Triple testy, AFP testy- pozitívny nález - Downov syndróm- narodilo sa vám zdravé dieťatko

tesita
27. feb 2009

Mám 37 rokov. Pravdepodobnosť downovho syndrómu pre môj vek je 1 v 230, podľa AFP mám 1 v 55. Nechcem podstúpiť interupciu ani amniocentézu, ktorá predstavuje riziko potratu. Máte niektorá skúsenosť s pozitívnym skríningom a napriek tomu sa vám narodilo zdravé dieťatko? Potrebujem dodať silu. Ďakujem.

katrin21
11. nov 2015

@lenadka ale tebe to tusim napisali opacne... mne vyslovene, ze su horsie, len pre vyssi vek... ale to je jedno... ked su hodnoty dobre, podla mna je babo zdrave a nie je o com.. ich pohlad na vek nech si strcia

Dala som aj CRL, nejde mi to... chyba to NT a nemm ten inhibin A a ten im asi chyba.. to nemam uvedene v paprieroch..

lenadka
11. nov 2015

@katrin21 NT som ja nezadávala, len tie ostatné 4 hodnoty + vek a vypočítalo mi, musí ti ešte čosi chýbať iné...mne napísali, že riziko je nižšie ako je očakávané len pre vek matky 😉, lebo 38ročné majú riziko podľa veku 1:215 a mne vyšlo 1:250 a tebe napísali, že je vyššie?
Toto mi dosť pomohlo
http://www.fertility.sk/sk_SK/tehotenstvo/tehot...

lenadka
11. nov 2015

@katrin21 zadávala som tieto hodnoty Papp-A, Voľné ß-hCG, AFP,uE3,Inhibin A

lenadka
11. nov 2015

@katrin21 a vieš čo je jedno čo ti tam napísali, malá je zdravá, nech si píše kto chce čo chce 😉

katrin21
11. nov 2015

@lenadka ja viem, ale tebe som to tiez hovorila, mala si lepsie vysledky ako ja a aj tak si sla na amnio 🙂 strach bol silnejsi 🙂. Kazdy to preziva inak... Ja fakt verim, ze to sono bude OK a ja budem kludna.
Ano, mne tam napisali, ze: riziko je vyssie ako je ocakavane le podla veku matky...

ja nemam nikde ten inhibin A... vobec nikde mi to netestovali. preto mi to nepocita.

lienockak
11. nov 2015

Dievčatá, mne vyšlo 1 v 2 na DS ... a narodilo sa nám zdravé dieťa 🙂 Vystresovalo nás to s mužom poriadne, bola som na aj na amnio, ten downa vyvrátil. V čase pôrodu som mala 35 rokov. Narodil sa síce o mesiac skôr, ale je zdravý. Dnes už má 2,5 roka.

lenadka
11. nov 2015

@katrin21 keby ma do toho netlačí R tak nejdem 😠 (IP)

katrin21
11. nov 2015

@lienockak super !
@lenadka hej, je mi to jasne 🙂

zdravy_zivot
11. nov 2015

@katrin21 s tymi tyzdnami je to inak haluz, ja som u gynekologa povedala presny termin oplodnenia a oni mi rataju furt nejak divne a dokonca som raz tyzdem plus raz minus, aj priatel niekde nasiel, ze to mohlo byt ze skreslilo vysledky. Aj ked ma gyndoš poslal na NT tak som tam bola skoro o tyzden a musela som o tyzden prist znovu, lebo mi zle pocitaju tyzdne a nebolo este nic vidiet..

katrin21
11. nov 2015

@zdravy_zivot no a teraz som si vsimla, ze na tych papieroch z testov mam TP 13.4, pricom podla MS mam 15.4, takze oni sa asi viacej drzia toho sona, alebo tak.... neviem.

ewelin2004
11. nov 2015

No ja som bola dnes na tej genetike, zobrali mi krv a v pondelok mám volať o výsledky. Ale prišlo mi to také divné ako keby doktorka ani nebrala do úvahy že môžu byť lepšie . Hneď ma tlačila do amnio, a také hlúpe to bolo že či viem aké je to vychovavať dieťa s postihom. A to si nechcem predstaviť čo by mi tam hovorila ak by som mala výsledky 1:10 alebo horšie. Čakala som aspoň troška povzbudenia, ale tak som sklamaná. Ešte mi potom navrhla to vyšetrenie z krvi vraj je to s pravdepodobnosťou na 99 % , no ale robila teda tomu riadnu reklamu, vraj ma posledných 5 letáčikov s poukazom len za 100 EUR tak sa mám rýchlo rozhodnúť. Potom ma ešte poslala na ultrazvuk tam bola milá doktorka všetko popozerala a povedala že by malo byť všetko ok, a odporučila im morfologický ultrazvuk. A tak a ešte sme sa dozvedeli že budeme mať chlapčeka 🙂 , a teda aj mať budeme lebo na potrat nepôjdem v žiadnom prípade 😵

andelok
11. nov 2015

@katrin21 To je super, takze vysledky mas v pohode a len vek, to je uplna hlupost...mozes byt kludna 🙂 Ja to mam zas naopak, ze podla veku by mali byt lepsie...preto sa aj bojim.
Ako si zistila, ze mas vsetky vysledky ok? Nasla si niekde tie referencne hodnoty, ako by mali byt? Vdaka!

katrin21
11. nov 2015

@ewelin2004 a aky si mala ty pomer pravdepodobnosti?
@andelok ano, ja to mam tu cele, lebo to bude treba na tu genetiku a tam su z labaku hodnoty aj referencne od-do pre jednotlive tyzdne tehotenstva od 14 - tusim17t... takze si to viem posudit podla toho ...
lebo inak na nete som nenasla nikde ake su, este ze to bolo na tom papieri dnes...
a este ma zaujalo, ze vlastne mne tie odbery robili v 16+5, ale uvadzaju 14+ .. takze oni to beru od oplodnenia, nie od MS.... jednoducho realny cas tehotenstva, bez tych 2 tyzdnov co je od MS po ovulaciu akoze....
aaspon tak som to pochopila, lebo inak by tam nebolo to 14, ale 16 ...

katrin21
11. nov 2015

ale aj ked by to bolo ako 16t, aj taka hodnoty su OK... lebo ten 14+1 mozno znamena, ze kedy bolo merane babo na tych 83mm, neviem.. aj to je mozne...
pozri, odfotila som ti tie rozmedzia

katrin21
11. nov 2015

jezis, neviem preco to otocilo...

@andelok

ewelin2004
11. nov 2015

@katrin21 mala som 1:130 , a teraz ten druhý budem vedieť v pondelok

katrin21
11. nov 2015

@ewelin2004 no tak to nechcem vediet, co mne budu rozpravat, ked mam 1:45 podla terminu 😝, podla veku 1:120

andelok
11. nov 2015

@katrin21 Tak ja som teraz jelen...dakujem za vysledky. Kukla som tie referencne hodnoty, porovnala so svojimi (podla tyzdna odberu, mam tu 15+1, takze som pozerala 16. tyzden, ale pre istotu aj 15. tyzden) a vsade sa zmestim, nikde to nemam ani len hranicne.
Este som nasla na nete tieto referencne hodnoty, su uvedene v MoM: http://www.fertility.sk/sk_SK/special/search/te.... Tam som tiez vzdy v spravnom rozmedzi. Tak ja tomu nerozumiem.

katrin21
11. nov 2015

@andelok ono podla hentoho mam akurat hranicne to uE3, lebo to mam 0,52 MoM a pisu, ze 0,5 je hranica, pod ktoru by to nemalo klesnut, ale to je vo vseobecnosti, bez udavania tyzdnov tam, tak neviem...
mozno preto to zvysuje potom nejako to riziko, alebo co.... tazko povedat co maju ich programy nastavene.... ale urcite nejaka citlivost od strednych hodnot sa potom zvysuje ku hraniciam a to vplyva na vysledok statistiky.

ewelin2004
11. nov 2015

@andelok tak tomu ani ja nerozumiem, lebo čo si dala tu stránku tak je tam napísané zvýšené riziko Downovho syndrómu - hodnota ß-hCG nad 2,5 MoM a aj mám vo výsledkoch 2,05 tak to tiež nemám nad.

katrin21
11. nov 2015

@ewelin2004 to veru nemas nad, ved mas 2,05 a riziko ak je az nad 2,5 tak to mas pod hranicou, ak dobre pises.

katrin21
11. nov 2015

u mna im asi narobil chaos ten prelom tych dvoch tyzdnov 16 a17. lebo pre 16tt to mam OK, ale pre 17 ( ale to je prvy den toho tyzdna) by som to mala tesne tesne pod hranicou asi... lenze to je diskutabilne, podla mna sa to meni kazdym dnom vzhladom na tie tyzdne a prvy den tyzdna to nemusi byt take, ako napr. o 3 dni, to uz ta hodnota moze byt ina, vyssia......
a ten tyzden tehotnosti sa tažko presne urcuje.... ja sice viem, kedy su moznosti, ako som zostala tehotna, ako som aj pisala, ale zaroven, som aj vysoka , mam 180cm a moje dieta moze byt o par mm vacsie ako dieta matky, co ma 160cm a to potom tazko podla sona porovnavať vek...

ewelin2004
11. nov 2015

@katrin21 neviem podľa čoho tam určujú tie labáky výsledky. už som sa tu aj dočítala že si jedna baba dala robiť v jeden deň a rovnaku hodinu testy s krvy do dvoch rôznych labákov no a v jednom jej vyšiel pozitívny v druhom negatívny tak potom aké je to presné.. inak aj ja mám viac ako 175 cm . a dneska mi akurát vravela doktorka na ultrazvkuku na ktorý ma poslali že mi tam nesedia týždne podľa MS a sona, lebo že na sone vyzerá dieťa o dva týždne väčšie ... baby myslím že sa zbytočne stresujeme, ako nehovorím stať sa môže hocičo, ale to sa môže aj pri dobrých výsledkoch stať

katrin21
11. nov 2015

@ewelin2004 ano, to som aj ja tu citala o tych dvojakych vysledkoch...
a teraz som som si vsimla este, ze na konci toho papiera je dole uplne pod ciarou tak nenapadne napisane, ze screening je teda sice pozitivny, naznacuje moznost zvyseneho rizika, ale napriek tomu vacsina zien vsak nema plod s tymto postihnutim!
tak to je dobra bodka na zaver.

andelok
11. nov 2015

@katrin21 Ja som na to prave asi prisla. Cumim do toho uz riadne dlho, ale asi viem, preco mi to vychadza horsie. Ja mam uvedene tri veky babatka v den, kedy mi zobrali krv:
1.) podla menzesu: 15+1
2.) podla CRL (dlzka babatka): 16+1
3.) podla BPD (tusim obvod hlavicky): 15+6
A na papieri mam napisane, ze dane vysledky mi boli vyratane podla CRL. Lenze podla CRL som uz bola o tyzden dalej, cize 16+1, co uz je striktne brane 17. tyzden. A ked si pozriem svoje vysledky, som v termine pri HcG aj pri AFP, ale pri tom estriole som v termine len ak beriem podla menzesu. Podla CRL, cize dlzky babatka, som pod hranicou. A myslim, ze prave prilis male cisla estriolu indikuju downa.
Lenze to je maximalne nepresne, pretoze to, ze babatko vtedy zodpovedalo 16+1, musi byt predsa lne odhad, kazde babo si rastie svojou rychlostou, neda sa na den urcit, ake je stare. Lenze toto pocitac nevie, zaradil ma automaticky do 17. tyzdna a tam uz sa nezmestim. Podla mna, ak by mi to ratali podla menzesu a teda, ze som v 16. tt, tam mi vyjde lepsi vysledok. Dava to zmysel? 🙂

ewelin2004
11. nov 2015

@katrin21
@andelok inak baby všimli ste si týždne máme v postupke jedná 16, druhá 17 a tretia 18 😀

katrin21
11. nov 2015

@andelok DS indikuje aj velmi nizke AFP a nizky estriol podla toho clankku, kde su tie hodnoty indikuje akekolvek mozne poskodenie 13,1 a 21 chromozomu. takze nikto nevie , co vlastne presne..
a tiez tam mam ten posun a hodnota podla MS je OK,lebo pisu 16+6 a podla CRL to posudzuju a tam uz je 17+1, co je ale nepravdepodobne, max. by som bola podla mna 16+7 alebo 17+0 ak vobec...
A ano, kazde babo je inak velke... jedno ma 4 kiila ked sa narodi, ine 2,70 ..tak neviem, ako to chcu porovnavat...
mne podla MS by urcite vysiel tiez lepsi vysledok.

ale co sa tyka tych tyzdnov, tak pozor! pokial viem, tak 16+nieco je pre nich 16ty tyzden! az 17 + nieco je 17tt. Lebo mne tak aj sestricka povedala, ze pre 16tt mam vysledky dobre ( som 16+6 podla MS)

katrin21
11. nov 2015

proste oni neberu ten prebiehajuci tyzden, ale ten, ake cislo pisu.

andelok
11. nov 2015

@katrin21 Tak v tom pripade este lepsie, lebo ak 16+1 je vlastne 16, tak sa zmestim vsade. Juj keby mam nejaku znamu v Medirexe, ze ako to robia 🙂
Inak objednala som sa k Cunderlikovi, ale az na 11.12.,lebo ako si hovorila,je odcestovany a skor sa to az tak neoplati. To je este mesiac cakania..
Som objednana aj k Slezakovi, sestricka povedala, ze mozem prist aj 18+4, takze idem 27.11. Zrejme pojdem obom, kaslem na peniaze..

lubinka31
11. nov 2015

Najlepsie je ist na odber plodovej vody.kazdy doktor mi povedal ze zo sona sa to neda zistit.ja som na odber plodovej vody nesla a testy som mala 1:50. Teraz som mamou 5 mesacnej dcerky s downovym syndromom.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre