Sieťa s vážnou vývojovou vadou. Ako sa môže narodiť?

nativa
13. jún 2007

Nechápem ako je v dnešnej dobe možné, že sa narodí dieťa s vážnou vývojovou vadou - rázštep, down, keď žena absolvuje afp, morfologiu a 3d ultrazvuk. Počula som také prípady, načo je potom prenatálna diagnostika, to fakt asi na sto perc. je len amnio

zuzu13
13. jún 2007

nativa bohužial na 100% nie je nič... ☹

babulka
13. jún 2007

Nativa - to svojou otazkou "nechapem, ze v dnesnej dobe sa NARODI..." chces povedat, ze ked to nastavujca mamicka zisti, ma ist na umele prerusenie tehotenstva? tak mi to z tej otazky vyznieva. Myslim, ze v takomto pripade je to vylucne rozhodnutie rodicov.

nativa
autor
13. jún 2007

nie babulka tak som to nemyslela, len este stale sa vela deti rodi s vyvojovymi vaznymi vadami a zisti sa to po narodeni. To ci si rodicia nechaju dieta a zistia to skor, je ich zalezitost. Ja hovorim o pripadoch, kedy sa lekari tvaria, ze je vsetko ok a narodi sa napr. dieta s downom.

megie
13. jún 2007

to je fakt hrozné...a smutné predovšetkým.. ☹

sue
13. jún 2007

Nativa, celkom nerozumiem čo by si chcela vedieť... je samozrjemé, že je to strašné keď sa narodí choré dieťatko... ale podľa mňa je to to isté - či sa narodí choré, alebo či ochorie počas života... či to viem niekoľko mesiacov dopredu, alebo nie... milovala by som ho stále rovnako a nič by sa tým nezmenilo... navyše... si myslím, že pokiaľ je liečba už pred narodením nemožná, je nezmyselné, aby to rodičia vedeli dopredu - myslím si, že ľahšie strávim diagnózu ak už dieťatko budem držať v náručí ako keď bude len v mojom brušku a len si budem predstavovať aké asi chúďatko je a ako strašne to s ním vyzerá... ale to je len momentálny pocit...
Inak... si myslím, že 99% lekárov a zdravotných sestier robí všetko čo je v ich silách a vzdávam im za to veľkú vďaku... 😔 za to, že výskum v našom štáte nejde nejak extra dopredu nemôžu vedci,lekári ani sestry, ale naši s prepáčením poondiati politici (ktorých volila väčšina z nás...) lebo na výskum a medicínu nedávajú dostatočné prostriedky a ani zákony neumožäujú týmto ľuďom a inštitúciám k nejakým prostriedkom sa dostať... ale to je už úplne iná kapitola...

susik77
13. jún 2007

Nativa: AFP testy su spolahlive asi len na 60%, je to dost stara diagnosticka metoda 😎 Asi sa robi len preto, ze sa to robilo vzdy 😎
Na ultrazvuku sa neda vidiet vsetko 😎 Najspolahlivejsia je skutocne amniocenteza, ja by som ju ale tiez neriskovala, radsej by som riskovala, ze miminko bude mat nejaku vadu. Ale je to na kazdom, ako to berie...Ale suhlasim so sue, kazdy clovek moze tazko ochoriet alebo mat vazny uraz kedykolvek v zivote...

sue
13. jún 2007

....ešte ma napadlo... keď si napísala "lekári sa tvária" - to si akože myslíš, že lekár vie diagnózu a nepovie ju pacientovi?

svetluska.p
13. jún 2007

Nativa prepac, ale ja nechapem toto Tvoje vytvaranie x tem. Si tehotna a mas strach z niecoho?

escada17
13. jún 2007

ahojte, susik-reakcia...teraz cakam druhe dievcatko, vsetko super sa zda...vravim si, ze tak o 7 rokov tretie, ale to mi uz bude 35- sla by si v takom pripade na amnio? premyslala som nad tym, po 35 tke sa odporuca stale, ze?Sli by ste? To ma len tak napadlo..
a nativa, jasne, ze na 100 % nie je nic, to ziaden lekar netvrdi...ja som teraz mala uzasne AFP testy a lekar mi este jasne povedal, ze ked mi vyslo, ze 1 :220 000 sanca napr. na Downov syndrom, neznamena to, ze moje dieta nemoze byt to 1..ale naco sa nad tym zamyslat...? Treba sa tesit, ked sa pozriem na snazilky, tak si to vazim este viac a iste kazda nastavajuca maminka..chore deti sa budu rodit vzdy...zial a nikdy sa neda na vsetko prist

susik77
13. jún 2007

escada: ja mam 30, tiez planujem do 35 tretie-na amnio by som nesla-jednak z etick. dovodov-som veriaca a aj preto, ze sme uz o 1 mimi prisli. Skor by som si znova dala v 13.tt urobit ten ultrazvuik-meranie sijoveho prejasnenia-je to dost spolahlive-hlavne na Downov syndrom-ked sa urobi spolu s tym biochem. skreeningom, myslim, ze je to na 80 %, moj sukromny pohlad je taky, ze ked mimi nie je v poriadku a nema zit, tak zomrie uz v priebehu tehotenstva, al. po porode. Ale urcite by som nesla na potrat...Ale ani nikoho neodsudzujem... Len mi to pripada nieco ako v obdobi nacizmu-pestovat "cistu rasu" bez chybicky...Neviem...

susik77
13. jún 2007

sorry, planujem do 35 druhe mimi, chybicka se vloudi 😀

escada17
13. jún 2007

susik, ja uz vlastne budem mat druhe v sept., mam 2 r. dcerku, teda 2 deti do 30 ( to bola taka moja meta )...a tretie si vravim, ze az kym moja Sophia pojde do skoly, aby nebola celkom "odstrcena", toho sa i teraz bojim, aby sa zle necitila...aj ja som veriaca, neviem nic o tom, ze amnio zakazuje cirkev...o tom uzv som pocula, ale len zbezne...je mi luto, ze ste uz prisli raz o babatko...ja si ale napr. pomyslim na jednu moju znamu, ma tak velmi velmi postihnuteho synceka, on je len na pristrojoch a umiera , ona sa neskutocne trapi a vlastne to velmi poznacilo celu jej rodinu a tak neviem, co je dobre..jasne, ze je to na mamke alebo na dvojici...ja sa ale velmi bojim tej malinkej sance, ze zena moze potratit- preto to cirkev zakazuje?
Inak Veronika, no keby sme take meno dali, svokrovci ma vynosia do neba, to je "ich"meno 😉) blahozelam k dievcatku...uz sa ti to krati 😉

escada17
13. jún 2007

susik- do 35 planujest tretie, cize po narodeni Veroniky dalsie dve v priebehu 4-5 rokov?

leva
13. jún 2007

Nativa sa len pita ze ked je teraz tolko moderneho vybavenia v nemocnici a aj ten 3D Ultrazvuk,ako to nemoze doktor zistit?Taku vaznu chorobu?Co je na tom zle ked sa to pita?

escada17
13. jún 2007

ved pytat sa moze, nik nevravel, ze je to zle, ci hej 😕 ?

leva
13. jún 2007

Ale hej,vraj co to za temu vytvorila,pletu sem umele prerusenie,ona zadala otazku ktorou sa pita ako je to mozne,ked sa absolvuje tolko podrobnych vysetreni s vybavenim ake je dnes.

titkovamiriam
13. jún 2007

vlastna skusenost o ktorej som ani netusila pred porodom ze sa moze stat:pri porode sa marek narodil a nedychal,narobil mojmu porodnikovi aspon 10vrasok a100sedivych vlasov,lebo nechapal co sa stalo ,tehu v pohode a testy tiez ,ozvy pred porodom o.k a marek sa vlastne narodil mrtvy,nasledovali soky,adrenalin priamo do srdca,lekarka z detskeho hotova co sa mohlo potentovat a az ked som porodila placentu -uzol na snure!!!!!.Marek ako sa tlacil von tak si uzol pritahoval.Je malo deti co nieco take preziju a dalsia kategoria preziju bez nasledkov.Nastastie mareka som vytlacila na prve zatlacenie.
Polezal si na patologickych novorodencoch tri tyzdne,bol pod kontrolov neurologicky a nastastie je o.k,no upozornili ma ze moze mat poruchy ucenia,alebo podobne problemi,zdravotne nema ziadne-tuk,tuk.Tak aj taketo sa stava ☹

elliana
13. jún 2007

ahojte...ani amnio nie je stopercentna. Vzdy je tam percento, ze dieta bude mat nejaky postih, alebo naopak, ze pri pozitivnych vysledkoch sa narodi zdrave.
Ja si ale myslim, ze je fajn, ze nic nieje na 100%...a to preto, ze trebars zena, ktora ma pozit. vysledky na nejake postihnutie dietatka ma vzdy nadej. A to je podla mna dobre

escada17
13. jún 2007

levi, ja neviem...no ale nech sa opyta lekara, lebo fakt ta otazka je nejaka taka 😖 ...ze ako je mozne...je mozne a hotovo, nic sa s tym neda robit, to je jedina odpoved mozna k tomu...ziadne vysetrenie predsa nie je na 100 %, nic nikdy zdravie nezarucuje..
inak ako elli pise...nasa real estate agent, ma dcerku, uz ma 16, vseeeetky testy jej chodili zle a dievca je uplne zdrave. Ona sa vsak tak uz bala, ze ostali len pri jednom...
titi, to som nevedela, velmi som rada, ze vsetko je super !!

titkovamiriam
13. jún 2007

nerada o tom rozpravam ani pisem,ale zasa aby sa vedelo,ze aj to sa stava ☹ .ja som za tie tri t.s tych nervov schudla 18kg a najhorsie bolo ze prve dni ani lekarky nevedeli povedat ako to vsetko dopadne.A kramare su jedina nemocnica na taketo problemi a je len smutne ze vyzera ako vyzera a ze tam pracuju sestricky ktore to nebavi a o sanitarnom personale nehovorim 😠 ☹

elliana
13. jún 2007

teda miri, ja ziiiiram, ale je super, ze je maly v poriadku, normalne ma az stislo pri srdiecku...

leva
13. jún 2007

Ved ano ,nech sa opita lekara,len tie reakcie nemuseli bit take prudke.Viete kazda mame obavy ako dopadnu testy na to a na hento,no ale pravda je ze nic nieje na 100percent.

titkovamiriam
13. jún 2007

kuk eli!pocuvaj ked som to volala po porode sestre /je sestricka/bola jedina co to v ten den vedela,hned dobehla do nemocky,lebo vedela ako koncia take porody ☹ ,no ked videla mareka v inkubatore povedala ze to bude o.k-potom ho previezli na kramare a nebolo nic horsie prist domov bez mimi.Esteze som nemala problemi po porode a mohla som ist za malym hned ako sa dalo.

escada17
13. jún 2007

levi, ved hej, ale ja som dufam, prudko nic nenapisala...tvoj syncek ma inak ake krasne meno 😵 ako moj muzik 😉))
na 100 % nie je ani pohlavie, ale u nas hej, to keby zrazu chalan, verim, ze nam vymenili, taku dobru mame fotku z ultrazvuku 😀

leva
13. jún 2007

eskada,to ma tesi,to nasa mala prisla za nami a krasne s cistym "R nam povedala ze jej sa paci meno Romanko a mi sme sa pre meno chlapca nevedeli rozhodnu a toto sa nam velmi zapacilo 😉 Aj v porodnici nam povedali ze ake pekne meno,asi preto ze toto teraz moc neleti,no komu poviem ako sa vola tak si myslia ze po tatovi ale tato je Jozef. 😀

escada17
13. jún 2007

aj mne sa to meno velmi paci... 😉

leva
13. jún 2007

escada,aj ty mas krasne mena deticiek,pri simonke som chcela Kristinku a momentalne sa mi paci meno Sophia 😉

escada17
13. jún 2007

hihi, tak dobre to vyslo 😉 ja si kristinkou este nie som ista, ja som strasne nerozhodny clovek... 😒 este sa mi paci Alexandra, Stela, Diana...a potom viacero zahranicnych mien....ale netusim,ake nakoniec dam- manzel totiz vravi, ze on uz vybral 😕

biba12
16. jún 2007

Bola som na amniocenteze z dovodu vysledkov AFP, ktore boli znizene. Lekar genetik mi povedal,ze to este nic neznamena, ze Afp testy nie su presne, falosna pozitivita je casta. Dalej mi vravel,ze amniocenteza je 100 percentna avsak, niektori ludia si zle vysvetlia, co im lekar povie. Citala som totiz na nete,ze vysledky amnio vysli zle, ale dieta je zdrave. Povedal mi,ze to je velmi malo pravdepodobne, musel by zlyhat ludsky faktor, alebo, ze rodicom povedali, ze dieta ma poskodeny genofond, ale moze sa stat , ze nejakou druhou castou to vykompenzuje .Toto sa ale netyka chromozomvych mutacii. Ze ked raz urcia diagnozu z amniocentezy, ze dieta ma Downa , tak ho aj ma.

maryam
17. jún 2007

susik, z tych krvnych testov a merania sije je vysledok velmi skresleny, ja mam obidvoje za sebou a doktorka dobre ze sa nerozplakala, ze take zle vysledky este v zivote nevidela a hovorila, ze mi odporuca ist na dalsie testy, tak som hned aj bola a vysledky z genetiky mam vdaka Bohu dobre, nic sa nepotvrdilo, lekar ktory robil biopsiu mi povedal, ze percento komplikacii je menej ako 0.5%(po biopsii), on to uz robil cez 15 tisic krat a povedal, ze ani raz nedoslo ku komplikacii.
Inak som pozerala jeden dokument z Izraela, kde su geneticke vysetrenia na najvyssej urovni na svete - takpovediac skoro sa tam nerodia chore deti, myslim, ze tam bola aj diskusia okolo toho, ze ci chori nemaju narok na zivot a podobne.
Je to velmi tazka tema. A ja som momentalne prestastna, ze sa s tym nemusim zaoberat.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre