Triple testy, AFP testy- pozitívny nález - Downov syndróm- narodilo sa vám zdravé dieťatko

tesita
27. feb 2009

Mám 37 rokov. Pravdepodobnosť downovho syndrómu pre môj vek je 1 v 230, podľa AFP mám 1 v 55. Nechcem podstúpiť interupciu ani amniocentézu, ktorá predstavuje riziko potratu. Máte niektorá skúsenosť s pozitívnym skríningom a napriek tomu sa vám narodilo zdravé dieťatko? Potrebujem dodať silu. Ďakujem.

andelok
11. nov 2015

@katrin21 A na UTZ chces ist k Cunderlikovi? V kolkatom tyzdni? Ja som bola povodne objednana v 20.tt na klasicky morfo, ale kvoli vysledkom mi povedali, ze mam prist skor, to budem v prebiehajucom 19.tt...tak snad to nebude priskoro, aby bolo vsetko dobre vidiet.

katrin21
11. nov 2015

@andelok na 26.11,. sestricka to vcera pocitala, ze to by mal byt OK termin.... teraz som 17+5, ale bude to uplne zaciatok 20.tyzdna podla mna uplne...
ale ze potom niekam cestuje ci co... proste ze nebude ordinovať.

andelok
11. nov 2015

@katrin21 A objednavala si sa sama? Mna mala objednavat kamaratka gynekologicka, ale ona urcite nevie o tom, ze cestuje...vies mi povedat, ako sa dopracujem k jeho cislu? Ja ho na nete nejako neviem najst. Dakujem!

zdravy_zivot
11. nov 2015

@tecko28 ja som krvacala v prvom trimestri asi 4 krat... bola som aj na pohotovosti a potom mi dopadol zle screening...takze to mohlo mat aj vplyv?

zdravy_zivot
11. nov 2015

@andelok ja som bola na genetike na americkom, tiez preferovali amnio, ale nakoniec som chcela ine riesenia a povedali mi o tych genetickych testoch. Su 99% a zistuju presne tie chromozomy a postihnutia. Ale teba by to stalo asi 350.. no je na tebe, ja som nechcela ist na amnio, a teraz som velmi rada, ze sme boli na tych testoch krvnych a male je ok 🙂

katrin21
11. nov 2015

@andelok hej, sama som sa objednala.. cislo som nasla na nete normalne pod jeho meno, Horsky park . 02/54798503 . ale objednava sestricka.

@zdravy_zivot aj ja idem tam v piatok, tak asi si dam spravit aj tie testy...ak sa bude dat.

andelok
11. nov 2015

@katrin21 Dakujem...ja som nasla na stranke uplne ine cislo. Skusim zavolat, ale netusim, kedy ma ordinacne hodiny, lebo mam zrejme neaktualnu stranku.

katrin21
11. nov 2015

@andelok volaj po 14tej, lebo on ze vraj doobeda ordinuje na kramaroch,ale tam sa neda dovolat dobre... skusala som.. mozno si mala cislo tam.... ja som volala potom hned po 14tej hentam a hned mi to zdvihla sestricka...
bola mila, inak ze ordinuje do vecera..... ale ked si uz objednaana, tak si to len prever, ci to plati a ci je to ok.. na kolkeho mas ist?

andelok
11. nov 2015

@katrin21 Ja som objednana k inemu, MUDr. Slezak...ale radsej by som sla k Cunderlikovi, skusim tam zavolat. Problem je, ze ja som teraz iba 16 plus 2, cize ku koncu novembra by som bola len v prebiehajucom 19.tt...u Slezaka mi povedali, ze je to v poriadku, tak sa este popytam tejto sestricky. Ona ta chcela vyslovene objednat az na 20.tt?

katrin21
11. nov 2015

@andelok no ze najskor v 20tom, tak hovorila.... ale tak mozno nebude problem, neviem presne, kedy bude mimo a ani na kolko, takze hadam sa dohodnete.
a na genetiku nejdes na tu konzultaciu?

andelok
11. nov 2015

@katrin21 Na genetike som bola vcera, to je to, co som ti piala, ze taky zbytocny pokec...vyslovene len rzohovor, ziadny odber krvi ani nic. Len odporucene amnio a dovidenia.

tecko28
11. nov 2015

@andelok Slezak je tiez super, budes spokojna 🙂

andelok
11. nov 2015

@tecko28 Naozaj? Mas dobru skusenost? Tiez som pocula, ze je dobry odbornik, ale neviem, ako je to konretne v pripadoc ako moj, ze sa ma potvrdit alebo vyvratit nejaka trizomia.

lenadka
11. nov 2015

@katrin21 čítam o tom zápale a krvácaní, tiež som sa dočítala, že to ovplyvňuje výsledky a tiež som mala zápal moč ciest a prekonanú črevnú virózu tesne pred odberom, na genetike v MT mi ale zas vzala krv a testy zopakovali, boli ani nie do týždňa, čiže niekde opakujú, niekde nie.

katrin21
11. nov 2015

@andelok ono, moj gyndoš je tiez skvely na tieto UTZ, k nemu posielaju aj iní lekari, ked je nejake podozrenie na nieco a mne povedal na sono,ked sa robili aj odbery a aj 17tt aj v 13tt, ze je vsetko OK, kosticky, vsetko..... takze ja sa spolieham, ze vlastne tu mi to len potvrdia a tie triple testy su len sproosta statistika pravdepodobnosti...a riziko je vlastne len 2% , co je strasne malicko a 98% je , ze je dietatko zdrave..... ale jasne, ze to cloveka rozhodi na chvilku.......
ale proste keby nieco bolo, tak podla mna uz by to aj on videl na SONO a na niektorych strankach som citala, ze dokonca su presnejsie tie prve testy, co sa robia v tom 1 trimestri + to sono a ked je to OK, tak tieto triple by sa ani nemuseli, napr. baby na ceskom konovi pisu, ze VELA LEKAROV v CR to ani nerobi !!!!! lebo ze aj tak to skoro vzdy vyjde zle a ze keby nieco, tak na sono v 20tom tyzdni to riesia a potom amnio hned apod.. vyslovene tam baby pisu , co si pamatam jedna z Kutnej hory, jedna z Olomouca, ze vobec to nerobia, ze to je len stres pre mamicky a ked bolo sono a krv prva OK, tak naco !
takze toto ma dost povzbudilo 🙂

katrin21
11. nov 2015

a este som si vsimla, ze na kontrole ked som bola v tom 13+5 tyzdni podla MS, mi napisal do papierov, ze dieta plod 83mm, 14+1 , gest. 13+5.
cize ak to dobre chapem, tak podla sona som o 3 dni viacej tehotna, co ale v mojom pripadne meni uz TYZDEN tehotnosti, kedze sa to lame a mne to aj sedi s tym, co si myslim, ze kedy som otehotnela.... ja si myslim,ze to bolo uz 12den cyklu, lebo viem, kedy sme spolu boli a dalsia moznost by bola az nejaky 18-19den , co si myslim, ze nie..... a ten 12ty den by bol presne na chlp s tym 14+1 vtedy....
mozno aj to ma vplyv, ze mierne to skresli vysledky, kedze uz nie 13 , ale 14t by sa bral do uvahy...
ale ved sa spytam na tej genetike v piatok, co si o tom myslia....
ja ale viem, ze som 14 den cyklu nemala ako otehotniet 🙂 takze uuplne podla MS sa to neda..

andelok
11. nov 2015

@katrin21 Toto aj mna povzbudzuje...manzel mi hovori, nech stale nesedim na MK, ale mne to prave pomaha, lebo som tu zatial nenasla skoro ziadnu zenu, ktorej by sa to naozaj potvrdilo. Dokonca som pri googleni nasla jednu zahranicnu stranku s vyvinutou kalkulackou, podla ktorej si sama mozes vykalkulovat riziko trizomii, ak mas po ruke vysledky testov. Spravi ti to triple test aj ten prvy test, ktory bol len na zaklade NT a PAPP. Tak som to tam vsetko hodila, aj s presnym vekom v case porodu (31,1) a vyhodilo mi to negativny vysledok. Viem, ze to nie je zazrak, ale aj to ma povzbudilo...lebo aj pri tychto kalkulakciach z Medirexu a spol. ide aj o to, kto ma ako nastavene parametre.

andelok
11. nov 2015

@katrin21 Toto som si vsimla aj ja, presne. Vsade mam pisany tyzden tehotvonsti podla menzesu, ale podla obvodu hlavicky a dlzky plodu som aspon o tyzden dalej, babo je vacsie. Tak to bolo aj pri prvej dcere. Ja aj viem, ze nemam cyklus 28 dni, ale minimalne 31 dni a ovulaciu skor, nez v strede, dakedy tesne po menzese. To viem isto, lebo prvu dcerku sme mali neplanovane, mali sme jeden nechraneny sex na 7 den cyklu a zadarilo sa..takze ak aj to sa berie do uvahy, moze to skreslit vysledky.

katrin21
11. nov 2015

@andelok jeeej, nemas na to link?
no len ja mam naprik. tie hodnoty niektore neprepocitane , ale v nejakch inych jednotkach aj to UE3 ..
inak, kamoska, co bola tiez so zlymi vysledkami u Cunderlika, tak jej na genetike sa hned pytali na to UE3 estriol, lebo ze ten je dolezity ci je OK.. ak je OK, tak je male riziko, ze naozaj je nieco ....
a ten mam ja dobry, podla rozmedzi, co tam uviedli...

ja mam relativne pravidelne, ale aj tak sa ovulacia moze vzdy posunut... staci nachladnutie, hocico.. segra otehotnela 3 dni pred MS, tak si zober, aky ona mala posun a vie na beton, ze vtedy.. 😀

katrin21
11. nov 2015

@lenadka no, ale ja to nemam v tych mom jednotkach :( takze nic... prepocitat to neviem

andelok
11. nov 2015

@katrin21 No tak to je dobry posun...ona tri dni pred MS, ja jeden-dva dni po MS, viem, ze som este spinila slabo po MS, ked sme boli spolu. A zober si, ze kazdej zene to pocitaju pausalne.
Link na kalkulacku je tu: http://www.sbpsoftware.com/trisomy-risk-calcula...
Zadaj svoj vek presne na mesiace, kolko budes mat rokov, ked porodis. Ja budem mat 31 rokov v marci, cize v aprili, ked budem rodit, budem mat 31,1 roka.
Potom si zaskrtni policka podla toho, co si chces pozriet (available screening profiles). Napr. ak chces kalkulovat triple test, vypln vek, AFP, uE3 a hcG. Mas to tam napisane. Potom len stlac Compute.

katrin21
11. nov 2015

nepojde mi to, nemam tie jednotky take.. ja mam hodnoty v nejakych napr. nmol/l a take.... co uz... nevadi.

lenadka
11. nov 2015

@katrin21 hm ja som tam mala uvedené aj prepočty na tie jednotky...v podstate mi to vyšlo skoro rovnako, lepšie to vyšlo len ked som zmenila vek

andelok
11. nov 2015

@katrin21 A ten estriol ti ako vysiel? Mne 1,15nmol lomeno L. Co je 0,55 MoM.

katrin21
11. nov 2015

ja mam nejako 1,47 v tom 16+5 tyzdni podla MS a hodnoty v 16t su od 1,1do 3,54 .. takze vraj OK.
a AFP som mala 32,18 neviem coho, ake jednotky.. nemam to v ruke este ten papier

andelok
11. nov 2015

@katrin21 Mne tieto odbery robili v 15 plus 1, takze uplne v inom tyzdni nez tebe...uz mam z toho hlavu ako melon.

katrin21
11. nov 2015

😀

katrin21
11. nov 2015

@andelok tak uz mam tie hodnoty, ale nejde mi to , ked to tam nahodim, pise mi ze nemam komplet data. neviem to NT - MOM a tiez neviem ake CRL tam uviest, z ktoreho tyzdna, ale tak to som dala. ale to NT neviem, v MoM nemam nikde, mam len ze 1mm a to tomu testu nestaci....

ale uz som kludnejsia zase .... mam uz v ruke tie vysledky a VSETKY hodnoty mam uplne normalne, nic nevyskakuje, aj HCG, aj AFP aj UE3 mam uuuuuuuplne v poriadku a to je podla mna dolezite..
a mam tam napisane, ze riziko DS je vyssie ako je ocakavane len podla veku matky...
cize nebyt veku, vsetko je OK.

lenadka
11. nov 2015

@katrin21 bez NT ti to pôjde, ja som nemala odmerané, skôr mu chýba CRL to daj s týždňa ked ti bral krv na testy...a to hodnotenie výsledkov ved pamätáš ako som to rozoberala 😀 to isté

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre