Prietoky. Čo to je a ako to prebieha?

miriam17
9. aug 2006

ahojte byby........chcela by som vediet ako to je s ultrazvukom....ked ho maju robit na prietoky...co to su tie prietoky???a ako to vlastne prebieha....?????????dakujem za VASE RADY

tami_tami
25. nov 2009

zalezi od mesta, lekara, nemocnice aj tvojho stavu... ja som bola v nemocke raz v 36.tt inac mi prietoky robi doki od 34.tt v ambulancii stale...

ivmila
25. nov 2009

ahojte. aj ja som dnes bola na UTZ na prietoky a mam to na dolnej hranici tak mi napisala lieky na rozsirenie ciev- OXIPHICILIN, ci tak nejako, mam to brat 3xdenne a potom o dva tyzdne na kontrolu. tak neviem. Mam dost obavy. ale dufam ze sa to zlepsi. ☹

tami_tami
25. nov 2009

co je horsie mat vyssie ci nizsie tie prietoky??? lebo ja tomu vobec nerozumiem... mne povedal ze prietoky su vyssie a ze malemu asi nie je az tak dobre v brusku... ale nepochopila som v akom zmysle... ☹

ivana2301
25. nov 2009

Ahojte žienky,dnes som bola na utzv a robili my aj prietoky.Mám hodnoty ktorým vôbec nerozumiem. Dnes som presne v 35 tt. a hodnoty RI 0,76 RI MCA 0,90.A zajtra ma doktor poslal na NST záznamy pre istotu povedal.Povedal že je zatiaľ všetko v poriadku,tak nechápem prečo mám hned zajtra ráno ísť na NST záznam. Povedal že váha babatka je 2880 g a že je na spodnej hranici..Má niekto skúsenosti s týmito hodnotami??Prosíím poradte...

bobacik_29
25. nov 2009

Baby mne prietoky ani nerobili takze ja tomu vobec nerozumiem ani neviem ci sa to musi alebo nie

andrea12737
26. nov 2009

ahojte,prietoky su dost dolezita informacia pre zdravotny stav tehulky,no doktori to zvyknu pekne prehanat. Dolezite je ci babatko pribera,ak ano,tak netreba nic riesit a vy sa hlavne nestresujte. Ziadne lieky tomu nepomahaju,takze je to zbytocnost a zataz na telo zeny. Hlavne nesuhlaste s predcasnym ukoncenim tehotnosti.
Ivanka-mas trosku zvysene hodnoty,ale nic priserne,vsetko je v poriadku a vaha babatka je kraasna. 😵
tami_tami- kde uz moze byt lepsie babatku ako v brusku? 🙂 jasne,v mamickinom naruci,no ale az ked bude ten spravny cas 😉

allinka79
26. nov 2009

ivana, 2880 gramov a to je spodna hranica? to sa mi akosi nezda...
ja vahu mojej malej neviem, ani prietoky, posledne hodnoty mam z 29tt
co su vlastne prietoky?

tami_tami
26. nov 2009

andrea - prietoky mi stupli zo stvrtka z dobrych 0,60 na 0,79 v utorok... ja nie som proti vyvolaniu - uz sme aj tak vo finale takze ak mi doki povie ze to nie je dobre - v utorok mamme poradnu tak nebudem odporovat... ved on musi vediet co a ako je najlepsie a my uz budeme od pondelka v 39.tt 😉

ja som len chcela vediet ako to je - co znamena ze su prietoky vyssie a co to sposobuje...

mishelle5
26. nov 2009

Ahojte,

tak chcela by osm od Vás radu...dnes som bola na USG a pozerali mi prietoky...doktor povedal ze RI hodnoty su trosku nižšie... RI je 0,5....myslite ze je to v pohode alebo sa môžem niecoho obavat?ked som sa spytala ci je vsetko v poriadku povedal ze ano... tak dufam ze mi hovoril pravdu

martinka17
26. nov 2009

Ak by nebolo niečo v pohode, tak by si ťa okamžite nechali v nemocke. Ale pre istotu sa opýtaj, či ti to nezopakuje. Aj ja som mala hraničné hodnoty, aj to až na druhý pokus, tak si ma lekár po týždni zavolal na kontrolu a zase to bolo OK 🙂

mishelle5
26. nov 2009

Nooo idem buduci tyzden..ale nemôze sa to do vtedy moc zhoršit....?

ivana2301
27. nov 2009

Alinka 79 trošku som sa pomýlila (my manžel povedal) babatko malo 2790 g.Mne sa tiež nezdá že je to spodná hranica váhy, ale to povedal dok. zo súkromného centra,kde sme absolvovali ultrazvuk.A prietoky sa zisťujú preto..či vlastne prúdi babätku cez pupočníkovú šnúru dostatok živín,či mu je v brušku dobre-teda či priberá a rastie normálne ako má...Andrea12737 ďakujem som kľudňejšia.Bola som aj na NST zázname- všetko v poriadku,len sa nechcelo hýbať,tak som tam strávyla vyše 70 min.A si predstavte čo čert nechcel išla som z nemocnice naspať domov na aute a vpálilo iné auto do mňa.Nie síce až v takej rýchlosti,ale bola to riadna rana.Tak som sa zľakla,že som mala problém vôbec komunikovať.Tak znova podho naspať do nemoc. na monitory,či je všetko o.k. Našťasie bolo...Ale do večera strašne málo kopkala-asi z toho veľkého stresu.Dnes budem skúmať pohyby-tak hádam..bude všetko tak ako má byť...

allinka79
27. nov 2009

ivana dakujem... v 29 tt som mala prietoky na spodnejnhranici a mala bola o cca 200 gramov tazsia... 🙂 takze asi pohoda. 🙂

ivana2301
27. nov 2009

Alinka 79 doktori povedia že babatko je na spodnej hranici, ale si myslím keď váha sedí,tak zatiaľ není problém..Takže aj ty čakáš babatko 3.januára?Teraz som si všimla..ja mám termín 2.1.2010 a tiež čakám dievčatko.Ale doktorka vravela že to bude asi skôr..(mám dosť dole už padnuté bruško na 3 prsty-podľa neakého merania) tak sa tiež tešíme... 😀

allinka79
27. nov 2009

termin v knizke mam 2.1.2010 🙂 A ci to bude skor, to sa uvidi. Od 29tt lezim so skratenym krckom, priechodnym pre prst a hlavicka malej nalieha na branku.... bud.tyzden mam poradnu, snad budem mat aktualne info... 🙂 Teraz stale lezim, hoci tento tyzden sa uz trosku hybem... uvidim, co povie doki a podla toho sa zariadim bud.tyzden...

andrea12737
27. nov 2009

Ahojte. Sama som mala prietoky 0,84 ktore sa nelepsili, lezala som skoro mesiac v nemocnici, halo okolo mna robili, ze ci ma beru na sekciu ci nie, ze co so mnou a blablabla...den co den 2x pol litra infuzie plus nejake lieky(slak by ich trafil) a nakoniec som bola uzka pre 4 kilove babatko(len tak-tak ze som ju vytlacila)..okrem ineho moj stav som preberala s inym odbornikom z ineho mesta ako som ja, a ten mi povedal len jedno, pokial mozete zmente porodnicu, ich postup pri ´liecbe´ bol zly. Na prietoky neexistuju ziadne lieky. Je to ciste fiziologicka zalezitost.
tami_tami- babatko kludne mohlo prilahnut pupocnik niekde. Ak by sa takto rapidne prietoky zhorsovali uz by ta brali na salu. Len nech ta doktor pekne pootaca na lehatku ked bude robit ultrazvuk a urcite najde tu spravnu hodnotu a ziadne zvysene prietoky mat nebudes. 😉
Kazdopadne kocky klud, ziadne stresy. Drzim vam vsetkym prsty. 😎

ivmila
27. nov 2009

mne doktorka povedala, ze vyssie prietoky znamena vyssi tlak v cieve, ktroa ide cez pupocnik k malemu. Takze kedze je tam vyssi tlak, cieva je uzsia ako ma byt a preto sa menej krvi a zivin dostava k babetku. Ale povedala ze sa nemam bat, ze liekmi sa to upravi. tie lieky co mi napisala su na rozsirenie ciev. Tak dufam ze bude vsetko ok a ze nebudem musiet ist predcasne do nemocnice. ☹

allinka79
27. nov 2009

preco je stale nieco, coho sa musime obavat?

tami_tami
27. nov 2009

ivmila - vdaka za ujasnenie - presne toto som chcela a potrebovala vediet 😉 snad sa mi to do utorka upravi

jaja26
27. nov 2009

Alinka a Ivanka, máme rovnaký termín pôrodu 2.1.2010 🙂 , tiež čakáme dievčatko 🙂,
len dnes som bola na prietokoch a lekár mi povedal že mám hraničné hodnoty. RI 0,65 Musím ísť v stredu na kontrolu. A na vyšetrenie na interné a na anesteziologiu ak by sa muselo tehotenstvo ukončiť cisárskym ☹ . Že lekár by bol rád, keby sa tehotenstvo ukončilo CR pred Vianocami, aby prietoky nevyhasli. Ale že to musia rozhodnúť v nemocnici. Tak idem na rizikovú poradňu a neviem čo mi tam povedia. Bojím, bojím ☹

ivana2301
27. nov 2009

jaja26.....Jééj tak sme tu už 3 čo máme rovnaký termín.Povedal Ti doktor koľko maličká váži??Ty píšeš že máš prietoky RI 0,65 vieš koľko by mali byť nakoľko sme v 35 týždni+1deň? Ešte dobre že si takto pod dohľadom doktorov a že ideš na rizikovú poradňu- aspoň budeš lepšie sledovaná-keby niečo.Nebojkaj sa-určite bude všetko v poriadku..Držím palce....

jaja26
27. nov 2009

Maličká váži 2550 g, doktor vravel, že pekne rastie, priberá, že hodnoty sú v poriadku, len má obavy aby neprestala fungovať placenta. Tá 0,65 hodnota je dobrá, ukazoval mi doktor ten graf, tak to bolo v norme.
ďakujem Ivka, za držanie palcov 🙂 , myslíš, že by mohla placenta prestať fungovať zo dňa na deň?

ivana2301
28. nov 2009

jaja26 Ja si myslím že zo dňa na deň placenta asi neprestane pracovať- myslím že to postupne.Zatiaľ som sa nedočítala v žiadnych článkoch ako to vlastne je..No a ty ideš v stredu znova na ultrazvuk-na kontrolu?Ak áno tak to je dobre,lebo budeš pod dohľadom.Nám doktor kázal prísť znova o 2 týždne na utzv, na prietoky...tak tiež uvidíme-ale takisto sa tiaž obávam...

jaja26
28. nov 2009

iva, písala som do poradne na stránke mama a ja, tam radí MUDr.Záhumenský, sledujem to už aspoň rok, tú poradňu. Odpísal mi, že hodnoty sú v poriadku a že nechápe prečo doktori stresujú pacientov. Že zvlášť sledovanie prietokov je nezmysel, je to odôvodnené iba keby bolo málo plodovej vody a bábätko nemalo dobrú veľkosť a hmotnosť. Ale že u nás je podľa hodnôt všetko v poriadku.
V stredu idem zasa na tie prietoky, ale k inému MUDr. do rizikovej ambulancie. Tak aspoň budem kľudnejšia a budem počuť názor aj iného doktora. Ja som už bola 3x v tej ambulancii, lebo som v 29tt mala slabučký ružový výtok, tak som ležala v nemocnici pár dní a odvtedy tam musím chodiť. Ale všetko je v poriadku, tak som vlastne pod dozorom 2 lekárov - svojho gynekol. a gynekol.v riz.ambulancii 😉
Ivka a napísal, že placenta nemôže prestať fungovať zo dňa na deň, tak môžeme byť kľudné, keď sme pod dozorom, tak by sa nemalo nič zlé stať. A Ty ideš kedy na kontorlu?

jaja26
28. nov 2009

Ivka a čo sú to tie NST záznamy - je to monitoring, kardiograf? A aké si mala z toho výsledky?

allinka79
28. nov 2009

jaja a ivana ahojte
len citam co vsetko pisete... jasom len 34tt +5 ... aletych par dni hore-dole je uz asi jedno, ci nie?
Mna caka poradna v utorok, tak uvidime co mi povir doki... si vynutim vsetko mozne, nech drobca RIAdne skontroluje...

jaja26
28. nov 2009

Ahoj Ali,
tých pár dní hore dole 😉 , aj tak to akosi každý inak počíta. Poslednú menštruáciu si mala kedy? Ja 26.marca a podľa toho termín pôrodu 2.1. ale podľa ultrazvuku na Silvestra, tak neviem. A v 29 tt maličká koľko vážila? A ležíš poctivo? 😉

allinka79
28. nov 2009

pm bola 30.3., termin mam v knizke podla ultrezvuku, inac by bol tusim 4.1.
drobec mal 1560 bgramov, prietoky RI 0.68 ... bola som vtedy 29+0 ale zodpovedali hodnoty tyzdnu 30+3 ... bude to mala valibcka 🙂
a hej, lezim uz od 19.10., vela v nemocke, teraz uz doma... aj ked uz sa trosku zacinam hybat... nechcem prenasat

jaja26
28. nov 2009

Som zvedavá, koľko budete vážiť teraz 😉 Malá vážila v 30tt 1800g a za 5 týždňov pribrala 750 g, hádam je to OK. A ktorý deň ideš na poradňu?
Vecičky už máš pripravené, ožehlené? Ja idem dnes dožehliť a oprať ešte asi 2 pračky. Ale ma už všetko tlačí. inak sa ako cítiš?

allinka79
28. nov 2009

blbo sa citim... ak sa ti dobre lezi, tak ta obdivujem, ak nie, tak asi vies. Tvrdne mi brucho, raz viac, raz menej... mam vselijake pocity a obcas by som chcela aby to uz bolo za mnou.
Veci mam z casti nachystane... mam na to ludi kedze ja nemozem... ale tasku mam zbalenu uz tyzden... aj ked som chcela este skor 🙂
tiez som zvedava, budem musiet lekara ukecat, nech mi spravi poriadnu prehliadku... on nje dilino, ale ved som rizikova, tak by mal...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre