Triple testy, AFP testy- pozitívny nález - Downov syndróm- narodilo sa vám zdravé dieťatko

tesita
27. feb 2009

Mám 37 rokov. Pravdepodobnosť downovho syndrómu pre môj vek je 1 v 230, podľa AFP mám 1 v 55. Nechcem podstúpiť interupciu ani amniocentézu, ktorá predstavuje riziko potratu. Máte niektorá skúsenosť s pozitívnym skríningom a napriek tomu sa vám narodilo zdravé dieťatko? Potrebujem dodať silu. Ďakujem.

veve39
17. sep 2011

@tanyja amniocenteza zial urcite znamena riziko potratu, je to relevantny lekarsky udaj, niektore zdroje uvadzaju 1% riziko, mne napr. lekar-genetik potvrdil aj pravdepodobnost vyssieho rizika, kedze v studiach sa napr. uz neuvadzaju potraty 3 a viac tyzdnov po zakroku, ktore ale tiez mozu byt nasledkom tohto vysetrenia
bud rada, ze sa v tvojom pripade nic nestalo, tak ako sa nestalo u tisicov, ci desattisicov dalsich tehotenstiev...avsak zial su aj pripady, ze sa babatko po amnio potratilo - ani nie pocas, ci bezprostredne po vysetreni...ale po niekolkych dnoch...ja mam zial vo svojom blizkom okoli az 2 taketo pripady, obidve maminy po niekolkych dnoch po zakroku stratili plodovu vodu a doslo k potratu 😢

kaekole
17. sep 2011

@ivetah ahoj. u koho si prosim bola na morf. uzv v želez nemocnici? ako je tam doba cakania, ak sa chcem objednat? dik 🙂

ivetah
17. sep 2011

@kaekole ahoj, bola som u kleskena, neviem aka je cakacia doba standardne, ja som tam bola najprv na amnio a tam ma automaticky objednali.

ingas
17. sep 2011

@kaby ahoj, bola som v 19 tt a doktorovi som volala v stredu nevedela som sa dovolať skúšala som to 3x a potom mi doktor zavolal, že mal zmeškaný hovor. Tak som mu vysvetlila o čo ide a on povedal že toto vyšetrenie sa robí v 19 až 20 tt. Chcela som ísť čo najskôr tak mi dal termín v sobotu takže som dlho nečakala. Tie rozdiely neviem tak odborne vymenovať mám aj správu ale to sú samé cudzie slová. Pamätám si že meral dĺžku nosovej kostičky vraj detičky s ds ju majú kratšiu, potom pozeral prsty na rukách nohách, či nie je rázštep na pere na chrbtici proste bolo toho veľa najlepšie je to skúsiť. Ináč je to super zážitok. Stojí to 30€ v sobotu je príplatok 5€ a fotka farebná 7€. Ale za tých 42€ to určite stálo a hlavne pre pokoj na duši.

kaby
17. sep 2011

@ingas dakujem za informaciu. A ma dany doktor aj mailovu adresu? ak by som chcela este nieco riesit cez vikend, myslim tym nejak sa dohodnut narychlo, nerada by som teraz telefonovala.... a ak mas prosim aj tel. cislo, napis mi ho, velka vdaka....
Ja som bola vcera tu v BA na utz..... tu sa vobec nerobi az tak podrobny, pritom sa za to plati 60-70 eur...Ta cena co ty pises je az smiesna oproti Bratislave.... Jedine co mi tu lekar povedal, bolo to, ze zodpovedne moze povedat, ze babo ma normalnu dlzku jazyka, vraj deti s DS ho maju vacsi, je to jeden z tych parametrov na zaklade ktorych sa uz pri prenatalnej diagnostike da predpokladat DS.... nosovu kosticku mi nemohol zmerat, male bolo zle otocene, nedalo sa pozriet z profilu tvaricky.... aj ma to stvalo, ale nic sa s tym neda robit.... ja na amnio nechcem ist. A tak dlho som hladala info.... vsetci v rodine veria, ze babo je ok, ale ja mam chrobaka stale v hlave.... snazim sa verit uzv vysledkom..... to pochopi len ten co to zazil...

tanyja
17. sep 2011

@veve39 tak to ma mrzí ☹ , určite to nie je nič príjemné
ja som mala teda 3x šťastie ,ale len v tom, že som o dieťatko vtedy neprišla, výsledky hovorili niečo iné....., no na 4.x to už vyšlo a máme zdravého chlapčeka 😉

vika34
17. sep 2011

@tanyja
ahoj,ja som tiež nešla na amnio z dôvodu mojich predošlých potratov a pevne verím,že bábo je zdravé,viem ,že ty si musela amnio absolvovať
@kaby ja mám lekársku správu z podrobného morfolog.UTZ a okrem jazyka sa pozerajú dlane,uši,nosová kosť,šija ,chodidlá,pozeral srdiečko a aj ostatné orgány,tých znakov je viac,ale je to v správe po latinsky ,takže viac neviem,ja som bola v 19tt a bábo bolo ešte malé ,ale potrebovala som vedieť výsledok tak ,aby som mohla ísť na amnio ,keby to nebolo o.k.

tanyja
17. sep 2011

@vika34 áno musela, boli na to vážne dôvody... nejdem to tu rozpisovať, je to dosť intímne, chápeš, však
ja som už mohla robiť prednášky o podrobnom utz 😵

vika34
17. sep 2011

@tanyja
a na druhé sa nechystáte?

kaby
18. sep 2011

@vika34 ahoj a u koho si bola ty na tom utz?

vika34
18. sep 2011

@kaby
bola som u Holáňa v Medifere v A-parku sídlia,ked som mala výmenný lístok od môjho gyndoša ,tak ma to stálo iba10 eur,bez lístka to bolo túším až 70 eur,ale ja som sa tam objednala niekedy už v 15 tt,lebo on tam má stále plno.
Ak si tam zavoláš a skúsiš ich tam ukecať za nejaký príplatok ťa možno zoberú predmostne,alebo viem ,že to ešte robí dr..Čunderlík/u toho som bola v 12tt,ale ten má tiežť stále plno,ale tiež tam skús zavolať/tam iba poobede treba volať/ a možno ti sestrička nájde termín,ale tam nepotrebuješ nič,ale stojí to cca 60 eur.

tanyja
18. sep 2011

@vika34 už radšej nie,ja by som rada, ale obavy sú väčšie ako to ostatné , ved 7 rokov boja mi stačilo až až , mnohé sa mi čudovali, že sme sa vôbec na bábo stále dali po tom všetkom, čo sme zažili .....

tanyja
18. sep 2011

@vika34 a ved my sa poznáme, nezdá sa ti ? 😀 , ale z inej témy, a tiež ste sa dlho snažili mať mimi a ako vidím, podarilo sa, 😉 snaha sa oplatila 😵

kaby
18. sep 2011

@vika34 myslela som si...velmi som chcela ist k Holanovi, aj genetik mi ho odporucil, ale uz pred 3 tyzdnami mi povedali, ze ma najblizsi volny termin v oktobri a to je zial neskoro pre mna.... Ja som neratala s tym, ze budem mat zle vysledky triple testov. Som zatial objednana k Cunderlikovi, ale to bude az zaciatkom oktobra, skorsi termin nemal, pretoze ma alebo mal nejaku dovolenku.... Ale vyznam to bude mat uz len na upokojenie dusicky, ak teda ovsem vsetko bude ok. Ale snazim sa tomu verit. Doteraz bolo vsetko ok.....
Ale skusim este zavolat k dr. Holanovi, ci sa nahodou cosi neuvolnilo, aj ked pochybujem.... Je mi jedno co by som unho platila, zial dostat sa k nemu vcas by bol zazrak... No objednam sa k nemu aspon na 3D ultrazvuk, myslim ze ho tiez robi....

vika34
18. sep 2011

@tanyja
jasné ,že sa poznáme,preto viem,že si musela na amnio,len ja som dlho neprispievala do tvojej témy,vlastne do žiadnej a až teraz ,ked som tehotná ,tak sem občas chodím
@kaby aké si mala výsledky a kedy máš ísť na amnio,čítam,že si už v 21tt,to je už najvvšší čas,mne povedali,že to je hraničný termín na amnio.Ja som sa objednala ešte skôr ako mi robili triple testy,pre istotu,lebo ja som vedela ,že ma budú posielať na amnio,lebo mám 40 rokov,ale ja som 5 razy potratila,takže išli by sme iba vtedy,ked by boli výsledky katastrofálne,kedže vyšli negatívne,tak sme išli iba na morfologicky a genetik zhodnotil,že amnio nie je akútne,samozrejme záležalo na mojom rozhodnutí

kaby
18. sep 2011

@vika34 ja som mala vysledky triple 1v30 . Ja sa amniocenteze dost branim, nechcem riskovat zivot dietata. Ani som netusila naco mi vlastne beru krv a ze existuju nejake triple testy.... Vsetky utz boli v poriadku, genetik povedal ze aj ten v 1.trimestri bol ok, preto mi odporucil, kedze sa branim invazivnemu zakroku ako je amnio, vyskusat podrobny utz.... bola som v MT, tam to bolo o nicom, tu v BA zatial v Kochu - vsetko ok, lekar pozeral viac nez mal kedze vedel o vysledku testov..... Ale predsa len by som tiez bola pokojnejsia keby som sa dostala k Holanovi... ☹
Mne kazdy lekar povedal, ze amnio nie je 100%. Je schopna odhalit okolo 100 anomalii plodu, pricom ich existuje okolo 5000 ..... Sla by som na nu len keby sa nieco lekarovi nepozdavalo na utz.
Ale cela tato situacia je dost stresujuca, ale to pozna asi kazda druha zena, ktora bola tehotna (odkedy robia tie testy... ) 😒

vika34
18. sep 2011

@kaby
mne v 12tt u Cunderlíka utz vyšiel tiež o.k. a krv mi vyšla mierne pozitívna a to mi povedal,že to bolo jasné,že to tak výjde ,kedže mám vysoký vek,on mal tie výsledky po anglicky ,prd som tomu rozumela,ale vyčítala som ,že k môjmu veku je riziko Downovho s. 1:74 a mne to vyšlo 1:65 a potom u môjho gynekologa mi bral krv v 12 a 16 tt a tento kombinovaný test mi vyšiel 1:2900 a na razštep 1:2600.Ja ani nad tým nepomýšľam ,že by bábo nebolo zdravé ,čakáme na neho 10 rokov a ked som bola u toho Holáňa a nenašiel ani jeden znak Ds ,tak som sa tým ukľudnila a viac o tom nerozmýšľam aj ked som manželovi hovorila,že nie je zaručené ,že b ude všetko o.k.,povedal,mi ,že to nie je nikdy& zaručené ,ale veríme ,že malý bude zdravý.

Bola si u genetika z GPN?Takže vlastne už nejdeš na amnio,rozhodne by som pre pokoj v duši išla tomu Holáňovi,aj ked až v oktobri ,pre istotu.
My sme boli ešte v 27 tt na 3-D a už sme si povedali,že už budem chodiť iba k svojmu gyndošovi,teraz niekedy by som mala ísť znovu na UTZ,DRžíM PALCE

ingas
18. sep 2011

@kaby pozri web: www.femicare.org tam je aj e-mail a aj všetko opísané čo robia. Aj mne sa bábo ináč otočilo a nevedel pozrieť prierez srdiečka tak sme počkali kým sa otočí. Dokonca jedna mamina písala, že ju poslal von poprechádzať sa lebo tiež niečo nevidel a potom sa to už dalo vidieť. On ťa len tak nenechá je dôkladný. Maj sa

tanyja
19. sep 2011

@vika34 to je až veľa povedať, že 10 rokov ste sa snažili o dieťa a nie to ešte aj absolvovať, my "len" 7 rokov, je jasné, že žena je silná a ty si toho dôkazom
@ingas len takých dôkladných lekárov dnes veľa nie je, ja som mala tiež perfektnú lekárku, nemôžem na ňu povedať zlého slova a tiež doktorku na genetike, tá mi volala ešte aj v sobotu, aby mi oznámila ich výsledky z amnia 😉

maggie2
20. sep 2011

@tanyja sú to normálne oficiálne čísla, ktoré zodpovedajú realite. Je to riziko pre dieťa, že v Tvojom prípade sa nič nestalo, to znamená že si bola jednou z tých deväťdesiatichôsmich a tá päťdesiata a stá žena z počtu 100 bola nejaká iná žena nie ty.

tanyja
20. sep 2011

@maggie2 ja štatistiky nečítam, doktorka mi vysvetlila čo a ako a verila som jej a mala pravdu vo všetkom, čo mi povedala 😎
tých žien, ktoré po tomto zákroku prišli o bábo mi je samozrejme ľúto ☹ , nič príjemné

maggie2
20. sep 2011

@tanyja lekár by mal podľa zákona pravdivo informovať, aj o veciach, ktoré pacient nerád počuje (s výnimkou ak pacient vysloví želanie, že NECHCE byť informovaný), t.j. lekár má informovať aj o možných nežiaducich účinkoch či rizikách lieku, či plánovaného zákroku...jasné že sa im to často nechce robiť, lebo, logicky, pacient má potom ďalšie otázky a obavy, a lekárom sa nechce s ľuďmi naťahovať, nemajú čas...ale ver tomu, že do záznamu napíšu "poučená"

gubcikova
20. sep 2011

ahojte.ja sa dnes dozviem či bábo bude mať DS alebo nie.u nás je riziko 1:190

tanyja
20. sep 2011

@maggie2 mne moja doktorka povedala, že je riziko, ale že sa jej zatiaľ nestalo, aby žena dieťatko potratila, a že to riziko je minimálne, po zákroku som musela ležať minimálne pol hodinu a potom doma 2 dni, ale samozrejme počas odberu mi robila utz, ešte aj ja som videla, kde je ihla a že je mimo dieťatka

tanyja
20. sep 2011

@gubcikova a budeš si ty volať alebo doktor bude tebe volať? mne stále volala doktorka, v ktorom tt si ? my sme mali 2x ds a 1x edw.s

gubcikova
20. sep 2011

@tanyja nie ja si mám prísť osobne na genetiku a tam mi povie výsledky.ja som teraz v 22tt

tanyja
20. sep 2011

@gubcikova o koľkej tam ideš? ja by som mala nervy nadranc 😖 a ako sa cítiš, aký máš z toho pocit? na podrobnom utz si bola? lebo tam všetko pekne vidno

gubcikova
20. sep 2011

@tanyja ahoj.tak už mám potom a čakáme zdravého chlapca.DS sa nám úplne vylúčilo.ešte som bola aj teraz u gyndoša,ktorý malého popozeral a povedal,že je úplne ok.a mám za sebov 3morfo.prvý pri výsledkoch v 17+3 druhý pri amino 18+3 a teraz dnes.

zuzana693
20. sep 2011

@ivetah čau chcem sa spytat či na ten morfol.ultrazvuk si išla sama dovnutra alebo mohol ist aj manžel pripadne partner?Lebo so mnou pojde aj muž a maly tak neviem,či ich tam pustia. Ozaj a bola si u toho ineho gyn,na tom morfol.kon.ultraz. Daj vediet idem zajtra na ten morfol.ultrazvuk.dakujem maj sa pekne papa zuzana

martinka13
20. sep 2011

@tanyja Pre pana krala to si 3 krat cakala babo s genetickou vadou? Nam sa to stalo raz a neviem ci by som to znova prezila Musis byt neskutocne silny clovek 😲

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre