Zamlčaný potrat. Čo ďalej?

lolipopp
7. sep 2011

dnes som sa dozvedela, ze babatku uz vyse 3 tyzdnov nebije srdiecko. zajtra idem do nemocnice na vyplach a mam viacero otazok na zeny, ktore tuto tragicku vec prezili. - ako sa zakrok robi? v narkoze? ako dlho ste boli hospitalizovane? tuto nedelu sme mali ist s manzelom na dovolenku s moru a po zvazeni sme sa rozhodli, ze ak by sa dalo tak by sme sli(zmena klimy by nam asi prospela) len neviem, ci mi to doktor dovoli.. co si myslite?
dakujem za odpovede, s panom bohom

timotej
7. sep 2011

@lolipopp to mi je lúto a v ktorom si mesiaci? ja som mala zas prázdnu dutinku a muselo to ísť na čistenie

lolipopp
autor
7. sep 2011

@timotej dakujem, aj mne to je velmi luto, tazko to prekonavam a bojim sa zajtrajsku. ako si to zvladla? dne som zacala 13.tt.

kajuska09
7. sep 2011

@lolipopp budes v uplnej narkoze, po zakroku mozes krvacat, a potom spinit este niekolko dni. Drzim palce aby si to vsetko zvladla. A s tou dovolenkou, tazko povedat, lebo po zakroku by sa nemalo mesiac kupat, cvicit ani sa namahat...

romea
7. sep 2011

@lolipopp to mi je veľmi ľúto ☹ nám sa stalo to isté pred 3 rokmi, bábätko sa proste prestalo vyvíjať, tiež som začínala 13 tt. Zákrok prebieha pod narkozou (trvá cca 10 - 20 min), potom sa hneď preberieš. V podstate ti vyčistia maternicu (musia ho proste odtiaľ vybrať). Potom je to v podstate ako klasické šestonedelie, budeš krvácať a špiniť (niekto 2 týždne, niekto celých 6 týždňov). Či budeš mocť ísť na dovolenku, neviem, to vie asi najlepšie tvôj doktor, čo ti odporučí. Maternica sa postupne zahojí a dá do normálneho stavu, a dušička bude potrebovať určite viac času. Držím palce, aby si to zvládla v pokoji a verím že do roka, sa podarí miminko a určite to dotiahnete do úspešného konca...

eviq
7. sep 2011

Cistenie prebieha v narkoze a trva len par minut, neboj sa toho. Pravdepodobne ta zajtra aj pustia domov. Asi tyzden budes este trosku krvacat alebo spinit. Mozno ani tolko nie. Po potrate je podobne ako po porode sestonedelie, nemala by si sa kupat, ziadny sex...treba si davat pozor, aby si neprechladla ani nedostala infekciu. Mozno ti daju antibiotika. Na rychlejsie zotavenie je dobre pit alchemilkovy caj. Po kyretazi uz by si nemala mat silne bolesti ani silne krvacanie, ak by ano, treba ist k lekarovi. Ale o tom ta iste poucia aj v nemocnici. Tak sa drz, zvladnes to...

miskap
7. sep 2011

@lolipopp Je mi to ľúto. Ja som tiež zažila niečo podobné v 9. týždni, ale môžem ťa potešiť, že nebol potom problém s otehotnením a dcérka už má skoro tri rôčky. Tiež som to ťažko znášala, ale život ide ďalej. Zákroku sa nemusíš báť, spravia to v narkóze. Ráno ma hospitalizovali, dali mi náladovú tabletku a odviezli na sálu. Viac si nepamätám. U nás to robili ako jednodňovú chirurgiu, teda ráno ma operovali a okolo 17. som išla domov. nebola som ani na pn-ke, bola som ešte na dovolenke a po 4 dňoch som normálne išla do práce. Bolesti po zákroku boli znesiteľné, odporúčam ti poležať dva dni, aj keď sa budeš možno cítiť dobre. Krček maternice sa musí dať do pôvodného stavu, lebo ho pri kyrete roztiahnu. keby si veľa chodila, môže ostať uvoľnený a mohol by byť problém pri ďalšom tehotenstve.
Určite všetko zvládneš, nemusíš sa obávať. A potom treba pozitívne myslieť na ďalšie bábätko 😉

lolipopp
autor
7. sep 2011

Dakujem vam vsetkym za povzbudenie, naozaj dakujem

timotej
7. sep 2011

@lolipopp ja som si trošku poplakala ale doktor povedal že aby som sa nebála však ešte sa dočkám zdravého tehotenstva, týžden som to tak prežívala potom už bolo fajn.

poisonblu
7. sep 2011

ja som podstupila kyretaz 1.9., bola som v 9 tt, ale embryo sa prestalo vyvijat asi 2 tyzdne predtym...momentalne som na PN, aj ked sa citim dobre, chcem este zostat doma...krvacam uz iba trosku, skor spinenie, bolesti ziadne, i ked v pondelok som estemala poriadne krce...

@miskap po akej dobe po potrate si znovu otehotnela? my by sme totiz chceli co najskor, cca po 3 mesiacoch, ak sa bude dat...ale dr. odporuca az po pol roku, co sa mi zda moc, lebo ako tu citam na MK dievcata, tak vela z nich cakalo iba 2-3 mesiace a maju zdrave deturence

usacek79
7. sep 2011

@lolipopp ja som kyretaz po zamlcanom absolvovala pred dvomi tyzdnami. bola som 11+6tt, plodik umrel kdesi na prelome 7-8tt. Kyretaz je jednoduchy zakrok, robi sa v celkovej narkoze - uspali ma presne o 22.00 a budili o 22.30h. Ja som krvacala len trosicka hned po zakroku, potom som uz len par dni slabucko spinila. Zakrok aj zotavovanie su uplne bezbolestne. Horsie je, ak to odflaknu a treba docistovat, lebo v maternici este nieco ostalo - to sa potom opakuje cely zakrok..
po zakroku sa odporuca mesiac fyzicky nenamahat, nekupat sa (ani vo vani!), a bez sexu (minimalne 2-3 tyzdne, potom teoreticky LEN s prezervativom, ak by bola velka tuzba..) - dolezite je, aby sa do vaginy nedostala infekcia, ktora by mohla dojst az do maternice - krcok je este oslabeny a prepusti to, co by za normalnych okolnosti nepreslo a navyse steny maternice su po mechanickom vyskrabani tenucke cca 2mm a teda zranitelnejsie.
Po zakroku je dobre pit alechemilkov caj 2-3x denne (ten je na obnovu maternice), pripadne aj rakytnikovy olej (ten je dobry na krcok maternice) 🙂 ja si davam aj vitamin E a C, j rozne mineraly a onedlho pridam opat aj kyselinu listovu...
nuz a teorie o tom, kedy znovu zacat skusat su rozne - jedna (zapadna) hovori, ze uz po prvej menstruacii, druha (najrozsireniejsia) hovori, ze je dobre pockat tri cykly a tretia teoria hovori (skor v pripade opakovanych potratov), ze treba cakat az pol roka..
Ja beriem tie tri mesiace, ale asi zacneme skusat uz po druhej MS 🙂

drzim ti palce, hlavne neupadni do zufalstva a smutku, holt, priroda vie, co robi, netreba plakat nad rozliatym mliekom, ale skor tesit sa na dalsi pokus, urcite VYJDE! 🙂 kyretaz je pre maternicu prospesna, hovori sa, ze je to "hnojivo pre maternicu" 🙂 tak aspon nieco pozitivne...

miskap
8. sep 2011

@poisonblu Ja som potratila v auguste. Nakoľko som nebola spokojná s gynekológom, tak som ho zmenila. Nová dr. mi v decembri spravila hormonálny profil a keďže vyšli dobré výsledky, odporučila mi, že sa môžem snažiť o ďalšie bábo. 1.apríla bol tehotenský test pozitívny 😉 Tiež som sa chcela o dieťatko pokúšať skôr, ale potom som si povedala, že počkám na výsledky a uvidíme. Myslím si, že tie tri-štyri mesiace je dobré nechať telu čas na zotavenie. Viem, že najlepší liek na dušičku je nové tehotenstvo, ale neviem či to stojí za to riziko, že by boli v tehotenstve problémy. Niektoré ženy otehotnejú hneď a nemajú problém, ale nie všetky majú to šťastie ☹
Nech sa rozhodneš akokoľvek, je to tvoje rozhodnutie. Možno by bolo dobré sa poradiť s doktorom, ktorému dôveruješ. Hlavne sa zmier s tým, čo sa stalo. Malo to tak byť a prestaň sa trápiť otázkami že prečo. Dívaj sa dopredu a určite za pár mesiacov uvidíš znova dve čiarky na teste 🙂

emma93
14. apr 2013

usacek79...ahoj. Čítam že aj ty si pred dvomi rokmi prežila to čo prežívam v týchto dňoch ja:((..neopísatelná bolesť, smútok, prázdno....bola som v 10tt...je to len tri dni od zákroku a cítim, že po psychickej stránke sa budem zotavovať dlho...Chcem sa ta spýtat, či sa vám už podarilo počať bábatko ..a za aký čas po zákroku ste začali skúšať...ja by som rada začala čo najskôr...a rada by som počula nejaku pozitívnu informáciu o tom, že sa to niekomu podarilo krátko po tom hroznom zážitku...

emma93
14. apr 2013

@usacek79 ahoj. Čítam že aj ty si pred dvomi rokmi prežila to čo prežívam v týchto dňoch ja:((..neopísatelná bolesť, smútok, prázdno....bola som v 10tt...je to len tri dni od zákroku a cítim, že po psychickej stránke sa budem zotavovať dlho...Chcem sa ta spýtat, či sa vám už podarilo počať bábatko ..a za aký čas po zákroku ste začali skúšať...ja by som rada začala čo najskôr...a rada by som počula nejaku pozitívnu informáciu o tom, že sa to niekomu podarilo krátko po tom hroznom zážitku...

emma93
14. apr 2013

@poisonblu ..ahoj..som práve tri dni od zákroku ktorý si prežila aj ty..je mi hrozne a rada by som od niekoho počula, že sa mu aj po tejto skúsenosti podarilo otehotnieť..môžem sa spýtat, kedy ste po zákroku začali skúšať a kedy sa vám to podarilo?? velmi pekne dakujem za odpoved....tak velmi teraz potrebujem pocut nieco pozitívne!:(

poisonblu
14. apr 2013

@emma93 ahoj...my sme s plodenim pockali 5 mesiacov...medzitym sme boli na genetickych testoch a mne zistili zvysenu zrazanlivost krvi, co mohlo byt dovodom potratu....tak som zacala brat femibion800...otehotnela som na prvykrat 5,5 mesiaca po potrate...na zaciatku tehotenstva som zacala krvacat, tak uz som sa v duchu lucila aj s tymto babatkom, ale nastastie to nakoniec dobre dopadlo..mne doktor pichol 4 progesteronove injekcie, spinila som asi mesiac sem tam...bola som na rizikovom...ale potom uz som mala vsetko ok, maly sa narodil dva dni pred terminom...a pocas celeho tehu som brala ten femibion, najskor 800 a potom 400 vku

usacek79
14. apr 2013

@emma93 no a odvtedy este tri krat... dokopy som potratila 4x..
ale to si asi nechcela pocut ako povzbudenie 😖
kazdopadne to bude zniet cudne, ale naozaj sa netreba zrutit, ja som sa po kazdom potrate zacala sustredit na ten dalsi pokus v absolutnej viere, ze vyjde 🙂 a ked nevysiel, tak ma zaujimal zase ten dalsi a dalsi, ja som vzdy velmi rychlo hodila za hlavu kazdy potrat, zasadne neplacem nad rozliatym mliekom a naopak, vzdy verim v ruzovu buducnost 🙂
ale teda otehotnela som druhy krat 3 mesiace po MA, treti krat az pol roka po a stvrty krat hned na dalsi mesiac, takze mam odskusane vsetky postupy a odstupy a teda mne to nebolo nic platne, preto si aj myslim, ze sa tym vobec netreba riadit a pokojne zacni tehotniet aj po prvej poriadnej menstruacii - telo sa uz rozhodne, ci uz chce byt tehu alebo este nie.. je tu veeela bab, ktore otehu ihned po potrate a uplne v pohode donosili, ja som skor mrzuta vynimka 😕 v mojej skupine potratarok z minuleho roku su uz v podstate vsetky maminami alebo budu o par tyzdnov, takze hlavu hore, jeden potrat je zial "nic", konci tak tretina tehotenstiev..
ja som si samozrejme dala urobit vsemozne vysetrenia, na nic zasadne vsak nedosli, proste to bola vzdy vyssia moc a povedzme si, co priroda riadi, dobre riadi, hoci sa nam to moze zdat nespravodlive a bolestne 😖
daj sa dokopy, chodte coskoro s muzom na nejaky pekny vikendik sa odreagovat, daj si par masazi, sustred sa na seba a svoje telo a najma ver, ze to druhe urcite vyjde - drvivej vacsine ten druhy pokus skutocne vyjde 🙂 drz sa!

mokon
14. apr 2013

@emma93 ja po 2 potratoch, dr. mi povedal nech otehotniem, keď sa na to budem cítiť, bolo to o 3 mesiace už tehotná. Kamoška má po 8 - slovom osem - potratoch v rôznych týždňoch 2 zdravé detičky - chlapec a dievča, takže myslieť pozitívne a určite to vyjde🙂

emma93
15. apr 2013

@poisonblu dakujem pekne za odpoveď. Takže príčina sa u teba zistila na genetických testoch...a na tie ta poslal tvoj gynekológ?? alebo si sa sama nato podujala?? Lebo mojmu gynekologovi trvá strašne dlho kým sa rozhýbe...preto musím byť aktívnejšia ja. A za aký čas si už vedela výsledky?a kde sa tie testy robia?? teším sa, že sa vám to úspešne podarilo a že máte teraz vytúženého drobčeka, prajem veľa veľa zdravia!
Ja sa teraz hlavne musím pozbierať a ísť ďaľej:(

emma93
15. apr 2013

@usacek79 a ktorý pokus bola teda úspešný?? poviem ti, že ste si toho preskákali veľa...ja neviem či by som tolko potratov zvládla!! už tento ma dosť zložil a neviem si predstaviť zažiť ďalší!! si veľmi silná žena, je to obdivuhodné!..je prekvapujúce, že ti žiadnu príčinu nezistili, ked sa ti to toľkokrát zopakovalo!! to sa ani nechce veriť že jeden človek môže mať toľko smoly! ale super je, že myslíš pozitívne a to ťa drží nad vodou! ja sa teraz musím vzchopiť a tiež požiadať o nejaké vyšetrenia, aby sme sa tomuto v budúcnosti vyhli..

emma93
15. apr 2013

@mokon ..aj ti zistili nejakú príčinu prečo sa to stalo?? a druhe tehotenstvo potom prebehlo bez komplikácií?? nemusela alebo nechcela si ostať na rizikovom??..a dakujem za reakciu

ss225
15. apr 2013

@lolipopp je mi to luto, viem ako sa citis, ja som bola 2 mesaice v totalnych depkach ked sa mi to stalo, u mna bolo na prvom ultrazbuku srdeicko a vsetko v poriadku a na druhom na zaciatku 2ho triemstra uz nic....bolo to pre mna strasne. Robili mi cistenie-kyretaz, v nemocke som bola tusim dva dni, robi sa to v narkoze, cize som zaspala a potom uz nic ...len strasne prazdno. Bola som na tom psychicky velmi zle a poviem *Ti ze cim silnejsie sa k tomu pstavis tym skor sa ti podari babo, mne to trvalo dlhe 2 ROKY po potrate ale MAME JU. Moje druhe tehotenstvo aj ked som sa pred kazdym ultrazvukom modlila a priserne sa bala bolo absolutne bezproblemove, Pracovala som az do konca a ziadna ziadnucka komplikacia. Ja hovorim, ze babatka ktore maju takych speci anjelov nad sebou su extra silne. 😎 Hlavne mysliet na to, ze to co sa stalo naozaj ma zmysel aj ked verim tomu ze dnes sa ti to mozu zdat prazdne slova a ja kedze som to tak zle prezivala by som asi fakt vrazdila za take slova. Proste len to prijat, vyzlostit sa na nespravodlivost, vykricat a vyplakat sa, dostat to von zo seba, cim skor to bude von tym bude cesta pre noveho cloviecika skor otvorena. Drzim palceky. Ozaj, mne nezistili co sa stalo a to bolo pre mna velmi tazke. Ale zevraj to malokedy zistia, pretoze prve tehotenstva maju velmi vysoke percento ze skoncia takto.

ss225
15. apr 2013

@lolipopp a ta dovolenka...viem ze by padla vhod, ale nemozes sa kupat po zakroku a neviem ako to je aj so slnenim. Inac to vobec nic neboli len par dni mozes spinit a potom uz len cakat na dalsiu mrsku. Ono vraj tie 2 tyzdne po su take zeby si to mala sledovat aby nenastali komplikacie co skor nenastanu ale ma to byt sledovane takze ja by som asi dovolenku prelozila aspon o mesiac.

usacek79
15. apr 2013

@emma93 no ziadny nebol zatial uspesny, nemam este dieta...
no netreba ma naozaj lutovat ani obdivovat, vsetko sa deje z nejakeho dovodu a ked v zivote bez mihnutia oka vieme prijmat "dary" a radosti, tak rovnako musime prijmat aj "rany", taka je spravodlivost... Ja som v podstate vyronila nejaku slzu len pri prvom, lebo to clovek necaka, ale potom som bola vzdy uplne v pohode, v podstate akoby sa nic nestalo, proste som si povedala, ze no co uz, ideme dalej a raz to vyjde 🙂 a tomu stale absolutne neochvejne verim 😵
po prvom potrate ti vysetrenia nebudu chciet robit, je to, drsne povedane, len udaj do statistiky, keby vsetkym po jednom MA robili vysetrenia, tak by zdravotnictvo skrachovalo... isteze na tom mozes trvat, ale ak nemas gynekologa dobreho znameho, tak urcite velmi ochotny nebude, pochopitelne.. pravdepodobnost, ze sa MA zopakuje, je dost nizka, takze az po pripadnom druhom sa to zacina riesit, niektore vysetrenia az po tretom..

poisonblu
15. apr 2013

@emma93 neboj sa, preboli to...🙂 no mna na testy poslal gynekolog, ale ta pricina nemusela byt to..ale brala som kys.listovu vo femibione a ta riedi krv...a vysledny soom mala z testov do mesiaca..robili nam ich v nitre

ivetkabab
15. apr 2013

@lolipopp Ahojky.Ja som mala MA v 12 tyzdni.babatko sa prestalo vyvijat v 10 tyzdni.zakrok sa robi asi 5 minut,v narkoze.Je to kyret,,vyskrab,,musia ti vycitit sliznicu.asi den budes slabo krvacat a potom dostanes menzes po 6 tyzdnoch ako v sestonedeli.Snazit sa ozete tak o 3 mesiace.Dovolenka ti iba prospeje,akurat sa nebudes moct asi kupat.To si zisti,ci mozs mat tampon...neviem.Skus si dat urobit geneticke testi na trombofilii.Vacsinou to maju zeeny co maju MA zasebou.Je to husta krv a v druhom tehotenste by si brala Fraxiparin na riedenie krvi pocas celeho tehotenstva.Trvaj na vysetreni,lebo nechcu to roit az po 2-3 potratoch.Vela stastia a hlavu hore.Dolezite je ze vies otehotniet...Ja viem ,ze to boli.Ja som sa psychicky z toho dostavala 3 mesiace....pa

mokon
15. apr 2013

@emma93 1x potrat - po krvácaní sa bábo prestalo vyvíjať, 2x mali sme dopravnú nehodu - nabúral do nás opitý šofér a po týždni som začala krvácať, skončilo to potratom, nikto nič neskúmal, 3. tehotenstvo rizikové - ležala som, 4. teho - úplne v pohode, chodila som do práce, myslím, že tu mi pomohla i psychika - teda že som už jedno bábo mala a tak som to brala asi kľudnejšie a pohodovejšie aj ja.

lucindaa7
22. apr 2013

žienky prežívam presne co vy dnes je to presne týžden od zákroku..Bábatku prestal obyt srdiecko ani nievme presne kedy dostala som sa do nemocnic skrz vracanie už som bola dehydrovana a na kontrolonom sone mi yistili minimálnu aktivitu babatka a yaal o aim malinke na týžden v ktormo som.. musela som caka 48 hodin co bude na kotrolnom sone ci narastl oa srdiceko ci bije ale bohužial nebola žiadn aktivita srdca a tak isto mi povedali že sa asi prestal ovyvyvijat pred týždnom lebo že na 10týžden je mini velmi. Tak nám takto nestattne skoncilo nae vytužene prve tehotenstvo..mne oto obcas pride luto najma ked som nasla nase krasne kolajnice na testoch co som odložila...nviem sa dockat ked prejdu tri mesiace a budeme sa moct snažit dalej o babenko a verim že aj ten dalsi okus nam tam kranse vyjde ako pri prvom raze..že sme dlho nemusel icakat..

zeytin
22. apr 2013

Je nas tu takych vela 😔 Juj, drzme sa!!!! 🙂

kacena88
5. júl 2013

ahojte.som v siestom tyzdni a bola som na ultrazvuk,no doktorka mi povedala ,ze plod sa vivinul,ale bohuzial nevidela tlkot srdiecka,ktori bolo pred dvomi tyzdnami vidno. v pondelok mam ist na dalsi ultrazvuk a uvidi sa.myslite si ze je tam nejaka sanca ze tlkot srdiecka len nebolo vidno?alebo je to urcite zamlcany potrat,len chce mat doktorka istotu. ☹ .prosim napiste mi svoj nazor.

mirip
5. júl 2013

@lolipopp ako to prekonať?nijako, musíš to zvládnuť, ja som si to prežila tiež a navyše v deň zákroku som "oslavovala"narodeniny, takže super oslava.... po zákroku to bude s každým dňom lepšie a lepšie a keď ti nabehne znova cyklus ako sa hovorí svitne nová nadej.....a čoskoro budeš znoav tehotná, ako hovoril moj Dr. "pôda je pripravená" ako hovorila staré babky "pôda je pohnojená" teda maternica je pripravená a nezabúda na to že už sa niečo dialo a čoskoro si znova tenhotná a bude všteko ok,neveríš???? ja som mala problémy otehotnieť naveľa otehotnela a potratila,zrútil sa mi celý svet, prešli 3mesiace, čiadne kontroly u Dr ešte neboli, žiade hormóny skrátka nič a pri jednom jedinom raze a našla som // čo bolo pri mojich problémoch dosť ťažké len tak.....

teraz tomáš ťažké a leked bude po zákroku a nabehne zase cyklus bude do každým dňom lepšie, dovolenka ti prospeje, prídete na iné myšlienky a len tak pri info tátlo téma tu už je takže admini ti ju zamknú hľadaj tému missed abortion a uvidíš že s podobným osudom nás je strááááááááááááášne veľa

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre