2010

@elana Dekuju, mrknu na ten odkaz. Tak jsem si to myslela dobre, ze by se ty mediany mely priblizovat 1. Prave, ze mne vyslo jen riziko na m.Down. 1:95 a spolu s UTZ to hodilo 1:385. Ostatni vvv jsou zanedbatelny. Porad se uklidnuju tim ultrazvukem.

elana
28. dec 2010

@kachen fakt, a vzhledem k tomu, že PaPP, který se má brát 10+0 - 11+3, byl nabrán 12+1, ten výsledek čisté biochemie prakticky devalvuje, asi ne náhodou jsou ty dny k náběru takhle jasně stanovené 😉 tak si ohlídej ty triply, lze je brát už od 14+0 (ačkoli, nevím proč, většina gynekologů na ně posílá později), důležitá je přesná váha, takže se zvaž ráno až tam půjdeš a klidně si to na žádance oprav a stáří mrněte dle uzv, nikoli PM (i když u IVF by to mělo sedět)...no a tím jsi udělala vše pro minimalizaci falešné pozitivity.

tak hodně štěstí, ať se amnio vyhneš 😵

anysek85
28. dec 2010

@elana To mě hodně překvapuje... 😔. Mně brali krev na NT+, když jsem byla 13 a něco tt 😔. NT bylo 1,4 a celkově to vyšlo 1:3800, věk 25 let, v rodině vady žádné, mimi odpovídá, tak mi řekli, ať jsem v klidu - nicméně mě znejisťuje, že biochemie odebraná takto pozdě je celkem k ničemu... ☹

elana
28. dec 2010

@anysek85 já vím, bohužel některé genetiky se neřídí pravidly Evidence Base Medicin a doporučeními těch gynekologicko porodnických společností, které tyhle testy uvedly do praxe a zjednodušujou si to do různých jednodenních skríningů, kdy v ten samý den berou krev a měří NT, těžko říct, zda pro "komfort" pacientky nebo svůj, ale toho se člověk těžko dopátrá a je nutno tomu věřit.

ten doporučený harmonogram je třeba tady, je tam i spousta užitečných informací celkově: http://www.clg.cz/pris.htm něco má na stránkách i Gennet

anysek85
28. dec 2010

@elana A smím se zeptat čistě na tvůj osobní názor? Myslíš, že pokud mi výsledky vyšly takto a moje situace je taková, jak jsem výše popsala, měla bych ještě podstoupit triply a genetiku? Na triply jsem původně nechtěla vůbec...

elana
28. dec 2010

ale na druhou stranu pozor, netřeba být v panice...on je opravdu rozhodující ten uzv a lékaři mají vypozorováno, že jim takhle nemocné plody neutíkají (nerodí se), takže spíš jde o to, že prověřené tabulky jsou na tato data, a s těmito daty byl test vyhodnocen jako nejvýš možně senzitivní, při nejnižší možné falešné pozitivitě. Nic víc..nic míň.

elana
28. dec 2010

@anysek85 já bych se triplům nevyhybala...ony svůj smysl taky mají (a potvrzují to sem tam i holky tady, třeba Fiallinka, čekala dvojčátka, první skríning takový neprůkazný, triply ukázaly riziko...a jedna holčička opravdu T21 měla 😖 ). Podstatné je, jak jsem dávala ten odkaz toho centra v JČ, že teprve s triplama je ten test absolutně kompletní, hodnoty z prvního skríningu zkorigujou fal. pozitivitu triplů a přitom jejich průkaznost v určitých parametrech (např. odběr AFP, možný prediktor rozštěpů a preeklampsie ve III. trimestru) je zachována.

matsek
28. dec 2010

Ahoj holky,můžete mi prosím některá poradit,nejdřív jsem objednaná na krev(v závorce je napsáno biochemie) a dva týdny na to na screening a NT,moc tomu nerozumím,z toho co jsem se dočetla jsem pochopila,nevím jestli dobře,že screening s tim NT,nebudu znát výsledky hned?Měla jsem za to že až tam přijdu že už budou znát výsledky krve a rovnou mi řeknou výsledky screeningu a NT. Jo a ještě jsem jsem se chtěla zeptat v papírech mám napsané jen NT,ale četla jsem že se dělá i NB,to nedělají automaticky obě najdnou?To o to musím zažádat,nebo to tam jen nepíšou a je to samozřejmost?Omlouvám se za neznalost.

elana
28. dec 2010

@matsek no, to je přesně tak, jak to má být, krev předchází uzv cca o týden-dva 😉 výsledek z té krve opravdu v případě integrovaného skríningu nerříkají, čeká se ještě na triple test a celé se to, i s tím uzv, zintegruje do jediného čísla, vyjadřujícího riziko 🙂

taková malá útěcha, pokud by ta krev vyšla opravdu hodně špatně, tak Ti to řeknou hned a nabídnou odběr choriových klků 😉 oni ten výsledek samozřejmě mají už v den odběru, ale hodnocení v PC programu chce víc dat

NT a NB se hodnotí na jediném uzv, NT se měří na mm, NB se jen hodnotí + (nosní kost přítomna) nebo - (není). Neboj, ultrazvukář přesně ví, co má kontrolovat.

matsek
28. dec 2010

Díky moc,já jen že mám pozvánku k Apolináři a je to nejdříve na krev a pak na screening a NT,ale o tripple testu ani zmínka,tak nevím. Co je vlastně ten screening?uvidím mimi na ultrazvuku?

elana
28. dec 2010

na triple je ještě čas 🙂 počkáš si nejmíň měsíc. A třeba tam mají jen prvotrimestrální skríning (tj. krev a uzv), ale to spíš ne 😉 má zbytečně nižší záchytnost než když je to i s triplama

skríning obecně vychytává něco v populaci, v tomhle případě miminka ohrožená Downovým syndromem a dalšími chromozomálními a vývojovými vadami, když vyjde pozitivní, neznamená to, že je mimi nemocné, jen riziko, třena 1:320 znamená, že z 320 maminek se stejnými parametry krve a uzv bude mít 319 z nich zdravé dítě a 1 nemocné

mimi uvidíš krásně, možná už i pohlaví Ti řeknou, tenhle uzv je jeden z nejhezčích 😉

matsek
28. dec 2010

No právě,mám tam v žádance jen biochemii a screening a nic víc, tobude zbruba za měsíc ve 12tém týdnu a tak krev v 10tém, tak nevím kde mám zažádat i o ty tripple testy?ty se dělají také z krve? Moje dok´torka mi řekla že mi nemůže udělat nějaké testy ona anějaké někdo jiný,jenže já jela k Aplináře s krvácením a oni mi dali rovnou žádanku na toto a doktorka mi řekla ať jdu tedy tam,tak já nevím jestli to mám tam zrušit a jít jen ké Mudr,ale sem tam tady čtu že přeci jen ta specializovaná pracoviště jsou na toto lepší. Dělají se tripple testy už v tom 12 týdnu?Já jen že nevím co dělat,jak zařídit aby mi to udělali najednou.

elana
28. dec 2010

neruš to, u Apolináře jsou skvělí 😉 dostala ses na jedno z nejlepších pracovišť, tak se toho nevzdávej. Najednou Ti nikdo nic neudělá, to by ten skríning nefungoval, na vše jsou tabulky a PC programy, nech to žít vlastním životem, oni se o to postarají, ví co dělají, denně odbaví stovku těhulí, tak klid. Triply se berou až od 14+0 až asi do 19.tt, takže na ty je opravdu čas, navíc jsou povinné (můžeš je samozřejmě odmítnout, ale lékař by je neměl zapomenout nabídnout), jdi na ně pak taky k Apoli, je dobrý, když vše hodnotí jedna laborka a jeden genetik.

matsek
28. dec 2010

Takže až půjdu naten screening tak už budou znát výsledky krve a už budu mít první větší vyšetření a pak několik týdnů na to se udělá zvlášť triplle test,chápu to dobře? Já jen že moje Mudr, mi napsala že ona dělá screning dvakrát,jednou ve 12 týdnu a pak v 16 i s triplama,ale že u aplináře mi udělají screning jen jeden.tak nevím nerada bych se špatně rozhodla. Můžu se ještě zeptat?Proč je tak důležitá přesná váha v den braní krve na tu biochemii?

elana
28. dec 2010

chápeš to dobře, až půjdeš na uzv, oni už budou krev znát, pokud by byla špatná, nabídnou Ti hned odběr choriových klků, pokud bude ok, mluvit o ní nebudou, ale nejspíš Ti sami už dají termín na triply (kdyby ne, řekni si o něj) a až okolo toho 16.tt budeš mít po nich, dostane Tvá doktorka celý ten sakumprásk výsledek 😉

váha je důležitá, samozřejmě je rozdíl, když určitý hormon v nějakým množství koluje v paní co má 50kg a v paní, co má 150kg. Zanáší se to do toho hodnotícího programu na genetice (stejně jako věk matky a počet potratů) a ten si to pak už řídí a vyhodí to riziko

matsek
28. dec 2010

Takže mi v tom 12 týdnu na tom screeningu neřeknou vůbec nic?Já doufám že by mi řekli když bude něco špatně,nevydržela bych čekat do tripple testů.Mám nemocnou štítnou žlázu,tak nevím jestli je to bude na biochemii zajímat,jestli jim to k něčemu bude,nebo jestli to s tim nesouvisí.

elana
28. dec 2010

ale jo, řeknou Ti...hlavně uvidíš to sama na uzv, změří NT, potvrdí nosní kost...to samo o sobě už je hrozně důležitá informace pro Tebe, pže se dá čekat, že i mimi je ok a krve vyjdou taky dobře. Nikdo Ti nic nezatají, takže to ber tak, že žádné zprávy-dobré zprávy 😉 , když se jim něco nezdá, hned to řeknou, hraje se o čas víc než v jiných oborech. Štítka by výsledky těhle testů ovlivňovat neměla, většinu těch kontrolovaných hormonů produkuje placenta a játra plodu.

matsek
28. dec 2010

Dík moc,jsem úplně vyplašená nikdo mi pořádně nic neřekl a nevysvětlil ,atk moc děkuju konečně mám trochu jasno,teď jen čekat a doufat.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre