Podozrenie na Downov syndróm po ultrazvuku

danka72
22. apr 2009

Ahojte, Chcela by som sa spytat, ci nemate niekto podobnu skusenost. Som v 20tt a boli sme na 3D a nedopadli sme najlepsie - malicka ma kratsiu nosnu kosticku ako ma mat a v mozgu ma nejake cierne skvrnky (ale , ze tie sa vyskytuju pomerne casto a sami sa vstrebaju). Doktora vsak dost trapila ta nosna kosticka - lebo je to jeden zo znakov DS. Velmi dlho ju sledoval, lebo malicka sa nechcala otocit do spravnej polohy aby ju jasne videl (takze v merani moze byt odchylka). Ostatne vsetko je OK, vysledky z krvi mam v poriadku, aj 3D USG v I. trimestri OK, len teraz toto. Odporucil nam amniocentezu. Som z toho zufala ☹ ☹ ☹

henikav1
23. apr 2009

irine, prepac, nepochopili sme sa. Nikdy som nepovedala, ze DS je koniec sveta, len ze zivot rodiny sa zmeni. A pripravit sa tiez neznamena v kazdom pripade hned prerusenie tehotenstva, ale napriklad zhananie kontaktov a informacii na specialne zariadenia pre tieto deticky, pretoze nie vzdy su akceptovane do normalnych beznych skol a predskolskych zariadeni a to moze byt pre rodinu tiez dolezity bod, co a ako dalej, ked musia pracovat. Nie kazda mamicka si moze dovolit zostat sediet doma, zial peniazky treba kazdemu.
A celkom chapem kazdu mamicku, ktoru chyta panika, ved kazda mamicka tuzi hlavne po tom, aby jej babatko bolo zdrave. To neznamena, ze by svoje babatko nelubila take ake je

markiza
23. apr 2009

irine, tie maminy nereaguju hystericky, ale prirodzene... kazda jedna je zaskocena spravou, ze ich mimi je alebo moze byt chore... s tym sa treba vyrovnat, pripravit sa... ty teraz pises ako pises, lebo tebe nikto tak zavaznu spravu nepodal. vela mamin je na zaciatku zdesenych, potom zacinaju hladat informacie a myslim si, ze kazda velmi zvazuje ako sa zachovat a ku samotnemu upt dojde len v malo pripadoch.

moko123
23. apr 2009

irine ja ti tvoj nazor neberiem ale kedže to je už dieta kompletne vyvinute tak sa hovori o predčasnom ukončeni potrat je do 12 týždna ale to je jedno proste sa to zle počuva ked si niekto vytuži babenko a niekto povie bola si na potrate ked citiš pohyby atd.
neviem či maš už deti ale asi nie ja mam a viem čo to je ked tvoje dieta niečo boli a trapi a ty mu nedokažeš pomoct a to že sa v tehotenstve nedaju zistit tie choroby ktore mysliš si myslim že je velmi zle a pokladam to za uspech v medicine ked zistia važne ochorenie krore dietatu ovplyvni cely život , ved si len zober ženy ktore nemožu mat deti ako trpia a je to banalita oproti tomu že nepohnu žiadnou končatinou alebo podobne,, ale tak to ma byt preto je viacej nazorov a to že maš ten opačny nič nemeni natom že to tak citiš a je to správne každy sa zachova tak ako na to ma ja by som to nezvladla ani psychicky a fyzicky asi tak yi papuš a prajem iba to dobre

dream.d
platiš iba ak chceš vysledok do troch dni berie sa to za nadštandart ak čakaš 3 týždne neplatiš nič,,

moko123
23. apr 2009

dicinka1
mne hrozi raštep čo si myslim že je horšie vela som si o tom prečitala a viem že pri troch detom by som to nezvladla a bolelo by ma že moje dieta trpi mna sa ds netyka bola to iba prirovnanie

moko123
23. apr 2009

ja viem že tu mam dost tych prispevkov za sebou ale neda mi ešte zareagovat
ženy to neznamena že ked ste neotehotneli normalne alebo ako to mam nazvat jedna piše umele jedna nie celkom bežne takže toto patri takym tak ste sa rozhodli že dieta za každu cenu??? takto tu chápem.
Vy ste nemohli mat deti a boli ste s toho zufale dali ste sa umelo oplodnit a rozmyšlate nad tym že vaše dieta nebude chcet mat rodinu že po tom nebude tužit myslite si že ked budu mat vážne ochorenie možu si to dovolit????
ja si myslim že niektore detičky alebo už dospeli su ukrateny o vela vela veci ktore su pre niektorych bežne a ja chcem pre svoje dieta len to najlepšie aby sa malo v živote dobre a tie ktore sa tak rozhodli neodsudzujem ale obdivujem ale nie za takych podmienok ako tu vy pišete že už nikdy nemožete mat deti to ma byt riešenie???,
tak s tymto sa ja nestotožnujem radšej by som nemala ako aby kvoli mojej sebeckosti malo trpiet ale ako som už pisala každeho vlastny nazor a nikomu ho neberiem to iba pre tie ktore dobre nepochopili čo pišem

patricia1971
23. apr 2009

moko je to každej osobná vec.....mňa už niektoré maminy skoro ukameňovali,keď som napísala v téme "amniocenteza" že som bola na prerušení v 23tt, bol to DS,rozhodnúť som sa musela za 1 deň...mala som už 2 deti, nezvládla by som takéto bábo,malo aj iné poruchy.....no a potom som otehotnela a všetko ok, malá ma teraz už vyše 10 mes. a je perfektná.....asi máme niečo spoločné,nie sme také silné aby sme dokázali maž také dieťa.....lenže veľa mamičiek je múdrych,ale keby sa mali rozhodnúť,tak neviem,no je to ťažké a neprajem to niekomu zažiť

henikav1
23. apr 2009

patricia1971, preskakala si si svoje, ale teraz mas tri nadherne deticky. Nikto ta nema pravo odsudzovat, pretoze je to len tvoj zivot. Nemam rada ludi, co chcu inym vnutit ich vlastny nazor, ved vsetci sme rozdielny. A je pravda, ze vacsinou posudzuju ludia, co tym peklom nepresli. Je dobre poradit, psychicky podrzat a podelit sa o svoje skusenosti, ale tiez si treba uvedomit, ze mozme mat vsetky na jednu a tu istu vec rozdielne nazory a treba sa navzajom respektovat.

danka72
autor
24. apr 2009

Patricia, ja ta uplne chapem. Mna este amnio caka, ale velmi dufam, ze to bude OK. Ale aj ked myslim pozitivne, stane sa, ze uvazujem nad tym co urobit ak predsa to dobre nebude.
Ja to vnimam tak, ze taketo rozhodnutie musia priniest rodicia obidvaja a vobec to je len zodpovednost matky. Pravdepodobne by sme rozhodli tehu ukoncit, ak by sa jednalo o ds - jedno dieta uz mame, je to zdravy krasny chlapcek, a ani jemu by neprospel taky uder ... a tomu ds dietatku by tiez bolo tazko na tomto svete. Poznam tri rodiny, kde take dieta je, a nemozem povedat, ze by hyrili stastim ...

danka72
autor
24. apr 2009

Patriacia, a nemala si ziadne take vnutorne tusenie, ze s babetkom nie je nieco v poriadku este pred tym ako ti povedali?

mirica
24. apr 2009

nedá mi nereagovať ... ja síce zatiaľ takýto problém neriešim , riešila som situáciu či ukončiť tehu , lebo ohrozuje mňa........ale nehnevajte sa podľa mňa nemá nikto právo posudzovať rozhodnutie niekoho iného
neexistuje totiž správne alebo nesprávne rozhodnutie...existuje iba rozhodnutie a jeho zdôvodnenie
svoju situáciu totiž môže posúdiť len osoba , ktorej sa to týka....a dotyčná určite vezme do úvahy všetky okolnosti
inak bude reagovať žena , čo čaká prvé dieťa , inak žena ktorá čaká druhé , tretie....inak žena čo je finančne veľmi dobre zabezpečená a inak taká čo má kopu dlhov......inak žena , ktorá má úplnú podporu partnera , a inak tá , o ktorú už teraz partner stráca záujem.......toť môj názor

danka - som strašne rada , že sa diagnóza nepotvrdila , držím strašne palce aby dobre dopadlo aj amnio.......a keby niečo .......nedaj na názor nikoho iného - je to niečo čo sa týka , len teba(+otca dieťatka), len ty budeš
znášať všetky dôsledky svojho rozhodnutia - psychické , fyzické , sociálne a aj finančné....prajem veľa šťastia

gaby21
24. apr 2009

Musim zareagovat aj ja, dnes mi maju oznamit vysledky po odbere choriovych klkov (namerane vysoke hodnoty NT v 12 tyzdni) a som pripravena na najhorsie aj vdaka lekarovi ktory mi robil ultrazvuk, ale musim poznamenat, ze urcite, by som si nenechala dieta s postihnutim, uz len z toho dovodu, ze nikdy neviete, co sa vam moze stat, mozte byt na take dieta pripravene a milovat ho, ale co sa s nim stane ked nahodou jeho rodicia pridu o zivot? kto sa onho postara? vasa rodina, surodenci ktori uz maju krasne zdrave deti? pochybujem. tieto deti nedostanu do daru schopnost sa sami o seba postarat a co myslite co sa stane potom? aky zivot by ich cakal? viem ze to by bola uz extremna situacia, ale toto je co mna napadlo pri prvej myslienke, ze budeme mat postihnute dieta, ze co s nim bude ak....?

danka72
autor
24. apr 2009

Gaby21, velmi drzim palceky, aby to napokon bolo OK

henikav1
24. apr 2009

gabika, aj danka, nemyslite vobec na zle, len pozitivne, babatiek s DS nie je zase az tak vela. Staci rozmyslat potom ak by boli vysledky ozaj zle. Na to sa aj tak pripravit neda, ani zabudnut ☹

patricia1971
24. apr 2009

danka72...od začiatku tehu som cítila,že je to zlé, stále som to hovorila aj mojej doki...a tak aj bolo....výsledky z krvy boli zlé, amnio potvrdila....lenže mne sa to naťahovalo, pretože vtedy boli vianoce a 2 týždne sa amnio nerobila...no a potom ten strašný výsledok...1 deň som to musela vyriešiť a ísť do nemocky,bolo to strašné, psychicky som bola na dne aj 3 mes.....nikdy na to nezabudnem ale verila som,že ďaľšie bábo budú zdravé.....a tak aj je....Lili je super,ale cele tehu som sa bála

gaby tiež držím palčeky 😵

baby, ja som sa delila o to čo som vtedy prežila a chodili ma také IP, že ma skoro z toho piclo...a verte,že veľa mamičiek ma odsúdilo za to,ale všetky boli také, čo im potom výsledky dopadli dobre...ináč sa to hovorí, kedˇ máš všetko ok.....aj mne sa teraz už ľahšie píše,keď mi ďaľšie tehu dopadlo dobre,ale v danej chvíli je to strašné, to rozhodnutie,ale my sme boli rozhodnutý,ale do poslednej sekundy sme mysleli,že to bude ok......a ten telefónát z genetiky,som sa v robote zrútila

takže ja držím palčeky každej a je fakt na každej ako sa rozhodne,ale ja by som nikdy nedokázala nikoho za nič odsúdiť,pretože každá sme iná a každá vieme,čo robíme

mirica
24. apr 2009

patricia - obávam sa , že rovnako odsudzujúce IP by si dostala aj vtedy , ak by si sa rozhodla opačne

ja som sa rozhodla pokračovať v tehu - a bola som nezodpovedná matka , ktorá si neuvedomuje , že má doma 3 deti,ktoré ma potrebujú ....že myslím len na seba ...a bla bla bla....

človeka dosť zabolí , že ho súdia ľudia , ktorí sú v podstate cudzí a nič o ňom nevedia.......ja som vtedy naapísala, že im prajem , nech ich nikdy nestretne to , aby museli takéto rozhodnutie robiť....a ak aj áno , nech sa im po takomto rozhodnutí nestane to s čím pri ňom nerátali

moko123
24. apr 2009

patricia1971
ja si myslim že si sa rozhodla správne a ked sa vam narodila Lila bola toho dôkazom ,, moc ti držim palce nech su detičky stale usmiate a zdravučke ved oto ide každej mamine

gaby21
rozmyšlaš presne ako ja taku istu otazku som si dala aj ja čo ak mna nebude kto sa o nho postara alebo či budem zvladat sa ja dokonale postarat atd. myslim si že priroda je niekedy dost kruta a preto davaju možnost taketo tehotenstvo do 24t. ukončit o DS toho moc vela neviem nakolko mne hrozi ten raštep tak ten mam preštudovany a poviem vám len čitanie o tejto diagnoze mi trhalo srdce naozaj je môj názor ktory asi nikdy nezmenim že ked veci možeš zmenit urob to ak maš možnost to nieje situacia že porodiš zdrave dieta a šupneš ho do domova a nestaraš sa nemáš záujem toto je vec si myslim ktora je myslena dobre na každej strane takže ako som už pisala každy nech sa zachova tak ako sa nato citi a na čo má,,,,

gaby21
28. apr 2009

Ahojte, len som vam chcela dat vediet, ze moja diagnoza je trizomia 13. chrozomu-Patauov syndrom, t.j. geneticky chybny vyvoj plodu, vady nezlucitelne so zivotom - zavazne postihnutie plodu. Zajtra podstupim UPT. Vsetkym vam drzim palce, aby ste to dotiahli do uspesneho konca!

danka72
autor
28. apr 2009

Gaby, je mi to naozaj velmi, velmi luto ☹ . Prajem ti aby, sa ti podarilo s tym cim skor vyrovnat ... A aby nabuduce to bolo OK.

danka72
autor
28. apr 2009

Dnes som bola v genetickej ambulancii, kvoli odporucaniu na amnio. Mam z tej navstevy zmiesane pocity - ked lekarka zistila, ze na amnio mam ist kvoli zlym vysledkom z usg, tak to brala takmer ako istotu ze malicka ma DS. Ked som jej povedala, ze som bola aj u ineho lekara na usg, a ten nic take nenasiel- tak len povedala tolko, ze ten prvy lekar je vacsi odbornik 😠 ... Ani jedinym slovom ma neutesila, naopak kradla mi nadej 😠 . Len som zvedava, ako by sa citila na mojom mieste ...

danka72
autor
4. máj 2009

Ahojte, dnes mi prisli vysledky z amnio - nasa malicka je v poriadku, nema ziadny DS 🙂 🙂 🙂 . Joj, velmi sa tesime.
Cely ten stres trval dva tyzdne. Aj ked omnoho viac veci nasvedcovalo k komu, ze je to OK (vysledky z krvi, druhy usg,aj moj vnutorny hlas), predsa som nevedela byt kludna. Amnio v ziadnom pripade nelutujem, do porodu je este dlha chvila, a cely cas sa stesovat, to by neprospelo ani malickej ani mne.

P.S. Tie super dokonale USG predsa nie su az take dokonale, a okrem toho velmi vela zalezi od pozicie babetka a od sikovnosti lekara. Na moju otazku, ako je mozne namerat take rozne hodnoty nosnej kosticky (najprv 2,5mm a druhy krat 6-7mm, min v 20tt je 4-5mm) na porovatelnych USG strojoch a v kratkom casovom intervale som dostala odpoved - vsetko zavisi od polohy babetka... Ale ak je to tak, tak preco pisu hned do papierov horove diagnozy, podozrenia a odporucanie na amnio ...

Prajem vsetkym poho tehulkovanie ...

moko123
8. máj 2009

danka72 • 28. apr 2009 o 13:21

Dnes som bola v genetickej ambulancii, kvoli odporucaniu na amnio. Mam z tej navstevy zmiesane pocity - ked lekarka zistila, ze na amnio mam ist kvoli zlym vysledkom z usg, tak to brala takmer ako istotu ze malicka ma DS. Ked som jej povedala, ze som bola aj u ineho lekara na usg, a ten nic take nenasiel- tak len povedala tolko, ze ten prvy lekar je vacsi odbornik ... Ani jedinym slovom ma neutesila, naopak kradla mi nadej . Len som zvedava, ako by sa citila na mojom mieste ...
danka72 • 4. máj 2009 o 22:37

Ahojte, dnes mi prisli vysledky z amnio - nasa malicka je v poriadku, nema ziadny DS . Joj, velmi sa tesime.
Cely ten stres trval dva tyzdne. Aj ked omnoho viac veci nasvedcovalo k komu, ze je to OK (vysledky z krvi, druhy usg,aj moj vnutorny hlas), predsa som nevedela byt kludna. Amnio v ziadnom pripade nelutujem, do porodu je este dlha chvila, a cely cas sa stesovat, to by neprospelo ani malickej ani mne


Moc ti nerozumiem 28 aprila si bola v genetickej ambulancii poslali ta na amnio a o dva týždne t.j.4.mája maš vysledky neako tie datumi nesedia si si ista že si čakala 2 týždne viem že sa čaka bud 3 týždne alebo 3 dni

ale inak prajem ti to najlepšie a som rada že sa aj ty možeš kludne usmievat

kaby
26. sep 2011

Stalo sa uz niektorej mamine, ze ked cakala dietatko, nasli jej na genetickom ultrazvuku dva soft markery, ktore su smerodatne pri zistovani DS? (napr. vapnik niekde v srdiecku a mierne zvacsene oblicky, teda hranicne...alebo aj ine soft markery...) Ako ste postupovali dalej, a ako to dopadlo?

lentil0805
31. júl 2014

@gaby21 gaby, môžem sa spýtať akú malo bábo hodnotu NT? moje má tiež vyššiu, čakám na veľké sono :(

gaby21
1. aug 2014

@lentil0805 Ahoj, hodnota NT bola 3,65 ale, to je iba čislo, ktoré samé o sebe nič neznamená, vidim, že si už v 18 týždni, prečo si si nedala spraviť velké sono hned v 12 týždni, ked ti merali NT hodnoty? Možno stresuješ uplne zbtočne, už v 12 týždni sa dá spraviť morfologické sono, ktoré potvrdi alebo vyvráti poškodenie plodu 😝

lentil0805
1. aug 2014

@gaby21 Gaby, bola som najprv na normálnom sone, dr. nameral 3 mm, tak som potom šla ku Grochalovi do Martina, ale nameral tiež viac, 3,2 mm vtedy, inak bolo všetko ok...povedal, že ak by vyšla krv zle tak by možno zvažoval amnio, ale krv bola našťastie ok. Teraz idem k nemu opäť o dva týždne na morfologické sono kde bude zase všetko pozerať...tak dúfam, že to bude všetko ok...

ukulela
1. aug 2014

@lentil0805 mne Grochal tiez nameral hranicnu hodnotu - v 14 tyzdni so myslim bola - a nameral 3 - ale mrndos sa nechcel poriadne otocit, tak vahal, snazil sa ho pootacat nejako, asi 4 krat som bola v ambulancii na merani, aby si bol isty a aj tak povedal, ze je to hranicne, no moze to byt aj horsim otocenim, skratka maly nespolupracoval 🙂 ale nosovu kosticku nasiel a vsetko ostatne bolo vystevne, bez problemov. okrem toho som mala dobre vysledky papp testov (ci aka je to skratka - tie prve testy) a aj triple testy vysli dobre, tak ma dok ani nehnalana amnio. a aj grochal povedal, ze sice mi po zmerani NT vysla myslim seda zona, ale ze to velmi zohladnuje vek (mam 35) a dnes sa na vek netreba hladiet az tak stresujuco ...

gaby21
1. aug 2014

@lentil0805 Joooj, tak to sa neboj, 😉 j ked Grochal povedal, že bude všetko v poriadku, tak to tak aj BUDE, ja mu sto percentne doverujem, začni si uživať tehotenstvo, nestresuj to maličké v brušku, lebo ked sa narodi bude stále plakať, nenadarmo sa hovori, ked je spokojná maminka, je spokojné babatko, u mna sa to osvedčilo

ukulela
1. aug 2014

presne ako pise Gaby21 - aj ja som mala z Grochala velmi dobry pocit (vsak za ty prachy 🙂🙂🙂 ) ale perfektne vysvetlil,upokojil. upozornil na mozne riziko ale hned aj vysvetlil - takze ked povie, ze OK, tak mu verim. apotom uz len zbytocne nestresovat auzivat si tehotenstvo

lentil0805
1. aug 2014

@gaby21
@ukulela baby, veď ja sa už snažím byť v pohode..., ale predsa ma niekedy chytí zlý pocit a strach...to už teraz viem, že 20teho na tom sone nebudem ani dýchať...

ukulela
1. aug 2014

@lentil0805 no co, ja som tiez od nervov pomedzi tie vysetrenia zjedla vsetky cokoladky v cakarni na stole 🙂 drzim palce, nech to dobre dopadne.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre