2,5 ročná dcérka odmieta riadne papať

kate1616
14. jan 2013

Čo robiť ked vám dieťa odmieta jesť pečivo alebo obed. Polievočku spapá, ale stále by jedla len cukríky. ked sa jej opýtam čo by chcela papať povie mi najprv kašu a ked je ju sparvím odmieta ju a povie mi že chce cukríky JOJO. Nič iné nechce len tie cukríky. Ako mám zabzpečiť dieťatu plnohodnotnú stravu ked mi ju odmieta? Predtým sme taký problém nemali len s tým pečivom.

prasiatko30
15. jan 2013

@matozazzo a tiez ti mozem povedat ze so starsou som to mala presne ako ty hovoris - nechces nejedz na olovrant alebo na veceru budes jest to co si nezjedla na obed - u mladsej to absolutne nefungovalo - nezjedla na obed nezjedla na olovrant a na veceru ako hovorim pri 40º horucavach nebudem riskovat ze mi dieta zdehydratuje a bude na infuzkach v nemocnici kedze od ranajok vypila len pohar mlieka

matozazzo
15. jan 2013

@prasiatko30 len tu ide o to, nenajem sa - dostanem nieco ine, lebo ma mamka nenecha vyhladoviet. Nebudem pit vodu, lebo viem, ze mi mamka da mliecko... Mne mala najnovsie zacala olizovat dzem z chlebika, ked som jej ho vzala, sla do amoku... A neskor zistila, ze ak nebude papat cely chlebik, nebude nic a uz jedla normalne. Ale samozrejme, ze stale skusa 🙂 Ponukaj stale dookola vodu, viem, ze pri 40 teplotach to nejde, ale ma 2,5r, to je uz dost rozumne dietatko!

prasiatko30
15. jan 2013

@matozazzo my to uz mame viac menej vyriesene a teraz uz aj ostava bez jedla pokial robi somariny - ale to uz ma 3,5r a uz vcelku rozumie o co ide ale toto sme mali pred dovrsenim 2r a ako hovorim u nas sa to doriesilo v jasliach kde zacala jest a teraz uz zje aj paradajky aj cukinu aj sosovicu a vsetko mozne - ale ked mala 2r to bolo proste o nervy lebo ona je fakt velmi tvrdohlava a ako hovorim u starsej to fungovalo velmi dobre pokial nezjes nedostanes nic ine ale tato ked raz svagor videl co zje za cely den tak len krutil hlavou - ona bola fakt schopna aj dva dni vydrzat na 2poharoch mlieka - ono kazde dieta je inaksie a ja som tiez pri prvej vehementne tvrdila ze to co je treba robit je nedat im nic ine ale pokial mas dieta co neje absolutne nic nakoniec si rada ze je aspon nieco!!!!! a v horucavach to uz ani neries ci ma pestru stravu pocitas ci vypila aspon liter mlieka aby doplnila tekutiny - ver mi 😅

anetkaadamko
15. jan 2013

@zuzana76 môj malý má 13 mesiacov a je asi tak ako tvoj......teda on neje pečivo,mäso ani zeleninu dobrovolne..........zväčša sa nasilu pogrca.........papá veľa banánov, jogurt, večer a v noci MM....ale zasa váži 11 kg

zuzana76
15. jan 2013

@matozazzo asi si este nevidela dieta co fakt nechce jest nic, moj by len reval, ale cely den by nevzal do ust nic z ponukaneho,normalne jedlo by nezjedol, napr dnes kapustova polievka a druhe cviklove rizoto so syrom, zje akurat tu ryzu, tak som aspon radam,ze je banany, ryzu, cestoviny, polievku, ved to je celkom oki, len jedalnicek obmedzeny, v lete jedol aj ine ovocie, len ked teraz nic ine nie je a citrusy nechce. Navyse este ani dobre nerozprava a nerozumie uplne detailne, takze jemu by som mohla vysvetlovat, ze co a ako, nechapal by.

matozazzo
16. jan 2013

@zuzana76 Zuzka, neverila by si, s kolkymi detickami, ktore odmietali stravu, som sa stretla... A vsetky zacali postupne jest. Ale ked citam kapustova polievka a cviklove rizoto... necudujem sa, ze to nechce... Deti vseobecne maju problem s farebnymi jedlami, male ti zjedia brokolicu uplne v pohode, ale postupne ju odmietaju. Co tak skusit zmenit jedalnicek? Inspiruj sa jed. listkami v MS, niektore su vyvesene na internete. Chce jest len ryzu? Super, tak mu daj omastenu a skus postupne k tomu masko, ak nie, len syr. Tu cviklu by som tam nedavala... A polievky, kuraci, hovadzi vyvar, menit cestoviny - nitovky, hviezdicky, pismenka, nech sa motivuje. Potom postupne skusit strukoviny, ci sa na nieco chyti, ak nie, tak zeleninove polievocky, alebo hrachova, ale mixovany hrach... Zemiakova kasa, ak nechce zemiaky, masko v stave, pecene, dusene, halusky s tvarohom, francuzske zemiaky, samozrejme bez vsetkych mastnych prisad...moze uz aj mak, ak nie je alergicka,... Ale postupne, aj keby mala jest cely tyzden len zeleninovu polievku, tak je to uspech, ved sa uvari cerstva, ak nechce struhanu mrkvu v nej, skus kolieska, alebo v celku... V skolke sa tiez postupne "vychytaju" veci a pridu p. uc. na to, co kto zje a v akej forme. Netreba nutit za kazdu cenu to, co nechce, ale zacat takymi jedlami, ktore aspon trochu zje a postupne pridavat dalsie suroviny. Vsetky deti, ktore som mala v skolke, co doma nejedli, sa u nas rozjedli a dnes papaju aj duplu 🙂 Je to o pristupe a napaditosti v jed. listku. A vylucit sladke pitie, aj caj moze byt bez cukru, alebo len malo, aby sa zbytocne nenaplnil zaludok tekutinou. Mala som aj take, do ktoreho mamka nevedela dostat pomaly ani len mlieko, a po 2-3 mesiacoch krasne papa 🙂 A este, neponukaj viacej jedal, len jedno. Nemusi rozpravat, ale 2,5r dieta uz rozumie, a velmi dobre, pokial tam nie je nej. neurologicky problem...

prasiatko30
16. jan 2013

@matozazzo vsak ano mas pravdu clovek musi hladat co to dieta bude jest a robit mu tie jedla velmi pestre ALE - tak ako hovoria spanieli - la confianza da asco - nieco v tom zmysle ze ak ma niekto prilisnu doveru v teba(prilis ta pozna) tak nakoniec si aj voci tebe viac dovoli 😝 - u nas ako som uz pisala dcera nejedla skolkarsku stravu - dcere som balila to co som ja varila pre nas jej som to zbalila do tapperwearu a posielala to do jasli a tam to jedla bez problemov!!! a ja som sa mohla pri nej aj pokrajat aj tak mi to nezjedla ani na obed ani na olovrant ani na veceru - tvrdohlavec ako jej mater a este k tomu ked bola hladna tak bola vyslovene neznesitelna a to sa neda vydrzat - mozno v skolke kde ju po 5-6h odovzdas rodicovi ano ale doma plus so starsim surodencom ktoremu sa tiez treba venovat ako hovorim plne rozumiem matkam ktore hovoria ze ich deti nechcu jest a doma nejedia ani za toho otca ani ked im nedavaju sladkosti, sladke caje - co v nasom pripade nejedla ani sladkosti, ani sladke caje to ani nevarim a jedla raz za 2-3 dni tanier rezancovej polievky - aj to musel byt len vyvar 😅

a tiez verim tebe ze v skolke sa dosiahne to aby deti jedli - lebo tam vidia vyssiu autoritu aj ked by mali mat tu autoritu aj u rodicov ale u niektorych deti je to proste pase a to ja nemam v povahe dat im vsetko co zapytaju ani im nepovolujem vsetko co si zamanu - a u starsej to fungovalo a u mladsej nie - kazde dieta je ine

zuzana76
16. jan 2013

@matozazzo no vies, ja mam aj starsieho syna, skolkara, musela som ho vyhlasit zo skolky, chodil tam uz minuly rok a aj tento, nejedol nic, absolut nic, len ked mu dali uplne suchy chlieb, ci nenatretu polku rozka ucitelky, aj mi povedli, ze takeho nejedlika este enzazili, sem- tam zjedol suchu knedlu, ci ryzu ak nebola poliata stavou, takze mi ver,ze o nejedeni viem svoje, pritom do 2 rokov zjedol uplne vsetko, teraz sme na tom tak,ze mu je zle uz dokonca z pohladu na jedlo, pobehali sme vysetrenia, no nic, proste uplna totalna averzia voci jedlu

zemiakovu kasu moj mladsi syn nezje vobec, vlastne nezje nic co je mixovane, uz od babatka, do roka enzjedol ziadny prikrm, len moje mlieko, potom postupne zacal jest ovocie - maliny, jahody z vlastnej zahrady, melon, jablka, banany, ryzu, vyvar atd... caj nepije vobec, len vodu, takze mi ver, ze ja som uz skusila vsetko, asi by som nebola z toho taka vynervovana, keby som bola len na zaciatku skusania to mi ver, denne stravim v kuchini aj 3-4 hodiny vymyslanim a nic z toho, to cviklove rizoto som si varila kvoli seme a mojej anemii, on mal z toho tu ryzu, a bolo aj maso na stave s hraskom - na to mi povedal ze bleeeeee, takze to nejedol. Problem sme mali nie vyslovene neurologicky, ale bol o polroka pozadu v psychomotorickom vyvoji, takze v podstate je teraz asi na 2 roky. Starsi bol zase vzdy popredu, on jedol vsetko od zaciatku a same zdrave veci - kupovala som mu biovyrobky , postupne vysadzoval potraviny a jedla a teraz je na tom tiez biedne, ani skolka ho nenaucila,chodil tam cely minuly rok a aj dotreaz, len na januar som ho nechala doma, lebo je chory.

zuzana76
16. jan 2013

@matozazzo v skolke sa im aj povracal z jedla, takze tak, aj ucitelky videla, ze s nim proste nepohnu

zuzana76
16. jan 2013

@prasiatko30 my sme bohuzial lepsie jedenie nedosiahli ani v skolke, bolo to este horsie

prasiatko30
16. jan 2013

Fakt je kazde dieta ine a to s tym jedlom to je fakt boj
@zuzana76 dufam ze chlapci sa umudriq a postupne zacnu jest vsetko aspon skusat nove veci vela stastia!!!!

zuzana76
16. jan 2013

@matozazzo a starsiemu aj vsetko smrdi, doma si robievam aj natierky skolkarske, jem ich ja a muz, inak u nas to bude asi kombinacia nasich genov, aj muz a aj ja sme nejedavali ako deti a u nasich deti je to skombinovane, ti poviem, ze ja som bezne bola do 16.00 hladna a nejedla nic ako skolacka - ranajky som nezjedla, ale moji surodenci mladsi, desiatu co mi mama urobila som bud zahodila, alebo schovala doma a mama ju potom nasla zahrabanau niekde po mnohych tyzdnoch, obed, ked bolo nieco jeditelne - teda napr pecene kura aa ryza, tak som isla, ak bolo nieco omackove, tak som na obed ani nesla a listok som zahodila. moja mama o nicom nevedela, az kym som sa jejja nepriznala uz ako velka.

zuzana76
16. jan 2013

@prasiatko30 asi az v puberte, od puberty jeme obaja s muzom uz vsetko, aj teraz, co nezje nas, zjeme my, ja nie som vobec prieberciva, fakt zjem vsetko a muz niektore veci enzje, ale vacsinou ano. Tkaze pomoze asi iba cas.

prasiatko30
16. jan 2013

@zuzana76 asi tak - inaksie ako hovoris niekedy ak ich do toho nutis tak maju este vacsi odpor k tomu jedlo a vacsi blok. nic to ostava len dufat a ako hovori moja pediatricka v dnesnej dobe a tu je velmi tazke aby dieta umrelo od hladu 😀 oni aj ked vymyslaju ale nakoniec zjedia aspon nieco aby mali silu pokracovat i ked nas privadzaju do zufalstva

zuzana76
16. jan 2013

@prasiatko30 ano, nastastie ze vzdy sa najde nieco co zjedia, je to pre rodica sice strasne, navyse zo skolky ked tam nic nezje mi chodi uplne vysileny a potom vzdy ochorie, takze sme vacsinou doma, aj tak som po neho chodevala uz po obede / obedy som samozrejme zbytocne platila/ doma som uz mala navarene polievku a aj druhe a vybral si co zjedol, bolo aj tak ze som to skusala ho donutit zjest vsetko, nasledovalo zvracanie, aj podobrom som skusala, nezjedol, slubil, ale enzjedol, proste nula bodov, ako kto fakt nezazije na svojej kozi neuveri a kto ma doma normalne jediace dieta si ais mysli,ze som neschopna, alebo neviem varit, alebo co. Inak to asi suvisi aj s povahou, nasi su dost tvrdohlaví. Posluchaju, v skolke ucitelky vraveli, ze so synom nie su ziadne problemy, ani nevedeli, ze ho tam maju, psolucha na prve slovo, len kym nepride na rec jedenie.

matozazzo
16. jan 2013

@zuzana76 Ked ste boli obaja taki, asi to podedil... nuz, tu je tazko radit, len skusat.. Aj moja sestra vzdy zacinala az obedom. Ja sa bez ranajok nepohnem 😀 V skolke, ked dietatko odmietalo jest, nenutili sme,, len raz som sa stretla s pripadom, ze dietatko ked nechcelo, strcilo si prsty do ust, aby ho naplo 😕 zistili sme, ze to videlo doma 😖 Tak len pevne nervy a skusat dat castejsie po menej, nenutit dojedat.