NT hodnoty

avion
30. mar 2007

kto vie ake su normalne NT hodnoty (meranie hrubky sije ultrazvukom) v 13 - 14?

eva518
11. jún 2012

Hledala jsem v medicínských časopisech informace a našla jsem tabulku, kde je napsáno, že při NT 4,4 - 5,4 a zároveň normálním karyotypu dítěte a na ultrazvuku nepřítomných dalších anomálií je pouze 50% šance na zdravé dítě. Pokud NT kleslo pod 4,4, nosní kůstka a obličej se zdál ok a vyšel normální karyotyp, stoupá šance na zdravé miminko na 70%. Je to sice statistika, ale z něčeho mít ty údaje musí - tzn.že je to počítané z reálných případů.

eva518
11. jún 2012

@kalipso děkuju za palce.

kalipso
11. jún 2012

@eva518 tak ono 50% zase není tak málo, ne? Chápu tě, je to hrozný stres, ale naděje umírá poslední. 🙂

eva518
11. jún 2012

No mě to přijde jako dost malá šance. Je to jako si hodit korunou. Kdyby se jednalo o nějaký menší problém, tak bych to neřešila, ale já vím, jaký život žijí rodiny s postiženým dítětem - pohybuju se v tom už přes 10 let a nevím, jestli mám právo a chuť riskovat, že to budeme i my.

mircalla
11. jún 2012

@eva518 Uz som si v tejto teme precitala dost a ozaj boli pripady ovela horsich vysledkov a babo bolo ok, naviac pises, ze klky to nepotvrdili. Nie som velky zastanca amnio, v tvojom pripade by som vsak isla.

eva518
11. jún 2012

@mircalla já ještě nevím, jak dopadnou výsledky krve, ale pokud mi teď ve čtvrtek řeknou, že hodnoty NT jsou stejné, nevidí nosní kůstku a obličej není v pořádku, tak nevím, jestli budu mít sílu čekat další tři týdny než mi udělají amnio a pak čekat další 2-3 týdny na výsledek. Navíc nám doktor řekl, že se může jednat o tzv.mozaiku, kdy placenta dítěte má jinou dna než dítě a pak je výsledek cvs falešně negativní nebo pozitivní. On byl velice překvapený,že to vyšlo negativně, vůbec to nečekal, protože se mu ten ultrazvuk nelíbil z více důvodů. Tak asi proto nad tím tak uvažuju.

eva518
11. jún 2012

@mircalla a jak jsem už psala, cvs a amnio vylučují pouze genetické vady. Další i velmi závažné vady a onemocnění se z těchto výsledků zjistit nedají. 😢

eva518
11. jún 2012

doma rodiče neví, že jsem těhotná, chtěli jsme to říct až po 12.tt, protože minule jsme to nevydrželi a řekli v 10.tt a já šla za 2dny na kontrolu a zjistilo se, že miminko už dva týdny nerostlo.. Čekání je fakt strašné.

mircalla
11. jún 2012

@eva518 No zial ostava len cakat. A nechces ist na UZV pripadne inemu lekarovi? Myslim, ze to amnio (aspon v SR) sa da za priplatok vysledok na druhy den. Ale ved asi najprv pockaj na tu krv

eva518
11. jún 2012

@mircalla já jsem se chtěla objednat ještě k jinému sonografistovi ve městě, ale ten mě odmítnul, že by stejně na nic nepřišli a že to bude pro pana dokrtora oříšek a nezbývá než čekat do 20.tt, kdy se biude vědět víc. Ale já jsem na neschopence, kvůli těm výsledkům se snažím těhotenství utajit, protože nechci, aby mě pak lidi okolo litovali - o to fakt nestojím a neumím si představit, že už budu cítit pohyby a pak mi řeknou, že to není dobré...

mircalla
11. jún 2012

@eva518 a kedy mas tie vysledky krvi?

eva518
11. jún 2012

@mircalla jj, já vím, že ještě se něco dalšího dozvíme teď ve čtvrtek, ale stejně. víš, já jsem za dva dny po cvs šla na státnice a teď mě po kontrole čeká obhajoba disertace. Nedokážu se soustředit a myslím jen na to mimi, takže se bojím, abych ještě navíc před komisí citově nevybouchla.

eva518
11. jún 2012

@mircalla teď ve čtvrtek. udělali to za 14 dní, ale hned druhý den po odběru mi volali, že DS, ES ani PS to není.

eva518
11. jún 2012

Díky za podporu. Já jsem pořád doufala, že to bude dobré, ale čím dýl to trvá, tím míň optimisticky se na to dívám. Chudák mimi, takový stres.

mircalla
11. jún 2012

@eva518 Este stale to moze byt dobre, daj potom vediet

eva518
11. jún 2012

Děkuju. Napíšu pak.

leeena_4
12. jún 2012

@eva518 Ahoj, taky mě mrzí, čím si procházíš. Bohužel to NT ti měřili ve spráném termínu. Byla jsem na tom podobně, takže tě úplně chápu. My měli NT přes 4, nosní kůstka byla, alezase jsme měli špatný ductus venus a krev. jaké jsi měla výsledky z krve?? U nás byla pravděpodobnost Downa i Edwardse 1:2 a řekli mi, že pokud se neprokáže ani jeden, že na 90% bude miminko jinak vážně poškozené (srdce, jiná vada), jen se to teď nepozná. Byl to šílený šok a hned jsem opdstoupila dvs. U nás se tedy potvrdil Down a ty určitě pochopíš, že na jednu stranu se mi ulevilo, protože jsem byla ušetřená rozhodování, jaké máš ty. Sma nevím, jak bych se rozhodla, ale když jsme tak s manželem o tom mluvili, tak při našich katastrofálních výsledcích bychom asi šli na potrat i tak, protože šance na zdravé mimnko byla straaašně malá. Myslím na tebe!

ebsian
12. jún 2012

Ahojte holky, tak už máme taky po screeningu a dopadl negativně 😵 😵 stres je pryč, ta hodnota NT byla u nás 1.9, což je Ok říkala..
Všem držím palce, já z toho byla vyjukaná jak zajíc 😕 😕

eva518
12. jún 2012

@leeena_4 Ahoj, děkuju za pochopení. Pro mě je to o to horší, že se mezi dětmi s nejrůznějším postižením a vážným onemocněním pohybuju už dlouho a vím bohužel, co to přináší. Proto je taky pro mě těžší něvědět, než vědět diagnózu hned. Včera mě tad holky uklidňovaly, že to někomu vycházelo i hůř a dobře to dopadlo, ale já moc dobře vím, že tři hlavní znaky jsou moc (NB-, vysoké NT a obličejové úhly) a nejsem naivní, že se stane zázrak a bude to úplně bez následků - ta šance je fakt malá. Výsledky krve nemám - kvůli NT mi ji můj gynekolog nevzal a rovnou mě poslal na genetiku, kde brali krev mě i příteli a výsledky předpokládám budou pozítří včetně toho rozboru z odběru klků. Takže uvidíme. Nejhorší je, že i když se neprokáže syndrom, tak to může znamenat spoustu i se životem neslučitelnými anomáliemi srdce, plic, močového traktu a podobně... Je to zkrátka na nic. Asi jsem sobec, ale jestli můžeme mít zdravé miminko, tak bych asi raději absolvovala třetí pokus než dalších 5 měsíců žila ve stresu, co z toho nakonec vyjde..

eva518
12. jún 2012

@leeena_4 a co se týká stáří těhotenství, tak nevím, jestli je to sprívně, protože na genetice to byl oproti ultrazvuku u mého gynekologa rozdíl 3 dnů a podle PM se to měřit nedá, protože jsem měla cykly 37 dní a vůbec to neodpovídá. Takže ve čtvrtek bych měla být 13+3, ale jsem zvědavá, kolik naměří tentokrát. Vím, že ve 14.tt už se stáří ani podle ultrazvuku určit přesně nedá..

eva518
12. jún 2012

@ebsian To je dobře. Buď ráda. 🙂

leeena_4
12. jún 2012

@eva518 Já tě úplně chápu, nevědomost je nehroší a i když ti mooc přeju, ať je to vše (NB-, NT a úhly) jen schoda náhoda, taky bych se bála to riziko podstoupit, když je šance mít zdravé miminko. Nikdo by tě za takové rozhodnutí neměl soudit. mě jeden doktor řekl, že přivést na svět postižené dítě není hrdinstvím. Moc mi to pomohlo. NT se dělá do 13+5, aby bylo relativní a to hodnotí podle velikosti plodu.

eva518
13. jún 2012

@leeena_4 Já vím, že se to měří do 13+5, max.13+6. Zítra bych podle posledního ultrazvuku měla být 13+3, ale minule se mi to o 3 dny posunulo dopředu, tak nevím. Pro mě je důležité, jestli se něco děje nebo ne. Kdyby to vypadalo líp, asi ještě počkám, ale pokud ne, jsem rozhodnutá to příští týden řešit.. V pondělí mám obhajobu, na kterou čekám už dost dlouho a jestli se mi to povede, tak přes to přese všechno, co teď prožívám za to budu ráda, protože pak se budu moct věnovat hlavně sobě, což asi budu potřebovat. Jsem strašně zvědavá a bojím se, i když je pravda, že je to se mnou jak na houpačce - jeden den to beru s rezervou a říkám si, že co má být bude a druhý den se klepu při představě, že budu příští týden ležet v nemocnici. Děkuju za podporu. Zítra touhle dobou se dozvíme víc..

leeena_4
13. jún 2012

@eva518 Myslím na tebe! A jaký máš vnitřní pocit? Že je malličké zdravé, nebo že je něco špatně. Já totiž od začátku toho nepovedeného těhotenství měla intuitivní pocit, že je něco špatně a moje kamarádka, která taky čekala Downíka to měla taky, tak na to dost sploléhám. Moc ti přeju zítra dobré zprávy s vysvětlením těch špatných výsledků a držím pěsti na obhajobu. Věnování se sama sobě mi mooooc pomohlo se ze všeho dostat a jít do nového boje.

eva518
13. jún 2012

@leeena_4 Děkuju. Já nevím. Když jsem byla v 10.tt a šla jsem na 1.poradnu, tak jsem měla večer před tím strach. Ale bylo to i tím, že mi minule v 10.tt řekli, že je to špatné. Na kontrole dobré, doktor mě ukazoval, že bije srdíčko, čehož jsem se kvlůli minulé zkušenosti bála nejvíc a různě mě uklidňoval a pak zvážněl a já viděla, že je něco špatně. A pak už ten kolotoč na genetice a teď to dlouhé čekání, takže nevím. Hrozně jsem bojovala a zjištovala si co nejvíc informací na netu i v angličtině, abych našla něco, co mi dá vysvětlení něbo co mě trochu uklidní. Když jsem ale byla na tom odběru, seděli jsme tam s přítelem a doktor velice taktně povídal, že naše miminko má bohužel hodně znaků ukazujících na vážný problém a řekl, že na 90-95 % výsledek cvs potvrdí syndrom, tak jsem naději v podstatě ztratila a snažila se smířit s tím, že zkusíme třetí pokus. A pak druhý den ten šok - že to vyloučili, tak jsem se v duchu mimi omlouvala, že jsem ho už zatratila, i když se ještě zatím neví přesně. Já jsem se z toho hrozně moc těšila, že čekáme miminko, chceme stavět dům a vzít se a těhotenství mezi nás vneslo úplně jinou rovinu vztahu a já si jen přála, ať už je půlka června a my se můžeme pochlubit a já vrátit ve druhém trimestru do práce. Takže nevím, pocity teď mám už tak všelijaké, že nevím. Neumím si představit, že to bříško mít už nebudu. Ale nejdůležitější je teď to, jestli nám bude dopřáno mít spolu zdravé děti. Ať už to teď dopadne jakkoli...

leeena_4
13. jún 2012

@eva518 přemýšlíš hodně jako já. Moje jediná m yšlenka po rozhovoru s genetičkou se upínal na to, že potřebuju slyšet, že my dva spolu budme (můžeme ) mít zdravé miminko, že už je mi jedno jakou formou (přirozeně, IUI, IVF) prostě, že bude naše. Držím do zítra mooc pěsti! 😵 😵

eva518
13. jún 2012

@leeena_4 Moc děkuju. Vím, že jsi to také neměla jednoduché a je dobře, že teď čekáte zdravé miminko. Pro většinu lidí je zdravé dítě naprostá samozřejmost a nenapadá je vůbec, co všechno se může stát. Vzhledem ke svému zaměstnání to tak nemám už od 18 a když slyším, že někdo by chtěl hlavně kluka nebo jedině holku, tak mě to na jednu stranu dokáže naštvat, na druhou si říkám, že takový člověk je vlastně šťastný, protože neví.. Ještě jednou děkuju a měj se pěkně.

leeena_4
13. jún 2012

@eva518 máš pravdu, zdravé mimink je dar a taky mě to vždycky trochu namíchne, když si někdo stěžuje, že má jiné pohlaví, než chtěl, nebo na nějakou drobnost. Ale mají vlastně štěstí. Taky se dočkáš zdravého miminka, i když teď tomu třeba nevěříš, tak ho budeš čekat a tahle bolest bude najednou v hrozné dálce a z větší části zapomenutá 😵

eva518
15. jún 2012

@leeena_4 Ahoj, včera jsem nemohla psát, byla jsem jednak dost na dně, ale hlavně fyzicky jsem nebyla schopná ani sedět. Kontrola dopadla tak na půl - naštěstí my dva s přítelem jsme po stránce genetiky úplně v pořádku, což se mě strašně ulevilo 🙂 ale hodnota NT v podstatě stejná (6,2 ale při velikosti 68 mm, takže prý stejné), kůstka se sice objevuje, ale zatím je tak malá, že ji považuje za absentní a obličejový úhel je o 4stupně větší něž je norma (má 94). Jinak srdíčko, mozek, hlava, břicho a další orgány v normě. Tak si vyber, že... Dělali mi proto znovu odběr cvs, tentokrát 2x a dost dlouho, aby nabrali dost materiálu i na tu delší kultivaci, kterou minule neudělali, protože měli málo materiálu.. Bylo to fakt hrozné. Slyšeli jsme i srdíčko, já se chvílema ani na tu obrazovku nemohla podívat, jak mi bylo zle.. Dnes ráno volali, že opět DS,ES ani PS to není, je vyloučeno jakékoli pochybení ze strany laborky, protože rozbor je úplně identický s tím minulým.. A že si myslí, že karyoptyp vyjde normální. Tak jsem šla ještě dnes ke svému Dr., a ten při ult řekl, že se mu zdají dlouhé kosti kratší a že ho napadá ještě i rozštěp páteře. Ale při rozštěpu by prý byly posunuté kosti mozkovky, které vypadají úplně v pořádku. Takže v úterý jdu znovu na genetiku, Dr.přeměří znovu kosti a podívá se na hlavičku. Dostala jsem osobní mobil na mého Dr., kterému mám ihned po genetice volat a v případě, že bysme se rozhodli pro ukončení, tak ve středu by to udělal on osobně... Má pak až do 16.7.dovolenou, takže pokud budeme čekat na rozbor z té cvs a rozhodneme se pro ukončení potom, tak to bude dělat bůhvíkdo, což mě fakt děsí. Nevím, co dělat... Říkám si, že jsme chtěli počkat, jestli se ještě něco prokazatelného neobjeví, ale teď váhám, jestli mi to čekání stojí za to. Jestli není lepší pokusit štěstí do třetice a tento velice nejistý a nejasný příběh neukončit. Genetik mi mimochodem řekl, že za celou dobu své praxe (přes 16 let) ještě něco takového neviděl. Že podle obrázků by to v učebnici na 100% označil jako DS. A ten to není.... Je to fakt neúnosné. Doufám, že už nikdy nic podobného nezažiju.

ivular
15. jún 2012

@eva518 Ahojky, já sice do této skupiny nepatřím, ale sleduju váš příběh a držím pěsti, ať to dobře dopadne - ať už se rozhodnete jakkoliv. Mně dr. měřila NT až 14+0, takže vlastně po termínu a tripple testy jsem neabsolvovala, tak se mi taky honily hlavou různé myšlenky, ale naštěstí dopadlo vše dobře. Vážné zdrav. problémy nastaly až poté, co se malý narodil, ale to je jiný příběh. Mimochodem, já jsem taky jako těhotná absolvovala závěrečnou státnici a dvě obhajoby disertace, takže i v tomto směru držím pěsti 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre