2,5 ročná dcéra papá len vybrané jedlá

simonka3
28. máj 2015

Ahojte mamicky,co mate skusenost s vyberavym detskym jedenim,mysite si ze v skolke sa to stravovanie moze zlepsit ked uvidi jest dalsie deti.Sladkosti som vyradila,lekarka radi stale jej ponukat jedla co nechce,nechat ju tak,nenutit ju,davat probiotika a cakat az to nezacne jest.A ze ked nezje obed,nedat jej do vecera nic ine ,ze cakat kym to nezje....co ste robili vy?Odmieta jest zemiaky,maso a vajcia,na ziadny sposob vareneho jedla to nezje,pritom ked sme zacinali s prikramy to jedla a uz vyse pol roka to nechce,odrazu prestala,Ak ste davali probiotika tak ake ?alebo nejake vitaminy?

janinah
28. máj 2015

Nezje len tie tri veci čo spomínaš? tak to môžeš byť rada,môj 10r. syn toho nezje oveľa viac,už to riešime aj so psychologičkou, u neho bol zlom zrejme nástup do školky v 3r.a odvtedy sa s jedlom trápime 😒 ..ťažko povedať čo bude v školke,môj tam nejedol asi 2 mes. po nástupe ani Ň,iné deti sa rozjedli....nenútila by som ju,treba počkať

dzejn80
28. máj 2015

No a dodrziavas to co ti radila doktorka? Nastastie nemam taky problem so soplosmi, ale tiez sa vyskytne, ze nechcem a nebudem to a one jest. Ja poviem len "nejedz, nutit ta nebudem" a necham ho tak, nic ine mu nedam, aj ked sa o zem hodi. Jasne, ze treba rozlisit, kedy vymysla a kedy mu ozaj nechuti, take veci im neponukam. U nas to zabera, obratom zje co je navarene.

pribinak
28. máj 2015

Vsak ked nechce zemiaky tak jej davaj ryzu, cestoviny, kuskus, halusky, bez vajec prezije a masko mozno za pol roka zacne. Moj tiez nechcel masko, ale miloval polievky, do kazdej som robila masove halusky, alebo som k cestovine
rozmixovala maso a zeleninku
To je take obdobie, to prejde ;)

kubobubo
28. máj 2015

Ani moja toho nejako extra nepojedla, zemiaky doma vobec. V skolke nastal pozitivny zlom a sila kolektivu sposobila, ze zje veci, ktore by mi doma oplieskala o hlavu - zemiakova kasa, rybkova natierka a pod. 🙂
U nej nie je problem nejedenia, ale skor udrzanie pozornosti pri jedle. Velmi lahko ju hocico vyrusi a to mam celkom prisne pravidla - je sa za stolom, pri telke vobec. Jedavame vsetci spolu a ked sa snazi zdrhnut, tak ju vratim naspat a pripominam ze jeme. Teraz ma 4 roky a 13 kg, ale konecne sa ako tak schuti naje.

Nie som si ista, ci uz vo veku 2,5 roka bude dojedat vsetko z taniera a cakat/necakat do vecere. V tom istom veku som to skusala aj ja - dcera ma mala na haku a radsej ostala hladna. Ten zlom naozaj nastal az v skolke. Cestou zo skolky jej nieco donesiem pod zub a laduje sa, napriek tomu, ze mala predtym olovrant. Doma nehrozil ani ten olovrant.
Ani tebe nechuti predsa vsetko jest.

lilimoni
28. máj 2015

Ja mam doma nejedlika 🙄 a v skolke sa to nezlepsilo a ani v skole 😠 Moja zje iba 5 jedal a 2 druhy polievky 😠

dzejn80
28. máj 2015

@simonka3 a este ma napadlo ... inak je zdrava, posobi normalne, hra sa, napreduje? Nebolelo ju napr brusko ked predtym podobne veci jedla a si to zapamatala a preto ich odmieta. Ako vysvetli preco nechce jest?

zonjushe
28. máj 2015

Moja neje takmer nič. .nechápem z čoho žije. .nechce ani sladkosti..takze ak niekto rieši že dieťa nechce mäso či zemiaky je mi smiesno, ja by som bola rada keby chcela aspoň čokoládu. .

uhnakova
28. máj 2015

Taketo rady, ze nedaj do vecera, potom zje, bohuzial naozaj nezaberaju na kazde dieta. Nas zostane radsej hladny aj vecer. A nedat najest aj dalsie rano mi uz pride trocha ako tyranie. Odporucam varit nejaku dobu len oblubene jedla dietata a po 5-6 tyzdnoch skusit nieco nove s tym, ze len ponuknut, nenutit ani nepresviedcat. Pokial ti nepapa len tie tri veci, tak to ste na tom este v pohode. Nas starsi syn odmietal prakticky vsetko teple jedlo okrem knediel, pizze a par vybranych kolacov, proste mal rad len cesto. Trvalo to vyse roka, uz davno som rezignovala na nejake presviedcanie. A vtom jedneho dna som kupila obedove menu - kura s ryzou a salatom a on to zjedol 🙂. Odvtedy rad papa ryzu so zeleninou, masko musi byt len v omrvinkach. U nas je to neuveritelny pokrok, este sa nauci na zemiaky a sme za vodou 🙂. Nas pije rad rastlinne mlieka, takze nejake ziviny ma snad aj z toho.

mircalla
28. máj 2015

@simonka3 ja som malemu vzdy to maso na take mini kusocky nakrajala, ze si ho tam ani nevsimol
inak tiez nema rad zemiaky. maso vacsinou len mlete zje, kvalitne hovadzie (musi byt makke) a kuraci perklet...
u neho bol vzdy maso taky doplnok - halusky, stava - a trochu masa, ryza, stava - trochu masa
asi jej davat co jej chuti a skusit ine jedla, ktore by jej mohli zachutit...skus cestoviny, to maju decka radi...u mna maly zje napriklad ryzu so stavou a maso teda nic moc. je nejaky sirup na poporu chuti do jedla, ale ci to funguje...ale skusila by som ine jedla mozno...omacky, cestoviny...polievku ma maly vzdy zjedol napriklad. cim viac jedal najst co ma rada....snad nejake su...

sante81
28. máj 2015

@simonka3 čakat možeš, ja takto čakam už
4roky že syn bude jest maso, zje len vysmažany rezen, neje parky, šunku, nič a tiež som skúšala skoro všetko. Chudy je ako hajzlovy pavuk, ale hladom neumre

h2
28. máj 2015

@simonka3 Ahoj, ja Ti v tomto neviem poradiť z vlastnej skúsenosti, ale poznám strašne veľa takýchto prípadov, dokonca až tak veľa, že sa čudujem, že môj syn jedáva normálne. Takže Tvoja dcérka nie je v tomto ničím výnimočná. Ak je ináč v poriadku, tak si nerob starosti, časom ju to prejde (aj keď niekedy to môže trvať dosť dlho). Treba len nepoľaviť, stále ponúkať rôzne jedlá, ale nenútiť a keď nechce, nedávať inú alternatívu. Držím palce, nech to rýchlo prekonáte.

janickacrazy
28. máj 2015

@simonka3 Moj syn má 4 roky a zje len maso, ryžu, zemiaky, rezancovú polievku, kapustu, suchý chleba a surovú mrkvu a uhorku. Nič iné okrem týchto vecí do neho nikto nedostane. V školke sa to nezlepšilo vobec, prvý rok nejedol vobec nič v školke, iba pil čaj. Učiteľka hovorila, že taký prípad tam ešte nemali za posledných 20 rokov. Teraz už v školke jedáva, ale len ked majú maso a ryžu alebo zemiaky. Inak je radšej celý den hladný. Pomazánky ráno čo mávajú neje vobec, takisto olovrant nezje, lebo majú rožok alebo chleba s niečím natretý alebo jogurt a ten nemože, lebo je alergický na mlieko. Ja už som to prestala riešiť, doma mu dám jesť, to čo má rád a vybavené.

monicm
28. máj 2015

@simonka3 Veci, čo si vypísala, že nezje nie sú žiadna tragédia. Dajú sa nahradiť a dosť plnohodnotne. Mäso môžeš nahradiť strukovinami. Zemiaky napr. ryžou, cestovinami a pod. A vajíčka? No tak ich nebude jesť, no a čo, na nich svet nestojí. Ak je inak zdravá, nemá iné problémy, tak by som sa tým veľmi netrápila, Stres prechádza na dieťa a vytvára sa začarovaný kruh. Rob jej jedlá, ktoré má rada a medzi tým ponúkaj zeleninu, ovocie a mliečne výrobky. A bude všetko fajn.

Mimochodom, aj môj najstarší odmietal jesť mäso a zeleninu, dosť dlhú dobu sme sa tým trápili a mäso dokázal odhaliť v každom jednom jedle, nech bolo akokoľvek zakamuflované. Až ked po operácii zistili, že má veľmi málo železa, dal si povedať a začal jesť hovädzie. A potom postupne začal pridávať aj iné mäso. Ale rybu nezje ani náhodou.

karkulka111
28. máj 2015

probiotika biogaia alebo biopron mame overene 😎

simonka3
autor
29. máj 2015

@dzejn80 je v poriadku,doktorka jej robila vysetrenia,beha ,hra sa,v pohode.Hovorila ze to je u takychto malych deti byva.Ze boli pripady kde dieta aj 4 roky nechcelo maso.Cestoviny,ryzu,pecivo,jogurty,syr,ovocie,halusky,strukoviny a vybrane polievky a vybranu zeleninu zje.Nutit ju nenutim,to by nikam neviedlo,nakoniec by sa jej mohlo sprotivit vsetko.Dakujem za nazor a skusenost.Tak budem ponukat a uvidim casom ci zacne

simonka3
autor
29. máj 2015

@kubobubo ved to nechat ju hladnu do vecera,raz som to skusila na radu doktorky,nic jej pocas dna okrem toho nedat a aj tak ten obed vecer nezjedla,musela som jej dat ine,nenecham ju hladnu a na noc.Dakujem Vam vsetkym za vase odpovede,vidim ze nas je dost s takym jedenin a nech aj vase deticky casom zacnu lepsie papat

matafen
29. máj 2015

Ja som sa tiez trapila kvoli nejedeniu dcery, mali sme problemy uz od zavadzania prikrmov, kym ako-tak zacala mala rok a tahalo sa to s nou aj dalej, najradsej by bola cely den na mliecku, tuhu stravu odmietala. Skusala som na nu vselico, aj nedat jest, kym nezje to, co jej davam, ale ked uz bola druhy den len na cajiku a stale nechcela jest, uz som to nevydrzala ja 🙂 Ale zbytocne som stresovala seba aj ju, ved ani mne nechuti vsetko a casto radsej v praci nejdem ani na obed, ak sa mi nepaci menu 😉 Robim jej tych par jedal, co ma rada a nenutim do nicoho. Tiez nema rada zemiaky na ziadny sposob, len ryzu a cestoviny, ale bez stavy alebo omacky, maso len hydinove, syr len Kiri, halusky len so syrom, nechce chlieb, len rozky, polievku len vyvar s rezancami. Ale zje jogurt, surovu zeleninu aj ovocie a stravu ma vyvazenu, len ten repertoar je uzky. Ale ja som tiez taka, ze mam svoje oblubene jedla, ktore tocim dokola 🙂

daimon
16. jún 2015

ja som uz tiez zufala , mala my do 18 mes. jedla bez problemu vsetko a teraz len tri jedla, vobec nechce mäso, ziadne ovocie, len to kupovane vytlacacie, ked jej mixnem ovocie tak odmieta, no a moc ani nepije, dokyna hovori, ze je to ok, to prejde ale ja som na nervy, kazdy den na ranajky rozok s maslom s acidkom, obed polievka- po novom uz len rezance a to len nitovky ☹ , vecera nic alebo rozok, to katastrofa, zo vsetkeho ju napina ked jej chcem vyskusat nieco nove dat, len to obzera a hraje sa stym, ale ani za boha to neda do ust 😠 , rozmyslam ze pojdem na gastro s nou.

libka1
17. jún 2015

@simonka3 nemusela si jej dat ine, ked to nezjedla na veceru, chcela si jej dat ine, a to je rozdiel. a ona to dobre vie, lebo je mudra, nezjem toto a daju mi ine 😉 posluchni co ti povedala doktorka, ja by som jej kludne tu veceru inu nedala, z pol dna nejedia este nikto nezomrel 😉
aj na mna decka vselico skusali, ja sa s tymto neparam, nechces, nejedz, mozes ist od stola aby si tu zbytocne nesedela (skusa hlavne dcera od malicka, syn je celkom dobry jedak). vacsinou neodide a zacne do toho jedla aspon dobkat, nevravim ze ho zje cele, ale co to poje... netreba ustupovat a mozno budes prekvapena 😉 ale pokial ma problem so zemiakmi, masom a vajcami, tak by som vobec neriesila, to su obdobia a casom ju to prejde, na tanier by som jej to dala ako ostatnym vo velmi malom mnozstve, ale varila by som tak aby tam bolo aj nieco ine, co eventuelne zje...
ja sa riadim radami mojho muza, ten bol v detstve nejedak ako hrom, doteraz mi stale vyprava ako ho nutili a podobne a ze to malo opacny efekt, ze sa vzdy zatal. ked mu naberiem vela na tanier tak mi povie ze jemu ani nechuti ked vidi tolko jedla pokope, takze ja mam doma aj dospeleho spekulanta 😀 😀 ale zas aspon tlmoci pocity nejedaka, ktore ja teda nepoznam z osobnej skusenosti 😀 😀
dcera ma teraz inac 7 rokov a posledne tyzdne pozorujem ze sa velmi polepsila s jedenim, a na co som pysna, naucila som ju aspon ochutnavat a odnaucila hovorit fuj. na to mam nervy, takze u nas sa fuj na ziadne jedlo nehovori, a aj ked nema nieco rada, vzdy ochutna, ci sa jej nahodou chute nezmenili a velakrat je sama prekvapena ze jej chuti nieco, co predtym vobec nechcela jest. teraz mi uz neje len vyslovene velmi aromaticke alebo skor pre dospelych jedla, zo vsetkeho si da aspon par lyzic...

ruthike
23. jún 2015

@simonka3 moja mala mala cosi velmi podobne ako 18 mesacna,bola to forma vzdoru, dodnes som nezistila preco, ale preslo to. Doktorka ti velmi dobre poradila, len si treba zachovat chladnu hlavu, ani sa nedoprosovat, ani nenutit (viem ake su to nervy, hlavne ak ti nezje obed a ty sa strachujes, ze nema dost vyzivy, ale je to v pohode, my trpime psychicky a decka su okey). Jedzte spolu, aby videla, ze aj tebe to chuti, ale netreba dokolecka zdoraznovat, ako vyborne je to. Jedla co nema rada by som jej davala 2x do tyzdna, pricasto ju to moze znechutit a menej je akoby sa poddanie jej voli🙂Casom sa to podda, len sa okolo toho nesmie robit veda, lebo dieta to vyciti a zadne robit vedu, a hlavne ziadne nahradne moznosti a maskrty, ak nezje.

Ak ti ine varene dobre je, tak sa skus inspirovat novymi receptami. Ono tie 2 roky su aspon knizne na taketo spravanie idealne. Ja davam malej pravidelne tekute vitaminy a b d c, tu sa to vola abidec na sk musi byt nieco obdobne

Drzim palce