Ako ďalej existovať a ako mám vypnúť?

Zodpovedané
12. apr 2019

Dobrý deň,

som 17 rokov vydatá a máme 3 deti. Prvorodené dieťa je ZŤP, som s ním na opatrovateľskom, čiže do práce ísť nemôžem. To znamená, že som 17 rokov v jednom kruhu. Poodvážať deti zo a do školy a domácnosť. Stále to isté dookola. V kuse len s deťmi. Žiaden dospelý človek, s ktorým by som sa mohla porozprávať.

Som z toho už na nervy. Manžel pracuje a chodí domov niekedy až večer. Som z toho všetkého psychicky aj fyzicky úplne vyčerpaná a on to nevie pochopiť, Len mi povie, že veď aj keď tak behám, tak chodím autom. Chodím podľa potreby k synovi do školy pomôcť mu, nakoľko je v škole bez asistenta. Niekedy som tam 2x za deň a to 2-4 hodiny.

Ide mi o to, že nemám si kedy ani poriadne oddýchnuť. Keď mám doobeda občas voľno, že nie som v škole, tak musím navariť, nakúpiť a upratať. Stále to isté a chýba mi spoločnosť dospelých. Niekedy som bola večer so známou vonku, no aj to som si s mužom musela v kuse vypisovať.

Keď som párkrát išla von, tak mi to potom vykričal.

A ďalšia vec, čo ma štve je to, že raz som ho nachytala ako si dačo písal na Pokeci s nejakou ženou. Samozrejme, že to rýchlo vymazal. Vraj o nič nešlo. No jasné, že mu neverím, keďže to hneď vymazal. Bolo to asi 6 rokov dozadu a ja mu neverím, že už si nevypisuje.

Neviem ako dlho si s ňou vypisoval. Potrebovala by som aspoň na 1-2 dni vypadnúť z domu bez detí. No nemáme ich kam dať a o to horšie, že jeden je ZŤP.
Samu by ma muž nikdy na noc nepustil.

Čo mám už robiť?

Som naozaj na nervy z toho kolobehu. On nechápe, že potrebujem spoločnosť dospelých. Povie mi, že veď choď s kámoškou na kávu. Ale s akou? Veď nemám ich veľa, keďže nikam poriadne nechodím, lebo vždy mám deti. Nebaví ma už takýto život. On išiel teraz na ,,služobnú cestu". Je to druhýkrát odkedy sme spolu. Išiel od stredy do piatku, no ale proste aspoň niekam šiel bez deti. Viem, že tam pracuje a som si istá, že ma nepodvádza.

Čo mám robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako čítam, máte toho viac na riešenie:

1. Váš voľný čas
2. Vyčerpanosť s domácich povinností a starostlivosti o deti
3. Vzťah s manželom, kde vnímam dve roviny.

Prvá - cítite sa nepochopená z jeho strany a druhá - máte strach, že by si mohol niekoho nájsť (žiarlivosť?, možno aj na jeho „slobodu“?)

Takže voľný čas - ten je len o vás a o tom ako si zorganizujete deň. Rozumiem, že ak máte doobeda čas, tak riešite domácnosť. Treba si však určiť priority. Ak to cítite tak, že by ste radšej išli napr. na kávu ako domov upratovať, dovoľte sama sebe vykašlať sa na omrvinky a prach a choďte.

Povinnosti neutečú a aj vaši rodinní príslušníci určite viac ocenia, keď budete vy v pohode ako keď bude doma čisto a vy na „nervy“.

Vyčerpanosť - ak potrebujete na pár dní vypadnúť a nemáte kam dať deti, skúste to aj s deťmi. Niekedy stačí zmena prostredia. Alebo skúste pouvažovať, kde a ako by ste mohli psychicky vypnúť a načerpať energiu. Možno nejaké cvičenie, nejaká práca na pár hodín v kolektíve. V tejto oblasti by som o vás a vašich možnostiach potrebovala vedieť viac.

Manžel: Z toho mála, čo ste napísali. Možno by to chcelo len viac času tráviť spolu samy, viac sa rozprávať, viac sa venovať jeden druhému. To však záleží, tiež od času.

Máte toho mnoho. Začnite sama sebou - buďte chvíľu sebec, potrebujete to. Dať sa dokopy. A keď budete vy v pohode, určite sa vyrieši aj vzťah s manželom.

Prajem Vám dostatok času na samú seba.


Mgr.Veronika Rosinová
Poradenské a konzultačné centrum Nové Zámky, Súkromná poradňa psychológa
web: www.pkc-psycholog.eu
tel: 0917 022 755
mail: rosinova.pkc@gmail.com