Triple testy, AFP testy- pozitívny nález - Downov syndróm- narodilo sa vám zdravé dieťatko

tesita
27. feb 2009

Mám 37 rokov. Pravdepodobnosť downovho syndrómu pre môj vek je 1 v 230, podľa AFP mám 1 v 55. Nechcem podstúpiť interupciu ani amniocentézu, ktorá predstavuje riziko potratu. Máte niektorá skúsenosť s pozitívnym skríningom a napriek tomu sa vám narodilo zdravé dieťatko? Potrebujem dodať silu. Ďakujem.

joda
17. aug 2010

@mirka099 Tieto testy sa robia aj v 11 tt aj 16 no vecina dokt ich robi len v16tt len tam musia byt presne rozmery a gestacny vek plodu cize v 11 ja iny v 16 iny.

abbey1
17. aug 2010

@mirka099 ono nie je tak dôležité kedy sa robia,ale aby bol presne určený týždeň v ktorom ich robia,takže skutočne zlý tt môže narobiť katastrofu.tak neboj,určite to teraz bude Ok.

mikeilla
17. aug 2010

@joda Tak držím Ti palce, nech všetko dobre dopadne. Máš pravdu, strašne ma vystrašili a vydesili a aj moju rodinku.

mirka099
17. aug 2010

dakujem vam za reakcie...
este by som sa cchela opytat... riziko mi vyslo dost vysoke 1v20 ... ale cyklus mam nepravidelny, sam ddokino tvrdil ze som otehotnela tyzden neskorsie...len teraz neviem ci to aj zaznacil alebo nie... kto mi vie alebo ako mi vie nanovo urcit vek dietatka?? co ak v piatok pojdem na odber a zas tam udaju zly tyzden tehotenstva??

traktor
18. aug 2010

@mirka099 ahoj , ja som mala 1 ku 30 a tiez udany zly tt..ved ako by mi ho aj presne dali, ked som zistila, ze som tehu az v 4 mesiaci/ kedze dovtedy som normalne krvacala/, takze dali orientacne, potom sa to menilo podla pohybov a podla ultrazvuku...a aj tak sa matko narodil uplne inak...termin som mala najprv vypocitany na jul, potom koniec juna a narodil sa 16.6...a hlavne sa nestresuj..mne vysli aj dalsie testy zle, a matko je zdravy...triple vyjdu zle nie len pre zle udany termin, ale aj pre zapal, pre chorobu/ myslim tvoju.../...tak vsetkym tehulkam drzim prsty a krasne zdrave babätka prajem 🙂

zuzumajko
18. aug 2010

@mirka099 oni vedia vypocitat priblizny termin porodu aj z velkosti babatka. To sa neboj. Sleduju sa prakticky dve veci: prvy den posledneho cyklu a potom velkost babatka. Mala by si mat dva terminy porodu.
Nam sa zdrave babo nenarodilo, prisli sme on v 20. tyzdni, diagnostikovali nam Downov syndrom s pomerom 1:5, ale u nas je to tym, ze ja som prenasacom toho karyotypu downovho syndromu (moj 21 chromozom sa spaja s 22 chromozomom), takze u nas to bolo pravdepodobnejsie. Len to sme dopredu nevedeli, lebo geneticke testy sme si dali robit az ked nam vysiel taky zly pomer ☹
Velmi drzim palce vsetkym maminam, aby sa im nieco take ako mne nestalo!!

zvedavec1
18. aug 2010

@mirka099 ahoj. Presne viem ako sa citis..ja som mala zle testy tiez. Neviem ako si natom financne, ale v BA v Iscare je moznost si zapltit 330 euro a tzv. Fish metodou vylucia ( resp. potvrdia) Downov syndrom do 48 hodin...mne volali po 25 hoinach od odberu. Ak chces o tom vediet viac ..ozvi sa 🙂

drzkosa
18. aug 2010

@zuzumajko ahojky zuzi... mrzi ma to co sa stalo a drzim ti palce do dalsieho snazenia 🙂)

zuzumajko
18. aug 2010

@drzkosa blahozelam ku chlapcekovi!! Aj u nas to bol chlapcek, teda som to citila spravne.. ☹ ale budeme skusat umelym oplodnenim, tak sa nam snad podari byt do decembra v tom..neviem..vraj je to na dlhe trate, ale dufam ze sme si uz smolu vycerpali 🙂

zuzumajko
18. aug 2010

@zvedavec1 mne volali dokonca v ten isty den z ISCARE, ale mozno prave preto, ze sa trizomia potvrdila. A pocuj, ono to nemusi byt tak vela penazi, lebo poistovna preplaca dost. My sme platili 185 eur za FISH.

zvedavec1
18. aug 2010

@zuzumajko no ja mam vseobecnu..ta preplacala 60 Euro :( . Je mi to strasne luto. Ja som tiez rozmyslala, ako by to bola pravda 4 dlhe dni...a bolelo to velmi. Preto aj chcem pomoct babam, nech nato idu a maju istotu cim skor. 😖

zvedavec1
18. aug 2010

@zuzumajko teda platili sme 265 Euro

zuzumajko
18. aug 2010

@zvedavec1 len 60 eur??? 😕 no, pravdupovediac, ja uz som na vseobecnu zdravotnu pocula tolko ponosov, ze skoro nic nepreplaca, ze som rada ze mam Apollo-Dovera. Inak mne robili amniocentezu 2x. Lebo prvy odber nebol uspesny - dvakrat vpichli ze sa pokusia odobrat aspon na FISHA (lebo ved este aj na kultivaciu sa berie) ale nepodarilo sa. Tak potom na dalsi tyzden opat, tam uz to bolo na prvy pokus. Lenze potom nastali komplikacie, tvrdlo mi brusko a dalej ani nebudem hovorit..skoncila som na antolskej a v poriadku som bola uz len ja ☹
Amniocentezu fakt odporucam kazdej ktora si nie je ista. Ani nie tak pre to, aby sla na potrat, ale preto, aby vedela co ju caka. Cim skor tym lepsie. Ale skor ako v 17 tyzdni sa to neodporuca. Mne robili v 16. a mala som malo plodovej vody... ☹ to boli tie dva vpichy

zvedavec1
18. aug 2010

@zuzumajko aha....tak to je dobre vediet. Ja som rozhodnuta, ze ak budem mat 2. dieta, tak pojdem hned- teda asi v 17 tt. Ono je tam riziko potratu pri amnio..ale asi nie az take velke( 1%). Mne to pichol Dr. Gazo - na prvy krat. A potom mi povedal, ze hned si mam dat magnezium a potom este 2 tabletky cez den. A stacilo - ten den mi tvrdlo trochu brucho a na druhy som uz bola uplne ok. Tak ti drzim palce, nech mas cim skor zdrave babo.

lilly07
18. aug 2010

ahojte tehulky, len sa chcem podeliť aj o moju skúsenosť, keďže ešte pred pár týždňami boli tieto stránky pre mňa úplnou spásou. Tiež patrím medzi tie, ktorým vyšli pozitívne triple testy mali sme podozrenie na DS 1v140 a rázštepy boli ok 1v5300. Tak nás poslali na genetiku do MT. Bol to riadny šok... Nemusím vám to opisovať každá sme si tým prešli. Tak som išla na opakovaný test. Kde mi urobili ultrazvuk a zobrali krv. Na ultrazvuku zistili, že bábo je o 9 dní mladšie, čo aj sedí lebo presne viem termín počatia a lekár mi to počíta od poslednej menštruácie. Prezreli bábo celé od hlavy po päty a nič nezistili, všetko bolo ok. Tak som bola ok, lebo ma presviedčala skupina lekárov, že toto sono je úplne fantastické, v ten deň im ho priniesli, je to nejaká špičková technológia a sedem lekárov sa nadomnou skláňalo a sledovali bábo či je ok a skúšali ako prístroj funguje. Ale podstatné bolo, že bábo bolo ok. Tak sme čakali na výsledky, kde vyšli DS 1v1300 a NT 1v8000, tak super. Nešla som na amniocentézu. No asi o týždeň na to som išla do LM na morfo uzv a tam našli bábu v hlavičke cystu, že to nič neznamená, že to sa vstrebe. No uznajte týždeň predtým nič nenašli na špičkovom stroji 7 lekári a na obyčajnom niečo takéto vydeli. Dali mi na výber, že či chcem ísť na amnio, nešla som. Všetky ostatné markery sú v poriadku, na 3D tiež nič nenašli na 2D tiež nenašli vývojovú vadu, tak som odmietla. A že tehotné sa nemajú stresovať. Počítam dni do pôrodu a verím, že náš drobec bude v úplnom poriadku.

zuzumajko
18. aug 2010

@zvedavec1 mne pichal Dr. Ditte, fakt kapacita, ale ked neni z coho vziat, tak neni z coho vziat. Preto na prvykrat skusali 2x, lebo ma uz nechceli stresovat. Ale fakt sa nepodarilo kvoli tomu, ze som mala malo plodovej vody. A drzim palce, nech su vsetky vase babatka v poriadku a zdrave 🙂

mirka099
18. aug 2010

jaj baby, vidim ze kazda tu prezivame svoje trapenie, vsetkym vam drzim palceky...
ja idem teraz v piatok na opakovane tripple, uvidim ako dopadnu. o tri tyzdne idem na velke sono, a este zvazujem 4d podrobne sono.svagrinka si ho velmi chvali, malu jej merali asi vyse hodiny, podrobne kazdu jednu kosticku, a dokina ju aj hned ukludnila ze je babo uplne zdrave. to sono robia v budapesti, mate s tym nejaka skusenosti?

zuzumajko, tymto opakovanym tripple testom kde idem pozajtra uz vobec neverim, lebo na dalsie sono idem uz len o tri tyzdne, a niesom si ista ci mi tam udaju bez sona spravny tyzden tehotenstva.

zvedavec1
18. aug 2010

@mirka099 Tripple test sa vzdy musi robit spolu s ultrazvukom- aby bol spravny gestacny vek. V BA je odbornik na morflogiu - Mudr. Holan. Skus si pozriet o nom referencie. Drzim ti silno palce a hlavne skus byt v poho kvoli babu.

mirka099
18. aug 2010

@zvedavec1 mne v den odberu urcite nerobili ultrazvuk 😕 😖 dokino mal dovolenku sestra mi rano len zobrala krv a tod vsio 😕 zrejme tam dali tyzden tehotenstva podla knizky.... 😕
dakujem mrknem na neho.

lera
18. aug 2010

ahojte tiez patrim k rizikovym na DS 1:130... baby spravny vek babatka je alfa a omega tych testov... je to vsetko iba hra s cislami, oni v labaku vam to babo nevidia, maju iba svoje tabulky, ake maju byt hodnoty v ten ktory tyzden tehotenstva, a tie hodnoty sa u niektorych hormonov vyznamne z tyzdna na tyzden menia, co je dobre v jeden tyzden, uz v dalsi moze byt priserny vysledok, tak si to odsledujte, co vam tam pisu za datumy do tych papierov, nech sa zbytocne nestresujete potom tymito blbymi vysledkami

baby Mudr. Holan teraz zial neordinuje, tiez som chcela k nemu ist, volala som tam minuly tyzden, zial bolo mi povedane, je je to operacii a bude dlhsie na PN

drzkosa
18. aug 2010

@zuzumajko budem moc drzat palceky fakt neboj dobre to bude... ak sa smiem spytat potratila si?

zuzumajko
18. aug 2010

@drzkosa ako sa to vezme, lebo mi tvrdlo brusko tyzden, babo uz nezilo ale porod mi museli vyvolavat, lebo som sa neotvarala. Takze 3x oxitocinova injekcia priamo do maternice..ziadna slava poviem ti.. ale mam to za sebou, boli to sice hrozne, placem a trapim sa, ale snazime sa pozerat dopredu a uz riesime asistovanu reprodukciu..

mirka099
18. aug 2010

baby podla vas nieje skoro ked mi krv na tripple brali v 14tt 5dni???

dijefcatko
18. aug 2010

Ahojte, ja idem na triple testy na začiatku 18tt. Nie je to už neskoro? Väčšinou tu čítam, že baby chodievajú skôr.

drzkosa
18. aug 2010

@zuzumajko tak to beries velmi dobre .. pozeraj na buducnost aj ked viem ze to musi byt hrozne... ja som tiez prezila amnio, mala som zle tripple testy 1:55 DS takze som si uzila tiez svoje ... Ale si fakt statocna a moooc ti prajem nech si do konca roka tehulka ako ma byt 🙂) To si musela normalne porodit?

lera
18. aug 2010

@mirka099 zda sa mi to skoro ...pokial viem tak by sa krv na triple mala brat naskor 15+1...proste az v 16. tyzdni

zuzumajko
18. aug 2010

@drzkosa no jo, musela som normalne porodit, lebo to je najsetrnejsie k zene. vysvetlili mi to. normalne aj kontrakcie som mala..vsetko. kontrakcie nie su take zle, da sa to prezit, naozaj. samotny porod bol tazsi, hlavne pre mna. lebo tam nebola vidina toho, ze budem drzat babo v naruci. ale bolo fajn, ze ma dali do nadstandardného boxu (cela izba) a ze pri mne mohol byt manzel. Inak, pytaj sa na sposoby utlmenia bolesti. Mne ponukali epidural (podla mna aj pre tie moje horucky co som mala, aj som bola dost vysilena, lebo 3 dni mi vyvolavali porod) ale ja som nechcela. Ale existuje taky oblbovak, picha sa do zadku, mne to sice zabralo az po vsetkom, ale bolo to lepsie ako nic, aspon som necitila porod placenty, lebo ten bol desny..
1:55 je teda tiez riadne cislo..a vsetko je okej? velmi dufam ze budes mat krasneho chlapceka! budem na teba mysliet 🙂 my budeme mat smutne vianoce ☹ ale nevadi, snad bude dalsie babo (alebo rovno dve)

lera
18. aug 2010

@mirka009 aha tak nie, prave som citala, ze sa robia medzi 15. az 18. tyzdnom... takze si je to ok...

drzkosa
18. aug 2010

@zuzumajko ano u mna nastastie amnio bolo ok a vysledky vsetky boli tiez ok aj kultivacia ale uz ten strach je vo mne a stale sa bojim o miminko.... Ano to musi byt pre teba hrozny zazitok ale urcite sa podari babatko a uvidis ze zabudnes na tu neprijemnu skusenost... Myslis ze to mohlo ovplyvnit aj ta amnio prvy krat co ti brali? Dakujem pekne este mam pred sebou 4 mesiace ale uz to nejak vydrzkam... Pracujes alebo sidoma?

lera
18. aug 2010

inak je tu niekto taky komu robili testy priblizne v 12. a 16. tyzdni a az potom z celkovych vysledkov oznamili riziko?

precitala som toho dost, ale vacsinou sa robi tzv. kombinovany screening okolo 12. tyzdna, kde sa meria PAPP-A a beta hCG plus NT sijove prejasnenie a nosova kosticka a potom sa robia triple testy, kde sa zasa meria total hCG, AFP a estriol....

ale u mna spravili zaver iba zo styroch hodnot a to NT a PAPP-A z 12. tyzdna a total hCG a AFP zo 16 tyzdna, estriol ani beta hCG vobec nemerali a nosovu kosticku sice pozerali, ale vysledok nebrali do uvahy...neviem, co si o tom mysliet je to nejake divne...mate s takymito testami niekto skusenost?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre