Triple testy, AFP testy- pozitívny nález - Downov syndróm- narodilo sa vám zdravé dieťatko

tesita
27. feb 2009

Mám 37 rokov. Pravdepodobnosť downovho syndrómu pre môj vek je 1 v 230, podľa AFP mám 1 v 55. Nechcem podstúpiť interupciu ani amniocentézu, ktorá predstavuje riziko potratu. Máte niektorá skúsenosť s pozitívnym skríningom a napriek tomu sa vám narodilo zdravé dieťatko? Potrebujem dodať silu. Ďakujem.

kkkatkaaa
6. aug 2015

@alk05 presne to som tej krave chcela napísať aj ja (prepáčte za to oslovenie, ale normálne ma vytočili tie jej príspevky) koľko detí sa narodí zdravých a utrpia úraz, alebo ochorejú - stále sú to naše deti, nikto normálny nenazve choré dieťa debilom 🤐

sensen12
6. aug 2015

dik,ze sa navazate,fakt mi to pomaha,myslim to vazne,ja som labilna psychicky,ja nic narocne neviem zvladat

alk05
6. aug 2015

@sensen12 ale aj zdrave dietatko je narocne na psychiku, ak napr. bude mat koliky, nebudes vyspata, male bude plakat, ty budes unavena....preboha ved budes matkou tak sa trosku spamataj....co budes robit ked napr. ochorie, dostane teploty, alebo nieco...povies ze si labilna a nezvladnes to??

tecko28
6. aug 2015

@sensen12 a ako chces mat istotu ci cakas dieta bez DS, ked odmietas amnio? Na ultrazvuku musia poukazovat 3 znaky na anomaliu a aj tie nemusia byt viditelne, napr. hrubka sijoveho prejasnenia, sandalovy palec... Ultrazvuk ti nepovie ci nema geneticku anomaliu, moze tam byt len naznak, tak sa uz zobud!!! Ja verim, ze je vsetko v poriadku a zbytocne tu hystercis, zrejme ti nesedi ovulacia a preto mas skreslewny skrining, ktory zasa len naznacuje riziko a nie, ze tvoje dieta je poskodene. Je dobre ist na ultrazvuk, lebo ten ti zasa moze ukazat pripadne morfologicke poskodenia- srdcove vady, moze byt vidiet aj rastep pripadne, alebo chyby vnutornych organov, cize telesne a nie chromozomove abnormality. Takze darmo ti na ultrazvuku povedia, ze je vsetko ok, stale tam geneticka chyba moze byt, ktora nevykazuje vonkajsie zjavne znaky. A nazyvat vytuzene dieta debilom je fakt silna kava. Nikto nema pravo ta sudit, ak by si nedokazala prijat chore dieta, ale nikto ti neurobi potrat v tomto stadiu bez dokazu poskodenia, podozrenie nestaci.
Ukludni sa a rozmyslaj racionalne, podstup vysetrenia a potom bude dost casu sa rutit. A naozaj ja osobne verim, ze zrejme nebude dovod a bude zdrave.

alk05
6. aug 2015

@tecko28 ako s tou amnio s nou plne suhlasim, pretoze to tiez nie je 100%, az do porodu zial nebude mat istotu navyše tam je riziko potratu....

sensen12
6. aug 2015

keby sa mojmu malemu nieco stalo,tak uz som urcite zosypana,vsetci z mojej rodiny sa mi vysmievaju,ze to bude moj debil a ze ja som chcela dieta tak je to moj problem a to je pravda,nikto mi nebude pomahat,ak budem mat chore dieta,ludia len vedua lutovat,mozno daju prispevky financne,ale zdrsvie to neprinavrati,kolko zien si zela mat chore decko,ani jedna na svete,a kazda jedna je z takych sprav zrutena,robila som na onkologii v ba na deckom a tie matky boli totalne trosky,psychicky na dne,celozivotna trauma,v dospelosti ak bolo dueta ok,malo problem sa adsptovat,same rozmaznane deti,este nam to aj psychologicka hovorila,ako tski ludia prechadzaju zurivostou placom,lutostou,ssme psychicke procesy,keby som nemala x vzdelani a nastudovanych veci a orax,tak by som bola ok,uz na skole nam hovorili,ze vysoko vzdelani ludia nezvladsku psychicky ochorenia,postihnute deti atd,ze mentslne jedniduchsi ludia vsetko lahsie prijimaju,preco

sensen12
6. aug 2015

kludne sa navazajte,mne staci,ze cela moja rodina a kamosky sa mi urcite budu rehotat,ak by som mala chore dieta,ludia su tski,mbe moja matka vzdy povedala,ak sa niekomu nieco stalo,ze to ma za trest,ked urobil nieco zle,x ludi ublizilo nam v rodine a potom sa im to vratilo,aj mojej sestre urobila jej spuziacka zle a teraz ma postihnute smrtelne dieta a moja matka povedala,ze to ma za to,ze jej vtedy ublizila

tecko28
6. aug 2015

@alk05 tam si treba zvazit samozrejme rizika, ktore je nizsie. A pokial v ziadnom pripade nemieni prijat dieta s genet. poruchou, konkretne downa v tomto pripade, tak jedine amnio. A samozrejme riziko je stale a vzdy bude. Lebo ak nema geneticku, moze mat vrodenu morfologicku, mozu ho poskodit pri porode, moze ochoriet atd.. A tiez amnio detekuje len urcity pocet anomalii a su kvanta, ktore sa mozu vyskytnut aj tak. Aj ja sa stale bojim, ci bude predsa len vsetko ok, dokonca mam chvile paranoje ci mi nepoplietli vzorky, ale rozhodne viem, ze som urobila maximum pre svoj klud.

maminkasisa
6. aug 2015

@alk05 no ja by som oponovala, amnio je na 99% presne, ak nejdes ku kadejakym sukromnym firmam, ktore Ti za horibilne sumy pomaly na druhy den daju vysledky, a riziko potratu je 1% a to vraj vačšinou v pridade, ze to babo ma nejaku vadu... toto mam od dr. Cunderlika z BA.

kkkatkaaa
6. aug 2015

@tecko28 ale môže byť aj úplne zdravé 🙂

sensen12
6. aug 2015

@tecko28 a ty to beres ako,ty si nepripustas nic,mne nikto nevie pomoct,zvladam pomahat ludom aj pracu mam narocnu,inym v poho pomozem,podporim,ale pokial ide o mna nic nezvladam

tecko28
6. aug 2015

@sensen12 nikto sa do teba nenavaza. Nerozculuj sa, ublizujes sebe aj svojmu dietatku. Momentalne fakt neuvazuj nad tym, ze by mu nieco bolo, najprv si to over a potom bude fakt dost casu sa zrutit a konat. Urob to pre seba, pre babo, daj sa riadne vysetrit a uvidis aky kamen ti spadne zo srdca, ked bude v poriadku. Zazila som to, viem o com hovorim.

sensen12
6. aug 2015

@sensen12 ja zvladnem sa pozerat na ine chore deti,uplne v poho,hocikoho ineho za ruku budem drzat,ale ja chcem mat vsetko ok

ladyblcha
6. aug 2015

@maminkasisa ja viem tiez tak, ze amnio je skoro 100%, teda tych99%... 🙂 ale poskodenie pred porodom to nevyluci, alebo pri porode ako pise @tecko28
tie krvne testy za 600e ci kolko evro su na kolko % neviete?

tecko28
6. aug 2015

@ladyblcha tiez je tam ta istota 99% len teda je to neinvazivna metoda, omnoho bezpecnejsia.

ladyblcha
6. aug 2015

@tecko28 dakujem 🙂 ja sa na amnio bojim, zvazujem tu krv .. ale tie prachy. 😒

alk05
6. aug 2015

@sensen12 sorry ale mama ma asi pravdu, lebo ked sa takto stavias k svojmu dietatu o ktorom este nevies ake bude, tak ak sa aj narodi postihnute tak to bude fakt tvoj trest....co ta po kamoskach a rodine?? nech sa smeju, ako ti mozu byt prednejsi ini ludia ako vlastne dieta?? a teda mam dost velke pochybnosti o tom ze mas vzdelanie ked mas taketo reci

tecko28
6. aug 2015

@sensen12 a prave preto chod bud na prescen, ak mate na to financie, alebo vyuzi moznost bezplatnej amnio. Ak dodrzis vsetko co mas dodrzat, cize kludovy rezim po zakroku, tak sa nic zle nestane- nepotratis. Po zakroku 2h ta este v nemocnici skontroluju.

alk05
6. aug 2015

@tecko28 dobre a amnio jej co vyriesi?? len jej potvrdia ze bude dietatko chore a potom co?? pojde na potrat a zabije ho? ved to nie je 100% istota ze bude, co ak si zabije zdrave dieta??

alk05
6. aug 2015

@maminkasisa ja som bola tiez u cunderlika a nie na 99% ale len na 90% a ano riziko potratu je 1% ale je... a teda co tych zvysnych 10%....kolkym mamickam vysla amnio ze bude dietatko chore a narodilo sa zdrave?? to je presnost?

sensen12
6. aug 2015

keby som nemala vzdelania a skoly o tom,tak by som bola menej vyhystercena,kamoska mala tazko postihnute dieta,dala ho v klude v siestom mesiaci potratit,a bolo,ja na to nemam zaludok

sensen12
6. aug 2015

ja ked mam hysak,tak vzdy len ohladom zdravia,bojim sa hystericky smrti a vsetkych chorob

sensen12
6. aug 2015

cupanik mi povedal,nech idem na potrat, v klude to bude bez bolesti,naco zatazit spolicnost chorym clovekom a seba hysacit do vysin

tecko28
6. aug 2015

A este k nejakemu tomu vysmievaniu sa- smeju sa fakt len debili!!! Lebo inteligentneho cloveka nenapadne smiat sa z ludskeho nestastia, choroby. Taki ludia ti @sensen12 nestoja ani za to, aby si si o nich obtrela topanku s prepacenim. Ja mam kamaratku zo ZS, mala 20r ked sa jej narodilo take dietatko, nevedela samozrejme, ze take caka, lebo dr. ani nenapadlo po zlych tripple jej navrhnut amnio , ved bola mlada a DSA je stale vnimany ako riziko pre starsie rodicky..A bolo to pred 18 rokmi. Ale to som odbocila... Nelutujem ju, praveze obdivujem, ze to zvladla a uz vobec by ma nenapadlo smiat sa, lebo tie Bozie mlyny...
Takze to co prezivas teraz ty, tak o par mesiacov moze prezivat hocikto z tych co sa k tebe stavaju s vysmechom. Prestan si ich vsimat, daj na ludi, ktori veria, ze bude vsetko ok, ktori ta maju radi a podporia ta. Snad mas aj takych okolo seba

alk05
6. aug 2015

Kocky co ju posielate na amnio pls ak to bude pozitivne na down co ta amnio vyriesi?? Ze moze ist na potrat?? To nie je hyenizmus? Ci aby nervacila do konca porodu alebo co?? Fakt nevidim zmysel. A teda nehovoriac o riziku potratu.

sensen12
6. aug 2015

v prvom rade sa mi smeje vlastna matka,ze budem mat chore decko,ze to mam za trest,ze som sa hrabala na druhe,ze moj problem,v rodine nemam nijaku oporu,len dve kamosky,inac sa mi vlastna rodina vysmieva,ze to mam za trest

sensen12
6. aug 2015

@alk05 co mam robit,preco prave ja

tecko28
6. aug 2015

@alk05 amnio je 99% , downa vie detekovat spolahlivo, lebo je to najjednoduchsia trizomia. A pise, ze chore dieta nechce, samozrejme treba to zduplovat aj morfologickym ultrazvukom, konzultovat s viacerymi lekarmi. A rozhodnut sa potom. A ja tou amnio stale mierim tam, ze som presvedcena, ze jej dieta ako aj stovky a tisicky inych, ktorym hrozilo po nepolahlivom triple riziko bude ZDRAVE a tym jej odpadne kamen zo srdca. A keby sa zase nachadzala v tom nestastnom 1% ze napriek tomu, ze jej povedia zdrave a narodi sa s DS, stale sa ho moze vzdat, ak to nezvladne. Ale to uz by bola aka nahoda, vsetky okolnosti proti nej.

kkkatkaaa
6. aug 2015

všetky tie testy sú len štatistické výpočty, skrátka tabuľky. Disproporcia srdcových komôr, kratšia ramenná aj stehenná kostička, hraničná hodnota nosovej kostičky, riziko DS 1:43 - toto nám vyšlo pri testoch v tehotenstve - no a výsledkom je krásny zdravý chlapček - toto je môj príbeh 🙂 Netvrdím, že som sa nebála, bola som chvíľami vystrašená aj smutná, ale nikdy som ani len neuvažovala o tom, že sa nenarodí.

alk05
6. aug 2015

@tecko28 stale si mi neodpovedala na otazku co ma spravit ak jej vyjde ze male bude mat down??

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre