Triple testy, AFP testy- pozitívny nález - Downov syndróm- narodilo sa vám zdravé dieťatko

tesita
27. feb 2009

Mám 37 rokov. Pravdepodobnosť downovho syndrómu pre môj vek je 1 v 230, podľa AFP mám 1 v 55. Nechcem podstúpiť interupciu ani amniocentézu, ktorá predstavuje riziko potratu. Máte niektorá skúsenosť s pozitívnym skríningom a napriek tomu sa vám narodilo zdravé dieťatko? Potrebujem dodať silu. Ďakujem.

barcha
24. júl 2011

Ja som bola u geneticky vo stvrtok, skrining pozitivny, riziko DS 1:230. Mne sa to vobec nezda take strasidelne, najviac nas vsak zneistila prave ona. Netusim, ci dovodom moze byt aj snaha dostat co najviac zien na amniocentezu...
Ja som jej polozila dve otazky, no jej odpovede sa mi nezdaju, potrebujem sa poradit. Prva bola, kolko tehotnych zien ma pozitivny skrining a taketo riziko, odpoved bola, ze asi 1%. To ma samozrejme vylakalo, a druha, ze keby som teoreticky sla na amnio, aka je pravdepodobnost pozitivneho vysledku, a tu povedala, ze asi tak 1 z 10 ma dg DS....cize sme odchadzali s placom... Teraz uz zapajam viac chladny rozum a citam co sa da k danej teme zistit, no vazne pochybujem o obidvoch jej odpovediach. Hlavne ze spomenula, ze ak by som chcela vysledky z amnio vediet hned, staci si zaplatit 240 eur. Cele mi to pripada ako nechutna hra a biznis, na amnio nepojdem, nic by sa aj tak nezmenilo.
Po NT som mala pravdepodobnost 1:644, 2,4mm a v poriadku nosova kosticka.

dualcore
24. júl 2011

ja som mala vysledky 1:160 a radsej som amnio podstupila lebo u nas by potvrdenie DS urobil zmenu.na stastie nas drobec je uplne v poriadku a som rada ze si mozem s istotou uzivat aj 2 tehu 🙂

zp74
26. júl 2011

@barcha
ahoj nebud smutná, ja som tiez odmietla amnio 1:217, mám 37r, zaplatla som si morfologický uzv a 3D a vyzerá to ok aj ked mám strach. odmietla som ju pretože som po dvoch potratoch 22tt a 16tt a raz som potratila práve z dôvodu amnio. teraz som v 25tt po serklaži a celé tehu musím ležaŤ. morfologický uzv nie je 100% ale určite ukludní. držím palčeky

errilo
26. júl 2011

ahojte, prosim vas, aky je rozdiel medzi AFP a Alfa testom? Dakujem velmi pekne

jankub
26. júl 2011

Ahojte, mne tiež vyšlo riziko DS 1:210. Dnes som bola u genetičky a amnio som odmietla, som objednaná na uzv, ale to si musím ešte počkať tri týždne. Neostáva nám nič iné, ako čakať.

ianitka
26. júl 2011

@errilo myslim, ze ide o ten isty test
AFP je skratka alfa-feto-protein ... takze alfa by mal byt len skrateny nazov...

kmetulec
26. júl 2011

ahoj mam desatrocnu dcerku pri ktorej som mala zvysene AFP a podstupila som aj odber plodovej vody,ktora dopadla nastastie dobre a dcerka sa narodila na termin cisarskym rezom zdravucka a krasna,bez rastepov a downohvo syndromu a mala som len 19 rokov.je uz len na tebe ci podsrupis to riziko pri odbere plodovej vody ktore je velmi male,alebo riziko narodenie dietatka,ktore ale moze byt aj uplne zdrave,prajem vela stastia aby ti vsetko dobre dopadlo

pixie1
27. júl 2011

ahoj kočky, ja som mala v 12 týždni výsledky Papp testu riziko DS 1:6 a v 16 týždni triple test 1:110 na DS, už som po amnio a naše mimi je v poriadku 🙂 držím palce kočky 🙂

maria30
27. júl 2011

ahojte.. tiež mi vyšli výsledky AFP zle.. podozrenie na Dawna.. nejakých 1:124 a ja som amnio odmietla, nakoľko výsledky by moje rozhodnutie mať bábätko neovplivnilo a ak by som nebodaj kvôli amnio potratila, tak by som si to nikdy neodpustila.. a 12.07.2011 sa nám narodil krásny, zdravý chlapček... preto všetkým držím palce a nerobte, prosím, unáhlené uzávery.. nepripravujte kvôli (podľa mňa len strašiakom pre mamičky) AFP testom detičky o život.. v tomto tehotenstve som sa stretla s x-mamičkami, ktoré mali tiež tieto testy zlé a dnes sa tiež tešia krásnym detičkám 😀 držím všetkým palce 😉

errilo
27. júl 2011

@maria30 dakujeeem za info 🙂

apoloma
27. júl 2011

@jankub aj mi sme amnio odmietli mali sme riziko 1:170 Adruhy odber bol o tyzden a riziko bolo 1:1800 dufame ze malinke bude zdravucke a drzim palce aj vam!!!

jankub
28. júl 2011

@apoloma ďakujem, aj ja držím palce, aby sme všetky dobre dopadli. Treba hlavne pozitívne myslieť, až nestresujeme zbytočne mimi.

errilo
28. júl 2011

@ianitka dakujem. nabuduce si to necham vysvetlit na poradni. lebo na listku mam napisane aj aj.

ianitka
28. júl 2011

@errilo urcite sa spytaj a potom napis vysvetlenie aj tu -celkom ma to zaujima, lebo som o tom nepocula este

monika.ruszoova
29. júl 2011

@wewe4 ahojky ja by som sa chcela spytat, ake si mala riziko razstepu, lebo aj ja mam zvyene AFP 3,26 riziko 1:11 a bola som aj na odbere plodovej vody, zial sa to nepodarilo takze sa budeme musiet spolahnut na 3D dufam, ze bude vsetko ok.

kamilka22
29. júl 2011

Dievcata, triple test a aj AFP testy - nie su velmi spolahlive. Mne u oboch mojich deti vyslo podozrenie na Downov syndrom /nepamatam si uz presne pomer/. Pri synovi mi bola odporucana amnio - odmietla som a dobre som urobila. Mam obe deti zdrave. Drzim Vam palce, nech dopadnete rovnako ako ja.

kamilka22
29. júl 2011

a este ma napadlo, ak by som znova ostala tehotna, uplne by som triple test odmietla. Zbytocne mi to sposobilo stres. V USA sa myslim take nieco vobec nerobi.

ianitka
29. júl 2011

@kamilka22 absolutny suhlas...

wewe4
1. aug 2011

@monika.ruszoova
prepac, ale ja už si tie čísla vôbec nepamatam...všetko dopadlo chvalabohu ok, maly je zdravucky 🙂
ne odbere plod. vody som ani nebola, ale pre istotu som bola na takom podrobnejšom ultrazvuku (u dr. Čunderlíka)

babula108
1. aug 2011

ahojte no ja mam za sebou zatial dva odbery uz cakam len na ten posledny ale mam strach ako dopadnu vysledky lebo neviem,ci sa potom rozhodnut ist na amnio alebo nie niektore tu pisete, ze to nie je skodlive ale na druhej strane vraj môzem potratit este ma sice caka jeden odber a az potom mi povedia ako to cele dopadlo ale uz teraz neviem ako sa rozhodnut ak by tam nejake podozrenie bolo. Inak aj tak sa chystam na 4D ultrazvuk ale az tak v 20 tyzdni teraz som len v 16-tom takze este mam cas. Tak vsetkym tehulkam prajem len dobre vyslekdy aby sa nestresovali tak ako ja.

jania023
1. aug 2011

@babula108 ahoj neplas sa aj mne vravely v 16tt ze mala ma dawnov syndrom a nic je zdrava..prvorady je utz az potom krv staci ze plod je mensia ako ma a uz su zle vysledky...mna natahovali do konca tehu tak to bola hroza ale na utz ked je vsetko ok tak je ok aj babo lebo Dawnov syndrom vidno na utz uz aj 12tt

babula108
1. aug 2011

no tak mozno pojdem na ten utz uz skôr ale na obycajnom utz to nevidiet? to musi byt bud 3D alebo 4D vsak? Mne zatial nepovedali ani ako dopadli tie dva predchadzajuce testy zevraj musia urobit vsetky 3 a az potom mi povedia vysledok ja neznasam taketo cakanie a podla mna je to pre mamicky hrozne strresujuci to by sa malo nejak urychlovat aby sme sa tak nestresovali lebo ani to nie je pre dieta zdrave.

abbey1
1. aug 2011

@babula108 Nie nemá to byť 3D ani 4D.Musí to byť špecialny morfologický ultrazvuk.Na to si daj pozor.Vie ho skutočne poriadne urobiť len ziopár odborníkov.Určite to nemôže byť len "komerčný" 3/4D.Najlepšie je ho robiť v 20tt,ale ak je problém môže sa urobiť skôr a následne opakovať v tom 20tt.
Tak dobre vyber lekára a držíme pästičky.Pred časom sme riešili to isté,vyzeralo to blbo,ale teraz sa už rok tešíme z nádhernej zdravej dcérky.

babula108
1. aug 2011

No lenže moja doktorka zjavne taký ultrazvuk nemá len ten klasický obyčajný ale v nemocnici by to mali mať lenže u nás to robia tak, že keď budú zlé výsledky tak posielajú na tú amnio a ja by som nechcela keby nemusím predsa sa len bojím toho aj tak mám už teraz problémy vlastne od začiatku tehotenstva s výtokmi a nechem aby to bolo ešte horšie. Ale možno budú výsledky v poriadku a nebude treba nič robiť. Ale na ten 4D ultrazvuk chcem ísť aj tak, Sestre ho robili tiež a tam dokonca zistili, že malý zjavne bude mať ráštep pusinky a aj tak bolo na šťastie nemal závažný len taký mierny a bol operovaný ešte keď bol malinký a pritom v rodine to nikto nemal preto sa bojim aj ja či nás niečo podobné nečaká. Ale o ten morfologický ultrazvuk by som požiadala ak to u nás robia. To ma musí poslať lekár alebo o tom musím požiadať ja sama ak odmietnem amnio.

abbey1
1. aug 2011

@babula108 Môžu ťa poslať,ale žiadaj sa sama.neviem odkiaľ si,ale v Blave sú super odborníci a aj v Košiciach.Nenechávaj to na sono v nemocnici.Ak je podozrenie,treba na to odborníka na prenatálnu diagnostiku.Ak máš odporúčanie,tak u odborníkov neplatíš nič.

babula108
1. aug 2011

abbey1 no ja som z Nových Zámkov takže by som asi musela ísť do Blavy no ale veď radšej by som tam išla keby bolo nejaké podozrenie alebo sa spýtam, či to robia aj u nás.

rivatha
1. aug 2011

Nahodou som zazrela tuto temu, tak som vas prisla povzbudit, maminky. Ahojte! 🙂
Tiez sme mali zvysene riziko DS po AFP testoch. Ktohovie, ci ich vlastne robili v uplne presnom case a so spravne zmeranymi udajmi... Amniocentezu som zamietla hned, velmi prijemna geneticka mi aspon vysvetlila princip toho statistickeho pomeru. Ten o konkretnom babatku v brusku inak nevypoveda zas tak vela, len poukazuje na moznost choroby v nejakom pomere. Vychadzajuc len z momentalnych udajov pri odbere. Celkom ma vtedy upokojila. Cakali sme teda do morfologickeho ultrazvuku v 20tt. Tam vsetko vyzeralo byt v poriadku. Obcas ma sice prepadli obavy, ale verili sme, ze nas syncek je zdravucky. A, chvala Bohu, aj je 🙂 Ked budeme mat raz zasa babatko, triple testy odmietnem.
Prajem vela sil a pokojne "bruskove" chvile 🙂

babula108
1. aug 2011

Ja som ani netušila, že sa to dá aj odmietnuť mne automaticky sestrička povedala, že mi zoberú krv ale že mi ju budú brať ešte aj v 16-tom aj v 20 týždni či tak nejak a vtedy som sa spýtala, že na čo to je a ona povedala, že na downou syndrom tak som nič nepovedala lebo som bola zvedavá či je to v poriadku tak keď už mám dva odbery za sebou ten jeden už zvládnem. Ja čakám prvé bábo a to sa nám ozaj zázrakom podarilo keďže som mala aj mám problémy.

skeptik
1. aug 2011

@babula108 Morfologicky ultrazvuk si daj urobit nezavisle od amnio - amnio ti len potvrdi/vyvrati iste chromozomalne aberacie a niektore specifice ochorenia, ale ultrazvuk vidi aj ine vady, ktore moze mat normalny karyotyp - napr. hydronefrozu/rozsirene kanaliky na oblickach, atd.
Ultrazvuk dokaze identifikovat az 70% Downov, ale len ak ho robi naozaj odbornik, ktory ma tiez kvalitny pristroj. Najlepsie niekto, kto ma certifikat Fetal Medicine od Nikolaidesa. Myslim, ze niekde tu niekto daval zoznam lekarov, ktori toto maju. Treba ale pocitat s tym, ze ziaden ultrazvuk ti nezaruci, ze tvoje dieta nebude mat DS. Na to treba urobit genetiku a to ide pred porodom len CVS alebo amnio, zatial sa to inak neda.

skeptik
1. aug 2011

@babula108 jaj a na nejaky 3d 4d sa mozes vykaslat - ty potrebujes normalny 2d ale naozaj odbornika - 3d a 4d nie je na diagnostiku, ale na zabavu.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre