Triple testy, AFP testy- pozitívny nález - Downov syndróm- narodilo sa vám zdravé dieťatko

tesita
27. feb 2009

Mám 37 rokov. Pravdepodobnosť downovho syndrómu pre môj vek je 1 v 230, podľa AFP mám 1 v 55. Nechcem podstúpiť interupciu ani amniocentézu, ktorá predstavuje riziko potratu. Máte niektorá skúsenosť s pozitívnym skríningom a napriek tomu sa vám narodilo zdravé dieťatko? Potrebujem dodať silu. Ďakujem.

skeptik
22. okt 2011

@veve39 🙂 mne sa prave zdaju egoisticki "ti druhi"

Mne islo len o to, ze aktualny pripad je niekto vo veku 22 rokov s vysledkom 1:3 a je "rozhodnuta si dieta nechat", bolo by dobre, keby sa v tom pripade co najviac informovala o tom, co to obnasa, nic viac.

veve39
22. okt 2011

@skeptik urcite suhlasim...ten vysledok je nepriaznivy, ja ju vsak v jej rozhodnuti chapem a predovsetkym zo srdca prajem, aby to dopadlo dobre - co kludne moze,kiezby to tak bolo...a urcite odporucam zistovat a informovat sa o vsetkych moznych dalsich vysetreniach a alternativach.....

bobocka
22. okt 2011

@skeptik stalo sa ti niekedy,ze si mala pozitivny test na ds ci inu chorobu? vies co to vobec znamena pre zenu dobrovolne ukoncit graviditu?vies ,ze taku zenu povacsine vycitky svedomia uz nikdy neopustia?ci si to uvedomuje denne,alebo ju smutok prepadne raz za cas,uz sa toho nezbavi.nikdy.poznam kocky,ktore ukoncili graviditu v prvom trimestri.ani jedna nebola na dieta pripravena a ani jedna s tym nie je v poriadku aj ked uz roky presli.napriek tomu,ze vedia,ze to bolo v danom momente spravne rozhodnutie,tak sa tej bolesti zo straty nenarodeneho dietata nevedia zbavit.aj ked bola dobrovolna a v konecnom dosledku podla ich situacie,spravna.ja osobne neviem kde najdu zeny v sebe tu silu ukoncit graviditu v polke tehu ked vedia,ze dieta bude po porode postihnute.to nie je len tak predsa.zena to dieta za ten cas milovala,citila jeho pohyby,to dietatko bolo jej sucastou a zrazu sa ho ma dobrovolne vzdat pre mentalny postih,ktory so sebou moze niest aj ine zdravotne rizika.nie je to jednoduche,tak prosim zeny,ktore to nedokazu a chcu si aj postihnute dieta nechat nesud.ja take zeny,takych rodicov ,obdivujem.chce to strasne vela obety,strasne vela lasky,strasne vela sily vychovavat chore dieta.pochybujem,ze rodicia,ktori sa dozvedia zlu spravu v 12 tt,ze dietatko moze mat ds,ze si o tom nezistia nic.iste zistuju ake su ich moznosti,aky je zivot s takym dietatom,co to vsetko obnasa.a ked sa napriek vsetkemu rozhodnu dietatko mat,tak si zasluzia obdiv.a nie zdvihnute obocie od inych ,ze priviedli na svet dieta,ktore aj tak v podstate "trpi" 🙄

skeptik
22. okt 2011

@bobocka Nerozumiem zmyslu tvojich otazok - to su recnicke? Ja skor obdivujem zeny, ktore sa k situacii dokazali zodpovedne postavit, uvedomit si, co je pre ne a ich deti spravne a uz sa tesia to zdravych deti, ktore by inac nikdy nemali.
Pokial tvoja osobna skusenost je taka ako si opisala, dobre, ale nebud presvedcena o tom, ze to je univerzalne.

Nehnevaj sa, ale DS nie je "mentalny postih, ktory so sebou moze niest aj zdravotne rizika". Prosim ta pozri si niekde (prinajlepsom nieco vedecke, nie bulvarne) zoznam vrodenych chorob, ktore t21 sprevadzaju a pravdepodobnost vyskytu. Ked uz budes pritom, tak si pozri aj dalsie trisomie, a prosim ta mi potom nehovor, ze aj u tych obdivujes, ked si zeny tie chudata deti "nechaju".

Tak ako sme kazdy iny, kazdy sme aj v inej situacii, mas okrem toho napriklad zeny, ktore by si sice dieta "nechali" (teraz mozme hovorit o tych zriedkavych pripadoch, ktore su zatial minimalne zdravotne postihnute), ale uvedomuju si, ze financne naklady do konca ich zivota su tak obrovske, ze to jednoducho nemaju sancu utiahnut. Ze nemozu prestat pracovat a ze nemozu/povazuju za nemoralne taketo bremeno presunut na surodencov alebo spolocnost. Aj to je o zodpovednosti.

skeptik
22. okt 2011

@bobocka A naozaj, ved si pozri tu na MK je nemalo tem a zien, ktore ukoncili v 2. trimestri tehotenstvo prave z dovodu, ze ich deticky mali velmi vazne vyvojove vady. Tieto zeny nemaju "vycitky svedomia", naopak su rady, ze mohli aspon nieco pre svoje deti urobit, ze nasli silu povysit dobro dietata nad vlastne pudy a ze coskoro daju zivot detom, ktore by inac neboli.
To, co ty spominas sa zrejme tyka zien, ktore ukoncili tehotenstvo z inych dovodov ako ochorenie dietata, to su vacsinou zeny, ktore tehotenstvo neplanovali a s touto temou nema vobec nic spolocne.

bobocka
22. okt 2011

@skeptik slovne spojenie vycitky svedomia nebolo najstastnejsie a beriem spat.no matka ktora je presvedcena ze prerusenie tehu je spravne rozhodnutie,tym rozhodnutim trpi a vzdy ju to bude trapit.neverim,ze je zena,ktora by sla na potrat s tym,ze -dobre tak,mam pokoj 😠 taketo nieco podla mna zlomi aj tu najtvrdsiu zenu,ci si to prizna,alebo nie.
otazky boli teoreticke,lebo pokial ty sama si nestala v situacii ked si mala rozhodovat o zivote vlastneho dietata,o tom ci ho predcasne ukoncis,tak ...ach,mam z teba pocit,ze u teba vyhrava racio pred citmi.no nie u kazdeho je to otazka bud alebo.nie vsetko je cierne a biele-existuje aj seda farba.
kazdy jeden rodic,ktory dopredu vie o postihu svojho dietata a planuje si aj tak dieta nechat predsa zvazi pre aj proti.nik predsa do toho nejde s vedomim,ze hadam dako bude.nepodcenuj v tomto inych rodicov len preto,ze aj napriek negativam s tym vsetkym spojenych,si postihnute dietatko nechat chcu.

veve39
22. okt 2011

@skeptik uz sme si vyjasnili nas nazorovy nesulad, len nerozumiem jednej veci - preco by zeny, ktore sa rozhodnu donosit dieta s VVCH nemali dalsie deti ?
neviem ci som to spravne pochopila, tak mi to vyznelo
dve rodiny, ktore su mi velmi blizke a ktore sa rozhodli prijat dietatko s DS (a nikdy by sa ho nechceli vzdat) maju obe okrem tychto deticiek dalsie zdrave deti, v oboch pripadoch narodene po chorych detoch

a co sa tyka svedomia zien, ktore sa rozhodli pre ukoncenie - len tolko, ze do ich svedomia, bolesti ci uvah o tom, ci sa rozhodli spravne nikto z nas nevidi...aj ak budu navonok deklarovat nieco ine, ako to skutocne citia, vedia len ony samotne

skeptik
22. okt 2011

@veve39 a ja zase nerozumein, co je VVCH?

Zena, ktora je rozhodnuta mat 2 deti, tak bude mat este 2 "zdrave" deti, z toho to prve pravdepodobne uz do roka po ukonceni. Toto konkretne dieta by sa inac nebolo narodilo. Uz rozumies?
Ukonci utrpenie jedneho a da zivot dvom dalsim.
Cele je to psychicky spracovane tak, ze ked uz ma to dalsie dieta, tak si uvedomuje, ze to bolo to najspravnejsie rozhodnutie nakolko inac by toto konkretne dieta nemala.

bobocka
22. okt 2011

@veve39 s tymto uplne suhlasim.podla mna skor rodic zvazi ci mat aj dietatko s ds vtedy,pokial uz doma zdrave dieta/deti ma.pretoze uz bude brat v uvahu to,ako prichod postihnuteho dietatka ovplyvni chod jeho doterajsej rodiny.no ak uz rodina dietatko s ds ma a jeho vychovu v pohode zvladaju,tak si podla mna kludne na dalsie dietatko trufnu a uz to tak neriesia.

opicamartyna
22. okt 2011

akože možno to bude znieť divno, ale utrpenie? No moj brat má DS a neviem či by som to zrovna nazvala utpením, či už naším alebo jeho....je jasné že nikdy nebude mat ženu a deti, ani vodičák či podobné veci.....ale smeje sa, je štastný, zvedavý, vyzvedá, učí sa nové....chodit vie, bolesti nemáva.....teda neviem čo sa odohrava v jeho hlave, ale ja by som fakt asi slovom utrpenie nenazvala.....som rada že si ho maminka nechala, bola to velká skúška pre nu aj pre nás, ale brat už má 21 rokov a viem že nikto z nás to nikdy neolutoval, že ho máme.
To bolo len na margo nejakých "skeptických" názorov tuná....
Ja čakám bábo, a tiež som sa velmi bála že bude DS, ale na amnio som nešla. Moja sesternica išla na potrat, otehotnela po 30ke a mala zvýšené riziko a zle testy, žial bohu už žiadne dalšie dieta mat nebude...velmi ju to ničí
Ja mám výsledky dobré, aj z morfo UZV to vyzerá dobre, takže verím že bude všetko ok 😀
Držím palce aj ostatným maminkám

irriss
22. okt 2011

@opicamartyna
mam kamarada s DS, vim, o cem mluvis, kdyz popisujes sveho bratra..🙂

Moc pekne a strucne jsi to vystihla😉
Hodne stesti

veve39
22. okt 2011

@skeptik ospravedlnujem sa za skratku, vvch su vrodene vyvojove chyby
mne to znie ako taka zivotna matematika, skor s premennymi ako konstantami, ktore dieta by sa narodilo a ktore nie...ale to je asi o rozdielnom nazorovom postoji
ja proste poznam velmi blizko 2 rodiny, kde sa deti s trizomiou 21 narodili, su to krasne rodiny, s krasnymi vztahmi a jedna z nich ako som spominala mala uz z morfo uzv istotu na DS - tie deti su napriek vsetkym uskaliam ich obohatenim, nevedia si zivot predstavit bez nich, nikdy by nezmenili svoje rozhodnutie dat im pravo na zivot, aj ked su "ine"...samozrejme by si velmi priali, aby boli zdrave, ale nie je to tak a to nezmenia...nepotrebuju, aby ich niekto obdivoval, ale bolo by velmi povrchne akokolvek negativne hodnotit ich rozhodnutie...

ivana1012
22. okt 2011

Neviete mi niekto poradiť, čo všetko a aké faktory môžu ovplyvniť tripple test? V deň, keď mi brali krv na to vyšetrenie, som celý deň vracala. Môj žalúdok vtedy neprijal ani obyčajnú vodu. Mohlo to nejako ovplyvniť test až tak, že mám pravdepodobnosť 1:3?

ivana1012
22. okt 2011

@skeptik Informujem sa o tom, čo všetko prináša priviesť na svet dieťa s DS. Viem, čo to obnáša a tiež poznám viacero rodín, ktoré majú skúsenosti s týmto syndrómom. A napriek tomu nepreruším tehotenstvo, pretože by som nedokázala zabiť dieťa. To, aký život bude mať, nevie nikto.
Ale to, že možno bude mať DS, neznamená, ze bude mať menej plnohodnotný život, ako zdrave dieťa. Vela deti sa narodi zdravych, no aj ked je na svete ho moze postihnut nejaka choroba. A vtedy sa uz zivot neda prerusit, tak ako tehotenstvo. Co potom urobis? Bohuzial, je to smutne, ale je to tak. Kiežby bolo. co najviac detičiek zdravých.

To, ze mozno bude mat DS este neznamena, ze bude trpiet. Myslim, ze skor by trpeli rodicia, ktori to nevedia prijat, pretoze by to narusilo cely ich zivot.
Deti s DS vnimaju, tesia sa z malickosti, vedia sa smiat a aj druhym dat radost do zivota.
Ja som na to pripravena, viem co to obnasa, ale mam dobreho manzela a podporu v celej mojej rodine. To, ci bude mat DS alebo nie uz neovplyvnim, ale ked sa narodi, tak urobim pre neho vsetko, ci bude zdrave alebo chore.

ivana1012
22. okt 2011

@opicamartyna Suhlasim s tebou a nazorom, ze zivot deti s DS nie je utrpenim.

opicamartyna
22. okt 2011

A PRIPAJAM JEDEN PRIBEH,zrejme vymyslený ale aj tak na zamyslenie:

Znepokojená žena s dieťaťom v rukách šla za gynekológom a povedala:
"Doktor, mám vážny problém a naliehavo potrebujem vašu pomoc! Moje dieťa nemá ešte ani rok a znovu som tehotná. Nechcem mať deti tak rýchlo za sebou."
A tak doktor povedal: "Dobre, čo teda chcete aby som spravil?"
Žena odpovedala: "Chcem, aby ste zastavili moje tehotenstvo, a počítam s vami že mi pomôžete."
Doktor sa zamyslel a po chvíľke ticha jej odpovedal: "Myslím, že mám pre vás lepšie riešenie. Je to menej nebezpečné aj pre vás."
Žena sa usmiala, mysliac si, že doktor príjme jej žiadosť.
Potom pokračoval: "Aby ste sa teda nemuseli starať o dve deti v rovnakom čase, zabijeme to, čo máte v rukách. Takto si môžete aj odpočinúť predtým, než sa narodí druhé. Ak chceme zabiť jedno z noch, nezáleží teda ktoré. Nebude to ani risk pre vaše telo ak zabijeme to, čo máte v rukách."
Mladá slečna sa vydesila a povedala: "Nie doktor! To je strašné! Zabiť dieťa, to je zločin!"
"Súhlasim" odpovedal doktor. "Avšak vyzerali ste byť rozhodnutá, tak som si myslel, že by to bolo najlepšie riešenie."
Doktor sa po vyjadrení svojho názoru pousmial.
Presvedčil mamičku, že nieje rozdiel v zabití už narodeného dieťaťa a zabitím toho, čo je ešte v lone. Zločin je to ten istý.

(Z angl. textu od Kath Net preložil Matej)

veve39
22. okt 2011

@ivana1012 ja si myslim ze nespravne vypocitany tt - take nieco som citala
ak ho mas stanoveny len podla posl. MS o to viac to plati....

abbey1
22. okt 2011

@ivana1012 U mňa to bol zle vyrátaný termín.

melindus
24. okt 2011

ahojte babenky!!! no zajtra ideme na ten dlho očakávaný morfologický ultrazvuk. tak nám prosím držte palce aby sme dopadli podla našich predstáv!!!!

kinaja
25. okt 2011

@ivana1012 poznám ženu, ktorej vyšiel pozitívny skríníng tiež 1:3, dokonca mala aj na ultrazvuku potvrdený DS podľa vš. 4 znakov a napriek tomu sa jej narodilo zdravé dieťatko! Aj pre lekára to bol zázrak. Ja som mala pomer 1:25, nepodstúpila som ani amnioc. ani som nešla na 3D ultrazvuk. tiež som bola pevne rozhodnutá dieťatko si nechať, pretože pre mňa kresťanku iné riešenie neprichádzalo do úvahy. Všetko som zverila do rúk Božích. Narodil sa nám krásny zdravý chlapček, dokonca aj pôrod bol absolútne perfektný (tretí v poradí 😎 ) Veľmi veľmi ti držím palce, aby to dopadlo podľa tvojich predstáv 🙂

kinaja
25. okt 2011

Ako sa dá zle vyrátať termín?! Nie je termín vyrátaný podľa posl. MS najpresnejší?

ivana1012
25. okt 2011

@kinaja Dakujem 🙂 ja na 3D ultrazvuk idem, ale na amnio tiez nepojdem. Nevzdam sa mojho babatka 🙂 A s manzelom sa na nase dietatko velmi tesime 🙂 Este raz dakujeme 🙂

abbey1
25. okt 2011

@kinaja No mala som takú šikovnú doktorku odborníčku z Ba, ale okamžite som ju zmenila. Ale presdatv si, že som 2 krát otehotnela počas cyklu tak čudesne mimo termín. A pri poslednom tehu som mala naďalej menštruláciu, síce len raz, ale stačilo to na zblbnutie výpočtu termínu.

kinaja
25. okt 2011

@abbey1 tak to je potom jasné... 🙂 A taktiež som nikdy nemala určené viac termínov pôrodu, tak ako počúvam od svojich známych (prvý termín mám vtedy, druhý vtedy.... ) stále len jeden a len podľa posl. MS. Dve deti som porodila dva týždne skôr (tripple testy boli OK), tretie som prenášala 4 dni (testy 1:25) možno to s tými výpočtami termínov pôrodu nejako súvisí... 😒

kaby
25. okt 2011

@kinaja pod zle vyratanym terminom sa mysli to, ze nie kazda zena ma cyklus pravidelny, teda nie kazda ma 28 dnovy cyklus, niektore maju aj dlhsi 35 aj 40 dni... Ovulacia sa u takych zien posuva, t.z. ze dietatko je pocate neskor. Ale lekar rata termin podla dna poslednej menstruacie (co je logicke, nevie kedy doslo k pocatiu 🙂 ), tym padom vek dietata moze byt nepresny o tyzden aj dva. Testy sa robia v presne danych tyzdnoch, a ked ide o zenu s "inym"cyklom vyjdu jej napr. aj zle vysledky triple testov....
Na tie vysledky vplyva podla mojho nazoru mnozstvo faktorovi, napr. aj to, ci zena v prvom trimestri krvacala (uhniezdovanie sa embrya, choroby, citala som, ze aj alergie ... )
Tiez mi vysli podobne vysledky ako tebe, morfo v zasade ok, aj citim, a hlavne verim ze babo je ok. Nesla som na amnio, lebo ho chcem a amnio mi nezaruci, ze dietatko bude ok...
A vcera po odvysielani prispevku v reflexe na markize o apetonovom syndrome (neviem ci si dobre pamatam ten nazov) som sa len utvrdila v tom, ze som urobila dobre a nevystavila babo riziku potratu.... Dievcatko s tymto syndromom fyzicky vyzeralo ako dieta s DS. Tento syndrom sa neda zistit ani prostrednictvom amnio ani utz... A narodilo sa zene, ktora uz ma dve zdrave deti... Mnozstvo syndromov a genetickych poruch sa odhalit tak ci tak neda...
Hm, ludia by si mali viac vazit zivot ako taky. Zdrave dieta je velky dar.....

melindus
25. okt 2011

ahojte babenky. Ďakujeme každej ktoré ste nám držali palce!!! Morfologický ultrazvuk dopadol super sme zdravučký 😀 😀 😀 😀 😀 a na 99% to bude dievčatko 😀 😀 😀

kinaja
25. okt 2011

@kaby @1012 ja mám cyklus pravidelný preto som vylúčila možnosť, žeby mi bol zle vyrátaný termín pôrodu... ale veľký strach a strašné obavy o zdravie dieťatka som mala kvôli iným faktorom... keď som ešte nevedela, že som tehu, bola som prítomná pri snímkovaní synčeka (stála som hned pri stole a držala mu nohy), v 7.tt som začala silno krvácať (trvalo to len 2 dni - pri prvorodenej som krvácala tri týždne, pri druhom týždeň, preto som tomu nepripisovala až taký význam) a v 9.tt som prekonala vírusové ochorenie, mala som 3 dni teplotu 38,5´C (samozrejme bez liekov - len studené obklady) ... takže ma pozitívne správy o nepresných testoch z týchto diskusií síce upokojovali, no v hlave mi stále vŕtali spomínané nepriaznivé okolnosti

vikta81
8. nov 2011

Ahojte! Moj prvý test v prvom trimestri bol OK, ale ten druhy v 16. tt. mal pozitívny vysledok: 1:200. Moj gynekolog ma chcel hned poslat na genetiku a povedal, ze tam ma bude cakat pravdepodobne amniocentéza. Sestricka ma na to upozornila, že sa tam podla výsledku môzem rozhodnuť, či chcem potrat, ale na to ma "zabudli" upozorniť, že na amniocentéze je ziziko potratu 1:200. Najprv ma táto celá správa šokovala, ale potom som to doma v klude premyslela a s manzelom sme sa dohodli, ze v ziadnom prípade by sme nechceli toto dieta stratit, spravime prenho vsetko, a to riziko potratu pri amniocenteze je pre mna neznesiteľné. A aj keby som mala vysledky z tohto vysetrenia, aj tak by to nic neriesilo. Babätku by z toho stresu, co by som pri cakani prezivala, urcite lepsie nebolo. A 100 %-nu istotu ani tak nevie dať ziadne vysetrenie ani UTZ. Tak podla mna by to bola pre nas len zbytočna procedura. Mam doma zdraveho 2,5 ročneho synceka, ziadna geneticka choroba nevyskytla v nasej rodine. Preto som sa rozhodla, ze nepojdem ani na genetické vysetrenie (poradu), lebo tam by som mala podpisať len zbytočne dalsie papiere o odmietnuti amniocentézy, ako to mam spravit aj u gynekologa. Silne verím a kazdy den sa modlím, aby sa mi narodilo zdrave dieta. Ani to som nevedela, ze tie AFP-testy nie su povinne. Keby som bola este raz tehotna, urcite by som ich odmietla.

tanyja
10. nov 2011

@vikta81 no vidíš, dobre ste urobili, a v našej rodine tiež neboli žiadne geneticky podmienené choroby a aj napriek tomu sme mali postihnuté dieťatko a nie jedno ☹ , ale teraz sa už tiež tešíme zo zdravého 2-ročného zbojníka 😀
keby žiadna mamička nemusela podstúpiť ten strach a bolesť z toho, že čo keď je moje dieťa choré 😒 a tie testy AFP by mali zrušiť

matja
14. nov 2011

ahojte, chcem povzbudiť všetkých, čo im vychádzajú zlé AFP testy, ja som mala vysoké riziko na DS 1:5 a narodilo sa nám krásne zdravé dievčatko. 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre