NT hodnoty

avion
30. mar 2007

kto vie ake su normalne NT hodnoty (meranie hrubky sije ultrazvukom) v 13 - 14?

lucy_89
10. apr 2014

Ahoj, já byla na NT screeningu v 11+3 podle posl.menstr., podle UTZ je miminko už 12+3tt. Měřilo myslím nějak 5,3 cm, hodnota NT byla 1,1. Krev mi brali v ten samý den 5 ampulí - 1 na ten screening genetický a ostatní na protilátky, syfl, hiv apod...
Výsledky byly až za 3 týdny. Naštěstí negativní. Riziko VVV 1:50 000 - sestra říkala, že nižší riziko už se prý ani nepíše, takže super výsledek. A potom riziko čistě k věku matky bylo cca 1:1400 nebo tak nějak.
Pohlaví nám neřekli vůbec.
Tak teď doufám ,že bude už všechno v pořádku a že budeme mít zdravé miminko 🙂

luslus
13. apr 2014

Ahojte.citala som,ze NT vysetrenie sa robi do 14.tt -je to podla poslednej menstruacie alebo podla sona. Lebo ja som objednana az na maj a to budem podla poslednej ms 15tt,podla sona 14tt

jabluncanka
13. apr 2014

@luslus má to být do 13+5tt...zkus se tedy objednat jinam...

melinkaproch
16. apr 2014

ahoj holky, prosím o radu a pomoc pochopit. Včera jsem absolvovala NT screening, vše vyšlo v pořádku až na zvýšené šíjové projasnění - to vyšlo 3,2. Celkový screen. negativní - hodnoty tr. 21 10366, tr. 18 13 246 a tr. 13 28 421... v 16 tt mám přijít na kontrolní UTZ - to je jediné, co mi bylo řečeno - čeho se mám vlastně obávat prosím?-přijde mi, že rizika jsou nízká. a dr. mi k tomu moc neřekl ☹ Děkuji

prapodivna
16. apr 2014

@melinkaproch my měli všecno v pohodě a NT 3,4 ještě jsem neporodila, ale od té doby je všechno v pořádku a strašně nás tam tehdy vyděsili a taky nám řekli úplné prd. Takže jen abys věděla-NT je jeden ze znaků, který může naznačovat nějakou poruchu. Ale taky to nemusí znamenat nic, ze začátku těhotenství se embrya vyvíjí různě, takže může jít jen o menší opoždění, které miminko dožene. NT prý souvisí hlavně se srdcem, že tu tekutinu z té kůže nestihlo odpumpovat. Ale může to třeba být způsobeno tím, že mimi může mít slabší srdíčko. Ale hlavně se nestresuj, pokud vše ostatní vyšlo dobře, tak nemáš vůbec důvod panikařit.

Jak jsem psala, vše nasvědčuje tomu, že máme normální zdravé miminko. A ty to budeš mít určitě taky tak 😉 Já tehdy byla také objednaná o 4 týdny později na další utz a na genetickou konzultaci-strašné, že do té doby vlastně člověk nic neví, copak to nemůžou aspoň trochu objasnit hned na začátku? takhle děsit těhotné!!! 🙄

Ještě jen řeknu, že zkoumání těchto markerů je celkem čerstvá metoda, provádí se jen chvilky a statistiky se pořád upravují, takže sami doktoři často ani neví, co to může znamenat, protože těch zkušeností s tím ještě nemají dost. Každopádně jak jsem psala, každé miminko se zvlášť ze začátku může vyvíjet nestandardně, ale všechno to pak dožene.

melinkaproch
17. apr 2014

@prapodivna ahoj, moc ti děkuji za vysvětlení... jsi hrozně moc hodná... člověk je z toho fakt vyjukaný, když ani neví o co vlastně pořádně jde.. Jsem ti opravdu vděčná 🙂

prapodivna
17. apr 2014

@melinkaproch nám z toho bylo tehdy strašně-ultrazvuk krásný zážitek a ke konci mi doktorka říká-víte proč jste dnes tady? tak jí říkám, že vím, že je to kvůli vyloučení nejčastějších vad a syndromů. Tak mi na to kývla a řekla, že naše dítě má velké šíjové projasnění-ukázala to na monitoru a že prý je to rys, který by tam být neměl. A že víc se bude vědět, až přijdou krevní testy, což bude tak za 2 hodiny jestli si chceme počkat, nebo si zavoláme. Tak jsme chtěli počkat.

Pak se mnou sestra sepisovala rodinou anamnézu, kdo na co trpí a pod. a než jsme odešli, tak se ptám paní doktorky, jak moc je pravděpodobné, že něco nebude v pořádku. Na to mi jen řekla, že si mám počkat na výsledky. Čekali jsme přes dvě hodiny a horší jsem v životě nezažila. Manžel taky. Protože nám vůbec neřekli, co to znamená a co nám vlastně hrozí, prostě hrůza. když jsme se vrátili, řekli nám, že krev dopadla dobře a že je tedy výsledek negativní na určitou pravděpodobnost. Já pak ještě týden hledala informace na internetu, protože mě to celkem rozhodilo a chtěla jsem vědět o co jde a teda kde nic tu nic.

Já chápu, že to těm doktorům asi nedochází, ale možná by líp udělali, kdyby si to nechali pro sebe, dokud nedojdou výsledky, ten stres, co jsem si zažila miminku možná ublížil víc, než kdybych si dala panáka slivovice a doutník ☹ no a manžel ten z toho byl taky vyřízený.

Nejhorší bylo, že i když jsem se jí na to zeptala, tak mi k tomu nechtěla nic říct, takže jsme nevěděli, jestli to znamená, že bude postižené, nebo jestli je to rovnou neslučitelné se životem, popř. jestli je možnost, že to bude v cajku, prostě nic. 🙄

sunshine85
17. apr 2014

pripajam sa aj ja, bola som na utz u mudr.grochala, som 12tt+6 a NT je 1,8mm, CRL 65,6mm, BPD 20,0mm, riziko DS 1:14729, povedal, ze vsetko je v najlepsom poriadku 🙂

ikuska777
6. máj 2014

baby chcem Vás len podporiť a dodať Vám optimizmu, tiež mi pred rokom vychádzali vysoké hodnoty NT a poriadne ma aj lekári vystrašili, a nakoniec všetko dobre dopadlo a tešíme sa zo zdravého chlapčeka 😀 , takže nevzdávajte sa a myslite pozitívne, držíme Vám všetkým palčeky 😉

veruka
11. máj 2014

Já jsem v posledním těhotenství měla NT 3,6 ale i špatnou krev,veliké riziko postižení a vyššší věk.Nakonec vše dobře dopadlo a mám už 2,5letého syna,jediné co má je oheň na tvářičce.

skacena211
12. máj 2014

Zdravím dnes mi volala sestrička že mám prísť na konzultáciu ohľadom triple testu. Robili mi ho v 17tt+1 a riziko DS vyšlo 1:220. V 13 tt mi vyšli výsledky 1:1000, NT hodnota v tehuknižke je 1,6 a CRL 71.
Po naštudovaní cca viem čo to znamená, ale mám v tom mierny mišmaš. Dnes som došla hneď aj na konzultaciu a doktor ma poslal na genetiku a amnio. Niesom si ista či chcem amnio absolvovať hlavne kvôli riziku. Objednala som sa ale do Myslavy v KE na geneticky ultrazvuk, To už ale budem v 20 tyždni. Viem že po absolvovani genetickeho pohovoru ma zrejme budu nutiť na amnio. Chcem sa preto opytať do kedy je najlepšie absolvovať amnio a či 20tt nieje neskoro poprip. ako dlho sa čaka na vysledky. Som dosť zmätená a na psichyke mi to vôbec nepridáva. Neviem prečo mi tie druhe testy vyskočili ale čitala som že su dosť na nič hlavne ak beru do úvahy aj vek mamičky. Ďakujem.

hurmi
21. máj 2014

Ahojte maminky,aj ja by som rada pridala svoj príspevok s vysokým NT.Pekne po poriadku...na prvú kontrolu som išla asi v 9tyždni tehotenstva.Lekár ma poslal na opakovanú kontrolu asi o týždeň.To NT som mala6,1.Lekár mi hneď povedal,že už som stara,a že to nt nič dobre nevešti,aby som to dala preč.Nechápala som....prišla som domov,preplakala som celý deň.Manžel ma ukludnoval,vraj bude všetko v poriadku.Prelistovala som celý modrýkoník dopodrobna.Poslali ma na genetiku,testy dopadli zle.rizko downa 1:2,tie dalšie 1:5,1:10,tiež ma posielali na interupciu.Bola som na amnio....stale sa im tam nieco nepozdavalo,vraj nieco je s chromozomami ,nedalo sa to poriadne vysetrit.Poslali ma do BA.Cele tehotenstvo som len po lekaroch a testoch behala.....velmi stresujuce......a v koncom 38.tyždna(14.4.2014)
sa nam narodila krasna zdrava dcerenka Hanička s vahou 3140g a 49cm.Ďakujem manzelovi ze stal pri mne,a ze sme nedali na radu lekarov.

hejma
12. jún 2014

Dobrý den, nevím jestli můžu přispět do tohoto tématu a chtěla jsem se zeptat, jestli máte některá podobné zkušenosti. Při prvním skreeningu nám naměřili NT 4,6 a byla jsem na odběru choriových klků, ty testy vyšly v pořádku a čekáme holčičku. Včera jsem byla na kontrolním ultrazvuku 19+0 a podle paní docentky, bylo vše v pořádku, ale pak nám řekla, že naše vzorky poslala ještě na další testy na mikrodeleční syndromy. Asi každá si dovedete představit, co je to za stres a zase něco hledají, proč u některých stačí jen základní testy a u nás ne, to jsme jako pokusní králící, aby si mohli doplnit tabulky a zkusili, co jsme schopni vydržet? Když jsem byla na pohovoru u genet. tak nám o dalších testech nic neříkala, už jsem neš´tastná, jednou se těším a pak mám strach se těšit, že se něco pokazí.

patka182
13. jún 2014

Ahojte tak mna ten screening este len caka . Som v 11+5tt a krv mi uz brali do 4 ampuliek ale vysledky mi este nepovedali iba mi volal ze mam vysoku protilatku zo stitnej zlazy ale mi hovoril ze to je normalne ze sa nemusim nicoho bat a ze plod to neohrozuje tak snad vsetko dopadne dobre. Su to poriadne nervy...

3daniela3
13. jún 2014

ahojte, potrebujem poradit s vysledkami so screeningu. vsetko som chapala, ale doma, ked som sa pozrela na fotku cervika a do papierov, ktore idu pre gynekologa uz nechapem nic. som si myslela, ze vsade budu rovnake cisla a nie su ma niekto skusenosti s tymto?

lubicaziv
14. jún 2014

@skacena211 ja som bola na amnio v 17 tt.. a do toho ta nikto nutit nebude.. je to len a len na tebe..

lubicaziv
14. jún 2014

@3daniela3 ja som mala 2 hlavne vysledky..

seahorse27
15. jún 2014

@lubicaziv Ano, rozhodnutie je len na zene, ale slabsie povahy hned prikyvnu, pretoze odporucania lekarov su az prilis sugestivne a mozu byt vnimane ako natlak. Podla mna na amnio posielaju zeny pausalne len na zaklade veku alebo zlych vysledkov tripple testov (ktore maju mimochodom 60%-nu vypovednu hodnotu). Amniocentezy su len biznis pre poistovne a minimalne v 50%-ach su uplne zbytocne. Zenicky pokojne podpisu riziko potratu, kolkokrat ani nevedia, co podpisuju v tom strese...

skacena211
15. jún 2014

@lubicaziv Doriesila som to morfoultrazvukom u jedneho vyborneho doktora v BA. Kym by som cakala na amnio v NR bolo by to stejne na hranici kedy sa moze vykonavat. Prve vysledky som mala ok a o vypovednej hodnote a spolahlivosti triploch viem. Komunikovala som so znamou ktora roky robila sestricku na ginekologii a jej preslo rukami tisicky testov. Odporucila mi morfoultrazvuk, a teda aj taky postup ktory som chcela ja sama absolvovat hned ked som sa dozvedela vysledky. Teda najprv morfoultrazvuk a keby tam nebolo nieco v poriadku podstupit amnio. Na morfo bolo malinke premerane od hlavy po paty. Kazda kosticka a vnutorny organ. Vsetky parametre ok v norme ani jedna odchylka. Malinke bolo vo vyvine organov dokonca o tyzden popred. Ak by nieco doktor nasiel povedal ze by ma hned poslal na amnio pre istotu. Takto v podstate skonstatoval ze ked boli prve vysledky ok druhe su menej presne, a nedivi sa mi ze sa amnio bojim. Mam pekne fotecky aj ked sa malinke trosku mraci 🙂. Jedine co som sa dozvedela a nechcela som to vediet bolo pohlavie, ale pred ultrazvukom sme sa zabudli dohodnut ci to chcem vediet a tak to hned aj povedal 🙂 ale nevadi.

simi251
19. jún 2014

Ahojte kocky, prosim vas, ako to tu na SK funguje? Sestricka zoberie krv na PAPP a ja to odnesiem do labaku spolu aj s NT ultrazvukom? Tento test som este na SVK neabsolvovala a tam kde zijeme sa to robi tak ze s vysledkom zo sono sa ide do labaku, zoberu krv a tam vyhodnotia riziko. Kto to robi tu? Tiez labak? Dakujem.

jalucija
3. júl 2014

@hurmi tvoj prispevok som citala so zatajenym dychom. Chvalabohu to dobre dopadlo. Nevyjadrili sa lekari teda, ze preco boli vysledky zle, ked nakoniec je dievcatko zdrave?

lentil0805
3. júl 2014

@sussie259 ahoj, ako to dopadlo?

hurmi
4. júl 2014

@jalucija
Ahoj.Doktori nevedia prečo.Už aj genetiku sme absolvovali.Pani doktorka tiež nevedela ,vraj to sa stava. Zabudla som napísať svoj vek(40) a možno ani ten nehrá úlohu.....možno je to len biznis....lekári majú pacientov velmi vela a my sme len ich nastroj na ziskanie viac penazi.

lentil0805
5. júl 2014

gaby21 gaby, nakoniec si mala zdravé bábätko, dopadlo to dobre? mne namerali hodnotu 3,2 mm....celkové riziko celkom ok 1:2000, len ešte čakám na výsledky krvi...bojím sa strašne...

lentil0805
5. júl 2014

@melinkaproch ahoj, ako to dopadlo...mne namerali NT tiež 3,2 mm...mám poriadny strach...čakám ešte na výsledky z krvi a potom sa uvidí čo ďalej..

lentil0805
5. júl 2014

@winterfresh ako ste dopadli? bude bábätko ok?

lentil0805
5. júl 2014

@sussie259 sussie ako si dopadla? mne vyšlo NT tiež 3 mm, teraz čakám na výsledky krvi a ďalej sa uvidí... ale bojím sa...

lentil0805
5. júl 2014

@iva87 ivus, bola keď ti namerali NT, bola si aj na iných vyšetreniach?

iva87
5. júl 2014

@lentil0805 nie nebola, dr ma castejsie kontrolovala, robila sona, vravela, ze keby nieco nebolo v poriadku tak by boli aj ine príznaky, babatko by sa menej hybalo, inak vyvijalo, ale u nas bolo vsetko ostatne v poriadku, nastastie sa drobcek narodil uplne zdravy 😉

lentil0805
5. júl 2014

@iva87 to je super, že dopadlo všekto ok...ja mám tiež vyššie NT, čakám ešte na výsledky krvi, ale bojím sa...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre