Ako ďalej žiť?

Zodpovedané
12. apr 2019

Dobrý deň,

po tridsaťročnom manželstve u nás nastal zlom. Žila som s workoholikom, ktorý nemal na nič čas. Pokladala som to za normálne, je taká doba. Zostala som nezamestnaná a dnes zisťujem, že som naozaj sama.

Deti sú dospelé a samostatné. Manžel je neustále mimo. Keď je doma, stále komunikuje na sociálnej sieti. Doma sa tvári, že všetko je v poriadku, ale zistila som, že ma ohovára s vlastnou dcérou, ktorá žije desať rokov mimo domova a je vydatá.

Bola som presvedčená, ako si všetci rozumieme a podporujeme sa. Dcéra nekriticky otca miluje a o mňa sa nezaujíma. Manžel ju v tom nevedomky podporuje. Ocko jej denne píše aj také veci, že sme sa pohádali, kde bol, ako sa mal.

A dcéra mu odpisuje, aby si ma nevšímal, neriešil ma. Dokonca mu radí každú diskusiu medzi nimi vymazávať. Oni dvaja preberajú všetko to, čo by mal preberať so mnou. Pritom mi klame, že si vôbec nepíšu.Mne dcéra nevolá, sem tam mi napíše sms. Ja, ako mladšia, som tiež viacej inklinovala k otcovi, ale matku sme spolu nikdy nekritizovali. Naopak, otec sa ju predo mnou vždy snažil ospravedlňovať.

Nie som dokonalá, robím chyby, ale toto mi zlomilo srdce. Vážne uvažujem, že od muža odídem. Jeho partnerkou sa stala dcéra, ja som už mimo. Keď som sa snažila s ním o tom hovoriť, prosila ho, aby dcére vymedzil mantinely, choval sa k nej s otcovskou autoritou, tak odmietol.

Keď sa dcéra dozvedela, že o tom viem, nezdvihla telefón, aby niečo povedala, tvrdošijne mlčí. Ja sa nemám odvahu jej niečo opýtať, bojím sa, že mi "naloží".

Čo mám robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

takže všetko poporiadku.

Vnímam to tak, že máte dva vzťahové problémy. Jeden s dcérou, druhý s manželom. Čo je dosť náročná situácia. Dá sa však riešiť.

Začnime dcérou. Z toho, čo ste napísali mám aj ja dojem, že prebrala vašu úlohu. Akoby ste vy boli dieťa a ona rodič. Vychádza mi to aj z toho, že vravíte, že sa jej bojíte, že Vám „naloží“. Viete, aj keď je vaša dcéra dospelá, vy ste matka a najmä vy jej potrebujete stanoviť hranice.

V prvom rade sa jej určite nemôžete báť, aj keď je možno osobnostne dominantnejšia (len odhad). Dcére treba dať jasne najavo, že vy ste jej matka. V žiadnom prípade by vás nemala dozorovať, komentovať alebo ohovárať.

Určite by bolo vhodné jej asertívne vysvetliť, že svojím správaním ničí váš vzťah s manželom a ozrejmiť jej jej postavenie v rodine. Stručne a jasne - potrebujete si získať svoji rolu matky a manželky späť. Hranice dcére ukážte vy, nie manžel. Získate, tým aj svoje miesto v rodine.

Manžel: Ak ste sa za tie roky „práce“ neodcudzili a svojho manžela milujete a ste ochotná trošku „zamakať“ na vašom spoločnom vzťahu, hor sa do toho.

V prvom rade treba vyriešiť dcéru. Mohlo by to urobiť dojem aj na manžela. Potom sa začať venovať manželovi. Spoločné večere, výlety, sex. Muža treba chváliť a oceňovať, zaujímať sa aký mal deň, vnímať jeho potreby, vravieť mu aký je pre vás dôležitý. Spomeňte si na obdobie, keď ste pred rokmi spolu začínali chodiť, aké to bolo, čo všetko ste pre neho boli ochotná spraviť.

Keď sa však podarí vzťah trošku napraviť, určite sa treba rozprávať aj o tom, čo vy potrebujete od neho (viac pozornosti, lásky, záujmu). Vo vzťahu sú vždy dvaja a mali by sa podporovať navzájom. Jednoznačne bude potrebný aj spoločný rozhovor s manželom, kde by pochopil aj vaše pocity a postoje.

Ak to však cítite tak, že chcete od manžela odísť, asi je zbytočné snažiť sa o záchranu vzťahu, o ktorý sama nestojíte. Je to na vašom rozhodnutí.

Určite sa v riešení vzťahov vyhnite hysterickým scénam, agresívnym konfliktom. Vo vašej situácii potrebujete veľa asertivity a nadhľadu.

Prajem vám silnú vieru v seba samú a aby všetko dobre dopadlo.


Mgr.Veronika Rosinová
Poradenské a konzultačné centrum Nové Zámky, Súkromná poradňa psychológa
web: www.pkc-psycholog.eu
tel: 0917 022 755
mail: rosinova.pkc@gmail.com