NT hodnoty

avion
30. mar 2007

kto vie ake su normalne NT hodnoty (meranie hrubky sije ultrazvukom) v 13 - 14?

mircalla
2. júl 2010

furaha - inak clovek sa stale uci...ani som netusila, ze aj NT s apreratava na MoM, som si doteraz myslela, ze len v mm, kocky udavali len hodnoty v mm, az v poslednej dobe som sa stretla s velicinou MoM aj pre NT
uz ten graf potom dava zmysel, ze opat idealne hodnoty okolo 1 MoM.....v mm je vsak norma od 1 mm do 2,5mm...samozrejme ani vyssie NT casto nic neznamena

renca_hanych
2. júl 2010

Ahojte, jsem nová🙂 Je mi 25 let a začínám 16 tt a poprvé, takže jsem z různých věcí trochu mimo🙂. Ve 12+2 jsem byla v Brně v Prenatalu na Veveří na NT+ screening, vše ok, kominované riziko 1:49000, nosní kost přítomna, NT ( nuchal translucency ) 0,8mm, Papp –A : 1,63 MoM, FBhCG: 0,82 MoM......úžasný zážitek vidět jak už je miminko miminkem, ale po vyšetření mi pan doktor řekl, že se mu nelíbí nosní kůstka.....že je prý menší než by měla být...trochu mě to vyplašilo ale zůstávám relativně v klidu, pač si říkám, že jinak všechny výsledky jsou ok. Nakonec mi pan doktor řekl, že to bude možná jen estetická záležitost a že bobek bude mít malej nosánek po mamince🙂, ale stejně, rána mezi oči...máte s tím někdo nějakou zkušenost??? Po prostudování pár blogů a materiálů jsem se dočetla, že údajně není důležitá velikost nosní kůstky, ale pouze její přítomnost či nepřítomnost, poradíte? 13. července jdu na kontrolní UZ a krev, tak uvidíme.
Děkuju za odpovědi a přeju příjemnný víkend, Renča

zuzimila
2. júl 2010

Renčo, já jsem byla na NT ve 12+1, NT 1,7 mm, riziko 1: 50 000, ale o nosní kůstce ani slovo, ani zmínka v nálezu. Nosní kůstka se oficiálně měřit / vyhledávat nemusí, ale taky mě to zarazilo. Včera jsem byla v poradně, ptala jsem se dr., zda to naše dítko má taky obličej, protože na fotce z NT ani včera jsem neviděla žádný profil, nic. Říkal, že je všechno v pořádku, nosní kůstku prý máme, ale mímo bylo otočené dozadu, takže profil prostě vidět nešel. Taky mi včera brali tripple testy, tak snad bude vše o.k., i když bobky mám, to zase jo.
28.7. jdeme na velký usg do Ostravy, tak snad bude vše dobré.

renca_hanych
2. júl 2010

@zuzimila děkuju za info....jen mě to trochu vykolejilo, co si budem vykládat, ale věřím tomu, že to nic neznamená, podle mě by to řešili, pokud by tam ta kůstka vůbec nebyla.....

renca_hanych
2. júl 2010

@zuzimila z toho, že mimi nebylo vidět z profilu si nic nedělej, náš bobek se tam pořád mlel a házel sebou, asi bude hyperaktivní po mamince🙂, ale fotka se povedla🙂

renca_hanych
2. júl 2010

@zuzimila a testy určitě dopadnou dobře, budu držet pěsti 😉

zuzimila
2. júl 2010

Renčo, díky, snad jo, jsem zdavotník, tak za vším hledám více, prostě hysterická sestra, která čeká svoje první dítě skoro ve 30 letech / v době porodu mi bude 29 a půl /.

misicka455
6. júl 2010

Ahojky holky, nevím zda si na mě ještě někdo pamatuje, ale taky nám vyšlo NT špatně u nás tedy bohužel to byl první signál , že něco bude špatně a taky bylo máme těžkou vrozenou vadu srdíčka. Verunce je půl roku a už má za sebou tři operace z toho dvě hodně težké a při té poslední jí nedávaly moc šancí jak na přežití tak na úspěšnost operace, ale naše Verča je velkej bojovník a jen tak ji něco nazastraší takže dneska už pátej den po operaci bojuje na JIpu a daří se jí to. Ale proč to píšupřes všechno čím jsme si prošly a ještě projdem tak bych se zase rozhodla si jí nechat .Je to naše usměvavé zlatíčko.

Všenm co ještě neví zda se jim narodí zdravé mimčo držím palečky aby to tak bylo a aby doba čekání byla co nejkratší a co nejvíc bez stresu. Jelikož s emi zdá, že to čekání je na všem nejhorší 😒

Jinak na 3D utz se anomalie či nějaké vrozené vady zjistit dají. U nás třeba VV vada srdce byla diagnistikována už kolem 17 tt, ale taky zaležíé na dr. a my na tohle máme a měly jsme štěstí 😉

furaha
6. júl 2010

ahoj misicko - to víš, že pamatuju - různě tě občas najdu jinde, abych viděla zprávy. moc vám holky držím palce a už aby jste nyly zase brzy spolu!

misicka455
6. júl 2010

Zítra už mám naplánovano za ní jet tak snad to doktor ráno potrvrdí že můžem 😉

blazena5
6. júl 2010

@mircalla už od minulého týždňa čítam vašu diskusiu lebo som jedna z vás. Mám 40 rokov som tretí krát tehotná a môj gynekolog mi nameral NT 2,9 a vyplašil ma, i keď výsledky krvi som mala všetky dobré. Poslal ma k MUDr. Čunderlíkovi do Bratislavy na UZV a ten mi urobil nový ultrazvuk a všetky parametre sú v norme, takže amniocentúzu mi doporučuje len vzhľadom na vek. Tým chcem ukľudniť aj ostatné dievčatá, ktorým namerali zlé NT, aby hneď nemysleli na najhoršie. Môj lekár chce aby som sa rozhodla,či pôjdem na amniocentézu ale bojím sa rizika potratu tak najprv zvažujem genetický ultrazvuk, len som sa chcela spýtať kde si na ňom bola ako sa objednáva a či sa platí. Ďakujem

madelen
6. júl 2010

@misicka455 , četla jsem Tvůj příběh, taky sis užila hodně nervů a ještě užiješ....Držím moc palce malé bojovnici, ať vše dobře dopadne a Ty se drž....

Holky, jinak jsem dále pátrala na netu po špatných výsledcích NT screeningu. Psala jsem i MUDr.Kouckému, odpověděl rychle, všechna čest, leč jeho odpověď je neurčitá, čtěte :

Dobrý den, skríning se hodnotí jako celek,tj. jako pozitivní = nutnost doupřesnit výsledek dále (např. amniocentézou) nebo negativní - riziko genet.odchylky nízké a pak už jen UZ 20-22.týden. Skríning hodnotí počítač,nemám v hlavě software přístroje - je CHYBOU lékaře, že vás neinformuje o výsledku vyšetření, jeho POVINNOST. Samostatně hladiny parametrů nehodnotíme,nemá smysl se tedy vyjadřovat k jednotlivým z nich.

Takže to hodnotím tak, že se ještě dva dny budu nervovat a spekulovat, co vlastně způsobilo riziko DS 1:240 . Můj gyn. se mi to nesnažil vysvětlit, já byla jako omráčená špatnou zprávou a nebyla schopná se sama na něco ptát. Od něj jsem to pochopila tak, že jsem prostě " stará ", číslo 35 je na gynekoligii magické číslo 😠 a okamžitě vás ve většině případů posune do rizikovějších kolonek. Jen mi zní v hlavě věta : Vzhledem k Vašemu věku doporučuju amniocentézu..... Asi jsem se měla zeptat počítače, ten to hodnotí 😀 .
Myslím si, že chodím na dobrou gyn. kliniku k profesionálovi a odborníkovi, mají dobré vybavení, ale začínám váhat, jestli neexistují nějaké lepší, kde se pacientkám věnují a jsou schopní problém vysvětlit. Už v minulém těhu, které špatně dopadlo, mě ale zaskočilo, že ho ani moc nezjímalo, že mám silné škaredé výtoky, jen to jednou šupnul pod mikroskop a říkal, že je to dobrý, pak už jsem ho tím raději neobtěžovala. Pořád jsem byla nějaká marod...... Špinila jsem a krvácela a taky to neřešil, pouze mi dal ascorutin, ale to už bylo pozdě, ten jsem ani nestačila začít brát. Žádné kultivace, stěry, větší vyšetření, rozbor krve.......nic!!!!Ještě v den potratu jsem u něj dopoledne byla, že jsem měla veliké problémy, jen kuknul přes břicho UZ a prý nic špatného nevidí ( byla jsem ve 13tt ). A v noci už bylo po všem ....

Doufám, že MUDr. Vlašín v pátek bude ordinovat a že se k němu konečně dostanu a DOUFÁM, že mi vše vysvětlí. Ale hlavně to vidím tak, že se amnio nevyhnu, každý doktor si chce " krýt záda ".
Třeba se konečně dozvím i o důvodu zvýšeného hCG, a třeba mi řekne, že ten problém způsobila úplně jiná hodnota 😉 😀 . Už doktorům nevěřím, nebo jsem prostě smolař.
V pátek dám vědět - pokud ovšem opět nebudu mít tu smůlu a Vlašín ten den zrovna nebude přítomen 🙂 Ty dva dny čekání budou nekonečné.....

mircalla
6. júl 2010

@blazena5 ja som mala vysledky nastasie dobre, aj krv aj morfo, len NT bola 2,3, co je tiez norma, ale sem prispievam, som si o tom vtedy daco hladala

blazena5
6. júl 2010

@madelen Ty že si stará ? Čo mám hovoriť ja veď mám 40 ale som šťastná, že som tehotná i celá naša rodina a hrozne sa bojím aby to dobre dopadlo. V koľkom si týždni ja podľa UZV v 14 týždni, môj gynekolog mi ešte o 2 týždne pridal a preto mi vychádzalo i to NT a veľkosť plodu vyššie. PaPP A a free betaHCG odber bol v norme. Ešte ma čaká odber AFP a potom sa uvidí,ale na amnicentézu pôjdem až keď bude nejaké podozrenie. Chcela by som ešte absolvovať ten genetický ultrazvuk.

blazena5
6. júl 2010

@mircalla prosím ťa a kde si bola na tom morfologickom uzv na nejakom špesializovanom pracovisku? Ja by som chcela ísť na genetický ultrazvuk tak neviem či je to to isté.

mircalla
6. júl 2010

ano, bola som v medifere u doktora holana.....chodi sa v 20tt
aj k cunderlikovi sa casto posiela....zavisi odkial si

blazena5
6. júl 2010

@mircalla ja som teraz bola u Čunderlíka vminulý týždeň som od Skalice takže to neni problém tak by som sa k nemu mohla i v tom 20 tt objednať, lebo len kvôli tomu že som " stará" a ostatné výsledky mám dobré sa mi amnio nechce riskovať. Ďakujem.

mircalla
6. júl 2010

ten uzv je velmi podrobny, odporucam

madelen
7. júl 2010

@blazena5 - jsem v 15+3 dle MS, dle UZ jsem cca o 10 dní více, takže asi kolem 17tt . To možná taky rozhodilo ty moje hodnoty slavných testů 😠 . A ten věk doktoři berou tak, jak se jim to hodí. NApřed mi říkal, že věk 35 není nic hrozného, že v dnešní době jsem ještě mladá ale když se měl vyjádřit k výsledkům, tak to už jsem byla STARÁ 😀 .

bardotka1
7. júl 2010

ahoj holky, zdravím 😉 Tak jsem si zase početla pěkně.

furaha - tak bylo mi řečeno po ukončení tak půl roku netěhotnět, proto říkám, že mám tak nějak čas a zatím nic neřeším...
Sukubka - no právě fakultka v OL - Hyánek, Daifalah mě asi přináší smůlu.... Oba, v podstatě oba kdyby jen lehce řekli "zvažte to ukončení dobře", tedy spíš při tom prvním pidíkovi, tak věřím, že není co je......

Vznesla jsem před týdnem dotaz na Kliniku reprodukční medicíny a gyn. ve Zlíně a nějaký mudr. Křenek mi odpovídal - psala jsem, že mi 2x vyšla špatně genetika a jestli by nemohli zasáhnout a vybrat to správné vajíčko...Tak mi napsal, že by mohli, že budu-li mít zájem ať se ozvu. No a teď tedy řeším jestli do umělého oplodnění jít...co to vůbec obnáší ???? Řeknete mi holky?? Vím, že se za to platí a ne málo to by nevadilo, ale co když ta klinika vydělává na ledasčem??? Do kolika let se dělá umělé oplodnění? Mě je už 37 a doktor mi řekl, že není problém, tak nevím.... A můžete mi holky o umělém podat více info ? Co mě čeká?? Prý někde zavádějí vajíčka v narkóze někde nee.....poraďte mi...Vůbec se v téhle oblasti neorientuji, ale začala jsem to zvažovat co by snad poslední variantu mého neúspěšného těhotnění.......
Chudák manžel to zatím neví, co na něj šiji 😎

mircalla
7. júl 2010

Bardotka, to je zlozita tema....odporucat najprv nastudovat tu www.reprofit.cz
Velmi dobre CAR, skvely pristup, vysoka uspesnost, a nejde im len o peniaze, to mozem odprisahat....narozdiel od inych CAR, najma na slovensku...ja som maximalne spokojna a v sekcii neplodnost mame diskusiu ohladom toho centra
Problem to nie je s vekom, v SR do 38 rokov cast preplaca poistovna (3 pokusy), nad 38 to robia tiez, ale samoplataca.
Co sa postupov tyka zavisi, ci chces klasicke IVF, soft protokol atd......

mircalla
7. júl 2010

a este otazocka.....bola si na genetickych vystreniach, aj manzel? ak si to tu uz spominala sa ospravedlnujem, nestiham sledovat

mircalla
7. júl 2010

ak budes mat otazky tak sa kludne pytaj, najpv si to radsej nastuduj sama, lebo to by som mohla pisat par stran... 🙂 😉

klara.t
7. júl 2010

@bardotka1 známá teď byla na umělým. Prý měla šanci do 41 let (ale nevím jestli musí do té doby otěhotnět, nebo už porodit). Já být tebou, tak do toho jdu. Myslím, že nejdřív bys musela být pod nějakýma hormonama (injekce do břicha, prášky...), aby ti ve vaječnících dozrálo víc vajíček (běžně dozrává jedno pokud se nepletu), které by pak mohly odebrat. Pak by ti je někdy laparoskopicky odebrali, manža musí poskytnou spermie a pak by ti už zavedli oplodněné vajíčko nebo vajíčka 🙂
Ale já to nikdy nezjišťovala, to jenom co jsem kde zachytila, jukni do témat v těhotenství nebo ve snažilkách. Na IVF nebo tak nějak to zkracujou.

blazena5
7. júl 2010

Mne tiež môj lekár podľa parametrov ultrazvuku o 14 dní pridal a potom mi vychádzali skreslené hodnoty.
To by som musela otehotnieť ešte pred posledným menses a ja som si istá, že to bolo až v polovici cyklu. Už som dosť stará aby som sa v týchto veciach nemýlila. Našťastie odborník v Bratislave mal lepší ultrazvuk i skúsennosti s meraním parametrov takže všetky parametre boli v norme a odporučil mi AMC len z vekovej indikácie. Čo sa týka toho umelého oplodnenia ak o to bábeno moc stojí ja by som do toho išla. Viem že v mojom veku otehotnieť a porodiť zdravé dieťa je doslova zázrak a ja som veľmi šťastná a budem ak to dobre dopadne, i keď my sme ho plánovali pred 2 rokmi a ja som vtedy potratila. Teraz som zostala tehotná ani neviem ako. Mám 40 - ročnú kamarátku,ktorá je rozvedená a má priateľa ktorý ešte nemá deti a viem že by tiež veľmi chceli. Tak jej hovorím, že ak to myslia vážne tak nech to už neoddaľujú, lebo veľa času nemá.

sukubka
7. júl 2010

ahoj holky vy jste toho teda napovídali!

bardotka já čekám mimi s umělého a právě jak ti holky doporučili Reprofit tak i tam jsem otěhotněla já toho mám za sebou hodně 1IVF ve Fertimedu nepovedlo se 2IVF ve FN Olomouc a dotřetice jsem šla do Reprofitu našla jsem na netu jen samou chválu a můžu teda říct že tam jsou děsně šikovní!Ta metoda co potřebuješ ty se jmenuje PGDI je to genetický rozbor vajíček,já vždy platila při umělém cca 20tisíc ale to metoda PGDI je děsně drahá ael určitě bych radila Reprofit tam ti poradí!

misicka455 já skoro pláču u toho co píšeš malá je opravdu veliká bojovnice a vy musíte být děsně stateční.To že už tak malé dítě má za sebou tolik operací mě úplně rve srdíčko!Moc vám držím palečky at už verunka konečně nemusí na žádnou operaci a vy si konečně začnete užívat života!!!!

Holky já vím že nám choriové klky vyloučily vady a ten ultrazvuk v 16týdnu dopadl dobře ale pořád se šíleně bojím aby se na něco nepřišlo,snažím se na to moc nemyslet ale znáte to moc se o prcka bojím a toho ultrazvuku se děsím!

pet.s
7. júl 2010

Bardotka taky mám mimi z umělého a na několikátý pokus, tak se klidně ptej. Při narkoze se dělá odběr vajíček, přenos embryí už ne,ale vůbec to nebolí. Nic necítíš.
Pojištovna ti platí pokusy do 39+365-tedy je VZP, ostatní o rok méně. My to nestihli a platili si celý pokus samy.Stálo nás to asi 70 000 tisíc,ale stálo to za to. 😀
To aby vyloučili genetickou vadu embrya se jmenuje PGD.To ti pojišťovna nehradí. V našem Caru to stojí asi 15 tisíc.Ale myslím, že se to vyplatí. Kdybys potřebovala cokoliv, tak se ptej.

bardotka1
8. júl 2010

ahoj holky,

jste hodné, že jste se mi hned tak ozvaly !! 😉 Reprofit už mám nalistovaný - to je Brno že? No nevadilo by to teoreticky....A Kliniku reprodukční medicíny ve Zlíně neznáte někdo? Já jen, že je to zas o kousek blíž....a z tama mi vlastně odpovídali, že se mám ozvat... No ale je fakt, že potřebuji vstřícné a příjemné zacházení, kor když si za to člověk platí, že...

Pets - 70.000,- ?? Hm....Slyšela jsem o 40.000,-.....A to jako je nějak po kouskách nebo to vyúčtují na jednou? chápu, že se platí i za nezdar ....
Přenos embryí bezbolestný chápu - jako zpět do matky?? Takže vlastně by se dalo říci, že celý ten zákrok žádná velká hrůza není? Myslím jako bolest...Já vím měla bych něco vydržet, ale věřte mi, že své jsem si za poslední rok již užila dosti......a ještě než jsem to začala zjištovat mám dojem, že jsem kdesi četla, že ty vajíčka někde berou bez narkózy a že nic moc, tak že si to všichni mají do předu zjistit jak kde to dělají - ale možná se pletu....proto se tak přihlouple ptám 😎

Někdo se tu ptal na genetické testy.....Takže po prvním ukončení to u nás vůbec nikdo neřešil ! Teď když mi stále chtěli vzít vzorek z toho druhého "nepodařeného" plůdku, tak mi tvrdili, že mi pak dají vědět, že to budou zkoumat - ale tvrdila mi to doktorka ze Zlína, kolegyně od Daifalah a zkoumá se to v OL, tak silně pochybuji. Prý to bude trvat i 3 měsíce ty výsledky, ale že mi dají vědět ! Jsem zvědavá !! A na vyšetření na genetiku mi nikdo nic nenabidnul - Hyánek z OL nám při tom prvním projasnění maloval schéma naší rodiny (já 2 sourozence, 10 tet a strejdů) i manželovi(3 sourozence, 6 tet) a nikde nikdy žádný problém, tak možná proto to tehdy neřešili......

bardotka1
8. júl 2010

Pet.s - tak jestli to dobře chápu začnu brát prášky, injekce aby mi vyvovali více vajíček v těle - když to přeženu, to je otázka jednoho měsíce?? Odeberou vajíčka, přeberou je a čeká se dejdme tomu cca měsíc jestli jsem těhu nebo ne?
Vím, hodně to zlehčuji, ale jde mi o časovou dobu.....a taky jestli chodíš do práce či jsi doma.....
A co ty injekce? a ty prášky? Bylo ti nějak špatně? Přibrala jsi? nebo něco?

tohle asi na stránkách reprofitu nenajdu 🙂
a děkuji i.

mircalla
8. júl 2010

@bardotka1 - beries hormonalne injekcie na stimulaciu vajecnikov tak 15-17 dni plus dalsie lieky. mozes mat vedlajsie ucinky, mozes pribrat, mozes mat aj hyperstimulak....potom ti pod narkozou (velmi slabou) odoberu vajicka a v ten isty den ich oplodnia manzelovymi spermiami. je to jednoduchy zakarok, trva asi 15 min a nie je to silna narkoza, po 2 hodinach mozes odist. nie vsetky vajicka musia byt zrele a nie vsetky sa oplodnia, ale na druhy den ti povedia, kolke sa oplodnili a potom uz samotne vzniknute mebrya monitoruju. su 2 moznosti oplodnenie : standardne a potom ISCI (odporucane pri slom spermiograme, mensom pocte vajicok atd). ISCI je vacsia istota, je to napichavanie spermii do vajicok a je vacsia sanca. Po oplodneni sa embrya kultivuju 3-5 dni (5 dni je predlzena kultivacia, je to vyhodnejsie, ale v tom stadiu uz z vajicok vzniknu blastocysty - ale ma to zmysel pri vacsom pocte embryii, aby sa vyselektovali tie najvalitnejsie, embrya totiz mozu byt roznej kvality a prave medzi 3. a 5. dnom dochadza k tomu, ze niektore slabsie sa prestanu vyvijat).
niekto to spominal selekciu geneticky zdravych embryii, s tym ale nenam skusenost.
takze na 3. ci 5. den (podla toho, ci je PK) ti embryo (max 2) zavedu do maternici, robi sa to bez narkozy cez kateter a nie je to bolestive. polezis 15 min a potom uz len cakas cca 12 dni ci sa embrya ujali.
je aj soft protokol, ktory je lacnejsi, vtedy neberies tie drahe a dost pre telo narocne homonalne injekcie,ale vacsinou sa berie clostibgyt v tabletkovej forme, ktory je lacnejsi aj setrnejsi, ale moze byt menej vajicok (nemusi vsak, je to individualne).

v kazdom pripade odporucam ist na geneticke odbery (je to len krv) tebe aj manzelovi este predtym, aby sa identifikovali ci vylucili pripadne rizika a az potom zacat riesit IVF. to je zaklad, kedze sa stali taketo smutne veci. su tam dost dlhe cakacie doby a dost dlho sa caka na vysledky, takze sa to moze natiahnut na 2-3 mesiace. bez genetiky ci pripadne aj vysetrenia hematologie by som sa urcite do ziadnych IVf pokusov nepustala

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre