Triple testy, AFP testy- pozitívny nález - Downov syndróm- narodilo sa vám zdravé dieťatko

tesita
27. feb 2009

Mám 37 rokov. Pravdepodobnosť downovho syndrómu pre môj vek je 1 v 230, podľa AFP mám 1 v 55. Nechcem podstúpiť interupciu ani amniocentézu, ktorá predstavuje riziko potratu. Máte niektorá skúsenosť s pozitívnym skríningom a napriek tomu sa vám narodilo zdravé dieťatko? Potrebujem dodať silu. Ďakujem.

maggie2
6. okt 2011

@tanyja otázka neznela že Ti mala hovoriť že potratíš....nič to nechajme tak...a že 9 rokov. Nič, z Tvojho písania som mala pocit, akoby si bola na tom vyšetrení nedávno. Takže ok, nerozoberajme už.

tanyja
7. okt 2011

@maggie2 my sme bojovali 7 rokov, kým sa nám podarilo mať zdravé dieťa, takže tie informácie, ktoré som vtedy dostala, už sú len spomienka, na ktorú sa nedá zabudnúť
máš deti? neviem ,či si prešla niečím takým, ale nie je to nič príjemné a držím všetkým mamičkám čakateľkám len zdravé detičky a bezproblémové tehotenstvo 😉
a posledne som bola na tomto vyšetrení ked som čakala malého, čiže necelé 3 roky

maggie2
7. okt 2011

@tanyja ja osobne by som išla na amnio iba vtedy ak by bol výsledok 1:100 resp 1:200 inak nevidím dôvod podstupovať riziko. Práve extra v prípade, ak ide o dlho vytúžené a pomaly zázrakom splodené dieťa. A tak aj odporúčajú odborníci (niektorí hovoria o max 1:300), ktorých neženie túžba zarobiť za každú cenu na takýchto výkonoch. Strach má veľké oči a dobre sa dá na ňom zarábať.

tanyja
7. okt 2011

@maggie2 na mojom strachu nikto nezarábal, práve naopak a keby si bola na mojom mieste, tak by si to riziko podstúpila, tu sú čísla zbytočné a keby si vedela, čo všetko som mala za sebou, tak by si tu nerozoberala počty....
v dnešnej dobe je finančne ťažko vychovávať zdravé dieťa a nie to ešte postihnuté, je to proste na zamyslenie a 3x otočíš mincu, kým sa rozhodneš, ako s ňou zaobídeš 😉

vrabciatko
7. okt 2011

Ahojte kočky,
mali ste niekto celkový záver z triplov skrín. negatívny a v poznámke zvýšené riziko trizómie 18?
Tripple testy mi robili 2x, po prvom výsledku, z ktorého vyplynul celkový záver negatívny bolo v poznámke uvedené odporúčanie testy opakovať kvôli nízkej hladine hcg. Pre pokoj v duši sme boli u Dr. Grochála v MT a utz dopadol na jednotku. Pri včerajšej poradni som sa dozvedela už v.u. záver z opakovaného odberu a bol mi pre istotu odporučený opäť utz v 30 týždni. Za 7 týždňov čakania sa akurát tak zbláznim ☹ ☹ ☹ . Stalo sa to niektorej z vás? (linky o trizomii som čítala, tam podobný prípad nie je)
Ďakujeeeem

zuuzka
9. okt 2011

Ahojte tehulky, tak chvalabohu aj ja som pripad, ktory dobre dopadol a cakame zdraveho chlapceka. Teraz sa zotavujem po amnio, ale uz s lahsim pocitom na dusi. Tato diskusia mi velmi pomahala a preto aj ja by som rada povzbudila vsetky s pozitivnym tripple testom...hlavu hore, este nic nie je stratene a definitivne 🙂

batseba
11. okt 2011

@tanyja Čakáme dievčatko! Jedno 4- ročné už doma máme. Veľmi sa tešíme, že budeme mať dve princezničky. Blbé je, že v dôsledku veľkého vypätia teraz nemožem vôbec spať. Fakt by mali tie testy zrušiť. Testy v 13. týždni som mala ok.

jania023
11. okt 2011

@batseba lutujem ta aj ja som mala zle testy a mala som koli tomu stresi ale nakoniec vsetko ok ale aj tak som preplakala cca 7tt 😢

maggie2
11. okt 2011

@tanyja v dnešnej dobe je ťažké vôbec otehotnieť, a asi by som prichloštila lekára ktorý by mi vnútil amnio so strašením bu bu bu a náhodou by som spadla do toho nešťastného percenta prípadov, kde amnio končí potratom. A ešte by výsledok bolo najpravdepodobnejšie "terno" že potratené dieťa bolo vlastne zdravé. Preto som hovorila, že mňa by presvedčil len výsledok 1:100 alebo 1:200 v opačnom prípade by som riziko amnio NEpodstúpila (pretože tie testy triple sú naozaj nepresné a zavádzajúce)

tanyja
11. okt 2011

@maggie2 mňa nikto nenútil ísť na amnio, sama som to chcela, aby som vedela, na čom som, otehotnieť som tiež otehotnela bez problémov, len bábo bolo zakaždým choré a aj pri malom som nakoniec otehotnela ani neviem ako a amnio som znova sama chcela absolvovať, aby som znova vedela na čom som 😉

@batseba takže super správa, tak to je dobre, len keby tie nervy neboli dovtedy, kým sa človek nedozvie výsledky....
tak sa držte a už si môžeš užívať zvyšok tehotenstva v kľude a hlavne vychutnávať všetky kopance 😉

maggie2
11. okt 2011

@tanyja takže Ty si mala úplne inú východziu situáciu. Konečne sa to vyjasnilo.

alecka
11. okt 2011

@tanyja v pohodicke a dakujem za objasnenie. je mi luto co si si prezila, je uzasne ze mas zdrave dieta. obdivujem zeny, ktore napriek takymto nestastnym skusenostiam bojuju dalej a privedu svoj "boj" do stastneho konca. ja by som nemala silu.
@maggie2 tak, vlakna sa nam nejako stratili,vsak? takze, zacitujem ta "sama si sa predviedla, netreba nič dodať. Akurát ospravedlnenie je ti cudzie". ale ja to na rozdiel od teba nepotrebujem. ja sa tu vyjadrujem k veciam s ktorymi mam vlastnu skusenost. neteoretizujem o veciach o ktorych nemam ani paru, a s ktorymi som sa stretla len v nejakych clankoch, pripadne jpp. z tvojich prispevkov vidno, ze statistiky su tvoje hobby, ale pochybujem, ze si sa nazivo niekedy stretla s genetikom, podstupila geneticku konzultaciu a vobec bola v situacii, kedy by si sa musela rozhodnut pre taa. ale ako vidim, vyznas sa aj v bodovani zdravotnickych vykonov, ked tvrdis ze na taa sa zaraba. no dobre bodovane je aj zmeranie tlaku ...zarobit mozu na tom len sukromnici u ktorych sa plati v kesi a ktori zarabaju na zrychlenych testoch. nuza nutienie podstupit taa, a este pri pradepodobnosti vyssiej ako 1:200??? nekomentujem.

maggie2
11. okt 2011

@alecka preklep urobí každý, pravdepodobnosti nižšej, samozrejme, omlúvam sa. O čom píšem o tak o tom mám aj skúsenosti nenechala som sa zmagoriť ani pri výsledku cca 1:330 ani pri výsledku 1:210 a dcéru mám zdravú. A keď nemôžeš dlhé roky otehotnieť a zadarí sa nakoniec, pomaly v jeseni života, tak nebudem idiot aby som riskovala 1-2 percent potratu pri amnio. Si drzá, a ja som sa ťa nič nepýtala. Ty si sa nedokázala ani ospravedlniť za svoje vyjadrenia na mňa čo si popísala, len preto že si zle čítala.

tanyja
11. okt 2011

@alecka bola by si super právnik obhajca 😉 vďaka a nemyslím, žeby si nemala silu, určite by si bojovala tak ako ja, možno len mizivé percento by sa na to vykašľalo, ale ja nie, hoci som to už niekedy vzdávala, potom ma môj muž povzbudil a išli sme ďalej a to sme ešte ani manželia neboli, keď sme začali bojovať a v centre na nás pozerali, že akože my chceme dieťa 🙄

@maggie2 konečne si ma pochopila, trvalo to dosť dlho, ale podarilo sa 😀

maggie2
11. okt 2011

@tanyja zjavne Ty si ešte stále nepochopila moju situáciu keď tam dávaš také škľabiace smajly. Vidím že empatia nič moc, detto tá Tvoja "právnička". Tešíš sa?

tanyja
11. okt 2011

@maggie2 neviem na čo narážaš, ale nemala som zámer do nikoho tu zapárať, skôr by som povedala, že si ma tlačila napísať : áno, mohla som potratiť ,
trošku zvláštna komunikácia nezdá sa ti ? neviem či máš deti, predtým si nič nespomínala, a @alecka jednoducho pochopila hneď moju situáciu , nič viac, nič menej

maggie2
11. okt 2011

@tanyja a o čom píšem? Že ste zjavne nepochopili tú moju situáciu. Akože Tvoja "právnička" a v čom prosím Ťa? V tom že si písala nezrozumiteľne ako Chazar, a nedalo sa vyrozumieť, či Ti lekárka povedala že existuje riziko potratu alebo Ti to nepovedala. Nič viac som nechcela vedieť. Do ničoho som ťa netlačila, to pozor, chcela som len vedieť, či si si uvedomovala, to riziko. Nič viac. Nenapísala si aká bola Tvoja východzia situácia, kdežto ja som napísala jasne , že z čoho som vychádzala.

tanyja
11. okt 2011

@maggie2 nehnevaj sa, ale nemám záujem tu rozpisovať moje 7 ročné problémy s dieťatkom, snáď stačí vidieť, koľko rokov sme bojovali o dieťa a z tvojich otázok na mňa som nepochopila o čo ti ide, ak si tehotná, tak si to mohla napísať, ja sa teším s každou tehotnou babou a prajem jej zdravé bábo a samozrejme aj tebe 😉
a riziko som si v tom momente obáv neuvedomovala, ja som proste vedela, že o to dieťa pri amnio neprídem, nikdy mi nenapadlo, že by som mala potratiť

vika34
11. okt 2011

@maggie2
prosím ťa už pochop a keby si dobre pred tým čítala by si už dávno pochopila ,že tanyja musela ísť na amnio,prinajmenšom nie pri prvom otehotnení,ale pri tých dalších,lebo jej bábo bolo vždy postihnuté až toto posledné tehotenstvo jej prinieslo zdravého chlapčeka,takže v jej prípade percento pri ktorom môžeš potratiť bolo pre ňu zanedbatelné v porovnaní s tým ,že by porodila postihnuté dieťa,prepáč
@tanyja že to trebalo takto polopatisticky napísať ,lebo už ma nebaví čítať ako sa stále doťahujete,proste maggie to asi nepochopila o čom si písala,dúfam,že teraz je to už jasné

maggie2
11. okt 2011

@tanyja takže som mala pravdu. Lekárka Tio o riziku ani nepovedala. Inak by si nenapísala, že Ti to ani nenapadlo. Pretože každý kto ide na amnio a je o rizikách informovaný myslí aj na to, že treba rátať v malom percente aj s najhorším. @vika34 ja som sa nepýtala, čo bolo pre ňu zanedbateľné a čo nie, ale či ju lekárka informovala o riziku. A aj mne ide na nervy už toto doťahovanie, lebo neviete ísť s pravdou von a priznať že lekárka neinformovala.

alecka
11. okt 2011

@maggie2 mila nepochopena, ja fakt nevidim ani najmensi dovod ospravedlnit sa ti. v tej stati, co som napisala od veci, cim som ta urazila? na rozdiel od teba, co si ma ako prva pocastovala privlastkom nechapava a najnovsie aj drza. som zvedava ci toto je s pravidlami fora? nuz vidim,ze utocis na kazdeho, kto ma iny nazor ako ty. tanya to napisala zrozumitelne, ty si si to rozanalyzoala po svojom a spravila vlastne zavery. aku tvoju situaciu sme mali pochopit? ty si pisala nieco o sebe? ja teda neviem kde si podstupila konzultaciu a kto ti nukal podstupit taa, pri takej nizkej pravdepodobnosti, ale som si 100% ista ze ta NIKTO nenutil podstupit ten zakrok. alebo azda ti niekto drzal noz na krku? nikto ta nemoze prinutit podstupit taa ani ked mas pravdepodobnost 1:2. je to na slobodnom rozhodnuti zeny!!!!!!

maggie2
11. okt 2011

@alecka toto je o tom ako sú testy nespoľahlivé a ako zbytočne naháňajú strach. Láskavo neklam a nezaádzaj nikde som nepísala, že ma niekto niekedy nútil. A ja som si istá, že aj Tebe ak by vyšiel test 1:2 by si utekala na amnio okamžite. Nemuseli by Ti držať ani nôž na krku, tak láskavo neporovnávaj ma. Ty si začala vŕtať do mňa, nič som sa ťa nepýtala anmi nič som od Teba nechcela vedieť, a potom si povypisovala o mne niečo, čo som vôbec nepovedala, ak sa ti nechce ospravdlniť Tvoja vec, ale daj mi už pokoj

alecka
11. okt 2011

@maggie2 no toto je sranda, za kazdu cenu chces donutit tanyu aby povedala to co chces ty. ved pisala o svojich pocitoch! kde tam spomina lekarku????

maggie2
11. okt 2011

@alecka kto tvrdí že pri amnio, pri pichaní ihly do brucha nemyslel na možné riziko, tak klame, alebo je pod sedatívami alebo je tanyja. Dúfam, že sme to vybavili.

vika34
11. okt 2011

@maggie2
pri tej situacii v ktorej sa dotyčná nachádzala ,myslím,je úplne nepodstatné,či ju informovala alebo nie a ja verím,že informovala,ale vtedy máš hlavu niekde inde a riziko potratu je pre teba absolutne zanedbatelné a ty iba rozmýšlaš o tom ,aby bábo bolo zdravé čiže možno si to tanyja ani nepamätá ,či jej to ten prvý raz povedala,pri dalšíchg nemusela,lebo aj tak musela ísť na amnio a keby si dobre čitala strana 35 nemuseli sme to tu rozoberať,lebo je to naozaj veľmi háklivá téma ,takže navrhujem už prestať písať o informovanosti a okrem toho každá žena ,ktorá ide ku genetikovi už dopredu vie ,že je tam nejaké riziko,takže sa na to opýta sama ,myslím,že je dosť zdrojov odkiaľ by bola informovaná

irriss
11. okt 2011

@alecka

vetsina budoucich maminek "dvojcatek" se musi s timto faktorem poprat po celou dobu sveho tehotenstvi...
u tehotenstvi s dvojcatky jsou temer vsechny testy zvysene a symbolizuji kdejaky "zdravotni pruser"...take mi bylo receno Downuv syndrom...na amni jsem nesla....nechala jsem to osudu..stejne bych to neresila jinak nez pokracovanim v tehotenstvi 😉

maggie2
11. okt 2011

@irriss pravdu máš

tanyja
11. okt 2011

@alecka ja sa už nejdem k ničomu vyjadrovať a mám pocit, že sem už nebudem prispievať, @maggie2 nehnevaj sa, ale mám pocit nátlaku z tvojej strany, ja som svoj postoj napísala, ty si stále narábala len s potratom a pomerom 1:100 či 1:200, ja v tomto čísla nesledujem

@vika34 ahoj moja, ako sa máš? už si pripravená? za chvíľku nastane krásna chvíľka , prajem Ti to z celého srdca, tiež ste si svoje užili
majte sa tu všetci krásne, pa

maggie2
11. okt 2011

@tanyja len som sa pýtala a Ty si mi nezrozumiteľne odpovedala, nič viac, nenútila som Ťa k ničomu, nevymýšľaj. Naopak, ja končím, lebo tá Tvoja obhajkyňa pani zdravotníčka je nepriateľsky naladená voči mne.

alecka
11. okt 2011

@maggie2 a prekrucas, precitaj si to este raz, kde som napisala ze ta niekto nutil? spytala som sa ta to a vyjadrila nazor ze ta urcite nikto nenutil. a to je rozdiel nie? a co porovnavam? nikde som sa nevyjadrila, ze som proti taa. skor naopak. takze ja by som ju podstupila vzdy keby bola moznost a hlavne dovod. tie vlakna sa ti nejako motaju.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre