Triple testy, AFP testy- pozitívny nález - Downov syndróm- narodilo sa vám zdravé dieťatko

tesita
27. feb 2009

Mám 37 rokov. Pravdepodobnosť downovho syndrómu pre môj vek je 1 v 230, podľa AFP mám 1 v 55. Nechcem podstúpiť interupciu ani amniocentézu, ktorá predstavuje riziko potratu. Máte niektorá skúsenosť s pozitívnym skríningom a napriek tomu sa vám narodilo zdravé dieťatko? Potrebujem dodať silu. Ďakujem.

terezka044
25. mar 2009

Narcisa, Dorotku poznam osobne, ak to je teda ona - chodili sme ju s kamaratkou kocikovat.

Deti s DS miluju bezhranicne a celym srdcom, cloveku je dane iba tolko, kolko unesie... a ver mi, anicka, ze ty, VY! to zvladnete 🙂 bude to tazke a mozno nie idealne, ale ide to, poznam takych deti par a zvladaju to, maju vlastny zivot.., neboj sa, vsetko bude fajn 🙂 posielam vela vela vela siL!!!

terezka044
25. mar 2009

tak to je pravda, napisala to nadherne

anna181
25. mar 2009

Narcisa dakujem, napisala si to krasne. .... Naozaj nemam slov...
Dakujem vam dievcata..za to, ze na mna myslite a verite mi...dakujem...
Mariu, ktora ma Dorotku poznam aj ja, teda piseme si...
Terezka dakujem..silu potrebujem...
Dakujem este raz strasne krasne.... Len vdaka vam som zvladla to cakanie na vysledok...a nezrutila som sa... Dokonca ani vtedy nie, ked mi oznamili definitivne vysledky....

anna181
25. mar 2009

Liki, este som Ti chcela napisat, dr. Holan vylucil 15 znakov DS, ktore kontroloval a neposielal ma na amnio..
Drzim Ti strasne palce a ozvi sa ked sa narodi babo. Myslim na vas...

Tesita dakujem za povzbudenie a mas pravdu, dufam, ze Dominik bude s nami stastny - urobime pre to vsetko...

terezka044
26. mar 2009

anka, dominik je podla mna uz teraz stastny, ze ma takych skvelych rodicov, aj maminu, ktora to zvlada, a bude stastny, neboj sa 🙂 a da ti to patricne najavo, ako velmi ta lubi. velmi drzim palce, mozes aj napisat, ake pokroky robite, ja mam vsetky deti rada, su chutnucke, a tie s downikom o to viac 🙂 🙂

anna181
26. mar 2009

Dakujem Terezka!
Jasne, ze napisem 🙂 Tebe tiez drzim palceky, aby bolo vsetko dobre a ozvi sa ked sa narodi babo 🙂 To uz bude za chvilkuuuuuuuuuu 🙂
Vidim ze to bude chlapcek.
My ak budeme mat este dievcatko bude Tamarka alebo Terezka 🙂
Ozaj jedna dobra sprava, ds nema Dominik dedicne..je to len nahoda... Takze dalsie babo bude ok, dufam 🙂

mrka2
26. mar 2009

anna181, prajem ti vela stastia a sil, urcite vam maly Dominik da vela radosti,stastia a hlavne lasky. a ma aj starsiu sestricku,ktora ho urcite tiez bude ochranovat. no nie? 😉

narcisa
26. mar 2009

ahoj anna181

tak sa s tym pomalicky vyrovnavas, to je super....volna trizomia, to je dobra sprava, dalsie mimi bude urcite zdravucke...
tiez som nad tym tak rozmyslala,keby sa babo narodilo s ds, asi by som este chcela dalsie zdrave babo....neviem preco, ale tak uvazujem, aby mala Dianka aj zdraveho surodenca do partie a do zivota a to s ds, by ostalo nam ako vecne dieta, ktore nas nikdy neopusti, to by bolo len pre nas..... 🙂

narcisa
26. mar 2009

drzim vsetkym palceky

terezka044
26. mar 2009

anna dakujeme 🙂 potom napisem ze ako 🙂 napriklad ja som este na strednej, na maleho budem sama, lebo jeho otecko to ma akosi na haku 😖 kazdy mame nieco ☹ ale urcite sa da vsetko zvladnut a je super, ze ste na to s manzelom, urcite vam aj starsia dcerka pomoze 🙂 priatel(teda otecko, neviem ako ho volat 😅 ) ma brata tiez cca o 3 roky mladsieho ako je on, a maju uzasny vztah, mladsi ho zboznuje 😝
A dnes je uz veelmi vela moznosti aj v spolocnosti, ako s downikmi travit cas - z vlastnej skusenosti odporucam plavanie, uz u babatiek, a u starsich deti - neskutocne to pomaha rozvijat ich osobnost, u mensich aj motoriku a celkovy pohyb, a navyse su z toho uplne nadsene 🙂 🙂

eva4444
26. mar 2009

anna a ake vysledky ti vysli zle? krvne testy alebo NT? prepac mi moju zvedavost ale tiez nemame krvne najlepsie, ale na amnio nejdeme. drzime prsteky a zelame vela vela lasky 🙂

ginepra
29. mar 2009

Mila Anna, ja som mala tiez tle krvne testy, absolvovala som len morfologicky ultrazviuk. Za par dni rodim a verim... Myslela som si, ze hned pri porode sa zisti, ci je babatenko v poriadku. Ale ako vidim a citam z tvojej skusenosti, je to az neskor. Nemohla by si napisat, kedy sa to zistuje? Diky moc. Si velmi statocna zena a maminka.

anna181
30. mar 2009

Babulky dakujem, ze na mna myslite, teda na nas 🙂

Evka mne vysli zle tie vysledky z 11tt., 1:50 Down.s...aj ked na uzv. sme boli aj v KE aj v BA a bolo vsetko ok, dr. Holan vylucil vsetkych 15 znakov DS...a vidis.... Nic a naozaj nic nie je stopercentne.......
Drzim Ti velmi palce, aby bolo vsetko ok a ked nezabudnes napis ako ste dopadli 🙂

Ginepra bude vsetko ok, uvidis 🙂 Tak u nas to bolo tak, ze po narodeni, nam povedali, ze maly je zdravy... A este v porodnici teda asi vo stvrty den nam pediatricka povedali, ze maly je pravdepodobne hypotonicky..poslala nas k neurologicke, ktora to potvrdila..ale to bolo vsetko.... Isli sme domov s tym, ze musime cvicit... Isli sme aj u nas doma k neurologicke, ktora len konstatovala hypot. lahkeho stupna..nic ine... Videla sice znaky...napr. priecna ryha na rucicke, vacsia medzera medzi palcom a ost. prstekmi na nohe..ale povedala, ze to nic neznamena... Az ked sme sli k inemu neurologovi na kontrolu, on vyslovil podozrenie na DS, to uz mal maly viac ako mesiac... Koncom febr. sme sli na genetiku a tam povedali, ze to bude DS........... a mesiac sme cakali kym to potvrdili... Takze sme tu..je to tazke..Ale Domink je tu a my sme tu pre neho, aj pre jeho sestricku a chceli by sme este dalsie babo... Tak snad sa podari...
Tebe drzim palce a napis ked si najdes cas 🙂
A dakujem 🙂

ginepra
30. mar 2009

Mila Anna, dakujem, si strasne zlata. Ked sa mimi narodi, tak sa ozvem... 😉

kvietocek7
30. mar 2009

ginepra drziiiim ti palceky nech ti vsetko dobre dopadne-porod a potm aj vela zdravia pre babenko 🙂 🙂

narcisa
31. mar 2009

ahjte babulky

Vsetkym drzim palce, vratane seba a ako sa tak pozeram na Annu musim uznat, ze aj ked som skalopenvne presvedcena ze svoje babenko prijmem v kazdom pripade, nebude to lahke...uz len preto ze si take mimi vyzaduje vela starostilivosti a cvicenia....bojim sa ako to v takomto pripade zvladnem .....Mam 2.7 r dcerku a stale ma potrebuje, v tomto smere si pripadam strasne neskusena a neohrabana Blizi sa mi termin a kadeco ma napada....obcas mam strasnu depku, ci vsetko dobre dopadne.....

este sa chcem opytat Annky ci malicky ked bol este v brusku kopkal viac alebo skor menej....v porovnani s prvym tehu.....

lebo moje mimi zo zaciatku len tak slabo az som mala pocit ze nezije a potom sa tak rozkopalo, ze teraz je vacsinu dna hore a vyvadza..... 😕

zuzka279
31. mar 2009

Ahojte. Chcela by som tiež reagovať na tému AFP. Už mám jednu dcérku a teraz som tiež tehotná. Keď som chodila pri prvom tehotenstve do poradne, tak mi vypočítali kedy mám prísť na testy. Zobrali mi krv a bolo. Teraz chodím k inému lekárovi. Prišla som na testy a sestrička mi naprv išla robiť sono. Bola som prekvapená a pýtala som sa prečo. Vraj musí zistiť, či je dieťatko dostatočne veľké a či mi môže zobrať krv. Zistila, že mám rozdiel 2 týždne, čo už doktor predtým vravel /mala som nepravidelný cyklus/, tak mi krv nebrala a objednala ma o tie 2 týždne. Potom mi znovu robila sono a už mi mohla zobrať aj krv. Dnes som volala o výsledky a sú dobré 🙂 Zaklopem. Vraj keby mi ich robila vtedy mohli by výjsť zavádzajúce výsledky. Je to zrejme pravda, lebo nie každá máme pravidelný cyklus a bábo nie vždy zodpovedá vypočítanému týždňu. Je to super, keď si to predtým zistia ako keby mal prísť zavádzajúci výsledok.

ginepra
31. mar 2009

ahoj kvietoček 7 - ďakujem za povzbudenie...

narcisa - aj mne sa zda, že bábo sa nejako ku koncu riadne "rozmrvilo", take vlnky a kotúle sme si pri prvych dvoch detičkách nemali možnosť zažiť. Ale už sa mu to kráti -zajtra mám prvý termín, tak sa nejako ukľudnilo... Asi sa sústreďuje na výjazd 🙂
Aj ja som sa zo začiatku zamýšľala nad tým, ako to zvládnem, keby... Ale teraz je to lepšie. Verím, že všetko bude ako má byť a aj z ťažkých vecí sa môže rodiť dobré ovocie... Veď sme už nejaká tá rodina... Aj keď viem, že keby táto situácia nastala, určite by som najskôr revala ako slon... Ale aspoň mám v sebe rozhodnutie milovať a nevzdať sa - ale predovšetkým - taraz zatiaľ verím a teším sa, lebo mám nádej, že bude náš drobček zdravučký... pa

marlene
31. mar 2009

narcisa,

reagujem na toto c si pisala:
, nebude to lahke...uz len preto ze si take mimi vyzaduje vela starostilivosti a cvicenia....bojim sa ako to v takomto pripade zvladnem.."

v prvom rade (pisem o detoch s ds) potrebuje presne taku istu starostlivost ako ine babetka ,cvicenie napr.vojtovka,ti zaberie pri kazdom prebalovani takych 10-15 minut.u nas boli najhorsi tie prve mesiace,pretoze ako sa rozbiehala masineria therapii ,boli sme kazdy tyzden 1-2 krat u lekara ,co je sice na jednej strane dobre,ale na druhej clovek nema cas sa z dietatka tesit,lebo sa nahana od jednej therapie na druhu.my sme po roku povedali dost,therapie sme obmedzili nato najnutnejsie a zacali sme robit to co nas bavilo a hlavne pacilo sa clare.
tazke je sa so situaciou vyrovnat a s vedomim ,ze nase dieta je ine,ale akonahle vymazes z hlavy tabulky vyvinu,porovnavanie co by malo vediet ,mas vyhrane.a myslim ,ze na nasej malej to je vidiet-je z nj stastne dievcatko,ktoe ma zazemie,vyzaruje z nej spokojnost a vyborne napreduje.uz som to pisala na inom fore,anna citala,ale nam sa zivot zmenil tak ako kazdej inej rodine kde pribudne dieta,robime vsetko tak ako dteraz,iba s tym rozdielom ze miesto jedneho dietata ,tahame so sebou teraz uz dve 🙂

narcisa
31. mar 2009

marlene dakujem

ja sa postihu nebojim ako takeho, pretoze to mne problem nerobi, ja sa pozeram rovnako na zdrave deti ako aj na postihnute, neotvaram usta ani necumim ako blb, na praxi som s takymi pracovala...su uzasni.....Skor sa bojim tych zaciatkov, ci nieco nezanedbam ked mam este jedno dieta ktore ma stale potrebuje, Dianka sa este nevie sama obliest, ani vycikat, musim ju zakazdym dvihat na sedatko, rozopinat body atd....velakrat mi ujde so zakakanym zadkom, lebo nema cas.....ked macko place v stane..... 😀 Takze si to neviem vobec predstavit ako zvladnem dve deti a nebodaj ak bude treba nieco navyse, okrem beznych prac....lebo aj tak si myslim ze toho bude moc a k tomu este navstevy.....a tych bude dost.....ako poznam svokru naordinuje mi ich aspon 6 hned v prvy tyzden.... 😠 😠 😠

narcisa
31. mar 2009

marlene
pozerala som si album....mala je krasna, musi s nou byt zabava Aj moja Dianka je taka starostliva, ked chova babiku a krtka zerie tak isto ako tvoja Klarinka, nesmieme ani prejst popred obrazovku,uz sa naklana hore dole, vtedy ju rychlo chovame, ked dovtedy nechcela.... 😀 Budeme mat 3 rocky v auguste...a este stale cumlujeme.... 😒 😒 😒

jahody11
2. apr 2009

caute, tak dnes som bola po druhe vysledky AFP testov, tak vysli lepsie ako minule ale stale na hrane...riziko vyslo 1:600 takze vraj amnio netreba ale objednali ma velky UTZ kde mam ist s plnym moc. mechurom na Kramare k dr. Čunderlikovi, myslite,ze je to dobry doktor?

adka33
2. apr 2009

Ahojte,viete aku mne vyratali pravdepodobnost nejakych vrodenych vad,resp.razstepov podla zvysenej hladiny AFP? 1:6. Narodila sa mi zdrava dcerka,sice predcasne,ale bez akychkolvek razstepov a vyvojovych vad.Mne doporucili riadne podrobne sono vysetrenie,bola som na nom dvakrat a este pre istotu 4D som absolvovala.Povodne som cakala dvojicky, ale jedno mimco odumrelo a vlastne ten vstrebavajuci sa plodik robil taku sarapatu.Viete si asi predstavit co som prezivala ked mi volali aby som sa surne dostavila na genetiku.Myslela som ze si oci vyplacem.Nastastie vsetko dobre dopadlo....................drzim pastiky vsetkym so zvysenymi hodnotami 🙂

diddi
2. apr 2009

jahody,dr.Cunderlik je najlepsi odbornik na sono....cele Slovensko k nemu chodi....drzim palce!

tesita
autor
3. apr 2009

Adka, ďakujem, že si napísala. Stále viac mám pocit, že tie AFP testy iba strašia zbytočne rodičov. Na morfologickom ultrazvuku mi lekár vravel, že som ich mohla odmietnuť, tak ako amniocentézu, to som bohužiaľ nevedela, takže ma čakajú ešte dlhé týždne strachu namiesto príjemného očakávania...
Čunderík je vynikajúci lekár, s prvým dieťaťom som u neho bola tiež, hodnoty boli na hranici, je úplne zdravý. Čunderlík mi ale počas celého ultrazvuku mrmlal, že prečo som nešla na amniocentézu, bol ufrflaný, ale odborník je skvelý.

liki205
3. apr 2009

Baby stalo sa niektorej, že bola na amnio, kde jej vyšli dobré vysledky a napriek tomu niečo nakoniec nebolo v poriadku ked sa bábo narodilo?

jahody11
3. apr 2009

Baby, dik za povzbudenie, tteraz uz len 2 tyzdne cakat na ten UTZ, dufam,ze to ubehne rychlo 😉

ginepra
7. apr 2009

Ahojte narodila sa nam vcera "letecky" Gabrielka Sofia, slava Bohu, je zdrava!!! a verim, ze sa to aj dalej bude potvrdzovat....
Drzkajte sa, mile maminky.

jahody11
7. apr 2009

ginepra: BLAHOZELAM prajem vam vela stasticka a zdravicka, nech ste zdravi ako buk 😉 😉 😉

jarimka
7. apr 2009

blahozelam ginepra 🙂 🙂 🙂 nech ti robi velku radost

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre