17 mesačný syn dlhodobo odmieta jedlo

anjelik87
25. feb 2014

S prikramami sme zacali po 6 mesiacoch dojcenia. 3 mesiace mi krasne papal, nestihala som mu davat do pusinky, zacali sme klasicky: 1. mesiac zeleninka, 2. mesiac ovocie sme pridali, 3. mesiac lepok. Potom prisli 4 mesiace nejedenia, nic nechcel okrem ovsenej kase (doma som mu robila na vode bez cukru). Potom mi zacal papat ale trvalo to zasa len 2,5 mesiaca a to papal tak ze musel sledovat telku alebo mat nejaku zabavku pritom no a teraz uz je to zasa mesiac co mi neje ☹ p
Zacalo to tym ze bol chory a vysli mu aj 2 ocne zubky. Povedala som si ze uz to tak nemozem nechat a tak uz treti den fungujeme tak ze mu idem dat do ust bud caj alebo jogurt (lebo len pritom neprotestuje) a ked otvori usta tak ja mu dam lyzicku niecoho ineho (rano kasu, desiata ovocie, obed polievka atd). Ale uz prisiel na to ze ho tak klamem tak uz aj pritom vymysla. Inak mi usta neotvori! Ani ked sleduje telku alebo sa hraje nic nezje! Iba pritom klamani s lyzickou. Viem ze to nie je dobre alr co robit??? Poradte som uz zufala z toho vecneho nahanania aby nieco zjedol. Vazi 12,5 kg, doteraz je kojeny (v noci 2x, cez den ho kojim len raz pred spanim a potom pred vecernym spankom takze z toho najedeny byt nemoze). Ma malo zeleza, berieme maltofer uz 2. mesiac. Ak vas nieco napadne napiste mi! Dakujem pekne!

luba28
25. feb 2014

@anjelik87 pri tom zeleze je nechutenstvo iste,....zmente ho na nejake ine,....a vahu ma dobru,...nas ma 21 mesiacov a 13kg,..cize suchulinky neni,... 🙂 🙂 🙂 a dat mu lyzicku do ruky nech sa hrabe a ty medzitym sup druhu do pusy???

mummy01
25. feb 2014

@anjelik87 a nemohol by jest uz sam? Moje deti uz tom veku jedli viacmenej same.A to klamanie aby pusu otvoril tak neviem ale aby si nedocielila to ze ti uz ani caj a jogurt nebude chciet.Ved mu davaj kuskovu stravu-chlebik s niecim,kusky varenej zeleniny,kusky ovocia,chrumky...

orlik4
25. feb 2014

@anjelik87 za tym moze byt xy veci... kludne ho mozu stale boliet tie zubky, tak papa len to, co nemusi zut. ale ak len vymysla, tak tot moja rada. by som skusila rozne formy. nam napriklad prestal jest polievky, ale akonahle ju rozmixujem a dam donho oprazeny chlebik, tak zje plny tanier. jablko sa da na milion sposobov - moze byt nastruhane, na stvrtky alebo rovno cele osupane zbavene jadernika alebo varene ako presnidavka. nechce mrvku, mozno bude mrkvickovy salat s cukrom a citronom resp. kyselinou citronovou, pokial citron netoleruje. pecivo moze jest ako toast oprazeny, cize chrumkavy (u nas vyhrava) alebo ako jednohubky alebo cely do ruk. ja by som to skusala touto cestou. hovadzie ma najviac zeleza, a pokial ti ho nechce papat normalne, mozno bude ako mlete masko s cestovinkou. aj to, cestovina. u nas vyhravaju penne, lebo si da jedno penne na kazdy prst a hra sa s tym. zo spagiet sa da urobit zasa slimak... atd. ak ma rad sladke, tak skus morcacie alebo kuracie masko so slivkovou omackou. u nas vyhravaju omacky, na sucho mi to nechce jest. alebo zatoc do prs susenu slivku, upec, nakrajaj a ma z toho "slimaka". aspon je to forma "hry".
@anjelik87

susu29
25. feb 2014

U nas to iste, zabera len lyzicka do ruky, on sa prehrabuje, obcas nieco aj hamne a ja mu pomedzi to nieco nastrkam do pusy a vela pomaha kreslenie, on cmara a ja krmim, kusky su tiez vyborne, do misticky a papa sam..

tinkax
25. feb 2014

Mne mala 17 mes teraz nechce tiez moc jest, pyta si casto cici mliecko, napr ovsennu kasu jedla kazde rano so mnou, teraz uz 5 den ju jem sama, radsej je hladna, zatne usta a nic, mozno ich uz omrzelo jest osvedcene jedla, ale tiez si myslim ze aj zuby jej idu, odmieta aj hotove hippky , a pred tyzdnom jej este chutili, teraz ani pri hre, ani vo vani ani nijak neotvori usta ked to vidi, musim jej aj nove jedla skusit dat ale aj tie zuby v tom budu, nema ani jednu stolicku ani ocne este. Ai len vydrzat kym to prejde. A ako zistili ze je chudokrvny ? na zaklade coho mu brali krv ?

pribinak
25. feb 2014

Aj u nas bol problém s jedlom, vyskúšala som tiez všeličo, nie je to síce super riešenie, ale ked sa inak nedalo, ja som zbalila polievocku aj druhé von a behala som s lyzickami a mistickami medzi hojdackami a smyklavkami, kŕmila som na pieskovisku, na prechádzke pri kŕmení kaciciek, bolel ma chrbát, nohy, ale papali sme

anjelik87
autor
25. feb 2014

Krv mu brali lebo bol casto chory a aj bledy.
@tinkax

tinkax
25. feb 2014

@anjelik87 tak skus nejake nove jedla, a je mozne ze aj to zelezo mu robi nechut, ja tiez poskusam nejake nove jedla,lebo mozno chce nieco na zmenu. A skus nieco kde je vela zeleza

danula.ch
25. feb 2014

@anjelik87 my sme mali so starsim velke problemy, tiez som robila vsetko mozne aj nemozne, aby som ho nakrmila. len on ma 4 roky a este len teraz 14 kg 😀 . taky chuducky je stale, v 5.mesiacoch mu dokonca trcali rebra na vsetky strany, materske mlieko odmietal od 4. mesiaca a v 5 mesiaci dokonca schudol, tak sme zacali na radu dr. s prikrmami. to bolo ale take trapenie. na zaciatku som vsetko mixovala, z flasky som mu davala ako polievku, pri tom som ho drzala na rukach, hojdala ho, nahlas spievala, len aby nieco jedol. on bol slabucky, tak aj v stolicke zacal sediet velmi neskoro a ked uz sedel, robila som mu divadielko, klamala som ho ako ty, spievala som, neskor sme pozerali knizky, nahravala som mu na mobile videa a tie potom pozeral......kazde jedno krmenie bolo pre mna obrovsky stres. obedovat takto dokazal aj 1,5 hodiny. maso pozul prvy krat ked mal 2 roky, dovtedy ho iba drzal rozzuvane v puse. takto sme to vydrzali do jeho 3.narodenin, kedy som to cele od zakladov zmenila. dovtedy sme ho krmili stylom, prosim ta papaj aspon trosicku, behali sme za nim s chlebikom a lyzickami, vyhrazali sme sa mu, kricali po nom.....po rokoch trapenia s papanim sme uz niekedy naozaj nevedeli co robit a stalo nas to vela nervov s malinkatym vysledkom.
v 3. rokoch som ho prestala krmit, aj to po dlhom boji s mm, lebo ten sa bal, ze inak nebude nic jest. prestala som ho prosikat, prehovarat, kricat na neho, vydierat ho sladkostami. postavila som pred neho tanier s jedlom, take co som vedela ze lubi a papaj. on proste musel pochopit, ze sa papa preto, aby sme neboli hladni a nie preto, aby bola maminka spokojna, alebo aby dostal sladkosti. prve mesiace bojoval, jedol minimalne, ale som nepovolila a on na to potom aj prisiel. od hladu nezomrel. ak sa nenajedol a bol hladny, mal smolu, dostal jest az ked bol cas na dalsie jedlo. ani z toho neschudol, ani nepribral, ale co je hlavne, zacal jest sam a dobrovolne.

teraz uz viem, ze ked som ho prehovarala, nutila, klamala, ze som tym v nom vypestovala iba vacsi odpor k jedlu. doteraz slabo papa, ale uz to neberiem ako problem. teda nie moj problem, je to uz iba jeho problem. ak sa nenaje, ostane hladny 😉

s mladsou sestrickou sme mali rovnaky problem. v 4. mesiaci vyrazne ubrala na gulatosti, aj ked predtym priberala nadstandardne. mimochodom obidvaja prestali papat po 1. ockovani, na tento suvis ma upozornila dokonca aj nasa pediatricka, len skoda ze az po 4 rokoch........
nechcem tvrdit, ze s malou som to zvladala bezproblemovo, boli chvile, ked som uz mala zarobene UM, ale sme to ustali a s prikrmami sme zacali dokonca trochu neskor. len s tym rozdielom, ze ak nechcela, nenutila som ju. postupne ako bola starsia, som pritvrdzovala v tom, ze ak sa nenajedla, ostala hladna, ale ani nahodou som ju nenutila. vysledok je ten, ze ani ona nie je baculate dieta, ale uz v 1 roku chcela jest sama, ma ovela vacsi apetit ako bracek, so zutim masa nemala nikdy problem a hlavne som si takto usetrila vela vela nervov 🙂

moja rada je, ze cim su s papanim vacsie problemy, tym skor treba zvolit takyto pristup, lebo aspon nam to velmi pomohlo. krpci uz maju k jedlu pozitivny pristup. jedia vtedy ked sa ma jest, ziadne zobkanie pocas celeho dna a jedia to co im dam jest. ak na nich vidim, ze by aj jedli, ale im nechuti co maju pred sebou, tak ich samozrejme netrapim a ponuknem im nieco ine. hlavne ked idu malej zubky, casto skoncime pri mliecku, aj cele dni. vzdy ju to po par dnoch prejde, s tym je spojena aj nervozita, caste nocne budenie, nie iba nechut do jedla

drzim palce 🙂

nefertiti7
25. feb 2014

@anjelik87@danula.ch ako by som čítala o našom 🙂
Adam má 4 roky a váži 14 kg dojčený bol do 14 mes, po zápale pľúc sa sám odstavil. Potom začal ako dieťatko pekne papať a naozaj ho aj bavilo papať sám, aj keď kuchyňa a všetko naokolo vyzeralo hrozne, ale papal.....potom prišlo obdobie, že si vybral a nechcel a v lete 2013 sa drhol s cukríkom a začali problémy, odmietal všetko okrem vody. Aj som to tu niekde písala a bol to obrovský problém, schudol, bol bledý, museli sme ísť aj psychologičke. Predtým rok problém sa kakaním....začali sme papať kojeneckú stravu výživy, miláčiky a všetko mixované a postupne som pridávala..zaujímavé bolo, že keď sme niekam šli autom, boli sme zvyknutý mať zabalenú desiatu a keď si uvedomil, že on v aute je, až potom povedal, že nechce, lebo sa zadrhne....mama mi prišla pomôcť na 5 dní, jej strava, jej spôsoby, lebo ja tehotná na začiatku ale s nervami a strachom na konci....pomohlo znovu papáme, ale papkáč teda nie je, ledva napchám do neho niečo, jedáva sám, ale stále bojujeme ešte 10 lyžičiek, potom bude miláčik, cukrík at´d. nechaj ho samého jesť možno to pomôže

anjelik87
autor
25. feb 2014

@danula.ch dakujem za dlhy prispevok. Ja viem ze nerobim dobre to co robim ale ked chcem do neho nieco dostat tak ako inak? Sam by nejedol, sam si nepopyta.. Tazko s takym malym este.. Druha vec: on nepochopi ze teraz mu nedam ze ostane hladny az do druheho jedla. Podla mna on uz mal aj scvrknuty zaludok a to je samozrejme ze potom nema ani chut jest. Ved aj my ked nejeme 3 dni tak tiez mame zcvrknuty zaludok takze tak by som to asi teraz neriesila ze teraz mu nedam (mozno ked bude starsi ze bude tomu aj rozumiet). Tiez sa toho bojim ze takym sposobom docielim len zle stravovanie a odpor k jedlu a co mam robit? Sam papat este nevie. Vie sa len ryt v jedle s lyzickou ale nechce to jest.

anjelik87
autor
25. feb 2014

@luba28 ved stale sa v tom hrabe ale usta neotvora ☹ on chce len miesat a rozhadzovat jedlo. A preco zo zeleza by mu nemalo chutit? Ved aj ked je anemicky tak to tiez sposobuje nechutenstvo. Tak aj zelezo ked berie na anemiu?

anjelik87
autor
25. feb 2014

@mummy01 sam nevie papat s lyzickou. Kusky nechce. Raz si da do ust a koniec pripadne aj to raz co si da tak este vypluje.

anjelik87
autor
25. feb 2014

@orlik4 s chlebikom som este neskusala polievku ale ked on nechce ani ten chlebik ani pecivo nic! Hrianku som mu uz tiez skusala davat nechcel.. Nechapem co to ja mam doma za nejedaka ☹

anjelik87
autor
25. feb 2014

@susu29 ked moj sa len hrabe, rozhadzuje ale usta aj tak neotvori.. Kusky nechce. Chyti do ruky a hodi na zem..

anjelik87
autor
25. feb 2014

@pribinak to by pomohlo mozno aj u nas ale ked teraz je este zima vonku. A kedy to skoncilo? Uz papa dobre?

luba28
25. feb 2014

@anjelik87 ano,niektore zelezo sa zle a tazko travi,...ale su aj ine formy,nie take zatazujuce pre zaludok,...a co ma rad??,coho sa vie aspon ako-tak najest???

danka483
25. feb 2014

moje dojčené ( na požiadanie) dieťa odmietalo stravu do 18m teraz má 2r a sú dni kedy stále do neho nič nedostanem riadim sa tým že je veselý má kopu energie a prospieva má síce 12,3 kila ale je to vekovo ok . tak neboj ponúkni mu aj v priebehu dňa prsník 😉

andrylm
25. feb 2014

moj syn, teraz ma 18 ,ked bol maly pod suchy ako palica,hnevala som sa ze nechce jest,trvalo to do 10 rokov,potom dostal taky apetit,ze bol az obezny a hnevala som ,ze moc je a sam si to uvedomil a zacal az chudnut 🙂 ,snivalo sa mu o jedle ako si kraja slaninu, az som sa smiala teraz vyrastol a je z neho krasny stihli chlapec 🙂

nativanativa
25. feb 2014

Ja mám presne ten istý problém, malý má tiež pomaly 17.mesiacov, je kojený, ale prestalo mu chutiť aj to málo čo vlastne zjedol, nonstop visel za posledné dni na prse a dosť ma to začalo obmedzovať. Tak som sa rozhodla že ho pomaly odstavím, najprv v noci, dnes bude druhá noc čo mu nedám prsko, budú boje, ale inak to nejde, začal si presadzovať za každú cenu že chce len didky, neje mi rožky,už ani jogurty,pritom má všetky stoličky, idú nám síce očné zuby ale takto to nemôže ďalej ísť predsa...... Som z toho dosť smutná, keby mi zjedol aspoň trošku z toho všetkého čo sa mu snažím ponúkať, ale on len otočí hlavu a potom dranká za tričko že chce cucať. Váhovo sme celkom ok 11 kíl

pribinak
25. feb 2014

@anjelik87 no ja som to tak praktizovala skoro pól roka, jedlo som nosila v takej termotaske, aby vydržalo teple, ked milovaný potomok pobehoval po ihrisku, tak velmi neriešil, ze ho krmim, nesústredíl sa tak na to, akože nezjedol toho neviem koľko, ale aj tak to bol úspech

luba41
25. feb 2014

@nativanativa táto situácia s jedlom je normálna.. ono kojené detičky sa s jedlom stále popri MM zoznamujú až do veku cca 2 rokov...takže siliť do jedla nemá zmysel...treba ponúkať, ale nenútiť..proste ponúkať- najlepšie -kúsky nechať na stole, nech sa s tým aj "hrá" a pritom sa aj naje..my sme mali presne takú istú situáciu a malá s rozjedla okolo tých 2 rokov...MM je stále plnohodnotná potravina pre dieťa aj v takomto veku..a ked odstavíš od MM-nie je isté, že saTi aj rozje..

nativanativa
25. feb 2014

@luba41 to si ma potešila že je to normálne a že MM je stále plnohodnotná strava - moje okolie ma totižto presviedča že MM už nemá žiadnu výživovú hodnotu
Takže asi si premyslím či odstavím....

slnieckko
25. feb 2014

podla mna je to asi normalne obdobie v tomto veku, nas ma 18 mes a asi 2-3 mesiace dozadu zacal s takymto vymyslanim ako pises, nic okrem jogurtu poriadne nezjedol... bolo krmenie v pohybe nahanali sme ho po celej izbe a strkali mu lyzicku do ust ked sa mu chcelo zjedol aspon trosku takto, krmenie v stolicke odmietal metal sa, potom krmenie pri knizke a neviem co vsetko mylim slovom aj zvysenym hlasom nic nepomahalo, uz ma ani nebavilo mu varit lebo som vedela ze to aj tak vyhodim ci zjem sama, trvalo to 1-2 mesiace 😒 neviem ako z nicoho nic ho to preslo sameho, je pravda ze teraz sice je normalne porcie ale zas s nami vypiekol s tym ze iba pri pozerani rozpravok, ked poviem ze ide papat sadne si do stolicky a rozculuje sa kym mu nepustim rozpravku a tak je, inac velmi nie 😠 viem ze to nieje dobre aby takto vydieral ale ako pises ako do neho nieco dostat ked inac nechce? tiez nechape este ze ked nezje bude hladny, jemu jedlo ani nechyba ked mu nedam hoc aj pol dna nic sa nedeje, aj to som predtym skusala ze ho vyhladovat bez desiaty pockat do obeda, vobec nepomahalo. kolko ma zubov? nas ma doteraz len 6 len predne, s nimi nevie poriadne nic tuhsie pohryzt takze mu maso a tuhsie veci stale mixujem, inac to vezme do uz pozuzle a vypluje, jablko ci mandarinku zbieram po podlahe lebo to nevie pohryzt a prehltnut napr... snad ti odporucam len pockat, prejde ho to 😉

danula.ch
26. feb 2014

@anjelik87 ja ta chapem, prezivala som kedysi to iste co ty. aj s tym zcvrknutym zaludkom mas pravdu, poznam to aj na sebe. okrem toho su deti supernervozne, ked su hladne. ak to nechces skusit takto, vyskusaj presny opak. jedlo na male kusky, co si moze sam davat do pusy, poloz to niekde, odkial si sam zoberie a uvidis co to urobi. samozrejme nieco, co ma rad, aj za cenu, ze to nie je prilis zdrave. postupne ako si bude zvykat, zamienaj za zdravsie varianty. takto by mohol zistit, ze jedlo je celkom fajn vec. ak tvrdis, ze je to u neho takto zle stale, potrebujete nieco zmenit, inak sa to s vami bude tahat dalsie dlhe mesiace 😉 ....alebo ho to prejde sameho len tak, ale to nikdy nevies ako to bude 🙂
len ho nenut. my sme starsieho nutili, mladsiu nie. ak nechcela, nejedla. 1,5 rocna toho teraz zje viac, ako 4 rocny bracek 😉

anjelik87
autor
26. feb 2014

@danula.ch dakujem pekne

janage
27. feb 2014

Nech lekárka pozrie či nemá zvýšené hodnoty D - náš prípad - a nik nevedel, že z čoho a boli 3xvyššie ako normál v priebehu cca 2 mesiacov- po vysadení kvapiek sa nechutenstvo upravilo. Krvné testy OK. Železo nemôžeš brať ty? a cez MM by išlo malému - nám pomohol taký spôsob - ale asi závisí aj od hodnoty aké máte.

nikka2610
27. feb 2014

Môj má 19mesiacov a tiež trucuje 2 týždne.zje mi banány,bananový pribináčik a kuraciu polievku.všetko ostatné vypluje,alebo odhodí na zem.ani chlebík na kocky,ani mäso,ryžu,kašu...tiež som ho kojila kedy chcel,ale už len pred spaním a v noci keď sa zobudí.nech si zvyká na stravu...zatiaľ mu nevadí menej mliečka,ale jesť nechce stále.podľa mňa to z tých zubov.nikdy nebol veľký jedák,ale jeden banán za celý deň?tiež som kričala,prosila,zabávala...kašle na to :/ tak mu teraz dám na stôl,jemu lyžicu aj mne.a keď mi nepapá,nechám nech skúša sám,ale keď vidím,že dlho sa v tom len babre,zoberiem misku,aby si nemyslel,že to má na hranie.a o pol hodinku mu dám zase...a dokola.

luba41
28. feb 2014

@nikka2610 aj pre vás asi platí, čo som písla tu vyššie 25.2. .. vy ste príklad toho, že aj ked odstavíš od dojčenia, jedeniu to moc nepomôže..takže kludne ho nakoj kolko chce, MM je aj v tomto veku pre neho dôležité... približne do 2 rokov sa dieťa len učí spoznávať chute, nikde nie je napísané, že musí "šrotovať" ako dospelý...jedlo ponúkaj, ale skôr štýlom-nakrájať na kúsky a nechať na tanieriku k dsipozícii, aby mohol ochutnávať a jesť sám prstami...ponúkať, ale nenútiť...lyžica mu moc nehovorí, rukami je to lepšie..a dospeláckeho jedla sa za život naje dosť... 😉

miskaska
28. feb 2014

@anjelik87 odporúčam to robiť ako píše @danula.ch . Ja som na tento pristup navrhla v 18. mesiacoch, malý jedol iba dva druhy úplne rozmixovanych kupenych prikrmov...urobila som tomu koniec a chalan sa chytá, papa malo, ale papa...aj ryžu, aj cestoviny, čo bolo pred tým nemysliteľné. A papa aj sám. Je to beh na dlhé trate, ale vyplatí sa. Tiež sme pred tým robili možné aj nemožné, aby papal. Rodič musí dieťaťu zaistiť výživné jedlo, variť a priviesť dieťa ku stolu. Dieťa potom rozhodne, koľko toho zje a či vôbec jesť chce. Od hladu neumrie. Vyvaruj sa emócií, nerozculuj sa, ked nechce, s kludom jedlo vezmi. Držím palce a trpezlivosť.