Pozitívny nález HBsAG. Čo to znamená?

ada4326
18. nov 2008

Ahojte, dnes som si našla v tehotenskej knižke pozitívny nález pri písmenkách HBsAG. Má s tým niekto skúsenosti? Čo to vlastne znamená? Našla som na nete niečo ohľadom hepatitídy B, ale neviem o tom, že by som ju niekedy mala alebo prekonala

zuzula25
18. nov 2008

ahoj, ja som kukla do knizky a ja mam negativne, urcite si na to zavolaj doktorovi, lebo po pravde by to znamenalo, ze mas zltacku typu B, ale to sa mi moc nechce verit a tiez ta nechcem strasit,tak sa na to opytaj v poradni, mozno sa pomylila sestricka pri pisani, lebo by to urcite vysetrovali dalej

junovka
18. nov 2008

ada4326, mne ztistili rok po porode, ze mam zvysene pecenove testy, s tym ma poslali na gastro, odtial ma poslali na hepatologiu, kde mi bolo zistene, ze som prekonala hepatitidu B.Ostala som v soku 😲 Tym padom som si musela dat vysetrit aj moje dcerky, ci nahodou nemaju tiez/nastastie vsetko ok 😎 😝 /, nakolko sa to prenasa krvou, cize ked si mala pircing, alebo tetovanie, popripade sa to prenasa aj pohl.stykom.Mne bolo zistene, ze som to prekonala bud v detstve, ke som prekonala velku operaciu srdca, alebo moze byt, ze som to chytla pri cisarskych, kedze som rodila 2x cisarak.Inkubacna doba je vraj 3 tyzdna az 5 mesiacov, odkedy to prepukne....ani o tom nemusis vediet.Ako ja 😒 Co uz.Len to je u mna dobre, ze vysledky sa lepsia, stranim sa mastneho jedenia, nepijem alkohol, nefajcim a snazim sa sem-tam si zadietkovat 😉 Ale, kedze ty si teraz tehu......aj jaaaaj ja 😲 😖 ...no nechcela by som byt teraz v tvojej kozi 😒 ...dufaj, ze bude ok.Ked sa ti babo narodi, tak ihned ziadaj pecenove testy, pokial viem, tak ich nerobia v porodke na novorod., a zaiadaj nech ti presetria u babatka vsetky typy zltacok-hepatalky. 😉 Inak, co ti na to povedal gyndos????? 😕 Drzim palce 😉

ada4326
autor
18. nov 2008

To ste ma teda potešili. Gynekologička mi o tom nepovedala vôbec nič. Výsledok som si našla v tehotenskej knižke keď som do nej pozrela. Akurát mi vypísla PNku - ale to mi navrhla lebo dieťatko bolo skrčené a mala by som mať menej pohybu a kľud. Tak neviem čo teraz robiť - som z toho dosť na nervy......................

junovka
18. nov 2008

cim skor zavolaj gyndoske a trvaj na pecenovych testoch.Ak by boli pozitivne, tak sa pytaj na gastro. 😉 Daj potom vediet ako si dopadla 😉

junovka
18. nov 2008

....vies co, najlepsie by bolo, keby si s tymi odbermi na pecenove testy sla rovno k obvodnej, aby ti tam vzala krv na rozne Hepatalky atd.Proste, povedz jej aky mas problem , ukaz tehi knizku....ak je normalna tak ta pochopi 😉

ada4326
autor
18. nov 2008

Veľmi sa bojím o dieťatko. Je to moje prvé a vôbec neviem čo mám teraz robiť - skúsim zavolať zajtra gynekologičke....................... dosť ma prekvapuje, že ma o tom vôbec neinformovala.

junovka
18. nov 2008

ja sa tiez cudujem 😒 😕 ....ved to neni ziadna sranda 🙄

junovka
19. nov 2008

ada4326, tak ako?Volala si gyndoske? 😕

misha666
19. nov 2008

ada ...to su protilatky ktore ti nasli v krvi ak si uz prekonala nejaky tip zltacky... to vobec neznamena ze ju mas teraz a ze je babo ohrozene... ale radsej sa na to opytaj gyndosa ...a neboj sa keby to bolo nieco zle si myslim ze by ta upozornili... ako pise junovka ona ani nevedela ze ju mala mozno aj u teba to tak bolo...a protilatky su v krvi stale,,, brania opatovnemu nakazeniu 🙂

milosnm
19. nov 2008

Čau junovka. Ja som Miloš, Adkin partner. Adka jej dnes volala a je to tak ako píše Misha 666 dole nižšie. Dieťa by to nemalo ohroziť, len po narodení bude musieť byť kvôli tomu zaočkované. Nechápem však postoj gynekologičky v tom, že nás o tom neinformovala (boli sme tam spolu) , jednoducho to tam len zapísala a keď sme zistili že ide o žltačku tak v nás poriadne hrklo. A taký šok a stres je to posledné čo teraz potrebujeme a hlavne Adka s tým malým. Osobne by som bol najradšej keby zmenila lekára, lebo sa mi nezdá celkove jej prístup, neochota a necitlivý prístup. Trápi nás napr. to, že napriek pokročilému štádiu tehotenstva necíti (alebo nevie čo cíti) pohyby dieťaťa. Gynekologička by sa podľa mňa mala takýmto prípadom dôkladnejšie zaoberať, vysvetliť, povzbudiť a nie sa čo najrýchlejšie zbaviť a zhrabnúť prachy od poisťovne za výkon.
Zdravím všetky maminy a budúce maminy.

katka27
19. nov 2008

ada, to si dobre zisti ci je to HBsAg alebo HBsAb,
HBsAg- hepatitis B surface antigen totiz znamena ze mas aktivnu hepatitidu B a mozes ju dalej roznasat, vratane miminka
naopak HBsAb - hepatitis B surface antibody - su protilatky a znamena to, ze si bud zltacku B prekonala a si imunna alebo si bola ockovana, v oboch pripadoch je to dobre, lebo si chranena ty aj tvoje miminko

milosnm
19. nov 2008

Katka 27, je to presne naopak. Antigén (angl. antibody generating ~ protilátky tvoriaci) alebo imunogén je látka, ktorá vyvoláva tvorbu protilátok. Myslíš si že keby mala aktívnu hepatitis tak by ju poslala domov? Tak si lepšie naštuduj čo píšeš a zbytočne nestraš.

katka27
19. nov 2008

prave preto som vravela nech si to dobre zkontroluje, lebo by ju urcite neposlali domov s pozitivnym antigenom a je to presne tak ako pisem, viem o com hovorim 😉
antigen je v tele virusu a vyvolava tvorbu protolatok, ale su to dve uplne odlisne veci

milosnm
19. nov 2008

Má tam HBsAg a táto kolonka je už predtlačená v tehu knižke, ale to asi vieš aj ty. Keď sme sa na to informovali u gynekologičky, povedala nám že je to tam skôr ako info pre nemocničný personál počas pôrodu. Máme to potvrdené aj od inej lekárky. Keby to bolo nákazlivé, musel by som sa testom podrobiť aj ja a všetci naši blízki. Aj keď mám voči nej výhrady, neverím že by si zobrala na zodpovednosť keby to bolo nákazlivé.

medi
20. nov 2008

katka ma pravdu, pozitivny HBsAg znamena bud akutne alebo chronicke ochorenie na hepatitidu B, v oboch pripadoch je mozny prenos na babo.
jednoznacne by som trvala na dalsich vysetreniach, pecenove testy uplne urcite.
dalej na dokaz virusu v krvi je mozne okrem HBsAg stanovit este HBeAg. (je to dalsi antigen virusu)
pri pozitivite HBsAg a HBeAg, a ak k nakaze doslo v II. alebo III.trimestri, je riziko prenosu na babo 80-90%,
pri pozitivite iba HBsAg 25%,
iba HBeAg asi 10%.
kedze virus sa prenasa krvou, telesnymi tekutinami, slinami a sexualne, nemyslim ze by bolo treba testovat celu vasu rodinu.. akurat tak partnera. teda predpokladam:o))
prave pre ten mozny prenos krvou pri porode je ohrozeny zdravotnicky personal.
ale postoj, ze HBsAg sa stanovuje len kvoli tomu, ma dost vytaca. a od takej lekarky by som usla pri prvej prilezitosti.
drzim palce nech vsetko dobre dopadne a mate krasne zdrave babo:o)

ada4326
autor
20. nov 2008

Tak veru neviem čo si mám o tom myslieť, lebo som hovorila aj s gynekologičkou aj s mojou obvodnou lekárkou a obe tvrdili, že to nie je v danej situácii nebežpečné ani pre mňa ani pre bábo.
Pýtala som sa obvodnej aj na to očkovanie a povedala mi, že je bežné, že sa nájdu v krvi protilátky a že som pravdepodobne prekonala žltačku a ani o tom neviem............................. a tele si vytvorilo protilátky.
Že nie je potrebné vyšetrenie blízkych. Len gynekologička hovorila, že po pôrode ak by som chcela sú na to lieky, ale nesmie sa pri ich užívaní kojiť..........................

denduska
20. nov 2008

ja by som si urcite dala urobit pecenove testy a imunologiu na hepatitidu B...
virus HepB ma tri druhy antigenov....Ag s, e, c.... S a E sa daju v krvi detekovat. C nie, daju sa zistit len protilatky
v akutnom stadiu je pozitivny v krvi antigen S (teda HBsAG) a E + protilatky typu IgM
prekonana hepatitia a ockovanie zanechavaju pozitivitu protilatok IgG (anti-HBsAg)
nosicstvo sa prejavuje pozitivitou HBsAg + protilatok IgG
myslim ze tak by to malo byt spravne, kuk obrazok akutna a vyliecena
http://pathmicro.med.sc.edu/virol/hepb-cd1.gif
a chronicka http://pathmicro.med.sc.edu/virol/hepb-cd2.gif

HBsAg je teda typicky pre akutnu infekciu alebo nosicov.
Drzim palceky adka, este je mozna aj chyba labaku, videla som uz vselico.

delina
20. nov 2008

ahoj ada, ja som tiez HbsAg pozitivna a zistili sme to nahodou pri odberoch krvi pri jednom vysetreni... ked som mala dva roky, tak som prekonala zltacku... ak si hep. prekonala alebo nejak prisla do kontaktu so zltackou, tak ta pozitivita zostava, podstatne je, ci je virus "hybernovany", tzn., ze spi a dalej sa nerozvija... ja som bola pocas tehotenstva sledovana, ci sa mi nezhorsuju pecenove testy... a pre istotu som poslala na krv aj partnera a najblizsiu rodinu, kedze mozem byt prenasac... vsetci su ok a babo bude treba hned po narodeni zaockovat proti hepB, to si chcem pri porode zvlast odsledovat, aby nahodou nezabudli... a teda pri HsbAg pozitivite treba vylucit alkohol!

junovka
20. nov 2008

Ahoj Ada!Total ta chapem ako sa citis ☹ Taze, trocha ti opisem ohladom mnA ako to prebiehalo u mna....sice som uz napisala vyssie, ale presnejsie.....

Ked Timeika mala rok/to je ta starsia dcerka/, sla som na preventivnu k obvodakovi na krv.Tam mi bolo zistene, ze mam zvysene pecenove testy.Poslali ma s tym na interne, kde mi urobili USG pecene.Nenasli nic, tak sa to nejako ututlalo a bolo 😒 ...ked mala Timka 3 roky, tak sme sa rozhodli, ze chceme mat este jedno babo.Zacala som chodit po lekaroch, lebo som nevedela otehotniet.Medzitym mi brali aj KO, kde UZ pecen.testy boli negativne.Nejako som sa s tym nezaoberala/minule poz.testy/.Ked som otehotnela, tak mi znova brali komplet KO, pecen.testy boli dobre, cize negativne.Taktiez aj to HBsAG. 😕 Takto preslo cele moje druhe tehu, bez negativnych vysledkov pecene.Znova, ked Nely mala rok , tak som sla na KO, a tam .........pisala som uz vyssie. ☹ 😒

Kedze mi bolo povedana na Hepatologii, ze som prekonala hepa...B, tak ked teraz tak zdravim selskym rozumom rozmylsam, tak predsa som ju musela prekonat pri tom mojom druhom cisaraku, nakolko od mojej operacie srdca vysledky boli vzdy NEGAT.....az dovtedy ako som uz opisovala.Kedze by som ju bola prekonala pri prvom cisaraku, tak vysledkov by stale boli pozitivne...tak isto aj to HbSag, ked som bola tehu s Nely, nie?Lenze oni boli negativne. 😒 A kedze inkub.doba je od 3 tyzdnoch do 5 mesiacov, tak je logicke, ze mi to zistili az po tom 1.roku zivota Nely, ked som sla na preventivku.A podla vysledku z Anti Hbs ELISA mi bolo zistene, ze som prekonala Hepa...B, nakolko ta nasa generacia ockovana este nebola na Hepa...B, az teraz nase deticky su povinne ockovane.Pri odberoch mojich deticiek boli tiez pozitivne vysledky na Anti HB s ELISA, co znamena, ze uz maju v sebe protilatky.Horsie by bolo, keby nemali.A pokial viem, tak deticky sa ockuju na Hepa...b az okolo 3 mesiacov. 😉

Jednoznacne , zmen gyndosku!!!!Drzim palce 😉

leishmania
20. nov 2008

ak je matka pozit dieta zaockuju hned po porode...a zaroven mu daju imunogllobulin...

lubko361992
17. máj 2013

chcy se zseptat co to je za nemoc RUBELLA to je zlouteka nebo co slisel sem to

katche
18. máj 2013

@lubko361992 hej, srdenko, na to, ze (ako chlap) máš term v marci to vieš nejako.skoro 😀, ja som.o.tomto.case nebola este ani tehotna 😀 a rodila.som zaciatkom marca..takze.srandicky bokom
Jo, a pise sa rubeola ;)

kveta
18. máj 2013

@lubko361992 Rubeola je tusim ruzienka.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre