Prietoky. Čo to je a ako to prebieha?

miriam17
9. aug 2006

ahojte byby........chcela by som vediet ako to je s ultrazvukom....ked ho maju robit na prietoky...co to su tie prietoky???a ako to vlastne prebieha....?????????dakujem za VASE RADY

nelika666
9. aug 2006

je to vysetrenie ktore sa robi napr ked ma babo obtoceny pupocnik niekde.. napr moje dievcatko ho ma okolo krku.. na tom vysetreni zistia ci cez pupocnu snuru prechadza take mnozstvo zivin a ostatnych veci ako ma.. a ci to neohrozuje babo
je to ako obycajny ultrazvuk

barunka
9. aug 2006

ahoj miriam. je to presne tak ako vraví nelika, je to vyšetrenie, ktorým zisťujú, či k bábetku ide cez púpočnú šnúru všetko čo potrebuje. sú tam určité hodnoty a takisto rozmedzie, v akom by sa mali pohybovať...
u mňa robili toto vyšetrenie v 30tt na veľkom UZV a potom ešte v 37tt keďže mi tvrdili, že ja už idem rodiť, lebo bábo nemá miesto... (hehe, rodila som v 42tt)

ladybird1l
12. okt 2006

....ahojte, ako sa robia tie prietoky?

nelika666
12. okt 2006

lady - robia sa ultrazvukom - ako normalny ultrazvuk

emjee
3. jún 2008

miriam17 • 1d • 12. aug 2006 o 11:48
ahojte mamulky a tehulky...........mam otazocku....kedy vas posielali na prietoky??.........ja som objednanaz na 30.8..................je to neskoro??..........a kedy ste boli v 9.mesiaci....v poradni...kolko krat za ten mesiac.....lebo ja mam ist az 30.8.-----je to normalne......???? 😒 😒

kattum • 2d • 12. aug 2006 o 11:50
co to je? Nie je to nahodou kardiotokograf?

nelika666 • 1d • 12. aug 2006 o 12:02
36.-38.týždeň tehotenstva:

* ultrazvukové vyšetrenie (väčšinou v klinickej ambulancii pred pôrodom): kontrolujú sa prietoky krvi cez placentu - výživa
* prísun kyslíka

geegee • 1d, 31tt • 12. aug 2006 o 12:08
na prietokoch som oficialne ani nebola...robil mi ich len znamy-porodnik. A v 9 mesiaci som chodila do poradne kazdy tyzden

ervotoc • 1d • 12. aug 2006 o 12:08
podla toho ako prebieha tvoje tehotenstvo,co bábo,ako sa ty citiš,ja som v deviatom mesiaci bola len raz,bo ja som sa ani necitila ako tehulka,keby som mohla este by som bola v praci,jedina zmena bola u mna velkost bruska,no a tyzden som este aj prenasala,takze je to individualne 😉

kattum • 2d • 12. aug 2006 o 12:12
aha, dakujem za vysvetlenie, tak ja som na tom nebola

miriam17 • 1d • 12. aug 2006 o 12:15
tak ...ja som vravela svojej doktorke, ze mam bolesti ako pri mendzese....a ona ze to nic neni.......a ked som sa bola dat objednat na prietoky...ta my povedala tamat doktorka...ze to je uz neskoro...ta ze ci do vtedy neporodim....a ja mam to tehotensvo...take normalne..aspon si myslim..len obcasne bolesti...

expertka8 • 12. aug 2006 o 13:18
..nenazýva sa náhodou prietok *záznamom*????..z hľadiska laika by som to opísala ako *pásy* okolo bruška maminy..kedy sa zisťujú odozvy srdiečka diaťatka+prípadné kontrakcie...

nelika666 • 1d • 12. aug 2006 o 13:31
expert - nie to je CTG - cardiotokograf

expertka8 • 12. aug 2006 o 14:24
...no...nie som gynekológ-pôrodník 😅

zebricka • 12. aug 2006 o 15:17
Mam blby dojem, ze tieto prietoky sa nerobia ako standardne vysetrenie.... keby sa robili, tak by mojej kamaratke zistili, ze jej pupocnikova snura nie je spravne vyvinuta a jej babatko by mozno nemuselo zomriet... ☹ 😢

expertka8 • 12. aug 2006 o 15:18
..zebricka..v ktorom tt. jej to zistili???

zebricka • 12. aug 2006 o 15:23
Ked sa predcasne narodilo zaciatkom osmeho mesiaca.... ako podvyzivene, lebo pupocnikova snura nebola ok....

expertka8 • 12. aug 2006 o 15:25
... ☹
...minulý mesiac sa narodilo známej dievčatko v hodine 12!!!...na konci tehotenstva/38.tt/..lekári zistili,že dievčatko má krátku pupočníkovú šnúru...

zebricka • 12. aug 2006 o 15:30
Expertka, ja som sa uz z toho dostala, ale bolo mi z toho nanic... som jej jedina blizka kamaratka, takze sme to prezivali spolu.... bohuzial, dopadlo to tak, ako to dopadlo.... je mi z toho smutno a doteraz neviem najst odpoved na to, preco sa to stalo.... preco to ani na jednom ultrazvuku nevideli.... a tiez tvrdo nesuhlasim s popisom 3D na strankach centier, ktore toto vykonavaju... v ziadnom pripade to nie je mozne povazovat za vysetrenie, je to komercne zobrazenie tvaricky dietatka, nic viac... taketo veci tam nesleduju, nezameriavaju sa na to, nic... ☹ 😠

zebricka • 12. aug 2006 o 15:31
Exp, chvalabohu, ze to tej Tvojej znamej aspon zistili... ze sa to podarilo....

cat • 1d, 25tt • 12. aug 2006 o 15:34
Zebrička, mne u Kocha v 20tt robili v rámci morfologického ultrazvuku aj prietoky, ale neviem ako inde...ale za tento UZV si tam tehulky musia zaplatiť 1000,- Sk 😠

zebricka • 12. aug 2006 o 15:37
Cat, po poslednej skusenosti, aj ked nie vlastnej, viem, ze dnes su im peniaze bez babatka uplne nanic, takze keby o tejto moznosti a alternative boli vedeli, urcite ju vyuziju a radi si to zaplatia.... dnes uz na nicom nezalezi.... babatko je v nebicku.... ver, ze pri dalsom tehotenstve si daju vysetrit vsetko mozne, este aj vlastny zrak, len aby mali istotu, ze sa babatko vyvija dobre.... v kazdom pripade vdaka za tip, urcite jej ho dodam, ked sa raz na to odhodla a podari sa jej opat otehotniet, nech tam ide....

cat • 1d, 25tt • 12. aug 2006 o 15:39
a ešte som zabudla dodať že total súhlas s tvojim príspevkom o 3D UZV, pri druhom mimi už naň určite nepôjdem,škoda peňazí 😖

cat • 1d, 25tt • 12. aug 2006 o 15:42
zebricka, takže do budúcna: ten morfologický UZV tam vykonáva MUDr. Michal Holáň, externista ktorý tam dochádza každý piatok a objednávajú sa k nemu aj tehulky ktoré inak do Kocha nechodia a ani sa tam nechystajú rodiť. 😉

expertka8 • 12. aug 2006 o 15:44
...zebricka...smrť dieťaťa je veľmi bolestivá životná okolnosť...najmä preto,že človek nenaxádza množstvo odpovedí na svoje nezodpovedané otázky...
...minulý rok zomrel mojej veľmi dobrej kolegyni 13-ročný syn..dôsledky autonehody...priznám sa,že veľmi som sa obávala nášho prvého osobného stretnutia..nevedela som odhadnúť jej reakciu a navyše..xcela som jej byť veľkou oporou... 😔 ..vzhľadom k tomu,že som bola tehotná/hormóny si so mnou robili čo xceli/...mala som strax,že ako *priateľ* zlyhám...veľa som doma rozmýšľala čo jej poviem,keď sa stretneme..aby som bola taktná, ale najmä empatická...spontánna reakcia všetko vyriešila...objali sme sa a tie slzy čo nám stekali po lícax povedali oveľa viac ako čokoľvek iné 😔 😢

nelika666 • 1d • 12. aug 2006 o 15:57
prietoky sa robia len pri podozreni na nejaky problem nie ako standardne vysrtrenie to je fakt ale musim povedat ze mne prave na tom 3D UZV zistili ze babo ma obtocenu pupocnu snuru okolo krku prave pri kontrole pupocnika - prietoky a napisali spravu pre moju gynekologicku s odporucanim na dokladnejsie vysetrenie - prietoky v 32tt..
a zebricka je mi luto tvojej znamej.. a ked bolo babo podvyzivene - nebolo im cudne ze ma nizku hmotnost ved to sa da zistit aj pri standardnom UZV

zebricka • 12. aug 2006 o 16:00
Cat, no super... zhodou okolnosti mam kontakt na doktora Holana, takze nie je co riesit... prave toho som jej uz svojho casu spominala, on robi vlastne tu prenatalnu echokardiodiagnostiku....je fantasticky, super chlapik.... a este aj sympatak... takze si ma potesila... 🙂 ... len skoda, ze sme sa k nemu dostali, az ked bolo neskoro... ako faktom ostava, ze aj keby to vedeli zavcasu, tak by sa mozno nedalo nic robit, ale vedeli by to v rannejsom stadiu...

zebricka • 12. aug 2006 o 16:02
Expertka, napodobne... tiez som sa strasne bala, v knihe som si precitala, akymi stadiami prechadza matka po smrti dietata.... a jedno z nich bolo odmietanie okolia... nechcela s nikym komunikovat, nebrala telefony... ale so mnou ano.... tak som tu teraz stale pre nu, chcem jej pomoct, ako len budem moct... su to len tri tyzdne a ta bolest je hrozna....

zebricka • 12. aug 2006 o 16:03
Nelika, nie, nikto si to nevsimol.. ziaden ultrazvuk, ani 3D, nic.... 😲

cat • 1d, 25tt • 12. aug 2006 o 16:04
to mi je ľúto..
áno, je ťažký sympaťák a vynikajúci odborník, kamoške tvrdili Downa s odporúčaním na amniocentézu a on to vyvrátil, zargumentoval a bolo zdravé dievčatko 😉 lebo amnio tiež neni bez rizika , jedno zo 100 detí toto vyšetrenie neprežije.

zebricka • 12. aug 2006 o 16:08
Cat, dakujem aj za nu... za taku virtualnu podporu....

Netvrdim, ze som proti 3D.... akoze obrazky fajn (prave vdaka tomu maju jedine vydarene obrazky svojho dietatka).... ale nie je mozne v ziadnom pripade to povazovat za vysetrenie... a uz vobec nie odborne.... a za tym si budem stat.... kto ste na tom boli, viete, ze hladaju tvaricku...nesleduju jednotlive organy, nesleduju Downa, nesleduju srdiecko, pupocnik... samozrejme, bavime sa o tom klasickom komercnom vysetreni za 1500,- korun.... pardon, vlastne dvihli ceny - je to 1900,- alebo 2200,-...

nelika666 • 1d • 12. aug 2006 o 16:14
zebricka - no to je zvlastne.. ved ked pri UZV meraju babo tak im tam naskoci aj vaha.. no ale co uz s tym nic nespravime bohuzial..
a ja som bola na 3D a urobili mi komplet morfologicke vysetrenie, vysetrenie na vrodene a vyvinove chyby, skrining, rastovy profil so vsetkymi meraniami no proste kompletne vysetrenie ktore mi bohuzial nikde inde nespravili a bol tam uplne iny pristup ako som zazila na normalnom UZV.. skusenosti bohuzial nemam velmi dobre
ale je pravda ze sme platili 3000,- ale som velmi rada ze som tam bola a vsetko skontrolovali a vsetko je ok (teda az na ten pupocnik okolo krku) .. bola som tam asi hodinu a pol

zebricka • 12. aug 2006 o 16:19
Nelika, tak to si asi bola na nejakom "vyssom" vysetreni (usudzujem podla tej ceny a popisu), lebo na tom klasickom komercnom 3D sa snazia zamerat tvaricku, ukazu Ti, co kde je, rucicku, nozicku a tym to hasne.... verim, ze tych Tvojich 3000 korun stalo za to, aspon vies, co vies...

emjee
3. jún 2008

nelika666 • 1d • 12. aug 2006 o 16:26
mna sa pri objednavani sa pytali ci chcem len nejake zabery a fotecky alebo komplexny balik vysetreni.. a ja som chcela tie vysetrenia kvoli tomu ze v 20tt mi povedali ze babo je velmi nizko a placenta dokonca pod nim.. a takisto som bola zvedava na pohlavie lebo predtym ho nebolo vidno..
a k tomu sme dostali aj cd nosic s nejakymi filmami a foteckami.. dokonca mi nahral aj video pre moju lekarku s tym pupocnikom cez ten skener (co ukazuje farebne skvrny podla toho ci tam pretekaju latky a ziviny) - aby bolo vidno pekne a nezanedbala to..
a preto sa toto vystrenie 3D plati kedze to je nadstandardne vysetrenie - aj ked moj nazor je ze takto dokladne by nas mali prezriet pri kazdom UZV aj normalnom aby sme vedeli ze je vsetko ok a nemali by od nas za to brat peniaze - ved 3x na UZV ma preplatit poistovna tak preco nie taky dokladny.. no nie?

mamina2 • 2d • 12. aug 2006 o 16:42
Keď Vás tak čítam mám pocit,že je to len na gynekológovi, kedy vás pošle či nepošle na prietoky. Ja som bola s oboma drobcami na 32 tt. Všetky budúce mamičky moja gyn. posiela na toto vyšetrenie. Mne to pripadalo ako štandartné vyšetrenie nakoľko som do poslednej chvíle pri prvom teho pracovala a pri druhom som "lietala" okolo nášho čertíka.

nelika666 • 1d • 12. aug 2006 o 16:54
mamina2.. asi budes mat pravdu.. niekto posle niekto nie.. je to smutne 😔

mamina2 • 2d • 12. aug 2006 o 18:58
nelika666.. skutočne je to smutné ale napriek tomu, že som mala s dcérkou prietoky v poriadku, keď sa narodila mi(nám) pôrodníčka povedala, že sa druhý krát narodila - mala totiž uzol na pupočníku. ☹

nelika666 • 1d • 12. aug 2006 o 19:20
waf.. tak to ste mali stastie..
ja som zase mala v brusku pupocnik okolo krku aj okolo nozicky a stale ked som kopla stiahla som si "slucku" okolo krku ale nastastie sa vsetko dobre skoncilo..

zuzka111111 • 2d • 12. aug 2006 o 19:37
nelika 666 ty si sa sama tyrala v brusku??? 😖 😖
mna poslal v 32 na prietoky asi tak nejak,

miriam17 • 1d • 13. aug 2006 o 08:09
baby kedze sa na prietoky posiela aby zistili ci daco neni s mojim maly...tak ze moze byt????co take s nim moze byt??? ☹

ervotoc • 1d • 13. aug 2006 o 08:40
Miriam hlavne sa nestresuj a neber všetko čo tu prečitaš hned na seba 😉 maš dobru,zodpovednu lekarku,či lekara,tak to je,keby niečo nebolo v poriadku poslali by ťa hned,tak si uživaj s babom spokojne tehulkovanie,maš vikend tak si ho aj uži a už sa nezožieraj babenka,jo?všetko je ok,tak bud v pohode,nech nemaš maleho jedoša 😉

nelika666 • 1d • 13. aug 2006 o 13:11
zuzka.. ano sama ale nevedome 😅
mne tiez odporucili prietoky v 32tt

miriam.. tak ako uz baby pisali - je to asi na lekarovi ci ta posle a ci nie.. takze klud a rozvahu - keby tvojmu malemu nieco bolo urcite ta nepustia domov ale si ta nechaju v nemocnici.. drzim ti palce

cucoriedka • 1d • 13. sep 2006 o 17:36
dievcata, ahojte...

chcem sa spytat tych, ktorym prietoky robili... ako to Mudr. zaznacil do zaznamu z USG? myslim, aku to ma skratku? nie je to nahodou AFI?

a ak si uz budete pozerat svoju matersku knizocku, napiste mi prosim aku hmotnost malo vase dietatko v tom ktorom tyzdni, ked vam robili USG? nikde na nete totiz nemozem najst nejaku "standardnu priemernu" hmotnost podla tt.

vdaka velika 😉

zuz11 • 1d • 13. sep 2006 o 17:40
cucoriedka, vaha je nepodstatna a ta nikoho nezaujima lebo je to iba odhad, dolezitejsie su cm 😉 tak ako aj dospely tak aj mimi maju inak tazke kosti a to fakt nikto nevie odvazit 🤐 takze vahou sa neriad 😉 aj ked v mudrych knizkach pisu pribliznu vahu 😉

cucoriedka • 1d • 13. sep 2006 o 17:44
hej, zuz, ja to tiez beriem s rezervou, ale vcera mojej sestre (37 tt) v nemocnici povedali, ze ma malinke babetko (cca 2100 g) kvoli slabsim prietokom... nasadili jej aj lieky, dnes som to studovala na nete a som z toho teda dost vynervovana... a nikde sa nemozem dopatrat ku konkretnym info... ☹

ninocka • 1d • 13. sep 2006 o 17:46
v knizke skratka CRL -to su cm?

zuz11 • 1d • 13. sep 2006 o 17:48
mam pocit ze mm 😀

nelika666 • 1d • 13. sep 2006 o 18:30
tu je tabulka - podla tyzdna tehotnosti urcuje pribliznu vysku a vahu babatka

http://www.emimino.cz/pages/story/31

cucoriedka • 1d • 13. sep 2006 o 18:50
dik neli!!

ninocka • 1d • 13. sep 2006 o 18:51
neli dakujeme

nelika666 • 1d • 13. sep 2006 o 18:53
aj nabuduce 😀

cucoriedka • 1d • 13. sep 2006 o 19:18
prave studujem ceske stranky.... doteraz som bola iba na slovenskych a zda, ze to tam maju v tejto veci trosku lepsie premakane... konecne som nasla to co som potrebovala... a uz som sa celkom ukludnila 🙂

keby niekoho zaujimalo viac o gestacnom veku a "mierach" a veciach s tym spojenych, tak hladajte pod "hypotrofia"/"hypotrofie".

laurajana • 1d • 20. sep 2006 o 14:55
ahojte babule, normalne mam dost z toho co som si precitala: ja idem rodit v Krupine a je to male mesto v porovnani s vymozenostami a tak s Bratislavovu a podobne...ja chodim od 36tt do poradne v nemocnici a v ramci toho vzdy absolvujem CTG a tiez prietoky - je mi divne z toho, ze kolke tu napr. na nich este neboli a pod. Som v 40tt a dnes mi zistili poruchu prietokov - na vela veci su tieto vysetrenia fajn

atam • 3d • 6. okt 2006 o 11:42
Ahojko,prietoky sú dôležité,každá mamina(tehu) by ich mala absolvovať,keď vás nepošlú približne okolo 36.t,pýtajte sa!Zisťuje sa nimi veľa vecí napr. či má babatko dosť živín,vzduchu,plodovej vody,či je v pohode.To máme v súčasnoti výhodu,niekedy to tak nebolo.

bibula • 2d • 12. okt 2006 o 10:52
🙂 mna na prietoky posielaju v 30tt-ako standartne vysetrenie.

mimochodom,pozerala som si tu tabulku hmoptnosti,no bola som na 3D uzv v 22 tt a moj maly tam meral a vazil ako je tam pisane na 28tt.dokonca aj pri standartnom vysetreni uzv v 20 tt,maly vazil okolo 700g a meral cca 30cm 😀
uvidime,co za obrika mi to tam rastie,aj ke d vysoky ma byt po kom 😅

curly1983 • 1d • 13. apr 2007 o 19:01
ahojte babenky ... chcem sa opytat ohladne prietokov ... mala ste niektora prietoky na hranici ??? ak ano co to znamena ???

mimakro • 2d • 14. apr 2007 o 13:32
Ja som bola pri oboch deťoch v 36. týždni. Myslím, že "na hranici" znamená, že keby bol prietok krvi pomalší, musela by si porodiť. Pri prietokoch sa sleduje rýchlosť toku krvi v pupočníku. Keď je dostatočná, bábo má dosť živín, teda na pôrod je čas. Ale keby nebola, hrozil by napr. nedostatok kyslíka a sním súvisiace negatívne dopady hlavne na mozog ale aj ostatné orgány(treba rodiť). Na najbližšej poradni sa spýtaj lekára, isto Ti to vysvetlí.

maca793 • 3d • 14. apr 2007 o 22:08
mne pri dvojičkách robili prietoky každý týždeň.
teraz ich robili len v 36.týždni, doktorovi sa niečo nepozdávalo, mala som ich na hranici ale všetko bolo OK a ja som presne na termín porodila zdravé dievčatko, aj napriek tomu, že doktor vravel, že bábo bude malé na svoj "vek" a zaostáva o 3-4 týždne vývojovo dozadu. nakoniec sa malá narodila ako 3kg a 52cm vážiaca princezná. 😉

mimakro • 2d • 15. apr 2007 o 22:47
možno keby "nezaostávala", mala by 4 kilá 😀

maca793 • 3d • 20. apr 2007 o 22:46
mimakro
to hej ale kto by tlačil potom takú opachu?

emjee
3. jún 2008

terkaa • 53tt • 27. dec 2007 o 19:13
ahoj, tehulky
docitala som sa, ze na prietoky sa ide ak je nejaky problem. dnes som bola v poradni, vsetko je v poriadku a napriek tomu ma na to vysetrenie poslali. moze to byt aj koli tomu, ze mam rh negativ? zistia mi tam aj pohlavie babatka na 100%?som v siedmom mesiaci a mne dr. nikdy nevie s istotou potvrdit, co to bude...

fenrirka • 1d • 27. dec 2007 o 20:05
ahoj no mna poslal aj bez toho ze by bol niaky problem....a ja som bola na 3d a tam mi povedal z urcitostou ze to bude chlapec...aj teraz som bola 2x na prietokoch...kontroluju ci babu dobre bije srdiecko a ci prietok cez pupocnikovu snuru je dostatocny

hellosona • 1d • 27. dec 2007 o 20:30
mna tam nikto ani raz neposlal... 😕

fenrirka • 1d • 27. dec 2007 o 23:20
ty si vobec nebola na uvz???

uhlikova09 • 1d • 28. dec 2007 o 08:41
Ja som bola na prietoky posledny mesiac pred porodom kazdy tyzden,aspon tu sa to tak robi,viete vobec co su to prietoky?

tribitka • 1d • 28. dec 2007 o 11:16
od 30tt by sa mali merať prietoky pravidelne na každej poradni......

hellosona • 1d • 28. dec 2007 o 11:51
na utzv som bola naposledy v 29/30tt a odvtedy nic... moja gyndoska mi nic take nerobila a na antolsku mam najblizsi termin 9.1. 😖

uhlikova: no snad viem... prietok krvi cez placentu, ako je babo vyzivovane cez nu a tak... nie? 😕

mne to fakt nerobili 😒

uhlikova09 • 1d • 28. dec 2007 o 13:21
hellosona ano mas pravdu ale to nepatrilo konkretne tebe,tribitka mas pravdu-inak aj nas maly sa narodil 6 tak ako mas termin 😀

hellosona • 1d • 28. dec 2007 o 14:45
uhlikova: 😉

zaujimalo by mavsak , ci je to standardny postup, ze by mali merat prietoky na kazdej poradni... ja mam pocit, ze niektori gynekologovia maju svoje "vlastne postupy" 😠 a fakt, keby som mala s tym problem, tak sa mam na koho odvolat?! 🙄
dufam, ze sme v poriadku a a malinky je pekne vyzivovany, ako ma byt 😉

katka7777 • 28. dec 2007 o 15:35
MNa tam tiez poslali,zistuje sa tam ake velke mas babatko,ci rastie a povedia ti kolko priblizne meria a vazi.Ked chces nahraju ti to aj na dvd co odporucam

deina • 1d • 28. dec 2007 o 20:40
U nas vraj robia prietoky vsetkym tehulkam od 37tt, rizikovym od 32tt. Myslela som si, ze sa to robi vsade. 😕

tufa • 1d • 28. dec 2007 o 21:51
Nerobi 😒 Ked som lezala v nemocnici a boli tam pacientky z mensich miest alebo dedin tak im urcite nerobili prietoky - nemali tam na to vybavenie 😖

tribitka • 1d • 28. dec 2007 o 22:44
mne lekár meral prvýkrát prietoky minulý týžden a vraj bude na každej poradni ked mi bude robiť UZV....
tufa, ved na to netreba špeci vybavenie, stačí normálny UZV prístroj.....

veronika13 • 1d • 29. dec 2007 o 16:40
tiež mi robili prietoky, ale len zo dva razy, tiež si myslím, že by sa mali robiť každej žene pri ultrazvuku, však jedným vrzom, nie?

donla • 52tt • 2. jan 2008 o 14:21
ahojte aj mne majú robiť prietoky.....prvý raz mi to budú robiť, keĎ budem v 31tt. A tiež to u nás robia asi všetkým....lebo som u jednej panej v čakárni počula, že vraj to robia od 30tt do pôrodu viackrát. Ale prečo a komu všetkému - netuším. Ale len nech nás dobre pokukajúúúú!!!!

sue • 1d • 2. jan 2008 o 14:26
Babulky, nepleťte prietoky s morfologickým UZV...
Prietoky je vyšetrenie na základe ktorého sa zisťuje v podstate ako funguje placenta - a teda ako je dieťatko vyživované kyslíkom a potravou...
Vôbec sa nemusia robiť v každej poradni, najmä ak na to nie je žiadny dôvod - t.j. ak je dieťatko primerane veľké a žena má správne uloženú placentu (pri spodnom uložení placenty by mohol byť problém...) nie je dôvod robiť zvláštne vyšetrenia.
Niektorí lekári automaticky pri UZV spravia aj prietoky, niektorí nie...

emjee
3. jún 2008

ivanka982 • 1d • 2. jan 2008 o 11:55
ahojte prosim vas mohli by ste mi niekto napisat preco sa vlastne robia., ako sa robia, v ktorom tt sa robia, ako to prebieha, ci to moze uskodit plodu alebo vam...proste vsetko co o tom viete??

dakujem ivana

ivanka982 • 1d • 2. jan 2008 o 12:36
prosim potrebujem co najrychlesie a co najviac o tom vediet 😔

lu777 • 1d • 2. jan 2008 o 12:45
Ivanko: dělají se zhruba od 38.tt.. ale může to být i dřív, mně ho např. měřili na utz ve 31.tt..
měří se tím jestli pupečníkem probíhá dostatek krve, jak je okysličená nebo tak něco..
je to kontrola, že je mimi dostatečně vyživované a že placenta funguje dobře

uškodit to určitě nemůže, je to prostě jen kontrola pro případ, že by už placenta nezvládala, pak by se musel porod třeba i vyvolat o maličko dřív

zdravím

asiko • 1d • 2. jan 2008 o 17:52
Ahoj,
mě je měří od chvíle kdy mi začali natáčet Ctg - monitor srdíčka. Občas mi totiž vychází špatně. Poprvé to bylo v 34 tt. , pak v 35 tt. a zase dneska. Říkají tomu průtok placentou. Kdyby prý byly ty průtoky špatný, tak by mě rovnou nechali v nemocnici a vyvolaly porod. Znamená to, že se miminku už nedaří, přestává růst,placenta se odlučuje - stárne, kazí se plod.voda apod. To moje CTG souvisí ale asi s něčím jiným, prý možná proto, že i já sama mám zrchlený tep. Kamarádka měla prý v 38 tt.pocit, že jí už neroste břicho,tak jí udělaly ty průtoky a zjistili, že už jsou horší a že se chlapečkovi už nedaří a v 39 tt. jí vyvolali porod. Narodil se zdravý, měl 2700 g. Mě dneska říkali že miminko se může už narodit a mělo by být už v pohodě.

jaja0110 • 2d • 2. jan 2008 o 18:08
Ivanka kontrola prietokov je uplne neskodna pre teba aj pre babo. Musi sa robit a pravidelne kontrolovat na ultrazvukoch, zistuje sa tym ako je babetko vyzivovane, ci sa mu dostava dost vyzivy cez placentu atd... keby nebolo nieco OK, brali by ta do nemocnice. Mne prietoky kontrolovali zatial 2x, a to v 22tt a v 30tt.

vesi • 2d • 2. jan 2008 o 18:40
u nás sa robia v 30tt, mňa si v 30tt nechali v nemocnici kvôli prietokom, netreba sa zľaknúť, pravdepodobne mala držala pupočnú šnúru a preto som mala zlé výsledky, lebo každý deň na UZV to potom bolo O.K:

emjee
3. jún 2008

amartina • 35tt • 22. máj 2008 o 08:49
Ahoj holky,
hledala jsem něco k tomuto tíématu, ale nic nenašla.
Chci se zeptat, jestli máte některá zkušenost s tím, že vás poslali na Dopplerovské vyšetření kvůli velké váze miminka, normálně se tam prý chodí, když je miminko moc malé, ale já mám mimíse o dost většího a musím tam a nevím proč.....
Díky moc za vaše odpovědi.
Martina

lukin • 1d • 22. máj 2008 o 08:52
amartina: To bylo kvůli váze miminka? Já jsem ho taky podstoupila, teda myslím, ale měla jsem za to, že to je spíš měření průtoku pupečníkem. Tak teď nevím.

amartina • 35tt • 22. máj 2008 o 09:04
No, je to měření průtoku krve, ale většinou se tam jde, když je mimís moc malý, jak jsi na tom byla TY ???

lukin • 1d • 22. máj 2008 o 09:09
amartina: Já jsem měla taky hodně velké dítě, je to spíš kvůli tomu, zda placenta ještě pořád stíhá aspoň trochu vyživovat tak velké mimčo. Aspoň jsem to tak podle doktorů pochopila.

amartina • 35tt • 22. máj 2008 o 09:14
Lukin: a kdyby nestihala, tak me poslou porodit ? Ja jen, ze ke svemu dr jdu za dva tydny, na tohle vystreni musim do nemocnice, tak snad by mi tam rekli rovnou, ze musim porodit, vid?

lukin • 1d • 22. máj 2008 o 09:22
amartina: Jo, kdyby na tom už byly hooooooooooooodně špatně, tak by tě nechali porodit. Já na tom byla v 36. týdnu, placenta už moc nestíhala, ale pořád to ještě šlo, tak mě pak poslali domů a nakonec jsem měla vyvolávaný porod den po termínu 🙂

katka_25 • 33tt • Včera o 19:54
AHOJTE, DNES SOM BOLA NA PRvoM VYSETRENI PRIETOKOV, lekárka mi povdala, že hodnoty sú hraničné, že o dva týždne mam prísť na kontrolu, potom sa uvidí. V tehu knižke mam zapísané 0,6. NEVIETE MI PORADIŤ? Čo môže nasledovať, keď to bude horšie, alebo sa to nezmení??? Som z toho tak trochu nervózna, či bude všetko nakoniec v poriadku. Ďakujem za všetkyn názory... 😒

snezenka123 • 30tt • Včera o 21:02
Ahoj holky tak já jsem dneska podle PM 29+3 ale podle utz jsem 31+1 a malá má váhu 1600g. Doktorka se mě ptala jestli nekouřím(jsem nekuřačka) a že je mimi starší podle utz(asi myslela i větší) a zkoušela i to vyšetření doppler a mám hodnoty PI 0.98 RI 0.6 norma a říkala že je to v pořádku. Do poradny jdu ve středu tak jsem zvědavá,co mi doktor poví.

lukin • 1d • Dnes o 07:50
katka: Nevím, co znamená ta hodnota, ale za dva týdny tě opět vyšetří, a pokud by se to zhoršilo, tak by ti porod vyvolali. Takže žádný strach 🙂

snezenka: Tak vidíš, máš to v pořádku. Jinak se neboj, mimčo máš velké tak akorát. (Já měla ve 32. týdnu 2600g).

katka_25 • 33tt • Dnes o 08:55
Neviem skúšala som hľadať niečo na nete, niekde som sa dočítala o nejakej liečbe??? zdá sa mi to divné, že aj pri tomto sa to da "liečiť" neviem, možno som to nesprávne pochopila, mala som sa opýtať lekárky čo ma čaká keby náhodou, ale bola som z tej info mimo .... LUKIN ďakujem, do 15teho (do kontroly) mi šibne z toho ..

vesi
3. jún 2008

mňa si v 30tt nechali z ultrazvuku rovno v nemocnici kvôli prietokom, vysvetlenie bolo, dieťatko nedostáva všetko čo potrebuje. samozrejme ma to vyplašilo, ale nakoniec to bolo O.K. dali mi infúzie a po týždni ma pustili domov. chodila som častejšie na UZV, ale bolo to až do pôrodu v pohode. okrem mňa bolo v nemocnici vtedy viac mamičiek s týmto problémom, všetky boli O.K: a ked sa to upravilo, išli domov, tak zbytočne nepanikár, hlavne, že si pod kontrolou. 😉

vyvolanie pôrodu je určite tá posledná možnosť...

neila19
3. jún 2008

ja chodím na prietoky každý týždeň od začiatku 9.mesiaca

stvura
25. júl 2008

Kocky, mate nejake hodnoty, resp. tabulky v ktorych sa maju prietoky pohybovat? Dost ma totizto vykolajilo ked som bola v pondelok na prvych prietokoch {posledny mesiac tehotenstva} a kocky vedla mna mali nielenze brucho dva krat take velke ako ja ale i prietoky o hodne vyssie. Lekar vsak nic nepovedal, tak predpokladam ze to muselo byt v norme...
Diky

certica
25. júl 2008

stvura, tie hodnoty by mali byt praveze nizsie 😉 . a co s tym ma mat mimochodom brucho???

katarinkad
25. júl 2008

kocky, neviete ake su idealne hodnoty prietokov??? Ja som bola na prietoky vcera (29/6tt) a mala som hodnotu O,78. Dr. mi kazala brat magne B6 a nic viac, len ze to skontrolujeme o mesiac. Mne sa ta hodnota ale zda vysoka a som z toho od vcera dost na nervy. Mam obavy aby sa to nezhorsilo.

stvura
26. júl 2008

Certica...no k bruchu mal lekar pripomienky... {mne je to ale max. jedno...}

Prietoky co vravel lekar kockam co boli so mnou sa pohybovali v rozmedzi od 1.4 do 1.6 a moje v 36+5tt boli 0.65. Preto ma to zaujimalo, lebo baby boli len v tyzden-dva vyssom tehotenstve ako ja....
No a jako citam katarinkad ma tiez vyssiu hodnotu...v o hodne nizssom tyzdni...

lalitagopi
27. júl 2008

Katka, mne robili prietoky prvy krat v 22tt, a tiez som mala jedno cislo 0,76 a to "druhe" 4,1...sice nic mi to nehovori, ale kvoli tomu 4,1, tiez chodim na kontrolu kazdy mesiac a tiez berieme magnezium.
kukam,ze mame takmer rovnaky termin, tiez to mam "vyvestene", ze to bude okolo 20eho. septembra. Kde budes rodit?

katarinkad
27. júl 2008

lalitagopi, to ti nejako skoro robili prietoky, nie? Vacsinou co tu citam tak robia babam prve prietoky az tak okolo 36 tt. Mne robila dr. teraz prvy krat, dost skoro, lebo odchadzala na dovolenku a ona mi teda nepovedala ze su zle, len mi kazala zacat brat magneB6. Az na nete som sa potom docitala ze tie prietoky mam asi dost zle, tak ma to dost znepokojilo. No snad to nie je az take hrozne a maly ma dostatok vsetkeho co potrebuje.
A kde budem rodit to este neviem ☹ .
A tebe sa tie prietoky nejako zlepsili? Alebo mas stale podobne hodnoty?

lalitagopi
27. júl 2008

zajtra mam ist na kontrolu, tak uvidime ale naposledy mi anii nic nepisal do knizky,vraj je to lepsie ale nech pokracujem brat magnezium. ja som sa o tom rozpravala aj jednym nasim znamim lekarom, vraj je to aj kvoli teplu, hra rolu aj vyska matky atd. (ja mam 155), teda no panic.
mne sa kukal na prietoky, ked mi robil velky utz.
co sa tyka tej porodnice, tiez nie sme rozhodnuty, bo tu v BA je jedna "lepsia" nez druha. tak zvazujeme 😒

katarinkad
28. júl 2008

ja som tiez malicka. Ale s tym nic nespravime, ani s tym teplom, zial. ☹ No budem sa snazit nepanikarit. Viem ze mi to nepomoze, ani babetku.
A kolko tabletiek magne beries denne? Mne ani nepovedala dr. kolko mam brat, tak beriem 2, tak ako je v navode.

stvura
28. júl 2008

No tak som sa uz dopatrala k tym tabulkam, pastnem ich sem...

tt Variacny interval
28 0,701 – 0,943
30 0,657 – 0,882
32 0,637 – 0,791
34 0,623 – 0,963
36 0,545 – 0,628
38 0,539 – 0,653
40 0,497 – 0,572

Smerodajna odchylka vsak moze byt od 0.17 do 0.10

katarinkad
28. júl 2008

stvura, dakujeeeeeem. Aspon nieco. Ja som sa k tomu nikde nemohla dopatrat.
A nevies nahodou co tie cisla aj znamenaju? A preco ku koncu tehu klesaju?

stvura
28. júl 2008

neviem si predstavit preco klesaju hodnoty, pozriem este nejake ine zahranicne stranky, lebo na nasich a ceskych dokopy nic nie je

lalitagopi
28. júl 2008

hmmm..no zaujimave...vdaka za cisla, ale tiez mi to nejak nic nehovori.
katka, mna hovorila vtedy Dr., ze nech pijem vodu Magnezia a jednu sumivu tbl, ale zase tie sumive dost zatazuju oblycky, teda som si kupila tabletky a berem jednu denne, su po 500mg.

slavica2
11. aug 2008

to znamena cim vyssie cislo? tym horsie?

stvura
11. aug 2008

Presne tak, optimalne je vraj medyi tym 0.50 a 0.75. Pokial si zdrava zena, nefajciarka, nealkoholicka a nemas vrodenu srdcovu chybu tak by si mala mat prietoky uplne v normale.

slavica2
11. aug 2008

cize ked mam 0,54 tak je to ok 🙂 vyssie cislo nad 0.75 by mohol byt problem vsak?

stvura
12. aug 2008

Slavica2, so mnou boli na prietokoch i kocky co mali okolo 0.8 a povedal im doki ze je to okej. Zavisi to fakt i od toho ci maju/nemaju srdcove problemy, ci su fajciarky...obe zhodou okolnosti boli, vtedy vraj placenta moze byt poskodena. Ak by mal nejake namietky tak uz moze ukoncit tehotnost. To mas uplne v pohode prietok..ja som mala vcera 0.55...

vixi
13. aug 2008

ahoj buduce maminky, vie mi niekto poradit, co presne znamena pozitivny nalez na kultivacii? Musim brat nejake lieky, ale co to je? Neviete kde by som nasla odpoved?

zuzanikaaa
19. aug 2008

vixi neviem ci nahodou nemyslis toto: V 35. tyzni robime test na Group Beta Streptococcus, co je bakteria ktora osidluje zenske vonkajsie pohlavne organy. Tato bakteria neznamena infekciu a nesposobuje ziadne problemy mame, moze vsak sposobit novorodenecky zapal pluc alebo dokonca az sepsu, co je infekcia v celom tele babatka s moznym zlyhanim organov (menej ako 1% u GBS pozitivnych mam). Preto, ak je tento test pozitivny (co je priblizne u 60% tehotnych zien), rodiacej zene sa podaju intravenozne antibiotika, ktore tuto bakteriu spolahlivo z porodneho kanala odstrania.

A kamaratka, ktora teraz lezala dost dlho na rizikovom v Novych Zamkoch mi hovorila, ze to ma vraj kazda druha baba. Tie antibiotika to vyriesia.

zabka
9. nov 2008

Ja som bola vo stvrtok u dokiho a mame prietoky na hranici, teraz musim chodit kazdy tyzden... 😔

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre