1,5 ročný odmieta pečivo, piškóty, chrumky, kúsky ovocia

maxa77
3. feb 2013

Žienky, poradte ako naučiť drobca aby papal pečivo a ovocie? Dlho sa s tým trápime ale vždy to skončí tak, že malého napína, aleba sa aj pozvracia... Obed mu nemixujem uz dlho len pučim lyžičkou, ale tiež ked sa objaví väčsí kúsok, tak no napne.. Problém je v tom, že vôbec neprežúva (ma 6 zubkov) ale rovno všetko prehlta.. fakt nevieme ako ho naučiť žut jedlo.. všetko čo je trošku väčšie, neznesie v ústach.. Skúšame mu dávať vždy úplne miniaturne kúsky pečiva, piškot, keksov.. spapá tak dva kúsočky, potom ho napne a viac nechce..
Budem vďačná za každú radu.

samantha223
3. feb 2013

to bude tymi zubkami, v jeho veky by mal mat uz 16. aj nesej idu neskor, tiez mi nechce velmi zut. mame 14 mesiacov a niekedy jej este musim rozmixovat ako miminu. trpezlivost, ked mu zubky vyjdu, pride nato, nema este ,,tesaky,, aby drvil, je to normalne

maxa77
autor
3. feb 2013

@samantha223 maminky v okoli mi vravia, ze to nie je urcite zubkami.. ich deti uz ako pol rocne "srotovali" rozky.. mojmu ked dam rozok do ruky, tak ho v momente zahodi.. a tak je to so vsetkym

samantha223
3. feb 2013

@maxa77 moje starsie deti mali ale zubky od 5 mesiacov, tejto vyliezli prve az 9 mesiacoch, takze nemozme porovnavat deti, ktore uz mali skor zuby. a deti su rozne, moje starsie cmulali cumel a tato nechcela ani zaboha, napinalo ju zo vsetkych, nevsimajte si mamicky, ktore maju,,tabulkove deti,, 6 zubkov mal moj syn ked mal 6 mesiacov. Druha mozna verzia moze byt, moje vsetky deti od detstva odmietali mliecne vyrobky, odmietali mlieko, pudingy, pribinacky, privarky, syry, proste vsetko mliecne a potvrdila sa mliecna alergia a bolo nam povedane ze to robili intsinktivne, ze telo odmieta co mu nerobi dobre. mozno sa opytat od doktorky na celiakiu, mozno nevie tak stravit lepok. vsimajte si stolicu, ci nieje riedka po lepku, muke. K

samantha223
3. feb 2013

@maxa77 nasej 14 mesacnej este mixujem velakrat a syn uz pucil velke kusy masa v tomto veku

kkl82
3. feb 2013

mam 11 mesacneho a robi to iste. tiez ma mrzi, ze ine deti v rovnakom veku uz papaju vsetko, mnohokrat aj bez popucenia. ale u nas vsetko, co mu davam lyzickou, hned prehlta a tak ho z toho napina. preto mu takmer vsetko mixujem, ak potrebujem, aby sa najedol. ked ma nieco na kusky, tak sa mi nikdy nenaje do sytosti - kusky uvarenej zeleniny spapa tak 5-6, chlebicek pozuje, ale dost sa s nim potrapi. zubkov mame 6 a uz 3 mesiace nevysiel ziaden novy, no poznam aj deturence, ktore nemaj ani jeden zub a dasienkami rozdrvia takmer akekolvek jedlo. takze v zubkoch to urcite nie je...

samantha223
3. feb 2013

@kkl82 kazdy je iny, jeden lubi toto, druhy tamto, jeden chodi skor druhy neskor, taktiez kazde dieta uprednostnuje ine jedlo, slane, sladke, su deti co zjedia vsetko, treba vydrzat, skor ci neskor nato zabudne, len netreba nutit nasilu.

okbukaj
3. feb 2013

@maxa77 ahoj to prsene ako by si pisala o nas, moj maly ma 16 mesiacov a mame malo zeleza, takze maso mu mixujem a nutim nasilu a tak mi ho aj zje..keby som mu mala davat stravu v normalnej forme, ani popucene nezje..tak nezje nic..no a presne nechce piskotky, rozky nic do ruky..kamartkin ma rovnako a on puci vsteko co vidi, aj jablcko pekne papa cele a aj banan chyti do ruky a zje ako my dospeli..mozno ej to tym, ze ma starsiu sestru..ja neviem.a tiez ma len 6 zubkov ako my, takze v tom to nebude..tiez som uz niekedy na nervy..

moen
3. feb 2013

Moja ma 13 mesiacov a 2 dolne zubky. Piskotky, chrumky spapa v pohode a tiez kusky chleba. Pekne to pozuje, rozpusti slinami ale pecivo hryzat nechce lebo jej to nejde tak mi ho poda a ja jej trham kusky a pekne to spapa. Ja uz davno nemixujem aj ked ma len dva zubky. Papa kusky maska a popucenu zeleninu, ked ma nahodou velky kus tiez ju napne, ale potom to bud pozuje alebo vypluje 🙂. Netrap sa tym, skusaj mu davat male kusocky a on sa to postupne nauci podrvit dasienkami. Alebo skus nakrajat chlebik, nalamat chrumky a piskotky na tanier a nechat krpca nech si berie sam. Podla mna na to nie su ziadne rady, dieta na to casom pride same.

maxa77
autor
3. feb 2013

@kkl82 ja si tiez myslim ze v zubkoch to nie je.. susedin ma 16 mesiacov, 5 zubkov a pohryzie vsetko.. ja som si skor myslela ci maly nie je "lenivy" na prezuvanie..

maxa77
autor
3. feb 2013

@samantha223 ja viem, ze kazde dieta je ine a treba trpezlivost.. len sa bojim, ze cim bude starsi, tym bude mat vacsi problem naucit sa zut

maxa77
autor
3. feb 2013

@okbukaj no mna uz poraza dakedy.. obed mi v pohode spapa aj hustejsi.. pucim mu len zeleninu a masko + mu tam dam aj cele kusky zeleniny a maska.. cestoviny mu nepucim.. pekne to spapa, teda rovno prehltne, ale s vacsimi kuskami ma riadne problemy

maxa77
autor
3. feb 2013

@moen no ja mozem pred neho dat akekolvek jedlo.. sam si urcite nezoberie, ale zahodi prec... aj mama vravi, ze este asi nie je pripraveny na normalne papanie

evusaa
3. feb 2013

@maxa77 ahoj, ja mam dvojicky za chvilu budu mat rok a pol a jeden papa kusky pekne skoro vsetko okrem meska a druha skoro vobec a zubov maju tiez 6 a 8 🙂 takze asi to bude individualne a kazde babetko ma svoj cas na vsetko tak isto aj na zutie 😉 ja skusam ponukam kusky ale ked nezje, vypluje presne ako pises tak dam proste mixnute alebo popucene hlavne ze dostane vsetky potrebne vitaminy. Pecivo to ani u nas vobec to proste zozuzlu v ustach a vypluju ale tak z rozka vela vitaminov nemaju tak to ma netrapi 😉 takze podla mna len skusat a skusat a pride spravny cas v to dufam aj ja 😉

verinka100
3. feb 2013

@maxa77 Akoby som o nasom citala...bude mat 16.mes a stale mu mixujem, alebo pucim. Dnes sme si s muzom povedali, ze dost a ide jest ako normalny clovek, dali sme mu rozvarenu ryzu a s kuracim maskom na uplne drobunke kusky, ale teda, bol to strasny boj...nevedel to poriadne pozut, mrncal, krmili sme ho asi pol hodku, potom sme to vzdali. A to ma prosim pekne uz aj jednu stolicku a mimo nej 6 zubov. Kazdopadne, my chodime aj k logopedke a povedala, ze nech len trenujeme, aspom s kukuricnymi chrumkami, lebo co sa netrenuje potom sa nenauci, treba tie zuvacie svaly precvicovat...a nemyslim si, ze je to zubami, lebo kamoskina dcera nemala ani jeden a spraskala rozky, masko ako nic a nas ma problem aj teraz. Ale aspom sme ho uz tie chrumky naucili jest...treba to fakt len trpezlivost a skusat, skuuuuusat 🙂 🙂

kacena4
3. feb 2013

@maxa77 nie je to o zubkoch ale jazyku. jazykom sa potravA posuva po ustach az do hrdla. tu moze byt problem. zajdi k ORL doky nech ti pozrie ci nema skratenu uzdicku pod jazykom a preto to nedokaze. zubkami len hryzie, ak ich nema este, tak len cmula a dasnami sa snazi rozzut potravu, ale nema to nic spolocne s prehltanim a zvracanim potravy ak by orl bolo ok, chod na gastro, mozno bude problem tam 😉

maxa77
autor
3. feb 2013

@kacena4 myslis ze to moze byt problem s travenim alebo zaludkom ked odporucas gastro? Hmm neviem..maly nikdy nemal reflux, ani problemy s bruskom.. On vsetko spapa co sa tyka jogurtov, pudingov, kasi, grisu, popucene obedy atd.. Len tie velke kusy mu robia problem lebo ich nepozuje ale hned prehlta..mensie kusky pekne spapa....to orl mozem skusit a na gastro sa spytam pediatra..dakujem za radu

kacena4
3. feb 2013

@maxa77 najprv skus orl, nech ho na gastre netrapia ak to bude fakt v tom prehltani. ak potravu zvracia moze to byt aj gastro. ale nemusi, moze to byt psychika, z ktorej vyrastie casom. ja som mala tiez jedno dievcatko, ktore malo problem s prehltanim aj sestra a strihli jej uzdicku pod jazykom a bolo lepsie podstatne

okbukaj
5. feb 2013

@verinka100 ahoj mozem sa opytat? preco uz s takym malym chodite k logopedovi? uz v takom malom veku sa da zistit ze ma problem s recou? lebo s tym jedenim to akoby som o nas citala :(

verinka100
5. feb 2013

@okbukaj ahojky, ano, da sa to zistit, dokonca aj skor 🙂 Lekarka nam dala vyplnit taky dotaznik pre deti od 8-16.mes.veku, kde su slova,gesta, celkovo porozumenie a podla toho nas riesi. No a samozrejme sme tam boli poslani kvoli jedlu, ze ho napinalo z kuskov, nevedel akoby zut, az teraz sa to konecne troska lepsi. Doteraz ani len pecivo nevedel zjest. Uz vie spapat pecivko, chrumky...ale nedostali sme sa este k masu, ryzi, to stale mixujem, ovocie pucim 😖

cherry1981
5. feb 2013

@verinka100 Ahoj a kde chodis na logopediu, aj my sme teraz objednany k dr . Bunovej koly problemom s jedenim

okbukaj
6. feb 2013

@verinka100 dakujem a ku komu chodite? ja to asi tiez navrhnem mojej pediatricke nech nas posle, ci da sa aj bez toho?

verinka100
6. feb 2013

@cherry1981
@okbukaj chodime na Kramare. Ja som to s pediatrickou vobec neriesila, my sme tam boli poslani od lekarky, ktora sa zaobera vcasnou diagnostikou 🙂

okbukaj
7. feb 2013

@verinka100 aha, rozumiem 🙂 a ako ste sa dostali k lekarke, co sa zaobera vcasnou diagnostikou?

verinka100
7. feb 2013

@okbukaj cez kamaratku:D chodi tam ona so svojim syncekom tak mi ju poradila;) Nas neskoro zacal 4nozkovat, chodit, takze my sme to vsetko zacali riesit ked mal 13 mes.

okbukaj
8. feb 2013

@verinka100 aha, to s tym problem nemame, nas chodi od 11. mesiacov..ale k tej logopedge sa objednam, vdaka ;) pekny den