19 mesačná dcérka odmieta prehltnúť nemixovanú stravu

xdelinka
2. jún 2013

Mile mamicky obraciam sa na vas o radu a skusenosti. Moja 19.mesacna dcera odmieta prehltavat normalnu
nemixovanu stravu. Napr. zeleninovu polievku ak je tam hrasok alebo zemiak, kukurica atd. hned to vypluje.
Ked aj hrasok pohryzie a chce prehltnut tak ju natahuje. Nechce ani chleba ked jej nakrajam na kocky alebo
lyzickou davam kolac, mäsko tak isto pozuje raz prehltne natiahne ju a uz je po jedeni. Uz som vyskusala vsetko
mozne a nic.Stravu jej mixujem alebo kupujem pohariky tie na stastie papa. Polievku jej teda varim kazdy den.
Ma niekto nejaku radu prosim?

terezka1947
2. jún 2013

@xdelinka ja som mala...este mam ten isty problem..a to mame cerstvych 19 mesiacov
aaaale,lepsi sa to...moj pekne papal da sa povedat,ze nemal vacsi problem...ale ked mu sli v 14mesiacoch nejake tie zubky a boleli asi viac ako tie prve-inak si to neviem vysvetli-zacal jest iba mix 😒 ...dlllho,predlho som skusala snad vsetko a nic nepomahalo...po nejakych 2mesiacoch som zacinala uuuplne ako ked sme zacinali papat kusky niecoho-banan,piskoty v jogurte,kusky jablka,chleba,male kusky tyciniek bez soli...pri nejakej zabave....neskor som mix nejaku cast obeda a do toho dala kusky zemiaka...a rozbiehame sa celkom slusne...takze musis poskusat,neboj...nauci sa,len treba trpezlivost...a skus popri nejakej oblubenej hre nieco sup do pusy...inak moj je papac velky a vecne hladny 😀
aaale,napina ho z klasickych kukuricnych chrumiek...a este ma napadlo,zasadne chce to,co ja prave jem,takze skus papat s nou...

adelsa
2. jún 2013

@xdelinka ja mam ten isty problem, len moj ma 13 mesiacov a musim mu stale mixovat, inac by nejedol. on to tiez nevie jest.a to som sa rozhodla, ze od 1 roka uz mixovat nebudem,ale nedalo sa. pretoze prestal uplne jest.aj som s nim bola u doktorky, lebo som si s nim nevedela rady. ale doktorka mi kazala, ze aby som dalej mixovala pokial to on nevie, lebo zacal mi aj chudnut. ale ja mu davam jest aspon chlieb nakrajany na kocky a piskotu tu klasicku dlhu a to mu chuti, ked si sam hrize, ale obed nemix.ten nezje zanic. a to ho este aj pri obede musim zabavat.

terezka1947
2. jún 2013

@adelsa tiez som sa o tom radila s mamickami tu na MK...niektore mi radili vyhladovat ho-co som nechcela 😒 ,niektore ma vysmiali,ze je to iba moja chyba,lebo som ho to naucila...a nakoniec,mnohe mamicky ma upokojili,ze jednoducho,nech to neriesim...ked mu chuti a chce jest,hoci aj mix...len nech papa a ma vitaminy...a nauci sa postupne...takze z vl.skusenosti vravim,nauci sa pomaly...dokonca mi prave manzel vravel,ze dnes mu obed ani trocha nemix-takze som stastnaaaa 😀 ...jednoducho,kazde dieta je ine a inak napreduje...a myslim,ze je lepsie,ze papa aspon mix akoby sme mali pisat na MK,ze nase deti odmietaju jest....klud,pokoj...naucia sa papat vsetko,treba len sem tam nevtieravo sup do pusy nieco,s cim sa musia potrapit 😉

adelsa
2. jún 2013

@terezka1947 to mas pravdu, vyhladoviet urcite nie, to by ani lekar nesuhlasil. ono ked si to vezmes nic netrva vecne a nebude predsa tak do 10 rokov, tak ako sme ho ucili aby sam pekne spal, tak sa nauci aj jest 🙂

terezka1947
2. jún 2013

@adelsa veru....jednoducho,kazde dieta je ine...vies,ja som sa "stresovala",lebo vzdy mi niekto povedal,ze: joooooj,to uz mal daaavno papat vsetko a sam a co ja viem,co este...no a uz som sa citila ako neschopacka 😀
a teraz uz neporovnavam,co moj este nerobi...jednoducho to neriesim,snazim sa ho viest ku vsetkemu a ucite sa nauci...vies,si myslim,ze kazde dieta robi nieco skor ako robia ine a nieco neskor...tak ako dospely clovek...no a hotovo 😀

xdelinka
autor
2. jún 2013

Dakujem vam, ste mile a velmi ste ma upokojili. Ja tiez rozmyslam ze to bude zubkami lebo prvy mala v 13. mesiaci a terazjej pomaly vychadzaju stolicky a spozorovala som aj ocne. Ja skusam presne ako pise Terezka, vzdy najprv nemixovanu stravu az potom pomixujem a rezance dam cele. Aj zemlu trochu popapa ked sme vonka alebo v obchode, v aute len nie doma. Aj keksik spapa detsky aj jablcko pohryzie ale obed nie. Ani ranajky. Predtym papala chlebika s maslom nakrajane na kocky alebo parok s chlebom teraz absolutne. Dokonca ani zemiakovu kasu nechce normalne ju striasa. apajka je tiez dobra ale musi byt po jej! Tiez som uz rozmyslala ze jej nedam mix a necham ju potrapit ale nedokazem to. Tiez si myslim ze to nebude do nekonecna trvat. Fu som fakt rada za vase odpovede. Pekny vecer prajem.

andrejka1974
2. jún 2013

este to asi zvladnut nevie, ja som starsej dcerke mixovala do 2 rokov, proste kusky prehltat nevedela a teraz spapa vsetko normalne a to ma 4 a pol roka 🙂 🙂 🙂 🙂 a nestresuj sa , mam mladsiu dcerku a tiez vidim , ze kusky jej vadia ma teraz sice menej ako tvoja ma skoro 14 mesiacov 🙂 🙂 🙂 ale mixujem , jej vsetko , skus vydrzat casom sa nauci

kingstonka
2. jún 2013

no ja som sice tento problem nemala ale zubkami to podla mna moze byt ked tak neskoro vysli. ja by som tiez radila nestresovat... ked bzde mat lepsie dni-uvidis ze zubky prave nerobia problem, nie je prave unavena nervozna, tak pomixuj na hrubsie a uvis- naozaj najskor len o nieco hrubsie-nie do hladka

kacarina
2. jún 2013

Podobnu situaciu "riesim" aj ja, drobci mali od narodenia reflux, dcerka slabsi, syn mal väcsie problemy, casto grckal, casto sa zakaslal a hned sa pogrckal, no proste vedro a handra boli u nas v permanencii 🙄 ... teraz maju 16,5 mesiaca a papaju takto: rano roztlacene alebo postruhane ovocie s obilnou kasou + zapiju trosku mliekom, desiata celozrnne pecivo natrete maslom/Lucinou/tvarohom atd. alebo ovocie a detske keksy, obed väcsinou mixovany (zelenina, mäsko ,ryza, polievky, cestoviny, vselico) alebo mix v kombinacii s mini kuskami, ale musia byt uplne mäkke, olovrant podobne ako desiata (podla chuti), vecera flasa mlieka s kasou ... plus cez den nejake tekutiny samozrejme ... jedavali cez den radi aj jogurt a vyzivu, ale odkedy zacali postupne jest aj pevnu stravu, take veci "lyzickove" mi uz cez den odmietaju (okrem obeda, co je zvlastne 😅 ) ... nechapem, ze chlebik alebo pecivo si vedia pomaly zjest, ale obed mi odmietaju zjest nepomixovany ... dcerke uz sa dari pekne vsetko pohryzt, ale syn s tym ma stale problem, vidno na nom, ze väcsinou nechava stravu "zmäknut a rozmocit" v puse, az potom prehlta, ako ho mam naucit viac pouzivat zuby, to netusim. Ale prestala som sa kvôli tomu znervoznovat a postupne sa snazime to trenovat, som rada, ze jedia skoro vsetko a ze su inak zdravi, tak sa uz nestresujem, aj vdaka radam mamiciek tu na konikovi 😎. Tak vydrzme, oni sa to ti nasi drobci skôr alebo neskôr naucia 🙂

nata77
2. jún 2013

@xdelinka Takto sa opytam. Mixovala si dcerke hned od prikrmov stravu??? Lebo ak ano, ona sa na to naucila si myslim. Ja mam dve deti a mixovala som im zo zaciatku len masko v polievke lebo sa im to bez zubkov nedalo pozut, ale zeleninu som popucila vydlickou tak, ze to spapali. Ja mam teraz 15mesacneho syna a taktiez mu idu stolicky ale spodne a nemixujem mu...Myslim si, ze dcerka by roztek a chlebik bez korky mala spapat. Ako jej potom davas ovocie? Jablcko? Lebo ja odstranim len supku a strcim meciacik do ruky. Nemixuj , popuc lyzickou. Dcerka sa musi naucit zuvat..Zuvanim sa vytvaraju sliny v ustach a to podporuje travenie. Neber to v zlom, len chcem poradit.

evka4
2. jún 2013

@xdelinka daj jej cas, ona zacne papat kusky, ked na to bude pripravena. ja som tiez musela dlho mixovat (uz si nepamatam, dokedy), ale jedneho dna zacala dcerka pekne kusky papat a odvtedy nema problem...

xdelinka
autor
3. jún 2013

@nata77 Ja som zacala prikrmovat poharikmi od 5. mesiaca. Mrkvicku, tekvicu a tak. Potom s 😲 om zacala varenou stravou polievkami a tie som mixovala ale casom nie do hladka nechala som malicke kusky s to mi uz papat nechcela. Davala som kej do rucky pecivo nech si hryzka lenze to sa jej v ustach pekne rozpusti. Jablcko som najprv rajbala teraz ocistim supku a dam jej stvrtku do rucky tak z neho trochu pohryzie ale len malo. Uvarila som jej aj zeleninku do mäkka a dala na stôl ale sa ju len pucila a rozhadzovala. Ona zuvat zuje veci- smeti co najde na zemi iba sa velakrat cudujem ze od toho ju nenapina :-/ to ale travenie velmi nepodpori 😀. No dufam ze sa to v lete zlepsi bude v zahradke plno ovocia a cerstvej zeleninky a to si hadam nenecha ujst. Prajem ti pekny den.

xdelinka
autor
3. jún 2013

@kacarina Moja dcerka je predcasniatko bola dost slaba ked sa narodila a s papanim mala vzdy problemy. Papala velmi malo ale velmi casto. Viac ako tych 100ml nezvladla ani ked mala 5 mesiacov. Dr.mi povedal ze ju mam chovat az po 4 hodinach ze to je moja chyba. Skusila som ale nezvladla. Do 9. mesiaca som stale v noci vstavala 3x robit mliecko.
Nechcela som aby prestala priberat alebo mala nejake komplikacie lebo ona aj po tych 4 hodinach nevypila viac ako sto. Zato teraz mi vecer vypije plnu flasu mliecka s kasickou a spinka ak jej nejdu prave zubky. To mas velmi dobry jedalnicek
ja ho idem vyskusat. Uz som kupila 3 knizky ako sa naucit papat, recepty, stolovanie....Nejdem sa uz stresovat len to pocuvanie ved to uz musi vediet a moje dieta uz papalo toto vsetko a mozno jej nechuti co varis a nedavas vela soli alebo to jej musis naucit a taketo veci mi uz idu ns nervy. Ved robim vsetko preto aby sa to naucilal. Oni si myslia ze som asi pohodlna na to aby som cakala kym pozuje stravu tak radsej to mixujem.... :@ .
Mozes mi prosim ta napisat aku kasicku im davas? A ktore ovocie maju najradsej? Ja som mojej davala na ranajky jogurt s müsli a trochu mlieka zapila ale uz mi to nechce ostali sme pri mlieku. Pevne jedlo ako chlebik uz rano nezje.
Dakujem za odpoved.
@kacarina

xdelinka
autor
3. jún 2013

Dakujem vam mile mamicky za vase odpovede 🙂

kacarina
3. jún 2013

@xdelinka Na ranajky mam nakupene rôzne obilne kase, napr. z DM-ky znacka Alnatura (Hirse, Dinkel, ...) alebo DM-znacka Babylove (trojzrnna - 3-Korn) alebo Nestle nemliecne kase (Osemzrnna, ...), ale aj ine bezne dostupne v Tescu alebo Kauflande (spaldova, pohankova, atd.). Potom mam aj kukuricnu a ryzovu mucku (tusim tiez Nestle), to je vlastne ako instantna kasa tiez, su to take male vlocky, to som im tiez ako prve kase davala, ale pouzivam aj teraz napr. trosku na zahustenie, ked mam moc riedku mixnutu polievku 🙂 Vecer pred spanim zas do um. mlieka davam Nestle kasu "Na dobru noc" lipovu alebo bananovu ... a co sa ovocia tyka, tak nasim najviac chutia: jablcka, banany, hrusky, teraz mame samozrejme jahodovo-ceresnovy odchov (od babky zo zahrady), ale aj broskynu a marhulu uz mali ... snazim sa co najviac z domacich zdrojov, z exotiky jedine tie banany a skusala som aj mango, citrusy este nie ... cez zimu si kupujem aj mrazene cucoriedky alebo lesnu ovocnu zmes a to mixujem rano do kase ... ovocie dost kombinujem (napr. zaklad jablko a pridam cuco, zaklad jablko a pridam jahody) ... inak ovocie na desiatu alebo olovrant uz jedia väcsinou normalne (odhryzaju), co sa da uz len struham alebo roztlacim vidlickou (to teraz asi 2-3 tyzdne sa to trosku meni a uz takto "zvladame") ... vsetko su to u nas take postupne a pomale pokroky, takto sa nam to nejako vyvinulo, tak sa snazime .. a do urcitej miery chapem, ze ak od zaciatku mixujem, tak si "zvykne", lenze nasho Kubka napinalo vsetko, aj najmensie zrniecko cohosi, nemalo to zmysel podla mna, stale grckal, uz bol z toho chudak niekedy unaveny a zufaly pohlad hadzal na nas, ze aj by som jedol, ale toto ma uz nebavi ... jedna pani dr. mi vysvetlila, ze proste unho este nefungovali tie "zaklopky" a strava sa vracia naspät, ze to sa postupne vyvija... aj teraz sa mu obcas stane, ze sa z niecoho zakasle alebo ho napne nejaky väcsi kusok, ale ak aj grcne, tak uz nevyleti z neho vsetko, ale len to posledne susto ... a fakt to ide stale k lepsiemu, tak nejak "same", nesilime to, ale postupne skusame s mensimi alebo väcsimi uspechmi ...

xdelinka
autor
3. jún 2013

Super tesim sa z vasho pokroku. Viem si predstavit aka je to radost aj pripravovat tie pokrmy ked im to chuti. Skoda ze som toto neprecitala skor ,prave som prisla z dm-ky. Ja som tie kasicky skusala uz velmi davno a vtedy to nechcela. Zajtra kupim a vyskusam s ovocim. Som zvedava. Budem jej to obmienat. Mozno budeme mat tento krat uspech 😉 Od septembra ide do jasliciek tak mam obavy aby aj tam mali na jej papanie trpezlivost.
Vdaka za tvoj jedalnicek.