NT hodnoty

avion
30. mar 2007

kto vie ake su normalne NT hodnoty (meranie hrubky sije ultrazvukom) v 13 - 14?

motylek
4. máj 2010

Bardotka a co se zkusit objednat do brna do prenatalu k dr. vlašínovi, je to kapacita a z olomouce je brno kousek 😉 😉 😉

mircalla
4. máj 2010

ahojte - bardotka - k tvojmu gynekologovi ani nemam komentar, uz som sa sama stretla s neskutocne krutymi, hlupymi a bezcitnymi komentarmi najma zo strany lekarov nad 60 rokov a viac....a to presne ako pises, ani len vybavenie nemali. na co je potom taky doktor? len uraduje....
Podla mna 36 neni vobec tak vela, dnes uz kolko zien rodi v tomto veku. Sama mam 37 rokov, ale fakt je, ze mam darcovske oocyty, darkyna ma 23 rokov. cely screeing mi ale prepocitavali s mojim velkom, co je uplna haluz
ale k teme - uplne suhlasim s furahou - zober iniciativu do vlastnych ruk, nespoliehaj sa na toho starsieho pana bez UZV (ja som mala tiez takeho gyndosa, vymenila som - naco mi je v tehu gyndos bez UZV, este aj bez sposobob), objednaj sa na ten screening - vysvetli im preco - ci uz gennet ci morava.....radsej by som si za to aj zaplatila ako sa s tymto typkom nervovat
a tiez si myslim, ze ak pises, ze je vsade plno - urcite su sukromni gynekologovia, ktori ta radi zoberu, tiez by som radsej platila ako takto
sama strasne dobre viem, ako je dobry gynekolog a pristup dolezity - je to tvoje telo a tvoje dieta, mas pravo na tu najlepsiu starostlivost a nie na to, aby ta daky dedulo nezmyselne stresoval a bol hruby, to si ziadna mamicka nezasluzi
ja som hned menila, ako sa trapit s niekym takym cele tehu

takze hlavu hore, optimizmus - co potrebujes je spravny pristup a skuseny gyndos, co ma UZV....tento pan, prec od neho

je uplne ine chodit ku gyunekologovi, ktory je mily, stara sa a vysvetli ako chodit niekam so stiahnutym zaludkom

bardotka1
4. máj 2010

ano o mudr. Valšínovi jsem slyšela, že je kapacita...Myslím, že se tam ani nedostanu...Má na něj někdo bližší kontakt, ještě bych to zvážila.... No k mému doktorovi - mohla jsem přejít v mezi období, ale jsem hold husa! Přemýšlela jsem o někom někde ve vedlejším městě, ale jak říkám těhu prý nikdo nechce, řekli mi to tak do očí dva doktoří - tedy ve slušnosti -) Tak jsem si řekla od začátku, že se nenechám nervovat mým doktorem, že prostě nemá ultrazvuk, hold musím do nemocnice 🙂 To, že z vás některá řekla, že jen úřaduje - jooo naprosto souhlasím a nechápu, že nejsou žádná pravidla o nějaké úrovni zachování ve zdravotnictví ?!!! viz. jak to, že nemusí mít ultrazvuk a tak..... No byla jsem u něj i s dcerou, pravda to je 15 let 🙂

a můžete mi říci něco bližšího k tomu tripplle testu????
Já totiž měla doporučený screening v 1. trimestru - kde berou krev + ultrazvuk - když to doktorce moc nevyšlo, řekla, že mě vezmou na odběr placenty. Kdyžž jsem na to jela, vzal si nás před zákrokem zátupce primáře z ústavu lékařské genetiky v OL k sobě a začal vysvětlovat ty jejich pravděpodobnosti....No my původně řekli, že do toho půjdem a tak říkal, že vlastně down se zjistí z té odebrané placenty a pak se to tedy ohlídá tím ultrazvukem ve 20. týdnu ....
Proč tedy ještě ten tripple test??....navíc já o něm četla, že se spíš od něj ustupuje....a jak jsem řekla v té Ol mi ho už ani asi nezmínili....Ale možná kdybych do toho šla, tak člověk využije všeho možného - bohužel asi k naší smůle bo jsme pak zbytečně ze všeho vystreslí!

Jinak vám děkuji za názory, přece jen to uklidňuje i když jsem palice trvdohlavá
😎

mircalla
4. máj 2010

U nas na slovensku sa robi tripple test automaticky bez ohladu na vysledky screeningu v 1. trimestri. Myslim, ze u vas to je asi inak.

Co som sa docitala, tak casto vyjdu falosne pozitivny. Robi sa to v 15- 16tt. Mne nastasite vyssiel dobre. Ja by som sa nejako s tym tripple nezatazovala zatial (myslim, ze asi kvoli veku to chcu robit), pockaj si na vysledky screeningu v 1. trimestri.

Myslim, ze ta ten doktor zbytocne vystresoval. Drzim palce na tie vysledky v 1. trimestri. Ak chces mat dusu namiesto, objednaj sa skor, ako ti baby radili...necakej na dedula, pokial sa "na to podiva".....neviem ako to v CR funguje, ale kocky ti urcite poradia...

furaha
4. máj 2010

pets - no to jsou strašný dilemata. taky jsem to řešila. mám postiženou tetu a máma se částečně stará (teta je v ústavu), pak se budu starat i já... vím o čem mluvíš. ale tohle už tě snad mine!!!

furaha
4. máj 2010

triple test se dělá déle než NT - NT by časem mělo triply nahradit. zatím jsou ale standardní triply neb na NT potřebuješ stroj a osvědčení což má málo doktorů. NT je spolehlivější. pokud projdeš odběrem klků nebo amnio jsou triply zbytečné - ukazují na riziko genetických vad, které ty metody vyloučí nebo potvrdí.

ygreen
4. máj 2010

ahoj bardotka, ty tripply se dělají "všem" tak nějak automaticky. dnes už si většina holek pohlídá aby šli i na NT v prvním trimu, ale dřív se chodilo jen na tripply. NA plodovku se posílá jen se špatnými výsledky z NT nebo z tripplů. Já byla u Madr. Břešťáka původně z Gennetu a ten, pokud u něj vyjde NT dobře na tripply neposílá, že je to zbytečné, tak jdu až teď na velký utz, opět k němu. Minule jsem ale byla jak na NT tak na tripplech.

A k tvému mudrovi, vyměnit a to hned a neříkej mi, že se u vás nenajde jinej gyndař. Já taky přešla jako těhotná a nic jsem neplatila. Hele a co nějaké soukromé centrum, tam bývají i gyndy, nebo do nemocnice? A 36 není zase tak moc 😉

bardotka1
4. máj 2010

no jsem z Kroměříže, jsou tu snad 4 gyndaři všeho všudy, o centru ani nemluvím 🙂 ....z toho jeden je můj mudr, dvou jsem se ptala bohužel dokud byl čas jsem nepřešla a ti těhotný nechtějí, a ten čtvrý teď zaspal maminku z vysokým tlakem a chytila jakési křeče až nevěděla o sobě, bývá to v těhotenství, až jí okamžitě vzali dítě, s tím, že se bojuje o matku, naštěstí to bylo v 7. měsíci či kdy, tak dítko přežilo a takové případy prý měl dva....tak ač jsem k němu chtěla už přejít, zase jsem si to rozmyslela 🙂 , že všude je něco....tak fakt nevím 🙂 jezdit dost váhám začíná mi být špatně

emilyz
4. máj 2010

bardiotka1 - mne sa zda, ze lekari ti poriadne tie testy nevysvetlili.
pises, ze si bola na tom 1. screeningu - cize krv + ultrazvuk - a doktorke to moc nevyslo. ale co jej nevyslo? Povedala Ti konkretne hodnoty? Lebo casto to skresluje aj Tvoj vek. Rozhodujuca je hodnota NT, ale lekar by ti to mal vysvetlit. Kopec dievcat tu pisalo, ze mali zle vysledky a mali zdrave deti.
Potom pises o placente - to ako odber plodovky?
ja neviem, mne sa zda, ze sa to robi az po tripple testoch. tie ti mozu vsak vyjst tiez falosne.

ygreen
4. máj 2010

emily - pokud by bardotce nevyšel dobře NT, tak ji mohou poslat na amniocentézu nebo klky hned a nemusí čekat na triply - proč taky, když jsou nespolehlivé a čím dřív se to vyřídí tím líp 😉

pet.s
4. máj 2010

bardotka...holky mají pravdu. nejprv se dělají v NT=někdy kolem 10tt ti naberou krev a asi za 14 jdeš na podrobný UZ, tak se to vše dá dohromady a vyjde ti nějaká hodnota NT.Snad by měla být do 2. Ale píše se i víc. Podle toho se spočítá riziko vývojových vad a genetických vad. pokud to vyjde špatně, můžeš jít an odběr chloriových klků. Z toho se zjistí genetika.
Pak se dělají triple testy(nevím jestli u nás automaticky jako na Slvensku, ale mně je dělali automaticky i když jsem NT měla dobré.To je jen odběr krve kolem 16 tt. Pokud vyjdou špatně, nabídnout ti amnio. Pokud dobře už na amnio nemusíš,ale třeba kvůlu věku mě doktoři přemlouvali, abych šla i tak. Amnion je odběr plodové vody.Píchnou tě do břicha a vůbec to nic není. Jen jako odběr ze žíly.Do 24 hod máš předběžné výsledky na nejčastější vady. jako Downův syndrom a ještě nějaké další.Zbytek do 14 dnů.
Ve 20 tt se pak ještě dělá velký UZ. Kontrolují orgány a celou biometrii miminka.Tak snad jsem ti to vysvětlila dobře. Jsem jen laik a vycházím ze svých poznatků.

bardotka1
5. máj 2010

ahoj holky!! 🙂
Ano v OL mi v 1 den brali krev odpo ultrazvuk, bohužel nevyšlo mi NT - bylo 4,9 ! Bylo to hodně...proto mi byl doporučen odběr chórivoých klků, na který jsem snad šla hned do týdne, vše si organizuje jedna paní doktorka....ten výpočet byl snad 1:30 - měla jsem zatmění jak mi ty čísla dr. valila do hlavy........Myslím, že odběr plodové vody lze až o dost později a odběr vzorku placenty lze provést dřív, už ve 13. týdnu....

pet.s - No podle mě se dělá buď jedno (screening v 1.trimestru) n. druhé (tripple), ale zřejmě, ač Ti vyšlo NT dobře, kvůli věku Tě hnali alespoň na odběr plodové vody je to přece jen zaběhlejší....

Ano, v tom 20. týdnu o tom také mluvili....

bardotka1
5. máj 2010

ještě by mě zajímalo, jak oni počítají tu pravděpodobnost toho Downa například, tak v nějaké natištěné reklamní tabulce jsem zařazená coby 36-letá do pravděpodnosti myslím 1:250........Je možné, aby mi to vyšlo po těch výsledcích i nějak líp ??? Bo mám dojem, že jsem tu někde zahlídla dívčinu rokama asi jak já a psala, že má super výsledky 1: moc tisícům - tak jsem hleděla jsestli se o nulu nespetla......
No jdu na to za měsíc, ach jo...
Máme s manželem 15 dceru a tak jsme si řekli, že není snad ještě pozdě a že si trošku okořeníme život, když za chvilku holka vyletí z domu......Ale takové nervy to stojí !!!ble 🙂

gumimaci
5. máj 2010

Ahoj Bardotka, ta pravdepodobnost znamena, ze 1 zena z 250 bude mat dietatko s downom. takze cim vyššie cislo, tym lepsie. Ale ja si myslim, ze vysledok 1:250 v tvojom veku by mohol byt ok. Na amnio ides?

gumimaci
5. máj 2010

Aha, az teraz som si vsimla, ze si mala vysledok 1:30??? to je asi dost malo. Je na tebe ci podstupis dalsie testy, alebo nie...

bardotka1
5. máj 2010

no on ten rozhovor se táhne dýl a já tyhle hodnoty měla, ale už v létě.....bylo doporučeno dát to pryč, tak jsme podlehli....
No a teď jsem zas těhotná 😎 a tak to stále řeším a psychicky se připravuji, že se prostě nenechám rozhodit jako posledně - buď to vyjde nebo nevyjde ....
No právě nejít na testy, na tohle já asi nemám sílu....když tady ta možnost vyšetření je. Snad doktoří ví co dělají, když si vedou ty mezinárodní statistiky, jak mě ujišťoval zástupce primáře Ústavu lékařské genetiky pod fakultkou v OL....

romulda
5. máj 2010

Ahojky Bardotko. Taky jsem si užila "nervíky" v těhu. Ničeho se neboj, já se pořád klepala, aby bylo mimčo zdravý a ani jsem si těhu pořádně neužívala. Neboj, všechna vyšetření dopadnou dobře! Znám spoustu mamin, co měly špatný výsledky a mají krásná zdravá míma 😉. Tak držím palečky a jen ty nejlepší výsledky!!! 🙂

ygreen
5. máj 2010

bardotka: můj gynekolog posílá na tripply všechny pacientky nehledě na věk a na negativní NT. Má jen jednu výjimku a to pokud někdo byl na NT u MUDr. Břešťáka, ten je prý tááák dobrý, že nejsou triply nutné. Jinak u nás v diskuzi byla holčina a té dělali amnio už ve 13tt, takže to podle mě nezáleží úplně na stáří těhu. Jen že ten odběr klků má rychlejší výsledky. Ale každopádně se mudři snží aby amnio nebo klky proběhli co nejrychleji, kvůli možnému potratu. Ale neboj, určitě bude vše v pořádku a miminko bude zdravé 😵

skipppy
5. máj 2010

Ahojte kocky.Bola som na sono a ta hodnota NT 2mm je uuuuplne v poriadku,takze mi spadol kamen zo srdca.A sme aj podrastli.Ujo doktor povedal ze to je normalna hodnota na 12tt+5dni:DD

romulda
5. máj 2010

skippy: Ujo doktor má pravdu, ba přímo ukázková hodnota !!! Užívej si těhu, strááášně to letí! 😉

skipppy
5. máj 2010

romulda:ked je ukazkova,to je len dobre🙂)ved teraz si zacinam uz uzivat tehotenstvo,konecne🙂 😉

pet.s
5. máj 2010

bardotko...nevím, proč dělali ještě triple, když mi dělali NT. Někdy to prý dělají, když to nedělá oboje jedno pracoviště.Nevím. Ale alespon mám potvrzené, že jsme v pořádku. 😀

pet.s
5. máj 2010

bardotka to riziko k Downu není jen věkem,ale právě pak podle těch NT a různých testů.Já k věku mám riziko 1:75, po nT jsem měla 1: 3250, po triplech jsem měla 1:70.

bardotka1
5. máj 2010

ygreen: tak to je zajímavé, že doktor posílá na ty tripply všechny, i ty mladé..... V létě jsem byla u zastupujícího lékaře a chodí k němu i kamarádka a ten zas vůbec nic - holky si to mají hezky užívat a tyhle testy jsou jen nervy, dle něj. Dokonce kamarádka těhotněla ve 38 letech. Určitě je to na přístupu lékaře a od toho se pak odvíjí jak si to člověk prožije a možná je to víc v klidu. Když vzpomenu u prvního dítka, před 15 let, byla sláva když byl ultrazvuk a bylo -) A teď takové nervy z výsledků...

skippy: tak to je bezva, už můžeš být v klídečku a hongat nožkama 😉

pet.s.: aha, takže je to možné, že dobré výsledky ten můj "kurz" 1:250 to třeba může i vylepšit......já myslela, že už jen zhoršit....Tak ok, děkuji!! Kde tohle by se člověk dozvěděl, než tady v těch debatách, že ?!!
A ten tripl test se zkládá také z více částí, ne?

pet.s
5. máj 2010

no jasně..můžou ho zvýšit a nebo zase snížit. Troiple jsou jen z krve. Jeden odběr a do týdne by měly být výsledky.

ygreen
5. máj 2010

bardotka - já si myslím, že všeobecně se na NT a triply posílají všechny a nad myslím 35 se doporučuje i amnio, aniž by se řídili výsledky NT a triplů.

jo a při tom výpočtu NT a krve je i BMI (výška a váha) a věk

emilyz
5. máj 2010

bardotka: pokial sa nemylim, tak tu v Cechach mozes ten tripple test odmietnut.

dablikolik
5. máj 2010

Ahoj dnes jsem si volala na výsledky krve z tripl testů a mám zvýšený hormon Hcg, ale o kolik mi nebylo zděleno. Doporučili mi jít na plodovku, i když mi vyšel výborně NT ve 13tt

motylek
5. máj 2010

bardotka: www.prenatal.cz, tam najdeš veškeré info a za zavolání nic nedáš 😉 😉 😉

pet.s
5. máj 2010

dablikholik..jo tak tohle jsem prožívala o víkendu..no naštěstí máme plodovku OK.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre